Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κλείνει τα παραθυράκια για την εγκατάσταση των Windows 11 σε παλιούς υπολογιστές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, kurkosdr said:

Όσοι πήραν υπολογιστή ή laptop τα Χριστούγεννα του 2016 ή λίγο μετά και δεν θα δουν ούτε 10 χρόνια υποστήριξης με security patches στα Windows 10 τους, που έπρεπε να ήταν το ελάχιστο.

Τώρα για το άλλο, η Microsoft θα δώσει 3 χρόνια ESU στα Windows 10 και μέχρι τον Ιανουάριο του 2029 στα LTSC 2019. Όταν λοιπόν υποστηρίζεις κάτι αλλά παρακρατείς τα patches μόνο για λίγους και εκλεκτούς, πως λέγεται αυτό που κάνεις; Planned obsolesence στους πολλούς, έτσι λέγεται.

 

H δεκαετία υποστήριξης στα λειτουργικά είναι υπερβολή νομίζω, άσχετα αν την διαφήμισε η ms. Σε ένα λαπτοπ 10ετίας τα security patches είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει ο χρήστης του φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liopyr είπε

 

H δεκαετία υποστήριξης στα λειτουργικά είναι υπερβολή νομίζω, άσχετα αν την διαφήμισε η ms. Σε ένα λαπτοπ 10ετίας τα security patches είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει ο χρήστης του φαντάζομαι.

Διαφωνω. Ένα καλό λάπτοπ ή desktop 10ετίας ακόμα σαρώνει, δεν είμαστε στα 90s ή στα 2000s.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πάω οριστικά και αμετάκλητα σε linux μετά από καμιά 10αρια αποτυχημένες προσπάθειες (λόγω δικής μου παραξενιας αποτυχημένες). Το μόνο που θα με χαλάσει είναι η συνδρομή 365 που έχω για αλλά 3 χρόνια...

Εγώ έχω γυρίσει σε Linux εδώ και 3-4 χρόνια. Για αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεις έχω σε εικονικό μηχάνημα μια καθαρή εγκατάσταση των Windows 10 όπου έχω εγκαταστήσει κάποια πολύ βασικά προγράμματα που δεν υπάρχουν σε Linux, με βασικότερο το Microsoft Office.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Δεν είναι θέμα specs, είναι θέμα τεχνολογίας.

Εγώ π.χ. στον Threadripper μου έχω 24 πυρήνες/48 threads, 128GB μνήμη RAM, Motherboard: Asus Rog Strix TRX40-E gaming, έχω και NVMe και η GPU είναι μία (καημένη ομολογώ) Asus TUF Gaming 3070 (εποχές mining δεν έβρισκες τίποτα άλλο, μην με κρίνετε)... και ο υπολογιστής μου βγάζει ότι δεν είναι συμβατός με τα windows 11.

Προσωπικά θα μείνω σε windows 10 για όσο πάει, αν χρειαστεί θα βάλω την έκδοση LTSC που θα έχει υποστήριξη μέχρι το 2032 από ότι λένε, αλλιώς εάν τα win10 τρέχουν και παίζουν όλες οι εφαρμογές, στα @@ μου για την "ασφάλεια". Ο TR μου είναι για συγκεκριμένες εργασίες, αν αυτές οι εφαρμογές τρέχουν δεν με απασχολεί.

έχεις τελευταίο bios , tpm ενεργό και gpt "δίσκους" και στο βγάζει μη συμβατό ; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Γιατί πολύ απλά αν το πάμε με αυτή τη λογική τότε και πολλά windows που δεν έχουν ενεργοποιηθεί με τον "νόμιμο" τρόπο θα έπρεπε να μην δουλεύουν μετά από χρόνια. Έλα όμως που δουλεύουν κανονικά και μετά από χρόνια.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Είναι το ότι η ms εξ' αρχής άφησε μια πίσω πόρτα να μπορείς να εγκαταστήσεις τα win11 σε παλιότερα pc's. Αν αυτό δεν το είχε αφήσει με το που κυκλοφορήσαν τα win11 τότε δεν θα υπήρχε τόσος "πανικός".

Δεν μιλάμε για activation εδώ, κάτι που «λύνεται» μέσω software, αλλά για νέους περιορισμούς σε CPU και hardware. Ναι, άφησε την πόρτα, αλλά οι κινήσεις της Microsoft από τα Windows 8 και μετά δείχνουν ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Και η ίδια η Microsoft, επίσης.

Το θέμα είναι ότι τα Windows 11 είναι σαφώς κατώτερα των 10. Είναι ελαφρώς παρανοϊκό να προσπαθείς να τα εγκαταστήσεις σε παλιότερα συστήματα και κυρίως, σε ΑΣΥΜΒΑΤΑ συστήματα. Το αν αυτή η ασυμβατότητα είναι σκόπιμη ή όχι (για εμένα είναι) δεν έχει πια τόση σημασία. Από ένα σημείο και μετά, δεν μπορείς να τα βάλεις με τη Microsoft. Θα πρέπει να επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, kodorevi8ulis said:

έχεις τελευταίο bios , tpm ενεργό και gpt "δίσκους" και στο βγάζει μη συμβατό ; 
 

  

55 minutes ago, Diavolos666 said:

Εγώ π.χ. στον Threadripper μου έχω 24 πυρήνες/48 threads, 128GB μνήμη RAM, Motherboard: Asus Rog Strix TRX40-E gaming

Αν έχει Threadripper 2000 Series κι όχι 3000 ή μεταγενέστερους, τότε δεν υποστηρίζουν Win11.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liopyr said:

 

H δεκαετία υποστήριξης στα λειτουργικά είναι υπερβολή νομίζω, άσχετα αν την διαφήμισε η ms. Σε ένα λαπτοπ 10ετίας τα security patches είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει ο χρήστης του φαντάζομαι.

Θα έλεγα, το ανάποδο. Η MS έχει "σπρώξει" το narrative του "αναγκαστικού" upgrade μέσω της συνεχούς αύξησης των απαιτήσεων του λειτουργικού λόγω bloat.

Ένα MacBook δεκαετίας μια χαρά τρέχει με MacOS. Ένα PC/laptop δεκαετίας με Linux distro τρέχει σφαίρα, όχι απλά μια χαρά. Το ίδιο με ένα Chromebook (Linux) ή FreeBSD. Δεν μπορεί όλα τα λειτουργικά να τρέχουν σε παλιά PC. αλλά μόνο τα Windows να σέρνονται. Βέβαια, την Apple δεν μπορούμε να την πάρουμε ως παράδειγμα γιατί άλλαξε σε ARM, οπότε λογικό είναι να θέλει να ξεφορτωθεί το support παλιών x86.

Ο κοινός παρονομαστής στην καθυστέρηση είναι τα Windows. Βάλε τα background services, βάλε το όλο και πιο bloated interface κλπ. 

Security patches θα μπορούσε να δώσει όπως παίρνουν π.χ τα Linux distros. Μια χαρά εγκαθιστάς πχ. Ubuntu 24.04 σε laptop 10/15-ετιας. Και δε θεωρώ (προσωπική γνώμη, χωρίς να έχω πείρα μέσα από την εταιρεία) ότι είναι τόσο μεγάλο "βάρος" το security support, μιας και δεν είναι τόσο δραματικά διαφορετικό το codebase των 11 και των 10.

Απλά η MS, ως εταιρεία θέλει να αλλάξεις PC για να σπρώξει τα sales και να πουλήσει άδειες. Εμείς, σαν καταναλωτές δε θέλουμε να αλλάξουμε, αν το μηχάνημα μας είναι ικανό να λειτουργήσει όπως την πρώτη μέρα. Δε μιλάμε να έχουμε απαιτήσεις για το top single threaded performance. Αν έχεις π.χ λογιστικό γραφείο, γιατί να αλλάξεις το PC που περνάει κάθε μέρα απλά Excelάκια, επειδή η MS αποφάσισε να διακόψει το support των 10;

Αντικρουόμενα συμφέροντα καταναλωτη-εταιρειας. Την τσέπη μας κοιτάμε, όχι αυτή της MS.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Κατά 99,998877665544332211% θα υπάρξει σίγουρα κάποια λύση παράκαμψης (workaround) ή κάποιο spoofing.

Οπότε δεν πρέπει να παίζει άγχος.
Θέλει ηρεμία και υπομονή.

Ήδη μάλλον κάτι έχει υπάρξει(24H2_Online_Upgrade_Enabler_Script)

15 λεπτά πριν, Ciccirya είπε

Δεν μιλάμε για activation εδώ, κάτι που «λύνεται» μέσω software, αλλά για νέους περιορισμούς σε CPU και hardware. Ναι, άφησε την πόρτα, αλλά οι κινήσεις της Microsoft από τα Windows 8 και μετά δείχνουν ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Και η ίδια η Microsoft, επίσης.

Το θέμα είναι ότι τα Windows 11 είναι σαφώς κατώτερα των 10. Είναι ελαφρώς παρανοϊκό να προσπαθείς να τα εγκαταστήσεις σε παλιότερα συστήματα και κυρίως, σε ΑΣΥΜΒΑΤΑ συστήματα. Το αν αυτή η ασυμβατότητα είναι σκόπιμη ή όχι (για εμένα είναι) δεν έχει πια τόση σημασία. Από ένα σημείο και μετά, δεν μπορείς να τα βάλεις με τη Microsoft. Θα πρέπει να επιλέξεις.

Σου είπα πιο πάνω για ποιο λόγο κάποιος θέλει να βάλει win11 σε παλιά pc's αλλά μάλλον δεν το διάβασες καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, MikeKata said:

Ένα MacBook δεκαετίας μια χαρά τρέχει με MacOS.

Όχι το latest (Sonoma) όμως, ούτε το προηγούμενο από το latest (Ventura) αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το πιο ωραίο ξέρετε πιο είναι ότι ακόμα και σε παλιά pc που πήγανε και αγοράσανε κάρτα tpm2 για να βάλουν τα win11 όπως είχε προτείνει η ms νομίζω να κάνουν ακόμα και αυτοί πλέον θα έχουν πρόβλημα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Thresh said:

Όχι το latest όμως. 

Σύμφωνοι. Για αυτό είπα ότι η Apple θέλει να ξεφορτωθεί το βάρος των x86 και είναι λογικό. Τις τελευταίες εκδόσεις που υποστηρίζει, όμως (όχι latest, κοντά στη latest π.χ 2021, όπως τα W11), μια χαρά σφαίρα τις τρέχει. Η ταχύτητα και το optimize ήταν το point μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, MikeKata said:

Σύμφωνοι. Για αυτό είπα ότι η Apple θέλει να ξεφορτωθεί το βάρος των x86 και είναι λογικό. Τις τελευταίες εκδόσεις που υποστηρίζει, όμως (όχι latest, κοντά στη latest π.χ 2021, όπως τα W11), μια χαρά σφαίρα τις τρέχει. Η ταχύτητα και το optimize ήταν το point μου.

Και τα Win11 μια χαρά έτρεχαν στο 1000 ευρώ Lenovo laptop μου με Haswell (Core i7 4720HQ) που πήρα το 2015.

To οποίο πλέον έχει Mint, γιατί πήρα ένα φτηνιάρικο HP με Core i3 1215U στα 290 ευρώ πέρσι που το πατάει χάμω, στο οποίο έβαλα Win11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Και το πιο ωραίο ξέρετε πιο είναι ότι ακόμα και σε παλιά pc που πήγανε και αγοράσανε κάρτα tpm2 για να βάλουν τα win11 όπως είχε προτείνει η ms νομίζω να κάνουν ακόμα και αυτοί πλέον θα έχουν πρόβλημα.

Τώρα μου θύμησες το scalping που είχε γίνει τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μικρά και μεγάλα..

Μη τρώγεστε, στον κάθε ένα από εμάς είναι απλό και προσωπικό το ζήτημα.

  • Κάνω απλή χρήση web browsing, βλέπω YT, Discord, Twitch etc. απλή χρήση Office, και γενικά όχι πολλά; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω απλή χρήση web browsing, βλέπω YT, Discord, Twitch etc. απλή χρήση Office, Gaming παιχνίδια που υποστηρίζονται σε Linux; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω gaming σε παιχνίδια που υποστηρίζονται μόνο σε windows; Πάω σε windows.
  • Κάνω επαγγελματική χρήση με εργαλεία που υπάρχουν σε Linux και ανταποκρίνονται στης ανάγκες μου; Πάω σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω επαγγελματική χρίση με εργαλεία που υπάρχουν σε Linux αλλά δεν ανταποκρίνονται 100% στης ανάγκες μου; Πάω σε windows η dual boot σε μια έκδοση Linux που βολεύει.
  • Κάνω επαγγελματική χρήση με εργαλεία που υπάρχουν μόνο σε windows; Πάω σε windows.

Φτιάχνουμε υπολογιστές και βάζουμε λειτουργικά ανάλογα με της ανάγκες μας, όχι με το τι έχει ο κάθε άλλος η να λέμε ότι έχουμε "αυτό".

Επαγγελματικά χρειαζόμουν windows για πολλά χρόνια. Πλέον σε προσωπικό επίπεδο δεν τα χρειάζομαι και μεταφέρω σιγά σιγά τα πάντα σε Linux. Η ανάγκες μας είναι προσωπικές.

Φιλικά προς όλους. 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...