Προς το περιεχόμενο

Οι εφαρμογές γνωριμιών αντιμετωπίζουν κρίση εμπιστοσύνης και πτώση χρηστών


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας ασχοληθεί με διάφορες εφαρμογές γνωριμιών, συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα λέει το άρθρο. 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα ψεύτικα προφίλ, αυτα τα καταλαβαίνεις εύκολα και τα προσπερνάς. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει ανασφάλεια εκ μέρους των γυναικών και ως αποτέλεσμα δεν μιλάνε καθόλου, οπότε χάνεται κάθε πιθανότητα να γνωρίσεις κάποια. 

Τρώει πολύ χρόνο το στήσιμο και εμφάνιση ενός βέλτιστου προφίλ, σε σημείο τέτοιο που κουράζεσαι και βαριέσαι στο τέλος να ασχολείσαι. 

Πολλες γυναίκες δεν θέλουν γνωριμίες αλλά να προμοταρουν το instagram τους ή άλλα πράγματα πχ επάγγελμα. Δεν σηκώνουν ικανοποιητικό αριθμό φωτογραφιών. Και το χειρότερο από όλα για μένα, το 90%.δεν κάθεται να γράψει ένα κείμενο της προκοπής για το τι θέλει, τι ψάχνει, να το διαβάσω και να καταλάβω διαφορά πράγματα για τον άνθρωπο σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες. Όσες γραφουν κάτι, είτε θα γράψουν μια φράση βλακεια που από κάπου την είδαν και την αντέγραψαν έτσι για να φαίνεται. Εξαιρετικά αρνητικα θεωρώ και τα τραγικά ορθογραφικά  λάθη, ή λάθη πληκτρολογησης που βλέπω, σαν να μην ενδιαφέρεται καθόλου, βαριόταν να το αλλάξει η δεν ξέρω και εγώ τι. Περιμένουν δήθεν να μιλήσεις και να ρωτήσεις αλλά αφού δεν απαντάνε καν, όταν δεν βλέπω ούτε ενα κείμενο δεν μπαίνω στον κόπο να ασχοληθώ.

Οποτε, χάσιμο χρόνου στην τελική. Προκρινω και εγώ αυτά τα χομπι με τις διάφορες ομάδες που ίσως υπάρξει και καμιά γνωριμία εκεί. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αντί για "δεν *** ούτε με αίτηση/you don't even *** with an application" μπορεί να γίνει "δεν *** ούτε με application/you don't even *** with an application". Oh wait. το ίδιο είναι στα Αγγλικά. Άρα απλά δεν αστεράκια.

Νταξ λογικό είναι, πόσοι και πόσοι στράφηκαν εκεί με την ελπίδα ότι..., και μείνανε με αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

Άρα αντί για "δεν *** ούτε με αίτηση/you don't even *** with an application" μπορεί να γίνει "δεν *** ούτε με application/you don't even *** with an application". Oh wait. το ίδιο είναι στα Αγγλικά. Άρα απλά δεν αστεράκια.

Νταξ λογικό είναι, πόσοι και πόσοι στράφηκαν εκεί με την ελπίδα ότι..., και μείνανε με αυτήν.

Άμα θες να *** δεν μπαίνεις σε αυτές τις εφαρμογές, υπάρχουν άλλα μέσα για αυτό, αν και αρκετοί έκαναν χρήση τέτοιων app και για αυτό. Εκεί θα μπεις για μια απλή γνωριμία η φιλία και ότι προκύψει. Αλλά η ουσία είναι ότι από την στιγμή που δεν μιλάει καμία, έχεις χάσει από τα αποδυτήρια. Και δεδομένου ότι βλέπω τα ίδια προφίλ για χρόνια χωρίς να τα κλείνουν, πιστεύω ότι δεν ψάχνουν γνωριμία, απλά επιβεβαίωση να βλέπουν μηνύματα από τα λιγουρια για το πόσο όμορφες είναι. 

Στο μεταξύ το αστείο είναι ότι η πλειοψηφία από γυναίκες λέει ότι ψάχνει σοβαρο άτομο, καλό παιδί, με καλή ψυχη, να μην σκέφτεται μόνο το σεξ, αλλά σχεδόν όλες μόνο την εμφανιση κοιτάνε. 

Στο θέμα σχέσεις πάντως δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι με η χωρίς τα app, έχουνε γίνει σκατα. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ισχυουν αυτα, που ισχυουν, γενικοτερα,

στην Ελλαδα ισχυουν x100, με ολα τα ταμπου και τις ανασφαλειες του αλλου φυλου εδω.

Οσοι ασχολουνται με αυτα στην Ελλαδα, μου λενε οτι κατα 90% ειναι εκει μεσα 'καμενα χαρτια'. Τιγκα στα ψυχολογικα μαλλον;

Σαν τι να βγει λοιπον απο εκει μεσα;

Τουλαχιστον στον πραγματικο κοσμο, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να δεις τι στην ευχη εχεις απεναντι σου.

Οχι ρετουσαρισμενες φωτο με χιλια φιλτρα, και τις αλλες που μπαινουν μονο για boost στην αυτοπεποιθηση!

Μη σας πω οτι τα dating apps κατεστρεψαν, επι της ουσιας, το πραγματικο dating γενικως!

Παλια η αλλη επρεπε να βγει εξω να δοκιμασει την τυχη της.

Τωρα καθεται σπιτακι, ποζαρει τις ωραιες φωτο, και κανει χαζι απο κατω με τα σχολια των λιγουρηδων και τον χαχολων. Και δεν βγαινει καν εξω να παιξει στην πραγματικοτητα.

Νομιζω πλεον, το καταλαβαν κι οι αντρες, οτι δεν περπατα.

Ολο αυτο το 'εικονικο', δεν μπορει παρα να καταρρευσει.

Χαμενος χρονος, χαμενος κοπος, και φυσικα εν τελει και χαμενο χρημα, για οσους 'πληρωνουν' για να εχουν traffic.

Δεν αξιζει.

Ασε που καποια που ειναι νορμαλ και αξιζει, δεν θα μπει καν εκει μεσα....δεν χρειαζεται...

Ειδικα για Ελλαδα, το λεω μιας και ζουμε εδω οι περισσοτεροι του φορουμ, πεθαμενη υποθεση.

Αλλα ειναι στημενο ετσι, που και εξω εγινε μια εξωπραγματικη φουσκα.

Και πολυ κρατησε ολο αυτο.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zogler1987 είπε

Μα γιατί; Επειδή σου παρουσιάζεται σαν Μαρία και τελικά ειναι Μάριος; 😋

Σας έχει τύχει πολλές φορές αυτό ; :) 
Ίσως να δοκιμάσετε κάποια άλλη εφαρμογή πέρα από Grindr 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, katisjimmis είπε

Σκορπιός είναι για σένα...

Οχι τετοια, 53 χρονων ειμαι και οταν βγαινω χωρις την γυναικα μου με κανα φιλο με γλυκοκοιτανε οι πιτσιρικες, φαντασου ποσο ευκολο θα ειναι για εναν 25αρη ας πουμε...

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αναλωσιμα πια, και οι σχεσεις και το σεξ. ετσι πλασαρονται τουλαχιστον, μεσα απο αυτες τις εφαρμογες και τα σοσιαλ. φιλη (τιποτα φοβερο απο εμφανιση) μου εδειχνε τις προαλλες τα μηνυματα στο ινστα απο αντρες που της την επεφταν εκεινη τη μερα. πανω απο 20 μηνυματα απο νεα προφιλ.

οταν εχουν λοιπον τετοια ζητηση απλα ποσταροντας μερικες φωτο, σιγα μη κατσουν να φλερταρουν εξω, παιρνουν την επιβεβαιωση τους ακουραστα και εχουν να διαλεξουν με ποιον θα μπιπ καθε εβδομαδα. για τους αντρες προφανως παει αναποδα. και καπως ετσι φτανουν τα 30+ και ψαχνουν τον γαμπρο που θα συγκρινουν με ολους τους προηγουμενους "γαμπρους" του ινστα + ιδανικο στατους, οικονομικο προφιλ κλπ. αυτη ειναι η νεα πραγματικοτητα, τι να κανουμε

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2024 στις 6:57 ΜΜ, Axlmon είπε

το 57% των γυναικών δηλώνει ότι δεν αισθάνεται ασφάλεια κατά τη χρήση των εφαρμογών.

Οι άντρες δεν αισθάνονται τίποτα γιατί το "γράψιμο" πάει σύννεφο. Πάντα έτσι ήταν από εποχές mirc και icq.

Θυμάμαι μια νεαρά που έκλεινε τα ραντεβού της διαδοχικά ανά 1-2 ώρες στην ίδια περιοχή και μου το είχε πει κιόλας στα ίσα. Στυλ

- Αργότερα τι κάνεις;

- αα, δεν μπορώ, έχω άλλο ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...