Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank is down. Πλήρης αποδιοργάνωση, τηλέφωνα και κάρτες νεκρά


Barbattilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

Είσαι σίγουρος; Εμένα δεν με αφήνει να κάνω κατάθεση με NFC. Μόνο ανάληψη.

Με το ανέπαφο της κάρτας, όχι από κινητό. Δεν μπαίνει καθόλου η κάρτα στο ΑΤΜ, σόρυ αν σε μπέρδεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Με το ανέπαφο της κάρτας, όχι από κινητό. Δεν μπαίνει καθόλου η κάρτα στο ΑΤΜ, σόρυ αν σε μπέρδεψα.

Α οκ, μπορεί να φταίει ότι δοκιμάζω από κινητό. Αν έχω την κάρτα δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το ανέπαφο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2024 στις 3:38 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Οντως, διάβασα το θέμα, μπήκα στο e-banking της Alpha Bank και η κάρτα δεν εμφανίζεται.Συμβαίνει, αλλά πολύ σπάνια.

Για αυτό είναι καλό να έχουμε 2η κάρτα άλλης τράπεζας και έπειτα μετρητά.

Αυτά να τα δουν όσοι ευαγγελίζονται κατάργηση των μετρητών για να...μειωθεί η φοροδιαφυγή. Σε περίπτωση που πέσουν τα συστήματα, που συμβαίνει σπάνια μεν αλλά συμβαίνει, δεν θα μπορεί κανείς να αγοράσει τίποτα χωρίς μετρητά.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, george1807 είπε

Αν έχω την κάρτα δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το ανέπαφο. :P

Με το ανέπαφο γλυτώνεις απο τα skimmers  αλλά και απο την πιθανότητα να σου κρατήσει την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3-4 ΑΤΜ της Eurobank που εξυπηρετούμαι συνήθως, τις περισσότερες φορές δε λειτουργούν ανέπαφα, πρέπει να βάλεις την κάρτα, δεν είναι μόνο στις άλλες τράπεζες το πρόβλημα. Στην Alpha bank ένα μείον για εμένα είναι οτι δεν έχουν όλα τα μηχανήματα δυνατότητα κατάθεσης και έχοντας ελάχιστα καταστήματα γενικά πρέπει να ξεβολευτείς αρκετά, αν δε θέλεις να κάνεις online μεταφορά από άλλο λογαριασμό για να γλιτώσεις τη χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, piccolino said:

δεν έχουν όλα τα μηχανήματα δυνατότητα κατάθεσης

νομιζω οτι μονο τα μηχανηματα που ειναι σε καταστημα ALPHA εχουν την δυνατοτητα για online καταθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/08/2024 at 15:41, SabotazNic said:

 

nikos-xardalias-xardalias (2).gif

Εν τω μεταξυ ειναι χαζο να μπορεις να κανεις αναληψη και οχι καταθεση. Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο ασφαλειας, οταν μπορεις ανεπαφα να τραβηξεις χρηματα. Οπως και να εχει, και στις 2 περιπτωσεις βαζεις pin ετσι και αλλιως

την ανάληψη την κάνει σαν visa και όχι σαν κάρτα της τράπεζας,    δεν σου δίνει επιλογές απο ποιον λογαριασμό θα βγάλει, τουλάχιστον έτσι είχε γίνει σε eurobank με την κάρτα στο κινητό.

Δεν δοκίμασα με την ίδια την κάρτα πάντως

 

 

2 hours ago, 1comment said:

Αυτά να τα δουν όσοι ευαγγελίζονται κατάργηση των μετρητών για να...μειωθεί η φοροδιαφυγή. Σε περίπτωση που πέσουν τα συστήματα, που συμβαίνει σπάνια μεν αλλά συμβαίνει, δεν θα μπορεί κανείς να αγοράσει τίποτα χωρίς μετρητά.

Οι περιπτώσεις του να έχει πρόβλημα το σύστημα της τράπεζας είναι σίγουρα λιγότερες απο το να έχει πρόβλημα το σύστημα του εμπόρου και να μην μπορεί να σου κόψει απόδειξη.

Αλλά ναι ενα μικρό πόσο πάντα μπορείς να το έχεις μαζί σου  για τις περιπτώσεις που όντως δεν δουλεύει το pos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, sdikr είπε

την ανάληψη την κάνει σαν visa και όχι σαν κάρτα της τράπεζας,    δεν σου δίνει επιλογές απο ποιον λογαριασμό θα βγάλει, τουλάχιστον έτσι είχε γίνει σε eurobank με την κάρτα στο κινητό.

Δεν δοκίμασα με την ίδια την κάρτα πάντως

Τωρα πηγα Πειραιως, ανεπαφα νομιζω μου εδωσε ολες τις επιλογες. Αναληψη εκανα οποτε δεν εδωσα σημασια, αλλα θα το τσεκαρω την επομενη φορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, 1comment είπε

Αυτά να τα δουν όσοι ευαγγελίζονται κατάργηση των μετρητών για να...μειωθεί η φοροδιαφυγή. Σε περίπτωση που πέσουν τα συστήματα, που συμβαίνει σπάνια μεν αλλά συμβαίνει, δεν θα μπορεί κανείς να αγοράσει τίποτα χωρίς μετρητά.

Η κατάσταση είναι περισσότερο "Αφού μου καταθέτουν τον μισθό στην τράπεζα, γιατί να κάνω αναλήψεις σαν τον χαζό και να πληρώνω με μετρητά;"

Αλλά φυσικά οι μισθωτοί είναι οι πλουσιότεροι Έλληνες, οπότε καλά κάνουν οι μαυραγορίτες και πληρώνουν με ζεστά μετρητά, αφού άλλωστε η πληρωμή με κάρτα είναι "ψηφιακό χρήμα" που δεν υπάρχει.

It's a digital world bro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...