Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση ασφαλείας της Microsoft προκαλεί χάος σε dual boot συστήματα με Linux και Windows


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

το dual boot ειναι για  linux  με  linux .

ή κάποια διανομή illumos ή κάποιο από τα διάφορα bsd (συνιστώ openbsd για ασφάλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Τα έχουμε ξαναπεί Ποτέ dualboot και Ποτέ systemD.

Αυτοί που σας προτρέπουν να βάλετε linux mint dualboot με windows δεν είναι απλώς άσχετοι είναι συμφεροντολόγοι.

Τα έχουμε ξαναπεί. Αν κάποιος θέλει να έχει windows: σε ξεχωριστό δίσκο. Και αν θέλει να έχει Linux: τότε όχι με systemD.

Δε θα μπω στα ενδότερα και την τεχνική ανάλυση θα πω μόνο τούτο: Τρεις υπολογιστές έχω και όλοι με 0 προβλήματα. Πολλοί περάσαμε από το mint dual boot με win. Αλλοι μείναμε μέχρι να την πάθουμε και άλλοι μάθανε από τα λάθη μας και σώθηκαν. 

Εσείς διαλέγατε με ποιον είστε. Αν έχετε τον υπολογιστή σας για χαβαλέ πάτε με τους άλλους που δεν άκουσαν.

Από το 2009 με dual boot (win7+ubuntu), αργότερα (win7, win10, win11+ΜΧ Linux) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βέβαια δεν έχω secure boot στα laptops μου, είναι παλαιότερης τεχνολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fuxman76 είπε

Από το 2009 με dual boot (win7+ubuntu), αργότερα (win7, win10, win11+ΜΧ Linux) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βέβαια δεν έχω secure boot στα laptops μου, είναι παλαιότερης τεχνολογίας.

Αν είχες secure boot θα είχες σε κάθε major release που θα κάνει η MS. Ωστόσο δεν είναι αυτός λόγος για να αποφύγεις dual boot με windows και linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fuxman76 είπε

Από το 2009 με dual boot (win7+ubuntu), αργότερα (win7, win10, win11+ΜΧ Linux) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βέβαια δεν έχω secure boot στα laptops μου, είναι παλαιότερης τεχνολογίας.

Δε γίνεται να μην είχες αλλά μιλάς για πολύ παλιά βέβαια με bios mbr, nosystemD και χωρίς secure boot. Αν όμως ψάξεις το διαδίκτυο είναι γεμάτο με χρήστες που είχαν κάποιο πρόβλημα με secure boot.

Όπως και να έχει η συνηθέστερη πρακτική για να μην έχεις πρόβλημα είναι ξεχωριστός δίσκος. Ούτως ή άλλως το dualboot δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα πέρα από το να μην αγοράσει κάποιος δεύτερο δίσκο. Αυτό το ακούω και αν και θα μπορούσα να προτείνω μια λύση τύπου vm θα πω: βάλτε προτεραιότητα! Χρησιμοποιείτε αυτό που δουλεύετε πιο πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες εγώ προσωπικά όταν έχω δυο λογισμικά.Linux-windows   τα έχω σε δυο διαφορετικούς σκληρούς .και έτσι επιλέγω από το baios ποιο θέλω να δουλέψω και όταν κάνω format βάζο έναν έναν δίσκο και το κάνω όποτε δεν υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι

Επεξ/σία από simosdj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Αποσύνδεση δίσκου με windows
  • Εγκατάσταση linux
  • Σύνδεση όλων των δίσκων
  • Boot στο Λίνουξ
  • Προσθήκη win στο grub
  • Profit

Μόλις ανοίγετε το pc, διαλέγετε ποιο λειτουργικό θέλετε και σε περίπτωση που δεν θέλετε κάποιο, απλά διαγράφετε το δισκο χωρίς καμία επίπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, smpt είπε

προσωπικά το dual doot το έχω καταργήσει χρόνια.
Δυο δίσκους, ο καθένας με το δικό του OS και αλλαγή από το bios ή από τα F keys

Πραγματικα, τι να καθεσε να μπλεκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux από εποχή mandriva και suse , για να κάνεις εγκατάσταση έπρεπε να έχεις φίλο στη Nasa (πόσες φορές έκλαψα τα αρχεία μου) , αλλά ρε παιδιά (ναι για εσάς που λέτε συνέχεια αφήστε τα windows κλπ) ότι και να κάνεις πάντα μα πάντα θα χρειαστείς να δουλέψεις με windows , είτε μέσα από virtual (αν έχεις μόνο linux) ή παράλληλα, από απλό gaming μέχρι flashαρησμα κινητών media  ρουτερσ κλπ. Και ναι πολλές εφαρμογές , στον τομέα της τεχνολογίας hacking κλπ, είναι ΜΟΝΟ σε windows, οπότε ότι και να λέτε , εκτός και αν χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή μόνο για surfing , τα windows είναι απαραίτητα.

Υ.Γ. έχω βάλει πολλά άτομα στον κόσμο του linux , αλλά αυτό δεν ακυρώνει τα παραπάνω.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, lost2 said:

Linux από εποχή mandriva και suse , για να κάνεις εγκατάσταση έπρεπε να έχεις φίλο στη Nasa (πόσες φορές έκλαψα τα αρχεία μου) , αλλά ρε παιδιά (ναι για εσάς που λέτε συνέχεια αφήστε τα windows κλπ) ότι και να κάνεις πάντα μα πάντα θα χρειαστείς να δουλέψεις με windows , είτε μέσα από virtual (αν έχεις μόνο linux) ή παράλληλα, από απλό gaming μέχρι flashαρησμα κινητών media  ρουτερσ κλπ. Και ναι πολλές εφαρμογές , στον τομέα της τεχνολογίας hacking κλπ, είναι ΜΟΝΟ σε windows, οπότε ότι και να λέτε , εκτός και αν χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή μόνο για surfing , τα windows είναι απαραίτητα.

Υ.Γ. έχω βάλει πολλά άτομα στον κόσμο του linux , αλλά αυτό δεν ακυρώνει τα παραπάνω.

 

Τα τελευταία 4 χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux. 

Έχω ένα ξεχασμένο partition για ένα PUBG (kernel anti cheat) μια φορά στα 10 χρόνια. Σε όλες τις υπόλοιπες ανάγκες μου (browsing, gaming, coding, simulations, παρουσιάσεις, γράψιμο κλπ) με έχει καλύψει, όχι απλά πλήρως, ειδικά στο coding, περισσότερο παιδευτηκα να σετάρω τα Windows installations φίλων μου, παρά ολόκληρο το Arch install μου. Υπάρχει λόγος, άλλωστε που, σοβαρά frameworks του κλάδου όπως η Tensorflow, πλέον βγαίνουν για Linux (στα Windows θέλει WSL).

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις, ούτε κάνουν την ίδια χρήση. Και, εννοείται, δεν είμαστε στην εποχή του 1999 που ήθελες διδακτορικό από το MIT για να στήσεις ένα Linux installation. Ένας μέσος χρήστης (ειλικρινά έχω απογοητευτεί από το πόσο άσχετος τεχνολογικά είναι ο μέσος χρήστης), όχι απλά θα του είναι ευκολότερο ένα π.χ Ubuntu και δε θα χρειαστεί τίποτα παραπάνω, είναι ικανός να μην πάρει χαμπάρι κι ότι δεν τρέχει Windows αν του βάλεις π.χ Zorin ή Mint.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, PLHROPPP said:

Τον τελευταίο καιρό αυτή η Microsoft από την μια επιτυχία στην άλλη πάει ένα πράγμα…….σκ@τα πιάνει στάχτη γίνονται……

Toν τελευταιο καιρο λεγοντας ; ποτε δηλαδη ; μονο μην αναφερεις corwdstrike

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...