Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κλείνει τα παραθυράκια για την εγκατάσταση των Windows 11 σε παλιούς υπολογιστές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, Ciccirya said:

Απορώ με όσους παλεύουν ακόμα να εγκαταστήσουν αυτό το πράγμα σε παλιά συστήματα. Ας μείνουν με τα Windows 10 για όσο κρατήσουν (που θα κρατήσουν αρκετά, από ό,τι φαίνεται), και μετά αναζητούν εναλλακτικές.

Να το καταλάβω αν τα W11 έφερναν σημαντικές βελτιώσεις. Ισχύει ακριβώς το αντίθετο όμως, κι ακόμη περισσότερο σε αυτά τα συστήματα.

Σε dell XPs 13 του 2018, που υποστηρίζει το TPM 2.0 δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση σε 11 λόγο επεξεργαστή……το έκανα με τον άλλο τρόπο και τρέχει σφαίρα! Όποτε καμία σχέση δεν έχει με την παλαιότητα των υπολογιστών η την συμβατότητα με το TPM 2.0 αλλά με την λογική να αγοραστούν περισσότεροι υπολογιστές. Το ίδιο ισχύει και με το MAC OS, με το OPEN CORE εχω τα sonoma σε iMac του 2012, με τετραπύρηνο επεξεργαστή, 16gb ram, και αναβαθμισμένο με ssd m2, 500gb, και τρέχει σφαίρα, καλύτερα από το άθλιο iMac του 2017 με τον διπύρηνο επεξεργαστή ! Όποτε η συμβατότητα είναι μούφα τις περισσότερες φορές!

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, memento out of matrix είπε

Παιδιά μικρά και μεγάλα..

Μη τρώγεστε, στον κάθε ένα από εμάς είναι απλό και προσωπικό το ζήτημα.

  • Κάνω απλή χρήση web browsing, βλέπω YT, Discord, Twitch etc. απλή χρήση Office, και γενικά όχι πολλά; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω απλή χρήση web browsing, βλέπω YT, Discord, Twitch etc. απλή χρήση Office, Gaming παιχνίδια που υποστηρίζονται σε Linux; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω gaming σε παιχνίδια που υποστηρίζονται μόνο σε windows; Πάω σε windows.
  • Κάνω επαγγελματική χρήση με εργαλεία που υπάρχουν σε Linux και ανταποκρίνονται στης ανάγκες μου; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω επαγγελματική χρίση με εργαλεία που υπάρχουν σε Linux αλλά δεν ανταποκρίνονται 100% στης ανάγκες μου; Πάω σε windows η dual boot σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω επαγγελματική χρήση με εργαλεία που υπάρχουν μόνο σε windows; Πάω σε windows.

Φτιάχνουμε υπολογιστές και βάζουμε λειτουργικά ανάλογα με της ανάγκες μας, όχι με το τι έχει ο κάθε άλλος η να λέμε ότι έχουμε "αυτό".

Επαγγελματικά χρειαζόμουν windows για πολλά χρόνια. Πλέον σε προσωπικό επίπεδο δεν τα χρειάζομαι και μεταφέρω σιγά σιγά τα πάντα σε Linux. Η ανάγκες μας είναι προσωπικές.

Φιλικά προς όλους. 

Όχι φίλε μου δεν είναι έτσι.

Όσο καλά και να είναι τα linux δυστυχώς δεν έχουν την υποστήριξη που έχουν τα windows και αυτό γινότανε ανέκαθεν.

Πολλά προγράμματα που βγαίνουν σε windows δεν βγαίνουν καν σε linux.

Και στα linux πολλά παιχνίδια δεν παίζουν καν.

Ανέκαθεν τα windows ήταν εγκατεστημένα σε απείρως περισσότερα pc's απ' ότι τα linux αυτό από μόνο του κάνει τα windows να υποστηρίζονται πολύ περισσότερο απ' ότι τα linux από προγραμμάτισες κ.τ.λ. με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kurkosdr είπε

Για να σου αποδείξω πως ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες: Έχω 2 Nvidia 3D Vision laptop ετών 2013 και 2014 (used από το eBay). Ξέρεις πως μπορώ να κάνω το Nvidia 3D Vision να λειτουργεί στο Linux; Στα Windows 11 λειτουργεί (αν και προσωπικά θα μείνω σε Windows 10 και θα αγοράσω και ESU εν ανάγκη).

Μετά υπάρχουν άτομα που θέλουν να παίξουν παιχνίδια με kernel-level anticheat, να τρέξουν software που δεν τρέχει στο Wine, σταματήστε αυτή την καραμέλα με το "βάλτε Linux" λες και πρόκειται για drop-in replacement.

Το θέμα είναι πως η πλειοψηφία δεν έχει τόσο εξειδικευμένες ανάγκες και θα μπορούσε να αντικαταστήσει τα windows με linux. Ένας επαγγελματίας που χρειάζεται να τρέξει συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο Linux ή δεν τον βολεύουν τα πιθανά alternatives φυσικά και θα μείνει στα windows. Αλλά το θέμα είναι πόσοι είναι αυτοι που έχουν ειδικές ανάγκες για να μείνουν στα windows. Αν πάρουμε ένα τυχαίο δείγμα πληθυσμού, οι χρήστες ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να έχουν Windows για χ,ψ επαγγελματικούς - προσωπικούς λόγους θα είναι πόσοι? 10%, 15% 30%. Όλοι οι υπόλοιποι όμως θα μπορούσαν να βγούν από το τριπάκι των Windows αν ήταν λίγο ενημερωμένοι. Συνεπώς καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε με βάση την δικιά μας κατάσταση. Το Linux θα μπορούσε να είναι μια legit option για αντικατάσταση των Windows για πάρα πολύ κόσμο που θέλει τον υπολογιστή του για την βασική λειτουργία Internet, word, excel τανίες. Όλα αυτά τα κάνει εξαιρετικά καλά με τρόπο τόσο όμοιο με τα windows που αν κάποιος έφτιαχνε ένα περιβάλλον όμοιο με των windows οι περισσότεροι χρήστες δεν θα καταλάβαιναν καν την διαφορά και το λέω από πείρα αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Paragontas-x said:

Η νέα απαίτηση των win11 24h2 είναι ότι ο επεξεργαστής θα πρέπει να έχει το instruction sse4(Αν π.χ. έχει το απλό και όχι το 4.2 θα δουλεύουν?)

Το SSE 4.2 υπάρχει στους επεξεργαστές τουλάχιστον από τους Intel Nehalem που βγήκαν το 2008...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δεν απαντάει στην ερώτηση μου όμως.

Και νομίζω το νέο build 24h2 των win11 αυτό θα απαιτεί από τον επεξεργαστή για να μπορεί να γίνεται εκκίνηση και εγκατάσταση των win11.

Με βάση και το λινκ του pcsteps που έδωσε ένα παιδί πιο πάνω.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Όχι φίλε μου δεν είναι έτσι.

Όσο καλά και να είναι τα linux δυστυχώς δεν έχουν την υποστήριξη που έχουν τα windows και αυτό γινότανε ανέκαθεν.

Πολλά προγράμματα που βγαίνουν σε windows δεν βγαίνουν καν σε linux.

Και στα linux πολλά παιχνίδια δεν παίζουν καν.

Ανέκαθεν τα windows ήταν εγκατεστημένα σε απείρως περισσότερα pc's απ' ότι τα linux αυτό από μόνο του κάνει τα windows να υποστηρίζονται πολύ περισσότερο απ' ότι τα linux από προγραμμάτισες κ.τ.λ.

Εγω παλι θα συμφωνήσω με τον @memento out of matrix. Ειμαι χρήστης windows από τα 98SE. Καθότι ειμαι στο τελείωμα της 4ης δεκαετίας της ζωης μου. Την τελευταία 5ετια ειμαι χρήστης linux. Εχω και dual boot με Win10 στα οποία εχω καποια pdf professional editors και κάποια αλλα προγράμματα (PLC programming) τα οποία τα εχω για την δουλειά μου και αραιά και που τα χρειάζομαι.
Σε ολα τα αλλα τα επιπεδα με κάλυψε η διανομη των linux που εχω.
Και ναι ενημερωσεις τα linux εχουν συνεχώς τοσο στις εφαρμογές τους αλλα τοσο και στο επίπεδο ασφάλειας τους.
Απλα ειναι θεμα συνήθειας. Για χρηση ίντερνετ και λοιπά μια χαρά ειναι και τα linux.
Τα win10 σταμάτησα να τα βαζω στο ιντερνετ εδω και μια 5ετια γιατι καθε φορα με τις ενημερώσεις γινόντουσαν ποιο χειρότερα.
Ο καθένας λοιπον ας επιλέξει με τις ανάγκες του και οχι με το τι εχει ο αλλος η το συνολο του κόσμου.
Στατιστικά πάντως τα τελευταία χρονια το Linux κερδίζει ολο και παραπάνω χρήστες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Paragontas-x said:

Αυτό δεν απαντάει στην ερώτηση μου όμως.

Η ερώτησή σου ήταν αν έχει το απλό SSE 4.0/4.1 κι όχι το 4.2 αν θα bootάρει? 

Δεν θα πάρει καν το update, πόσο μάλλον να bootάρει...

Είναι όμως τόσο παλιός ο επεξεργαστής, που δεν θα θες τα win11 σε PC του 2007 και πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Σύμφωνοι. Για αυτό είπα ότι η Apple θέλει να ξεφορτωθεί το βάρος των x86 και είναι λογικό.

ουτε οταν ήταν μόνο x86 πήγαινε πολυ πίσω το support

γενικά κάπου και ο κατασκευαστής πρέπει να τραβηξει μια γραμμή, μπορεί σαν καταναλωτής να ήθελα να υποστηρίζει ακομα τα Windows 95 αλλα δεν ειναι ρεαλιστικο

τα windows 10 θα κλείσουν 10 χρόνια support, πόσο ακόμα;

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

16 λεπτά πριν, Thresh είπε

Η ερώτησή σου ήταν αν έχει το απλό SSE 4.0/4.1 κι όχι το 4.2 αν θα bootάρει? 

Δεν θα πάρει καν το update, πόσο μάλλον να bootάρει...

Είναι όμως τόσο παλιός ο επεξεργαστής, που δεν θα θες τα win11 σε PC του 2007 και πίσω.

 

Για τη χρήση που κάνω μια χαρά θα τα θέλω.

Αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.

22 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω παλι θα συμφωνήσω με τον @memento out of matrix. Ειμαι χρήστης windows από τα 98SE. Καθότι ειμαι στο τελείωμα της 4ης δεκαετίας της ζωης μου. Την τελευταία 5ετια ειμαι χρήστης linux. Εχω και dual boot με Win10 στα οποία εχω καποια pdf professional editors και κάποια αλλα προγράμματα (PLC programming) τα οποία τα εχω για την δουλειά μου και αραιά και που τα χρειάζομαι.
Σε ολα τα αλλα τα επιπεδα με κάλυψε η διανομη των linux που εχω.
Και ναι ενημερωσεις τα linux εχουν συνεχώς τοσο στις εφαρμογές τους αλλα τοσο και στο επίπεδο ασφάλειας τους.
Απλα ειναι θεμα συνήθειας. Για χρηση ίντερνετ και λοιπά μια χαρά ειναι και τα linux.
Τα win10 σταμάτησα να τα βαζω στο ιντερνετ εδω και μια 5ετια γιατι καθε φορα με τις ενημερώσεις γινόντουσαν ποιο χειρότερα.
Ο καθένας λοιπον ας επιλέξει με τις ανάγκες του και οχι με το τι εχει ο αλλος η το συνολο του κόσμου.
Στατιστικά πάντως τα τελευταία χρονια το Linux κερδίζει ολο και παραπάνω χρήστες.

 

Καλό είναι να το σταματήσουμε εδώ αυτό γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος αλλά θα σου πω το πολύ απλό δεν δουλεύουν όλα τα προγράμματα και παιχνίδια στα linux όσο δουλεύουν στα windows και είπα στο προηγούμενο ποστ μου γιατί συμβαίνει αυτό.

Αυτό λέω και το κλείνω οτιδήποτε άλλο, είτε μέσω προσωπικού μηνύματος, είτε ανοίγοντας νέο τοπικ.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, Paragontas-x said:

Όχι φίλε μου δεν είναι έτσι.

Όσο καλά και να είναι τα linux δυστυχώς δεν έχουν την υποστήριξη που έχουν τα windows και αυτό γινότανε ανέκαθεν.

Πολλά προγράμματα που βγαίνουν σε windows δεν βγαίνουν καν σε linux.

Και στα linux πολλά παιχνίδια δεν παίζουν καν.

Ανέκαθεν τα windows ήταν εγκατεστημένα σε απείρως περισσότερα pc's απ' ότι τα linux αυτό από μόνο του κάνει τα windows να υποστηρίζονται πολύ περισσότερο απ' ότι τα linux από προγραμμάτισες κ.τ.λ. με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, την απάντηση την έχεις μόνος σου. Διάβασε ξανά το post μου και τα post του Petros Electron, οvidius80

Επεξ/σία από memento out of matrix
διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να παει σε 11 σωνει και καλα με συστημα κατω απο 8η γενια. Εδω εγω με συστηματα 2000+ και μενω σε 10. Τι παραπανω κερδιζεις;
 

 

εντωμεταξυ το αρθρο λεει

 

ση της Microsoft εγείρει ερωτήματα σχετικά με την περιβαλλοντική επίπτωση της αναγκαστικής αναβάθμισης hardware και τη διάρκεια ζωής των ηλεκτρονικών συσκευών. Ενώ η εταιρεία υποστηρίζει ότι οι αυστηρές απαιτήσεις βελτιώνουν την ασφάλεια και την απόδοση, πολλοί χρήστες θεω

 

 

καλη η προπαγανδα των πρασινων αλλα δεν εχετε ενημερωθει πως τα καινουρια συστηματα καταναλωνουν λιγοτερο ; Καταρχας ενα καινουριο μηχανακι και μονο οτι θα κανει μια διυλεια σε 1 λεπτο αντι για 12 σημαινει πως εξοικονομεις 90% ενεργεια. Ασε που τα καινουρια εχουν τροφοδοτικα επιπεδου φορητου. Τοσο woke πια το ινσομνια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήρατε pc με windows 10 ας διαβάζατε το EOL. Επίσης η MS δεν έχει κάποια υποχρέωση να υποστηρίζει σε μελλοντικές εκδόσεις παλιότερο HW. Μιλάμε για PC που όταν λήξει το support θα έχουν κλείσει σχεδόν 10ετια.

 κι όλα αυτά ενώ οι περισσότεροι δεν έχουν καν license πληρωμένο με 200€.

Η λύση είναι απλή Windows 10 χωρίς support με οποίο κίνδυνο ή Linux. Δεν βάζω MacOS γιατί κι εκεί δεν σου εγγυάται εφ’ όρου ζωής και αν πάρεις συνήθως θα το έχεις αλλάξει πριν τελειώσει το support (περίπου 7 έτη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Paragontas-x said:

  

Για τη χρήση που κάνω μια χαρά θα τα θέλω.

Αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Καλό είναι να το σταματήσουμε εδώ αυτό γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος αλλά θα σου πω το πολύ απλό δεν δουλεύουν όλα τα προγράμματα και παιχνίδια στα linux όσο δουλεύουν στα windows και είπα στο προηγούμενο ποστ μου γιατί συμβαίνει αυτό.

Αυτό λέω και το κλείνω οτιδήποτε άλλο, είτε μέσω προσωπικού μηνύματος, είτε ανοίγοντας νέο τοπικ.

Φιλικά και χωρίς σαρκασμό και ειρωνεία. Μόνος σου το ξεκίνησες μόνος σου το σαματάς. Γιατί αδυνατείς να κατανοήσεις τα παρακάτω που είναι και η απάντηση σε αυτό "δεν δουλεύουν όλα τα προγράμματα και παιχνίδια στα linux όσο δουλεύουν στα windows" ;

Εάν η δικές σου προσωπικές ανάγκες είναι windows ξέρεις ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείς. Οι υπόλοιποι θα κρίνουν με της δίκες τους ανάγκες και με γνώμονα κάτι ανάλογο του παρακάτω. Πολλοί χάνουν το θάρρος βλέποντας τοποθετήσεις σαν την δική σου, καλό είναι να μη κόβουμε την φόρα σε αυτούς που έχουν το ερέθισμα να πειραματιστούν και να γνωρίσουν κάτι καινούριο για τον εαυτό τους.

  • Κάνω απλή χρήση web browsing, βλέπω YT, Discord, Twitch etc. απλή χρήση Office, και γενικά όχι πολλά; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω απλή χρήση web browsing, βλέπω YT, Discord, Twitch etc. απλή χρήση Office, Gaming παιχνίδια που υποστηρίζονται σε Linux; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω gaming σε παιχνίδια που υποστηρίζονται μόνο σε windows; Πάω σε windows.
  • Κάνω επαγγελματική χρήση με εργαλεία που υπάρχουν μόνο σε windows; Πάω σε windows.

Στο Θέμα, 

Η κατάσταση στο θέμα "ασφάλεια" είναι το ζουμί. Παλεύουν να κλείσουν τρύπες με όποιο βολικό τρόπο μπορούν. Αν αυτό είναι να σταματήσουν την υποστηρίξει παλαιότερων εξοπλισμού αυτού ακριβώς θα κάνουν. Δεν γράφουν κώδικα για καμία Intel, AMD, ARM ή "βάλε εταιρία". Είδατε τι έγινε με το crowdstrike και με πολλά άλλα συστήματα ασφαλείας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Σου είπα πιο πάνω για ποιο λόγο κάποιος θέλει να βάλει win11 σε παλιά pc's αλλά μάλλον δεν το διάβασες καν.

«Δεν διάβασες, είσαι νέος στο χώρο των windows...». Chill. Μια χαρά διαβάζω, απλά δεν έγραψες κάποιον πειστικό λόγο.

Η πόρτα που άφησε η MS, είναι μέσα σε ένα σπίτι ολόκληρο. Δεν αγνοούμε το σπίτι.

Το «να αλλάζεις windows από την αρχή  κάθε τρεις και λίγο» ισχύει μόνο για κάποιον που δεν έχει ιδέα από υπολογιστές και τα βρίσκει όλα έτοιμα. Κανέναν έμπειρο χρήστη δεν θα προβληματίσει μια εγκατάσταση Windows και μερικών προγραμμάτων. Κανείς δεν είπε ότι πρέπει να  γίνεται κάθε μέρα/εβδομάδα/μήνα.

Επεξ/σία από Ciccirya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειλικρινα θελω να εχω firefox να ειναι ακριβως ιδιος οπως στα Windows και εφυγα με τα bugware της ms, δεν με ενδιαφερει τιποτε αλλο, παλιοτερα που ειχα δοκιμασει ubuntu ειχα δει σημαντικες διαφορες, δυνατοτητες ελειπαν, δεν θυμαμαι τι ακριβως αλλα θυμαμαι οτι ξαναγυρισα στα windows για αυτο τον λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...