Προς το περιεχόμενο

Η Revolut στο club των μεγαλύτερων τραπεζών της Ευρώπης με αποτίμηση 45 δισ. δολαρίων


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, doubleh said:

Από Airbnb δεν γίνεται, γιατί θέλει λογαριασμό που να ξεκινάει με GR. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος, μπορείς να μ πεις σε παρακαλώ;

Δεν σε αφήνει γιατί έχεις επιλέξει Ελλάδα. Στο country/region θα πρέπει να επιλέξεις Lithuania γιατί εκεί είναι οι λογαριασμοί της Revolut. 

 

 

image.png.5c95cc0516e34666a71448f5285b410e.png

1 hour ago, Doubt said:

Viva έχεις δοκιμάσει;

Payzy?

Η ρεβολουτ δεν δίνει GR IBAN, όχι ακόμα τουλάχιστον.

payzy δεν ξέρω αλλά η Viva έχει ανακοινώσει πρόσφατα χρεώσεις για εισερχόμενα εμβάσματα από εξωτερικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, transparent είπε

Χαίρομαι για το revolut, γιατί αντιπαθώ τις χρεώσεις των συστημικών τραπεζών.

Oh wait.

10€ / μήνα minimum πλέον το business revolut. Ούτε οι συστημικές δε χρεώνουν τόσο

Τον έκλεισα την ίδια ημέρα που ήρθε το email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου, αλλά όσο η revolut και η κάθε αντίστοιχη εταιρεία που θέλει να λέγεται τράπεζα δεν παρέχει υπηρεσίες πίστωσης όπως πιστωτικές κάρτες ή δάνεια δεν είναι πραγματική τράπεζα. Πρόσφατα διάβασα ότι έχει λανσάρει μία πιστωτική κάρτα αλλά σε λίγες χώρες που δεν συμπεριλαμβάνουν την ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία ξεκίνησε, εδραιώθηκε και γιγαντώθηκε μέσα από το δωρεάν προφίλ για ιδιώτες ταξιδιώτες, όπου τα ανταλλακτήρια νομισμάτων και οι προμήθειες μετατροπής συναλλάγματος των συστημικών τραπεζών "έγδερναν" τον κοσμάκη! Οι επενδυτικές (και πλέον οι τραπεζικές υπηρεσίες) που προσφέρει ήταν ανέκαθεν στις ακριβότερες του ανταγωνισμού! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτετε από τα σύννεφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, doubleh said:

Πολύ καλή 

Να είχε κ GR λογαριασμούς να γλιτωναμε τα 3 ευρώ σε καθε εισερχόμενο έμβασμα από το airbnb, θα ήταν τέλεια

Θα σου δώσω ιδέα που ίσως σε βοηθήσει (ελπίζω). Viva? Για το εισερχόμενο έμβασμα που λες. Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται το airbnb GR IBAN....

8 hours ago, atypicalcoder said:

Όσοι λέτε ότι "γλιτώνω το ένα, γλιτώνω το άλλο",

το θέμα είναι μέχρι να "γίνει" μια εταιρία. Μετά αρχίζουν οι χρεώσεις/συνδρομές κλπ.

Η Revolut έχει πολύ τίμιες προμήθειες. Τη χρησιμοποιώ από το 2015.... Έχει και premium προγράμματα που ίσως βολεύουν κόσμο

3 hours ago, ekap said:

Δεν σε αφήνει γιατί έχεις επιλέξει Ελλάδα. Στο country/region θα πρέπει να επιλέξεις Lithuania γιατί εκεί είναι οι λογαριασμοί της Revolut. 

 

 

image.png.5c95cc0516e34666a71448f5285b410e.png

payzy δεν ξέρω αλλά η Viva έχει ανακοινώσει πρόσφατα χρεώσεις για εισερχόμενα εμβάσματα από εξωτερικό. 

Που? Κάπου είδα ότι θα χρεώνει για να έχεις IBAN αλλά δεν έχω δώσει δραχμή και μια χαρά είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Doubt said:

Viva έχεις δοκιμάσει;

Payzy?

Η ρεβολουτ δεν δίνει GR IBAN, όχι ακόμα τουλάχιστον.

Η viva σε χρεώνει 10 ευρώ για να έχεις GR λογαριασμό. 

Επίσης είναι άθλια τελείως. Κάθε μέρα και κάτι χαλάει. Μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που είπα να τη χρησιμοποιήσω επαγγελματικά. Τις προάλλες άλλαξα συσκευή (προσοχή, συσκευή, όχι αριθμό) και με κλείδωσε έξω από τον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΌ λογαριασμό. Ήθελα να πληρώσω προμηθευτές και δεν μπορούσα. Χίλιες φορές revolut.!!

(Payzy δεν έχω δοκιμάσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαύρο και viva και revolut μέσα στο ίδιο τρίμηνο.

 

Και οι δύο απέκτησαν πελατειακή βάση λόγω χαμηλών χρεώσεων και μηδενικών συνδρομών. Πλέον δεν είναι έτσι 

Για επαγγελματικό IBAN Ευρωπαϊκής Ένωσης δωρεάν, δείτε mypos και paysera.

 Από προμήθειες το mypos χρεώνει 0 στα εισερχόμενα, 3€ στα εξερχόμενα, το δε paysera 0.29€ σε όλα.

Επεξ/σία από transparent
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JimGer said:

Η Revolut έχει πολύ τίμιες προμήθειες. Τη χρησιμοποιώ από το 2015.... Έχει και premium προγράμματα που ίσως βολεύουν κόσμο

To premium της ήταν καλό μέχρι φέτος. 7 ευρώ/λίρες το μήνα και παρείχε και ταξιδιωτική ασφάλιση. Πλέον το έβγαλε από εκεί, μαζί με κάποια άλλα premium οφέλη, και το μετέφερε υποδέστερο στο αποπάνω tier Metal με έναν φιλικό διπλασιασμό της συνδρομής λολ! Upsell από τα λίγα.

Γιατί όχι American Express τότε και δωρεάν revolut και αν ή κάποιον ανταγωνιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Feregorn said:

To premium της ήταν καλό μέχρι φέτος. 7 ευρώ/λίρες το μήνα και παρείχε και ταξιδιωτική ασφάλιση. Πλέον το έβγαλε από εκεί, μαζί με κάποια άλλα premium οφέλη, και το μετέφερε υποδέστερο στο αποπάνω tier Metal με έναν φιλικό διπλασιασμό της συνδρομής λολ! Upsell από τα λίγα.

Γιατί όχι American Express τότε και δωρεάν revolut και αν ή κάποιον ανταγωνιστή...

Κοίτα δεν θυμάμαι τι είχε που tbh. Αλλά νομίζω στο Metal και στο Ultra έχει ασφάλεια, Financial times, κάποια lounges, tinder, nordvpn, workspace κλπ. Αν το θες καθαρά για τα τραπεζικά δεν αξίζει. Αλλά αν σε ενδιαφέρουν στα σοβαρά κάποια subscriptions αξίζει. Αν ας πούμε θα ήθελες financial times, τότε το ultra είναι φθηνότερο από τη συνδρομή και έχει και ένα σωρό άλλα έξτρα. Το ίδιο κάποια γυμναστήρια κλπ. Επίσης κάποια πράγματα μπορεί να κάνουν πολύ λιγότερο sense στην Ελλάδα αλλά να αξίζουν φουλ σε άλλη χώρα....

2 hours ago, filip123go said:

Η viva σε χρεώνει 10 ευρώ για να έχεις GR λογαριασμό. 

Επίσης είναι άθλια τελείως. Κάθε μέρα και κάτι χαλάει. Μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που είπα να τη χρησιμοποιήσω επαγγελματικά. Τις προάλλες άλλαξα συσκευή (προσοχή, συσκευή, όχι αριθμό) και με κλείδωσε έξω από τον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΌ λογαριασμό. Ήθελα να πληρώσω προμηθευτές και δεν μπορούσα. Χίλιες φορές revolut.!!

(Payzy δεν έχω δοκιμάσει)

Εγώ μπορώ να πω με σιγουριά ότι ακόμα έχω GR IBAN στην viva και δεν έχω (ούτε έχω συμφωνήσει) σε καμία χρέωση. Την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές για μεταφορά από Revolut->Viva->IRIS από Viva σε Πειραιώς/Εθνική χωρίς προμήθεια. Είχα λάβει email ότι το IBAN Θα είναι με χρέωση αλλά εγώ δεν συμφώνησα σε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pcos είπε

οσο μου προσφερει μετοχουλες στο NYSE θα με εχει πελατακι B)

 

Από όσο ξέρω και χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση πως οι μετοχές που προσφέρει δεν αποτελούν τίτλους στο ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ, αλλά IOU. Δηλαδή αν η Revolut χρεωκοπήσει αύριο, θα χάσεις και τους τίτλους. Ίσως να σε ενδιαφέρει να το ψάξεις περισσότερο αυτό, ειδικά αν έχεις χαρτοφυλάκιο «συμπαθητικού μεγέθους».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...