Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κλείνει τα παραθυράκια για την εγκατάσταση των Windows 11 σε παλιούς υπολογιστές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε φόρουμ τεχνολογίας ασχολούμαστε αν ο κυρ μπάμπης μπορεί να παίξει πασιέτζα στα windows 11 στο μπρίκι που είχε πάρει πριν 10 χρόνια... κάπου ώπα δηλαδή. Αν το σύστημα σου δουλεύει μια χαρά με τα 10, μείνε με τα 10 όσο αντέξει το μηχάνημα ποιό το πρόβλημα. Αυτό το Legacy μας έχει φάει τόσα χρόνια. Κι εγώ έχω μια webcam vga από το 2005 κι από τα 8 και μετά δεν δουλεύει, τι να κάνουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, safridia said:

Εγω ειλικρινα θελω να εχω firefox να ειναι ακριβως ιδιος οπως στα Windows και εφυγα με τα bugware της ms, δεν με ενδιαφερει τιποτε αλλο, παλιοτερα που ειχα δοκιμασει ubuntu ειχα δει σημαντικες διαφορες, δυνατοτητες ελειπαν, δεν θυμαμαι τι ακριβως αλλα θυμαμαι οτι ξαναγυρισα στα windows για αυτο τον λογο.

Το πιο πιθανό είναι να εννοείς hardware acceleration σε Wayland που πριν (αρκετά) χρόνια δεν είχε ο Firefox. Πλέον και εκεί έχει (και σε Nvidia)

Από εκεί και πέρα είναι ακριβώς ίδιες οι εκδόσεις. Χρησιμοποιώ FF σε Windows, Ubuntu, Arch, Fedora, μέχρι και σε Void Linux που έβαλα πριν κάνα χρόνο, ίδιος ήταν. Καμία διαφορά. Ακόμα και στην ESL έκδοση στα repos του Debian δεν είδα καμιά σοβαρή διαφορα. Με όλους τους συνδυασμούς harware-software (drivers) που έχω χρησιμοποιήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

 Όποτε καμία σχέση δεν έχει με την παλαιότητα των υπολογιστών η την συμβατότητα με το TPM 2.0 αλλά με την λογική να αγοραστούν περισσότεροι υπολογιστές... ...Όποτε η συμβατότητα είναι μούφα τις περισσότερες φορές!

Συμφωνώ ότι είναι μούφα και το είχα ήδη γράψει σε επόμενο μήνυμα. Δεν είναι εκεί το θέμα όμως πια. Το ότι η MS ήταν γενικά «χαλαρή» τα προηγούμενα χρόνια, δεν σημαίνει ότι θα ισχύει πάντα. Και σίγουρα δεν σημαίνει ότι θα μπορεί κανείς να παρακάμπτει μόνιμα τέτοιους hardware περιορισμούς.

Πολύ απλά, είναι η ώρα των επιλογών που για εμένα σημαίνει: Windows 10 όσο πάει ή οριστικά κι αμετάκλητα Linux. Ενδεχομένως να εμφανιστούν Windows 12 αλλά κρίνοντας από την κατηφόρα της MS, δεν είμαι αισιόδοξος για το αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από Ciccirya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, safridia said:

Εγω ειλικρινα θελω να εχω firefox να ειναι ακριβως ιδιος οπως στα Windows και εφυγα με τα bugware της ms, δεν με ενδιαφερει τιποτε αλλο, παλιοτερα που ειχα δοκιμασει ubuntu ειχα δει σημαντικες διαφορες, δυνατοτητες ελειπαν, δεν θυμαμαι τι ακριβως αλλα θυμαμαι οτι ξαναγυρισα στα windows για αυτο τον λογο.

@safridia Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι λύση στο πρόβλημα σου.

Από Browser Being Mnaged by Your Organization - Linux Mint | Firefox Support Forum | Mozilla Support

Just a note, The desktop Firefox web browser for Linux can handle its own internal updates, just only with the official builds from mozilla www.mozilla.org/firefox/all/

The Linux Firefox from Mint is a third-party build so Mint handles the Firefox updates.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν εχω καταλάβει. Αν τα έχεις ήδη εγκατεστημένα θα σταματήσουν να περνουν update ή θα πάρουν το συγκεκριμένο update και δεν θα ειναι λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, memento out of matrix είπε

Φιλικά και χωρίς σαρκασμό και ειρωνεία. Μόνος σου το ξεκίνησες μόνος σου το σαματάς. Γιατί αδυνατείς να κατανοήσεις τα παρακάτω που είναι και η απάντηση σε αυτό "δεν δουλεύουν όλα τα προγράμματα και παιχνίδια στα linux όσο δουλεύουν στα windows" ;

Εάν η δικές σου προσωπικές ανάγκες είναι windows ξέρεις ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείς. Οι υπόλοιποι θα κρίνουν με της δίκες τους ανάγκες και με γνώμονα κάτι ανάλογο του παρακάτω. Πολλοί χάνουν το θάρρος βλέποντας τοποθετήσεις σαν την δική σου, καλό είναι να μη κόβουμε την φόρα σε αυτούς που έχουν το ερέθισμα να πειραματιστούν και να γνωρίσουν κάτι καινούριο για τον εαυτό τους.

  • Κάνω απλή χρήση web browsing, βλέπω YT, Discord, Twitch etc. απλή χρήση Office, και γενικά όχι πολλά; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω απλή χρήση web browsing, βλέπω YT, Discord, Twitch etc. απλή χρήση Office, Gaming παιχνίδια που υποστηρίζονται σε Linux; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω gaming σε παιχνίδια που υποστηρίζονται μόνο σε windows; Πάω σε windows.
  • Κάνω επαγγελματική χρήση με εργαλεία που υπάρχουν μόνο σε windows; Πάω σε windows.

Στο Θέμα, 

Η κατάσταση στο θέμα "ασφάλεια" είναι το ζουμί. Παλεύουν να κλείσουν τρύπες με όποιο βολικό τρόπο μπορούν. Αν αυτό είναι να σταματήσουν την υποστηρίξει παλαιότερων εξοπλισμού αυτού ακριβώς θα κάνουν. Δεν γράφουν κώδικα για καμία Intel, AMD, ARM ή "βάλε εταιρία". Είδατε τι έγινε με το crowdstrike και με πολλά άλλα συστήματα ασφαλείας. 

 

Γιατί "υποχρέωσα"(Και ποιος είμαι εγώ για να υποχρεώσω) κανέναν να χρησιμοποιεί μόνο windows? Απλά είπα την άποψη μου και νομίζω αυτό είναι αυτονόητο.

Άλλωστε όλοι εδώ τη γνώμη μας λέμε.

Αν τώρα χρειάζεται να αναφέρουμε ότι λέμε τη γνώμη μας τότε δεν υπάρχει και λόγος για διάλογο.

50 λεπτά πριν, freegr είπε

Βάλτε Linux και ξένοιαστε μια για πάντα. Τελικα οι περιορισμοί δεν θα την βοηθήσουν καν στις πωλήσεις 

Πραγματικά πιστεύεις ότι η Ms θα χάσει αρκετές πωλήσεις από αυτή τη κίνηση?

Όσες και να χάσει δυστυχώς πάλι είναι πλέον μονοπώλιο για να κάνει ότι θέλει στο χώρο του software ανά το κόσμο.

Με το 72% των συστημάτων παγκοσμίως που έχουν εγκατεστημένα windows έναντι κάποιου άλλου λειτουργικού πραγματικά πιστεύεις ότι μπορεί ο οποιοδήποτε άλλος να μπορεί να κάνει κάτι?

Εδώ ακόμα και κάποιοι που έχουν επιλέξει να βάλουν linux βάζουν και σε ένα partition windows επομένως ακόμα και αυτοί έχουν εγκαταστήσει windows στο σύστημα τους.

 

Πραγματικά μακάρι να είχε σοβαρό ανταγωνισμό η Ms στα λειτουργικά για να μην κάνει τόσες μλκιες που κάνει γενικότερα.

Αλλά δυστυχώς είπαμε.

 

 

Και για να ευθυμήσουμε λίγο:

Όπου Cosmote βάλτε Microsoft.

 

Oparating system 2024.jpg

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Windows 10 IoT LTSC με support εως 2027 (de-bloated και χωρις σαβουρο-apps οπως candycrush και τις αλλες αηδιες)

2. *Windows 11 IoT LTSC με 10 χρόνια support χωρίς να θέλει Secure Boot / TPM / UEFI / 4GB RAM. (Υπάρχει σε Preview release και θα βγεί μεσα στο 2024 σε κανονική εκδοση)

3. Κάποιο Linux distro για όσους σιχάθηκαν την microshaft και ίσως θέλουν να ανέβουν skill level. Mint/lubuntu π.χ και μετα ανεβαίνεις σε κανά debian/fedora μέχρι να γίνεις grandmaster και να περάσεις στο arch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AtiX είπε

Για να δούμε σε έναν χρόνο και κιγο παραπάνω, αν τι ποσοστό του 65% με windows 10 θα πάει σε νέα αγορά μηχανήματος για να έχει τα 11 ή αν η MS θα “φάει” τα μούτρα της και θα επιτρέψει και σε παλιότερα μηχανήματα να τρέχουν τα 11… 

αλήθεια τα 12 πότε βγαίνουν?

Α καλά είσαι delulu ρομαντικός εσύ. Για σκέψου λίγο πόσα laptops έχεις δει από γνωστούς/φίλους με Windows 7 (δεν μιλάω καν για αρνητές αναβάθμισης. απλά το αγόρασαν τότε και ούτε που ασχολούνται).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, freegr said:

Βάλτε Linux και ξένοιαστε μια για πάντα. Τελικα οι περιορισμοί δεν θα την βοηθήσουν καν στις πωλήσεις 

Αν αναφέρεσαι στις πωλήσεις software δεν την ενδιαφέρει καθόλου να ΠΟΥΛΑΕΙ windows.

Τα λεφτά της τα βγάζει κυρίως από άλλου. 

image.jpeg.5f95e2f26cf4f0e9dc275cdcb643cd65.jpeg
 

Δες πόσα βγάζει απτό συνδρομητικό copilot που μόλις ξεκίνησε ουσιαστικά, και φαντάσου σε τί νούμερα θα φτάσει αυτό σε 2-3 χρόνια.

Τα αναφέρω, για να μη νομίζουν οι οικονομολόγοι του insomnia ότι θα κάτσει να κλαίει η Microsoft αν ο Μπάμπης απ’την Κολοπετηνιτσα μείνει με τα Windows 10 ή βάλει Linux.. 

😂

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, freegr είπε

Βάλτε Linux και ξένοιαστε μια για πάντα. Τελικα οι περιορισμοί δεν θα την βοηθήσουν καν στις πωλήσεις 

Έχω λίνουξ εδώ και 4 χρόνια, αλλά δεν είναι λύση αυτή για όλους και για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Α καλά είσαι delulu ρομαντικός εσύ. Για σκέψου λίγο πόσα laptops έχεις δει από γνωστούς/φίλους με Windows 7 (δεν μιλάω καν για αρνητές αναβάθμισης. απλά το αγόρασαν τότε και ούτε που ασχολούνται).

Μα αυτό λέω φίλε μου, ελάχιστοι θα πάνε σε καινούριο hardware μόνο και μόνο για να έχουν τα 11…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία αυξάνουν την προπαγάνδα για τα κριτήρια ESG / SDG που πρέπει να πληρούν οι επιχειρήσεις κι από την άλλη εκείνοι που έχουν σχεδιάσει αυτή τη δυστοπία, σφυρούν αδιάφορα όταν πρόκειται για τις δικές τους επιχειρήσεις κι ενέργειες. Δύο μέτρα και δύο σταθμά, με μπόλικη δόση υποκρισίας.

https://invidious.privacyredirect.com/watch?v=wqHjuopq_OM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Infinitas είπε

Αν το σύστημα σου δουλεύει μια χαρά με τα 10, μείνε με τα 10 όσο αντέξει το μηχάνημα ποιό το πρόβλημα.

Εγώ αυτό κάνω. 

Τόσα χρόνια αυτό που έμαθα είναι ότι δουλεύει σωστά δεν το πειράζουμε. 

Κλείνω και ενημερώσεις και τέλος. 

Παλιά έβαζα ότι νέο υπήρχε σε pc κινητά κλπ και χάλαγα τις μέρες μου τις ώρες μου την ηρεμία μου τον ελεύθερο χρόνο μου. 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φύγεις από τα 10 επειδή θέλουν να σου πουλήσουν νέο hardware με το ζόρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...