Προς το περιεχόμενο

Η Disney ακυρώνει το "The Acolyte" μετά από μία σεζόν λόγω χαμηλής τηλεθέασης


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Xypolyte.

Θα περίμενε κάποιος ότι οι οικονομικές αποτυχίες και τα πικρά μαθήματα από τις προσπάθειές τους να ξεσκίσουν ότι έμεινε ανέγγιχτο ακόμη από το Star Wars, θα έπειθε τους μετόχους τουλάχιστον να πιέσουν ώστε να μετριαστεί αυτό το αμετροεπές χάλι.

Κι όμως η Disney ΑΠΌΛΥΤΗ θέλει να καίει χρήμα, να χάνει φανς και συνδρομές μέχρι να μείνει ΞΥΠΌΛΥΤΗ. Μάλιατα θέλει και να αυξήσει τιμολογιακά τις συνδρομές...

Μήπως δεν φταίει μόνη η εμμονική brain-dead Kennedy που ξεκίνησε την όλη φάση αλλά κι εκεί στο ΔΣ είναι όντως εμμονικά ΑΝΟΗΤΟΙ;

Μήπως απλά τους αξίζει ότι παθαίνουν αφού προσπαθούν να αντιστρέψουν όλους τους λόγους, αιτίες και όμορφες αναμνήσεις είχαν αγαπήσει γενιές από φανς χαλαρούς και μη το Star Wars franchise;

Θα πρέπει να φτιάξουμε νέα λέξη για αυτούς που καίνε τζάμπα χρήμα για να ερεθίσουν ή να από απομακρύνουν ένα εχθρικο για την κακοποίηση του franchise fan base κι ένα woke κοινό που ούτως η άλλως έχει χ3σμ€νο το franchise και δεν ενδιαφέρεται καν.

ΣΥΜΠΕΡΊΛΥΠΟΙ!

Συμπεριλυπτικοί που κλαίνε για τις κακές τους επενδύσεις, τις κακές τους αποδόσεις, τις κακές κριτικές θεατών παρά το μπούκωμα των ΜΜΕ και τους διθυράμβους από πλαστά κατά παραγγελία review.

 

ΥΓ.

Μόνο το Roque One από ταινίες  έχει διασωθεί από την κατρακύλα ενώ η σειρά Andor με τον Κάσιαν παραδόξως είναι εξαιρετικά ποιοτική και ενδιαφέρουσα, σαν χαραυγή ελπίδας ότι κάτι ενδιαφέρον μπορεί να βγει αβλαβής στο μέλλον από αυτό τον βούρκο. Κι όμως με τέτοια δυσπιστία ελάχιστοι την έχουν προσέξει κι ας είναι ότι καλύτερο έχει βγει μετά την original τριλογία.

 

Επεξ/σία από Barbattilas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 hours ago, SeaLion said:

Δεν το είδα. Μπορεί και να το έβλεπα αλλά το αρνητικό κλίμα δεν με ενθάρρυνε κιόλας.

Τι την κάνει τόσο "woke" αυτή την σειρά δηλαδή; Μια και αυτό φαίνεται να είναι το κύριο παράπονο...
Ή μήπως είναι γενικό anti-Disney συναίσθημα;

Να το δεις για να έχεις άποψη. Διαφορετικά δεν μιλάς εσύ, αλλά είσαι φερέφωνο.

Η showrunner, η Headland, είχε αναφέρει σε συνεντεύξεις κατα τα γυρίσματα, ότι το show θα εξερευνεί θέματα όπως εξουσία, προνόμια, καταπίεση. Θα είναι μέρος της συζήτηση για κοινωνικές ανισότητες, τρόπους με τους οποίους οι θεσμοί χειρίζονται την εξουσία, συχνά σε βάρος των αδύναμων ομάδων. 

Ελεγε επίσης ότι οι χαρακτήρες θα ήταν πολύπλοκοι και παλεύουν με ζητήματα ταυτότητας και ηθικής σύμφωνα με τις ιδέες του σύγχρονου κοινού.

Επίσης επιμένανε πολύ στο ότι η γραμμή μεταξύ καλού και κακού δεν θα είναι ξεκάθαρη, γιατί έτσι αντιλαμβάνεται το σύγχρονο κοινό την πραγματικότητα (δεν υπαρχει καλό ή κακό, αλλά μόνο το πολιτικά ορθό). Το χειρότερο σημείο της σειράς.

Αυτά είναι δικά της λόγια και των υπόλοιπον συντελεστών και ηθοποιών. Οι ίδιοι είναι woke και ακτιβιστές, περηφανοι για την δράση τους και δηλώνανε ότι το προϊον είναι για ανθρώπους που μοιράζονται τις ίδιες αξίες.

Αν κόσμος το βλέπει ως woke, είναι γιατί είναι και σημαίνει ότι πετυχαν τον δηλωμένο σκοπό τους. Αν αυτό άλλοι το βλέπουν ως θετικό και άλλοι ως αρνητικό, είναι άλλο θέμα. Το θέμα δεν είναι τι είναι woke, αλλά τι δεν είναι και δεν είναι πολλά αυτά.
 

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fast8 είπε

Να το δεις για να έχεις άποψη. Διαφορετικά δεν μιλάς εσύ, αλλά είσαι φερέφωνο.

Αν δεν έχω δει μια σειρά και ρωτάω κάτι σχετικό με αυτή είμαι... φερέφωνο; Δεν βγάζεις νόημα.

4 ώρες πριν, fast8 είπε

Η showrunner, η Headland...

Φαίνεσαι πολύ ενημερωμένος για το θέμα. Για να μιλάς το είδες μάλλον (;) και με όλα αυτά τα δεδομένα, θα συμπεράνω πως έκανες απλά hate watching. Ή μήπως δεν το είδες; 👀

4 ώρες πριν, fast8 είπε

η γραμμή μεταξύ καλού και κακού δεν θα είναι ξεκάθαρη, γιατί έτσι αντιλαμβάνεται το σύγχρονο κοινό την πραγματικότητα (δεν υπαρχει καλό ή κακό, αλλά μόνο το πολιτικά ορθό). Το χειρότερο σημείο της σειράς.

«Ουδέν κακόν αμιγές καλού» έλεγαν στην αρχαιότητα - ένα basic παράδειγμα - φαντάζομαι θα ήταν πολύ woke και τότε. Ή πιο απλά δεν είχαν τόσο απλοΐκή σκέψη κατά την οποία υπάρχει ένα απόλυτο δίπολο καλού-κακού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σειρά είναι ρε παιδιά. Τις σειρές τις βλέπεις για να περάσεις την ώρα σου και να ψυχαγωγηθείς.

Κακώς καθόμαστε και ασχολούμαστε με το ποιος είναι τι και γιατί. Πολύ αξία δίνουμε σε πράγματα που δεν πρέπει.

Ταινίες και μουσική είναι μόνο για να τα βλέπεις και να τα ακούς (κατά την άποψή μου), οτιδήποτε περισσότερο είναι άσκοπη υπερβολή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του wokeness κατ' εμέ είναι ότι οι προσλήψεις των συντελεστών γίνεται βάση των ιδεολογιών τους και όχι της αξίας τους ή του εκάστοτε lore. Πχ αν θες να γυρίσεις σοβαρή ταινία για το Χίτλερ, ε δεν θα βάλεις μαύρη γυναίκα, non binary whatever, να τον υποδυθεί, εκτός και μιλάμε για σάτυρα ή παρωδία. Ακόμα και αν πρόκειται για φανταστικό πρόσωπο. υπάρχει το δεδομένο του δημιουργού σχετικά με τα χαρακτηριστικά του, δεν μπορείς να τον αγνοείς, είναι προσβλητικό για τον ίδιο και τους fans. Για όσους αμφισβητούν ότι συμβαίνει αυτό, ας ανατρέξουν σε ουκ ολίγες δηλώσεις των υπευθύνων που το παραδέχονται ευθέως, δεν θα μπω στη διαδικασία να παραθέσω, όποιος θέλει να βρει βρίσκει, το Internet είναι γεμάτο και προσβάσιμο σε όλους. Το αποτέλεσμα είναι να παραμερίζονται οι πιο άξιοι και να ασχολούνται νέοι κυρίως και ατάλαντοι σε θέσεις κλειδιά που φυσικά τα σκατώνουν και παρασύρουν και τους υπόλοιπους συντελεστές. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να βλέπω gay ή έγχρωμους ή γυναίκες σε media, αν είναι δυνατόν, αλλά βάλε τους πιο ικανούς στις κατάλληλες θέσεις, όχι να τικάρεις αν τηρούνται με το στανιό τα κριτήρια της διαφορετικότητας που έχουν επιβάλει για να πάρει το πράσινο φως το project.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο συμπαν του Star Wars εχουν βγει και χειροτερα. Η 2η τριλογια του που γραφτηκε και σκηνοθετηθηκε απο τον ιδιο τον George Lucas ηταν απλα τραγικη ενω το ιδιο ισχυει και το Solo καθως και την 3η τριλογια που ειχε πολλες αδυναμιες, ενω προσωπικα θα εβαζα μεσα και τη 1η σαιζον του (πλεον πολυ καλου) Mandalorian. To Acolyte ηταν μεν μεσα σε αυτη τη χαζη woke νοοτροπια αλλα ειχε ενα ενδιαφερον σεναριο με το να παρουσιαζει τους μεχρι τωρα ατσαλακωτους Jedi ως κακους αλλα ταυτοχρονα ειχε καλες σκηνες δρασης οπως και εφε. Ισως αν ειχε και 2η σαιζον να γινοταν καλυτερο οπως και το Mandalorian. Οκ δεν τρεχει κατι παμε για αλλα

Επεξ/σία από torgar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, SeaLion said:

Αν δεν έχω δει μια σειρά και ρωτάω κάτι σχετικό με αυτή είμαι... φερέφωνο; Δεν βγάζεις νόημα.

Φαίνεσαι πολύ ενημερωμένος για το θέμα. Για να μιλάς το είδες μάλλον (;) και με όλα αυτά τα δεδομένα, θα συμπεράνω πως έκανες απλά hate watching. Ή μήπως δεν το είδες; 👀

Το να ρωτάς και να μαθαίνεις είναι καλό, αλλά να το δεις αν θέλεις να συμμετάσχεις στην συζήτηση. Διαφορετικά οτι και να πεις είναι απλά προκαταλήψεις και γνώμες άλλων,  απλά αντιδράς χωρίς να ξέρεις γιατί μιλάς. Ναι το έχω δει, γιατί θέλω να ξέρω για τι μιλάω και γιατί με ενδιαφέρει πραγματικά να δω που το πάει η "ιδεολογία". Θέλω να δω πως μεταβάλεται το πολιτιστικό προϊον μας ως δύση. Οταν λέω συμβαίνει το Α και το Β, το λέω έχοντας μελετήσει πρώτα.

55 minutes ago, SeaLion said:

«Ουδέν κακόν αμιγές καλού» έλεγαν στην αρχαιότητα - ένα basic παράδειγμα - φαντάζομαι θα ήταν πολύ woke και τότε. Ή πιο απλά δεν είχαν τόσο απλοΐκή σκέψη κατά την οποία υπάρχει ένα απόλυτο δίπολο καλού-κακού.

Είδες που δεν καταλαβαίνεις γιατί δεν μας αρέσει; Το «Ουδέν κακόν αμιγές καλού» προϋποθέτει να υπάρχει καλά οριοθετημένο καλό, καλά οριοθετημένο κακό και να αποδέχεσαι και τα δυο ως πραγματικότητα έστω και αν είναι είναι μόνο απο την πλευρά σου. Εδώ δεν έχουμε αυτό, έχουμε την ανυπαρξία καλού και κακού. Αστείο το μας χρεώνεις ως απλοϊκή σκέψη τον αχταρμά που κάνανε. Αν θέλανε κάτι ψαγμένο όσα αφορά το καλό και το κακό θα έπρεπε να το υποστηρίζει δυνατή ιστορία, αλλά απλά μας δώσανε χαρακτήρες που δρούνε χωρίς λογική με αποτέλεσμα  οι ήρωες να παρουσιάζονται και ως αντιήρωες.

Αλλά ακόμα και αν για κάποιο λόγο δεχτώ την ασάφεια, ο κόσμος του Star Wars είναι το απόλυτο δίπολο όσο αφορά το καλό και το κακό και βλέπαμε καθαρά πότε ο χαρακτήρας πηγαινε απο την μια πλευρά στην άλλη. Εδώ αγνόησαν ενα κεντρικότατο θέμα στο original Star Wars με αποτέλεσμα να μην έχει πλέον γεύση Star Wars. 

Αν σε αρέσει δες το, αλλά απλά γκρινιάζεις που δεν αρέσει σε εμάς.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mike299 είπε

Κακή επιλογή πρωταγωνίστριας, πολύ κακογραμμένο σενάριο  ( o jedi ακόμα εξηγεί στην πρωταγωνίστρια τι έγινε). Το cringe τελετουργικό τουλάχιστον εγραψε τηλεοπτική ιστορία για την αθλιότητα του . Μόνο ο κορεατης και ο sith άξιζαν τα λεφτά τους. Ο οποίος κορεατης δεν ξέρει καν αγγλικά και παρόλα αυτά ήταν καλύτερος από τους υπολοιπους

 

 

Ο Κορεάτης είναι καλός ηθοποιός απλά δεν ταίριαξε εδώ στο ρόλο, κλασική περίπτωση miscast imo. Πιστεύω ακράδαντα ότι επιλέχθηκε γιατί είναι Ασιάτης (tic και στο diversity) και γνωστός, ειδικά στο κοινό της Ασίας. Στη σειρά που την είδα όσο άντεξα, ήταν κακός κατά τη γνώμη μου, έμοιαζε έξω από τα νερά του τελείως. Εννοείται ότι δεν ήταν αυτός το πρόβλημα της σειράς, φυσικά.

18 λεπτά πριν, torgar είπε

Στο συμπαν του Star Wars εχουν βγει και χειροτερα. Η 2η τριλογια του που γραφτηκε και σκηνοθετηθηκε απο τον ιδιο τον George Lucas ηταν απλα τραγικη ενω το ιδιο ισχυει και το Solo καθως και την 3η τριλογια που ειχε πολλες αδυναμιες, ενω προσωπικα θα εβαζα μεσα και τη 1η σαιζον του (πλεον πολυ καλου) Mandalorian. To Acolyte ηταν μεν μεσα σε αυτη τη χαζη woke νοοτροπια αλλα ειχε ενα ενδιαφερον σεναριο με το να παρουσιαζει τους μεχρι τωρα ατσαλακωτους Jedi ως κακους αλλα ταυτοχρονα ειχε καλες σκηνες δρασης οπως και εφε. Ισως αν ειχε και 2η σαιζον να γινοταν καλυτερο οπως και το Mandalorian. Οκ δεν τρεχει κατι παμε για αλλα

Δεν σου άρεσε η πρώτη σαιζόν του Mando και σου άρεσε η (άθλια) τρίτη; Seriously;

10 ώρες πριν, Ne0n είπε

Αντί να ασχολούνται με ότι νά'ναι γιατί δεν μας παρουσιάζουν επιτέλους τον Revan θα φτιάξουν πολλά επιτυχημένα prequels και sequels με αυτόν τον χαρακτήρα

image.jpeg.d89953bd0548f93a135ea09e256b51fb.jpeg

Όχι. Απλά όχι. Αν είναι να το αναλάβει κάποιος άσχετος και να το πετσοκόψει, άστο εκεί που είναι...

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάθεστε και βλέπετε σκουπίδια και σειρές που δεν σας αρέσουν μόνο και μόνο για να αποδείξετε ότι πιστεύετε την ανοησία που είπε ο βαψομαλλιάς πριν έξη χρόνια, με ξεπερνάει…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ο Κορεάτης είναι καλός ηθοποιός απλά δεν ταίριαξε εδώ στο ρόλο, κλασική περίπτωση miscast imo. Πιστεύω ακράδαντα ότι επιλέχθηκε γιατί είναι Ασιάτης (tic και στο diversity) και γνωστός, ειδικά στο κοινό της Ασίας. Στη σειρά που την είδα όσο άντεξα, ήταν κακός κατά τη γνώμη μου, έμοιαζε έξω από τα νερά του τελείως. Εννοείται ότι δεν ήταν αυτός το πρόβλημα της σειράς, φυσικά.

Δεν σου άρεσε η πρώτη σαιζόν του Mando και σου άρεσε η (άθλια) τρίτη; Seriously;

Ναι βρηκα την 1η πολυ μετρια. Μου θυμιζε post apocalyptic western με τον κεντρικο να προστατευει ενα παιχνιδι της Matel (κατι που κανει ακομα). Ο Κορεατης σιγουρα επιλεχθηκε λογω diversity και Squid Game και χωρις αμφιβολια μπορουσαν να βρουν καποιον πιο ταιριαστο, αυτος που επαιζε τον Sith μου φανηκε πολυ καλος. Εξακολουθω να πιστευω οτι η σειρα ειχε δυνατοτητες και αν ειχε λιγοτερες woke γελοιτητες (το θετω πολυ ευγενικα) θα μπορουσε να γινει αρκετα καλυτερη. Ειμαι βεβαιος πως μεγαλο ρολο για την ακυρωση επαιξαν οι ανοητες συνεντευξεις των συντελεστων κατι που εγινε και με τη Snowhite

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, torgar είπε

Ναι βρηκα την 1η πολυ μετρια. Μου θυμιζε post apocalyptic western με τον κεντρικο να προστατευει ενα παιχνιδι της Matel (κατι που κανει ακομα). Ο Κορεατης σιγουρα επιλεχθηκε λογω diversity και Squid Game και χωρις αμφιβολια μπορουσαν να βρουν καποιον πιο ταιριαστο, αυτος που επαιζε τον Sith μου φανηκε πολυ καλος. Εξακολουθω να πιστευω οτι η σειρα ειχε δυνατοτητες και αν ειχε λιγοτερες woke γελοιτητες (το θετω πολυ ευγενικα) θα μπορουσε να γινει αρκετα καλυτερη. Ειμαι βεβαιος πως μεγαλο ρολο για την ακυρωση επαιξαν οι ανοητες συνεντευξεις των συντελεστων κατι που εγινε και με τη Snowhite

 

Μωρέ το καταλαβαίνω να μην σου άρεσε η πρώτη, γούστα είναι αυτά, εγώ τη θεωρώ την καλύτερη από τις τρεις, αλλά να σου άρεσε η τρίτη που ο ομώνυμος πρωταγωνιστής μετατράπηκε σε κομπάρσο για χάρη της Bo-Katan; (Κάτι σαν τον Geralt στη σειρά Witcher)

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει ο κάθε ατάλαντος showrunner να εμπορευτεί για προσωπικό του χρηματικό κέρδος το marketing προιόν #woke επειδή ντε και καλά είναι καινούργιο και δεν το γνωρίζαμε... σε εμάς που μεγαλώσαμε με Pet Shop Boys, Freddie Mercury, Boy George, Elton John, Ian McKellen, George Michael, Eddie Murphy, Mr.T, Michael Jackson, Prince, Jackie Chan και άλλους άπειρους καλλιτέχνες όλων των ειδών, χρωμάτων και εθνοτήτων που διέπρεψαν και τους υποστηρίζουμε ως τραγουδιστές, ηθοποιούς, καλλιτέχνες...

Όταν εμείς ήμασταν ήδη woke, αυτοί ήταν αγέννητοι ως επί το πλείστον, όμως δεν είχαμε ταμπέλες και #hashtags στην ζωή μας για να εμπορευόμαστε views και κλικς, απλώς ζούσαμε. Ούτε γράφαμε στα προφίλ μας #souvlaketerian, #pizzaterian, #goodysterian για να "ανήκουμε" κάπου και να βγάζουμε λεφτά επειδή κάποιος πάτησε το link.

TL;DR: Όσο για το acolyte, το rings of power και τις υπόλοιπες γνωστές woke επιτυχίες..... see you next μέχρι να σεβαστείτε το ακροατήριο

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...