Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κλείνει τα παραθυράκια για την εγκατάσταση των Windows 11 σε παλιούς υπολογιστές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα που ολόκληρη microsoft θα αφήσει την κλιματική κρίση να επηρεάσει την ασφάλεια του χρήστη,  η κλιματική κρίση είναι μόνο για τους ..!!!...., μην φάω κανένα ban.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 minutes ago, eko13 said:

Δεν θελουν μια, δεν θελουμε δεκα!

i7, 16 GB ram, 1060 6GB, ssd δισκο, ολα τα παιχνιδια high και δεν καλυπτει τις απαιτησεις λεει!! 

10 και αγιος ο θεος... Και αν αρχισουν τα κολπα, σε linux και τελειωνει η υποθεση, σιγα μην παρουμε καινουργιο συστημα για να βαλουμε τα 11!

"10 και αγιος ο θεος", "σε linux και τελειωνει η υποθεση"

δεν γινεται να υμνεις το θεο και τον μαμωνα, πρεπει να αποφασισεις.

μεταξυ μας, το ξερω οτι θα πας στα 11 ο,τι και να γινει!

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πάω οριστικά και αμετάκλητα σε linux μετά από καμιά 10αρια αποτυχημένες προσπάθειες (λόγω δικής μου παραξενιας αποτυχημένες). Το μόνο που θα με χαλάσει είναι η συνδρομή 365 που έχω για αλλά 3 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, link_z said:

Πάντα σε αυτό το σημείο εμφανίζεται κάποιος και γράφει:

"Εγώ παιδιά έχω μείνει στα Windows XP. Το καλύτερο από όλα."

I summon thee @Federer !

  • Haha 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.05016daa56d22f152cde768e81c870a4.png

3 minutes ago, panagiotis1988 said:

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να πάω οριστικά και αμετάκλητα σε linux μετά από καμιά 10αρια αποτυχημένες προσπάθειες (λόγω δικής μου παραξενιας αποτυχημένες). Το μόνο που θα με χαλάσει είναι η συνδρομή 365 που έχω για αλλά 3 χρόνια...

συμπερασμα: άλλη μια δεκαετια με windows!

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και τι θα γίνει σε παλιούς υπολογιστές που έχουν εγκατασταθεί ήδη τα win11 με τις αλλαγές στη registry όσο αφορά τα secure boot  & tpm2?

Και τι θα γίνει πλέον δεν θα μπορούμε να εγκαταστήσουμε τα win11 σε παλιούς υπολογιστές?

1 ώρα πριν, Ciccirya είπε

Απορώ με όσους παλεύουν ακόμα να εγκαταστήσουν αυτό το πράγμα σε παλιά συστήματα. Ας μείνουν με τα Windows 10 για όσο κρατήσουν (που θα κρατήσουν αρκετά, από ό,τι φαίνεται), και μετά αναζητούν εναλλακτικές.

Να το καταλάβω αν τα W11 έφερναν σημαντικές βελτιώσεις. Ισχύει ακριβώς το αντίθετο όμως, κι ακόμη περισσότερο σε αυτά τα συστήματα.

Είναι πολύ απλό φίλε μου.

Πάνε κατευθείαν στα win11 για να μην χρειαστεί σε μερικά χρόνια να αλλάζουν πάλι windows.

Άλλωστε επίσημα πλέον η ms θα σταματήσει την υποστήριξη των win10 στης 14 οκτ 2015. Εν ολιγης τελείωσε η υποστήριξη των win10 σε περίπου 1μιση χρόνο.

Δεν είναι και τόσο ευχάριστο κάθε τρεις και λίγο να πρέπει να αλλάζεις windows από την αρχή και να τα φτιάχνεις όπως θέλεις.

Πως μπορούμε να δούμε αν ένα win11 iso είναι ltsc ή όχι χωρίς να το εγκαταστήσουμε πουθενά?

1 ώρα πριν, Ne0n είπε

Δεν θα κάνουν το update και όλα οκ, άλλωστε μετά τα πρόσφατα γεγονότα φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θα τα έχουν απενεργοποιήσει και whof..s!

Το θέμα είναι όμως ότι δυστυχώς στα win11 δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις μόνιμα τα updates απλά μπορείς να τα κάνεις παύση.

Ακόμα και με 3rd party εφαρμογές δεν τα απενεργοποιήσεις μόνιμα μόνο προσωρινά αφού στην ουσία στα win11 τα updates είναι περίπου αυτοματοποιημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

 Και τι θα γίνει σε παλιούς υπολογιστές που έχουν εγκατασταθεί ήδη τα win11 με τις αλλαγές στη registry όσο αφορά τα secure boot  & tpm2? Και τι θα γίνει πλέον δεν θα μπορούμε να εγκαταστήσουμε τα win11 σε παλιούς υπολογιστές?

Το μόνο που μπορώ να απαντήσω σε αυτό είναι «ας πρόσεχαν». Καταλαβαίνω την ανάγκη να έχουμε το νεότερο OS, αλλά όταν πας να παρακάμψεις τέτοιου είδους περιορισμούς, πρέπει να ξέρεις ότι παίζεις με τη φωτιά και αργά ή γρήγορα, θα την πατήσεις. Σίγουρα ΔΕΝ το κάνεις στο βασικό σου PC.

Έχει ακουστεί ότι η υποστήριξη για τα Windows 10 μπορεί να επεκταθεί κι άλλο με διάφορους τρόπους, επίσημους κι ανεπίσημους. Ίδωμεν.

14 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

 Δεν είναι και τόσο ευχάριστο κάθε τρεις και λίγο να πρέπει να αλλάζεις windows από την αρχή και να τα φτιάχνεις όπως θέλεις.

Εντάξει, δεν είναι ούτε τόσο τραγικό, ούτε τόσο συχνό. Ειδικά αν παίρνεις τα σωστά image backups, η δουλειά γίνεται γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το πρόβλημα... Dual boot... Κρατάς τα win10 (έστω και χωρις ενημερώσεις) για gaming και κάνα δυο δουλειές που θες απαραίτητα Windows και όλα τα υπόλοιπα σε μια ωραιότατη έκδοση Linux.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ γενικά είμαι υπέρμαχος του να διατηρήσει κανείς τα Win 10 για όσο πάει χωρίς να μας αναγκάσουνε κόβοντας την υποστήριξη διάφορες εφαρμογές (π.χ. browsers, παιχνίδια κτλ).

Αλλά παρατηρώ εδώ και καιρό ότι συγκεκριμένα hardware optimizations για cpus και gpus γίνονται μόνο στα Windows 11 με αποτέλεσμα να υπάρχει (μικρή) διαφορά στις επιδόσεις υπέρ των 11.

Προσωπικά διατηρώ μια μικρή ελπίδα μέχρι να καταστούν άχρηστα τα Win 10 να έχει εξελιχθεί αρκετά το Linux περιβάλλον του steam (Proton) για παιχνίδια, έτσι ώστε να μην χρειαζόμαστε πια τα Windows τουλάχιστον για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tombyraider13 είπε

Από τη μια θα αχρηστευτούν περί τα 240 εκατομμύρια hardware, (βάσει πολλών άρθρων στον ιστό) πλήρως λειτουργικά για απλά tasks, browsing, streaming, office για να γεμίσουν οι χωματερές πλαστικό και ηλεκτρονικά, επιβλαβή για το περιβάλλον

και από την άλλη διαφημίζουν ποντίκια με 20% ανακυκλωμένο ocean πλαστικό. Λογικά έτσι εξισορροπούν την παραπάνω περιβαλλοντική επίπτωση στο περιβάλλον. Η μικρομαλακή σε όλο το μεγαλείο της υποκρισίας της.

Recyling -> Η μαγική καραμέλα του κάθε καλού marketer για να σιγήσει όσους δικαίως ανησυχούν για τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις του software-imposed planned obsolesence.

Το γεγονός ότι καμιά καινούρια συσκευή στην αγορά σήμερα δεν είναι κατασκευασμένη από 100% ανακυκλωμένα υλικά, νομίζουν ότι είμαστε βλάκες και δεν το βλέπουμε.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε βέβαια και εμείς, που εγκαταστήσαμε Windows 11 σε μη υποστηριζόμενο hardware επειδή μπορούσαμε. Δεν κατηγορώ την Microsoft που δεν θα μας υποστηρίζει πλέον γιατί το γνωρίζαμε από την αρχή, απλώς πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι αν χρειαστεί να ξαναστήσουμε το pc τότε είτε θα πρέπει να έχουμε κάποιο παλιότερο iso ή να πάμε στα "παλιά καλά" Windows 10.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά γίνονται πιστεύετε για την ασφάλεια μας ή για να πάνε όλοι σε νέα συστήματα και windows 11? Στα 10αρια δεν αργούν να σταματήσουν οι ενημερώσεις μετά τι θα απογίνουν εκατομμύρια συστήματα που δεν υποστηρίζουν TPM2? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...