Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank is down. Πλήρης αποδιοργάνωση, τηλέφωνα και κάρτες νεκρά


Barbattilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Neptu είπε

σωστά αλλά όπως το γράφεις είναι σα να εννοεις ότι η revolut είναι πανάκεια. στραβή μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε κάρτα-τράπεζα. Κάποιο διάστημα είχαν θεματάκια της Πειραιώς, Ήμουν στο μαρκετ, δε περνούσαν οι κάρτες και ο κόσμος παρατούσε τα ψώνια και οι υπάλληλοι είχαν τρελαθεί. Σε άλλη περίπτωση δε περνούσε καμια κάρτα. Πάλι πανικός. Αφήναν τα καρότσια γεμάτα και φεύγανε.

Άρα το σωστό είναι: Και 2η κάρτα ή ακόμα καλύτερα, πάντα και μετρητά. Ό,τι και να λένε μερικοί αρνητές μετρητών, τα μετρητά είναι ο βασιλιάς

Πολύ σωστά! Βέβαια, οι καταστηματάρχες όταν ακούν για μετρητά γυαλίζει το μάτι τους, γιατί βρίσκουν ευκαιρία για φοροδιαφυγή.

Στον Πλαταμώνα για διακοπές, ένα μαγαζί, πλην του βιβλιοπωλείου δεν βρέθηκε να μου κόψει απόδειξη.

Ζητάς απόδειξη και πρώτα σου φέρνουν το χειρόγραφο δελτίο παραγγελίας. Ξαναζητάς, σου φέρνουν την προσωρινη (και επιμένουν, λες και είσαι βλάκας, οτι είναι η νόμιμη).

Μόνο αν τους απειλήσεις με καταγγελία σου τη φέρνουν.

Μια ωραία βολτιτσα, λοιπόν καταλήγει σε μια περιπέτεια με λογομαχίες και το φαι να σου βγαίνει απ' το στόμα.

Πήγα και κατέθεσα τα μετρητά μου, λοιπόν, στην prepaid και ασ' τους να κλαίνε. 

Εκείνο που δεν ξέρω στα σίγουρα είναι εαν κάποιος είναι υποχρεωμένος να σηκωθεί να πάει στο ταμείο να πληρώσει στο POS ή αν είναι υποχρεωμένος ο σερβιτόρος να φέρει το POS στο τραπέζι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Doubt said:

Eurobank κατάθεση στο ΑΤΜ μόνο με χρήση NFC κανονικότατα. Εδώ και 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Δυστυχώς μόνο αυτή αν δεν κάνω λάθος, ούτε η NBG ούτε η Alpha και μάλλον ούτε η Πειραιώς... :(

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Thresh said:

Δυστυχώς μόνο αυτή αν δεν κάνω λάθος, ούτε η NBG ούτε η Alpha και μάλλον ούτε η Πειραιώς... :(

Η nbg έχει ξεκινήσει τη λειτουργία αυτή πιλοτικά σε πολύ λίγα καταστήματα (π.χ. στα ΑΤΜ του κεντρικού στην Αιόλου).

Επεξ/σία από pictorino
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

Δυστυχώς μόνο αυτή αν δεν κάνω λάθος, ούτε η NBG ούτε η Alpha και μάλλον ούτε η Πειραιώς... :(

ισχυει. τα μηχανηματα της alpha το εχουν αλλα δεν ειναι enabled πολλα χρονια τωρα, τελευταια φορα τους ειχα στειλει μαιλ με ερωτηση περσι νομιζω για το ποτε και πηρα κλασσικη απαντηση "προσπαθούμε κάθε φορά να εξυπηρετήσουμε τον πελάτη και να φέρουμε καινούργιες υπηρεσίες και θέλουμε να είμαστε πρωτοπόροι....."

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, great said:

ισχυει. τα μηχανηματα της alpha το εχουν αλλα δεν ειναι enabled πολλα χρονια τωρα, τελευταια φορα τους ειχα στειλει μαιλ με ερωτηση περσι νομιζω για το ποτε και πηρα κλασσικη απαντηση "προσπαθούμε κάθε φορά να εξυπηρετήσουμε τον πελάτη και να φέρουμε καινούργιες υπηρεσίες και θέλουμε να είμαστε πρωτοπόροι....."

Έχω ακούσει δικαιολογία ότι δεν το ενεργοποιούν για λόγους "ασφαλείας". 😛

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Thresh said:

Δυστυχώς μόνο αυτή αν δεν κάνω λάθος, ούτε η NBG ούτε η Alpha και μάλλον ούτε η Πειραιώς... :(

nbg βριλησσια ειδα μηχανημα.με nfc αλλα οσο θυμαμαι δεν σε αφηνε να κανεις καταθεση.μονο αναληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, poulinos said:

nbg βριλησσια ειδα μηχανημα.με nfc αλλα οσο θυμαμαι δεν σε αφηνε να κανεις καταθεση.μονο αναληψη

Σχεδόν όλα έχουν, απλά είναι disabled.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Σχεδόν όλα έχουν, απλά είναι disabled.

Ισχύει και εγώ στα περισσότερα που πάω βλέπω σηματάκι αλλά δε παίζει ποτέ 

Χτες πάντως κατά τις 4 ψώνισα με Alpha κάρτα και δεν είχα κάποιο θέμα 

To the point, καλό είναι να υπάρχει 2η κάρτα, προσωπικά έχω και των 4 συστημικών, με κάποια χρήματα σε όλες

Αφενός αποφεύγεις τέτοια συμβάντα, αφετέρου αν χρειαστεί μπορείς να μαζέψεις άμεσα μετρητό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, hln3 said:

Ξέρεις όμως πως δεν θα μπλοκάρει η συναλλαγή για τεχνικούς λόγους. Και δεν παίρνει προμήθεια κανένας

Προσωπικά προτιμώ την κάρτα αλλά όπως το λες, η υποχρεωτικότητα δημιουργεί πολλά προβλήματα, όπως αυξημένες προμήθειες, κατάργηση ιδιωτικότητας, το σκηνικό του νήματος...

ολα εχουν συν και πλην.αν ολοι πχ πληρωναν με καρτα φαντασου ποσο λιγοτεροι θα φοροδιαφευγουν ειδικα  το καλοκαιρι σε νησια(ταβερνες,ταξι κτλ).αντιστοιχα βεβαια μπορει αυτος επειση κοβει ολες τις αποδειξεις να ανεβασει τις τιμες.κτλ αλλα στα νησια η φοροδιαφυγη και το να μην κοβουν αποδειξεις ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ισχύει και εγώ στα περισσότερα που πάω βλέπω σηματάκι αλλά δε παίζει ποτέ 

Χτες πάντως κατά τις 4 ψώνισα με Alpha κάρτα και δεν είχα κάποιο θέμα 

To the point, καλό είναι να υπάρχει 2η κάρτα, προσωπικά έχω και των 4 συστημικών, με κάποια χρήματα σε όλες

Αφενός αποφεύγεις τέτοια συμβάντα, αφετέρου αν χρειαστεί μπορείς να μαζέψεις άμεσα μετρητό  

4 περίπου είχε αποκατασταθεί αλλά υπήρχε τεράστιο θέμα από τις 2.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Thresh said:

Σχεδόν όλα έχουν, απλά είναι disabled.

σωστα τα πιο πολλα εχουν πλεον.σε αυτο ομως παιζει κανονικα.απλα το μενου ειναι πιο περιορισμενο

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jadawin είπε

Εκείνο που δεν ξέρω στα σίγουρα είναι εαν κάποιος είναι υποχρεωμένος να σηκωθεί να πάει στο ταμείο να πληρώσει στο POS ή αν είναι υποχρεωμένος ο σερβιτόρος να φέρει το POS στο τραπέζι.

 

nikos-xardalias-xardalias (2).gif

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Έχω ακούσει δικαιολογία ότι δεν το ενεργοποιούν για λόγους "ασφαλείας". 😛

Εν τω μεταξυ ειναι χαζο να μπορεις να κανεις αναληψη και οχι καταθεση. Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο ασφαλειας, οταν μπορεις ανεπαφα να τραβηξεις χρηματα. Οπως και να εχει, και στις 2 περιπτωσεις βαζεις pin ετσι και αλλιως

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, SabotazNic said:

Εν τω μεταξυ ειναι χαζο να μπορεις να κανεις αναληψη και οχι καταθεση. Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο ασφαλειας, οταν μπορεις ανεπαφα να τραβηξεις χρηματα. Οπως και να εχει, και στις 2 περιπτωσεις βαζεις pin ετσι και αλλιως

Για γενικά το έλεγα, όχι ότι δεν επιτρέπουν την κατάθεση αν χρησιμοποιείς NFC. Σε ότι έχω πετύχει δεν λειτουργεί γενικότερα με NFC,  NBG ή Alpha.

Επίσης για κατάθεση μόνο σε ΑΤΜ που είναι σε κατάστημα, στα stand alone δεν την υποστηρίζουν έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2024 στις 10:12 ΠΜ, Doubt είπε

Eurobank κατάθεση στο ΑΤΜ μόνο με χρήση NFC κανονικότατα. Εδώ και 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Είσαι σίγουρος; Εμένα δεν με αφήνει να κάνω κατάθεση με NFC. Μόνο ανάληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...