Προς το περιεχόμενο

Αναλογικος προενισχυτης


Chris2756

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απλή αναζήτηση google θα δώσει πολλά αποτελέσματα και λύσεις για όλες τις τσέπες όπως πχ αυτό το φτηνό. Αλλά το να δώσει κάποιος ένα χιλιάρικο και έχει δύο τελικούς χωρίς λόγο δεν είναι λύση. Προφανώς ο φίλος αν είχε χρήματα που του περισεύουν δεν θα ζήταγε βοήθεια εδώ θα αγόραζε ένα καινούργιο και θα έκανε δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προφανως και γνωριζω την χριση του google. Aυτα τα decoders που δειχνεις δεν νομιζω οτι εξυπηρετουν την περιπτωση μου. Δεν εχω προβλημα να αγορασω καινουργιο, αλλα πλεον δεν υπαρχουν στην αγορα αναλογικα AV receivers, μονο ψηφιακα, που ναι μεν μπορει να αξιζουν τα χρηματα που ζητουν για τις λειτουργιες που προσφερουν, εμενα ομως δεν μου χρειαζονται ολες αυτες οι λειτουργιες. Η αναζητιση μου εδω σκοπο εχει Α. αν υπαρχει καποιος φιλος που εχει συσκευη σαν αυτη του ζητω, δεν την χρειαζεται και την πουλα. Β. αν καποιος γνωριζει, μαρκα/μοντελο καποιου ολοκληρωμενου ενισχυτη με αποκωδικοποιητη prologic, dts κτλ ο οποιος μπορει να χρισημοποιηθει σαν προενισχυτης, παρακαμπτοντας το σταδιο τελικης ενισχυσης, ωστε να συνδεθει με τον τελικο που εχω. Γνωριζω ειναι δυσκολο πλεον να βρεθει καινουργιος γι αυτο δεν αποκλειω και τον μεταχειρισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικός AV receiver είναι κάτι που δημιούργησες;

Σου έχει κολλήσει η λέξη αναλογικός.
Δεν υφίσταται αυτό.

Εκ φύσως ψηφιακά. (Και δεν παίζει ρόλο στην τιμή αυτό!). Τα decoders για τα codecs (Dolby, DTS) είναι ψηφιακά ολοκληρωμένα.

Αν βρεις μεταχειρισμένο 3600H ή 3700H στα 500-600€ θεωρείς τον εαυτό σου κωλόφαρδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο AMC που εχω, διαθετει μονο αναλογικες εισοδους, και dolby pro logic αποκωδικοποιητη,πως να τον πω δλδ, ψηφιακο? Μου αρκουν τα 5 καναλια, δεν χρειαζομαι 7.1 η περισσοτερα. Αν ειναι να δωσω καποια π.χ. 1500Ε, ΟΚ περνω εναν Denon, εναν Yamaha, ολοκληρομενο και κανω την δουλεια μου. Ελεγα ομως να μην πεταξω τον Rotel, μια χαρα specs εχει ακομα και για σημερα. Να αντικαταστησω τα mosfet με ολοκληρομενα class D δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Chris2756 said:

Ο AMC που εχω, διαθετει μονο αναλογικες εισοδους, και dolby pro logic αποκωδικοποιητη,πως να τον πω δλδ, ψηφιακο? Μου αρκουν τα 5 καναλια, δεν χρειαζομαι 7.1 η περισσοτερα. Αν ειναι να δωσω καποια π.χ. 1500Ε, ΟΚ περνω εναν Denon, εναν Yamaha, ολοκληρομενο και κανω την δουλεια μου. Ελεγα ομως να μην πεταξω τον Rotel, μια χαρα specs εχει ακομα και για σημερα. Να αντικαταστησω τα mosfet με ολοκληρομενα class D δλδ?

Ναι, ψηφιακός είναι. Θα μπορούσες να πεις αναλογικός, παράτυπα αν π.χ. οι τελικοί του ήταν Class A ή AB. Αλλά πάλι, ουδεμία σχέση και συσχετισμό η έκφραση.

Τον Rotel πότε τον έκανες recap ? Έβαλες τους ίδιους πυκνωτές με τους original ? Τους αντικατέστησες με Mundorf ή Nichicon, Jensen ή έστω ELNA ? Δεν του έχεις κάνει αλλαγή στους πυκνωτές καθόλου; (αν ναι, τόσο καιρό που τον έχεις έτσι, δεν έχεις την original απόδοση).

Και ναι, υπάρχουν solid state ενισχυτές που τον διαγράφουν από τον χάρτη τον Rotel 985 δίχως πολλή προσπάθεια, και δίχως να είναι πανάκριβοι.

Όπως προείπα, για τα ηχεία που διαθέτεις, είναι παντελώς περιττός πια ο τελικός σου.
Με έναν ολοκληρωμένο κάνεις την δουλειά σου το ίδιο δίχως να χάσεις το παραμικρό.

Ψάξε στις αγγελίες εξωτερικού, γιατί εδώ σε κόβω χλωμό, για ίδιο AMC ή παλιότερο Denon ή Yamaha με pre-outs για τα 5 βασικά κανάλια.
Κοίτα στο Hifi-Shark και ebay.

Οι προενισχυτές πλέον έχουν αλλάξει εντελώς κλιμάκιο τιμών. Δεν θα βρεις κάτι από γνωστή μάρκα να κυκλοφορεί κάτω από τα 2k. (new).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...