Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank is down. Πλήρης αποδιοργάνωση, τηλέφωνα και κάρτες νεκρά


Barbattilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Neptu said:

σωστά αλλά όπως το γράφεις είναι σα να εννοεις ότι η revolut είναι πανάκεια. στραβή μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε κάρτα-τράπεζα. Κάποιο διάστημα είχαν θεματάκια της Πειραιώς, Ήμουν στο μαρκετ, δε περνούσαν οι κάρτες και ο κόσμος παρατούσε τα ψώνια και οι υπάλληλοι είχαν τρελαθεί. Σε άλλη περίπτωση δε περνούσε καμια κάρτα. Πάλι πανικός. Αφήναν τα καρότσια γεμάτα και φεύγανε.

Άρα το σωστό είναι: Και 2η κάρτα ή ακόμα καλύτερα, πάντα και μετρητά. Ό,τι και να λένε μερικοί αρνητές μετρητών, τα μετρητά είναι ο βασιλιάς

δεν θα διαφωνησω καθολου.αν μπορεις να εχεις μετρητα μαζι βοηθαει.προσωπικα εχω μαζι καπου στα 10 20 ευρω για κατι μικρο. βεβαια αν εννοεις ενα supermarket που δεν θελω να κατονομασω ,τις πιο πολλες φορες ΕΙΔΙΚΑ παλια που δεν περνουσαν οι καρτες ηταν δικο τους θεμα και οχι των καρτων. το γιατι και ποιος φταιει αλλη ιστορια αλλα ηταν απαραδεκτο για τετοιου μεγεθους καταστημα.

Επεξ/σία από poulinos
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν θα διαφωνησω καθολου.αν μπορεις να εχεις μετρητα μαζι βοηθαει.προσωπικα εχω μαζι καπου στα 10 20 ευρω για κατι μικρο. βεβαια αν εννοεις ενα supermarket που δεν θελω να κατονομασω ,τις πιο πολλες φορες ΕΙΔΙΚΑ παλια που δεν περνουσαν οι καρτες ηταν δικο τους θεμα και οχι των καρτων. το γιατι και ποιος φταιει αλλη ιστορια αλλα ηταν απαραδεκτο για τετοιου μεγεθους καταστημα.

Δε ξέρω αν λέμε το ίδιο κατάστημα, Πάντως τότε με την Πειραιώς (περίπου Χριστούγεννα αν θυμάμαι καλά) ήταν γενικό το θέμα με την Πειραιώς.

Αλλά αυτό κάνω κι εγώ. κάποια ψιλά για μικροαγορές και μετά κάρτα. Δε λέει τώρα να πάρεις τον καφέ και να μη περνάει η κάρτα; Θα τον γυρίσεις πίσω;

Γενικά όμως όταν έχω σκοπό να πάω για ψώνια (μαρκετ) έχω σχεδόν όλες τις φορές και μετρητά για να καλύψω τις αγορές σε περίπτωση που δε περάσει κάποια κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα να τα βλεπουν διαφοροι επιστημονες που ειναι υπερ της καταργησης των μετρητων και "εγω δεν κουβαλαω ποτε μετρητα, πληρωνω παντου με καρτα".

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Ναι οκ. Και με τα μετρητά μπορούν να σε κλέψουν, να φάς πλαστό κτλ κτλ. Τελειότητα δεν υπάρχει πουθενά.

Καλα, και με την καρτα μπορουν να σε κλεψουν, ποσο μαλλον αν τη "δωσεις" μονος σου. Δεν ειπα εγω οτι ειναι τελεια. Ειναι ομως χρησιμα. Καλο ειναι να υπαρχει μια ισορροπια στη χρηση και των δυο μεθοδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gcf said:

Ο πατέρας μου έβαλε την κάρτα σε ΑΤΜ για ανάληψη και το μηχάνημα την κράτησε.

υπαρκτο προβλημα αλλα σπανιο.σε τραπεζα πας και την παιρνεις.σε off site atm παραδιδεται και ακυρωνεται.πολλες φορες μπορει να γινει και απο λαθος του  χρηστη και να την κρατησει.σε πολλα atm πλεον παιζεις με nfc οποτε και αυτο το προβλημα δεν θα υφισταται μελλοντικα

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, poulinos said:

σε πολλα atm πλεον παιζεις με nfc οποτε και αυτο το προβλημα δεν θα υφισταται μελλοντικα

Η ανέπαφη συναλλαγή δεν είναι εφικτή για όλες τις πράξεις. Για παράδειγμα, η κατάθεση απαιτεί φυσική είσοδο στο μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, csontheline said:

Η ανέπαφη συναλλαγή δεν είναι εφικτή για όλες τις πράξεις. Για παράδειγμα, η κατάθεση απαιτεί φυσική είσοδο στο μηχάνημα. 

ισχυει.οπως και ακομα δεν παιζουν ολες οι τραπεζες ουτε ολα τα atm.πιστευω οτι καποια στιγμη θα τα διορθωσουν.το θεωρω χαζο να μην μπορω να κανω καταθεση επειδη δεν εβαλα καρτα.θα πρεπε σιγα σιγα να τις καταργουν

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος κυκλοφορεί χωρίς μετρητά, καλό θα είναι να έχει κάρτες απο 2-3 διαφορετικές τράπεζες. Έχει τύχει και σε εστιατόριο να τρώνε άκυρο οι κάρτες της Πειραιώς αν θυμάμαι καλά που δεν ειναι και μικρό ποσό για να έχεις ψιλά να δώσεις. Και όχι μια κάρτα που μπορεί να έχει μπλοκάρει, αλλά 3 διαφορετικές πιστωτικές. Με Alpha πέρασε η συναλλαγή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Ναι οκ. Και με τα μετρητά μπορούν να σε κλέψουν, να φάς πλαστό κτλ κτλ. Τελειότητα δεν υπάρχει πουθενά.

Ξέρεις όμως πως δεν θα μπλοκάρει η συναλλαγή για τεχνικούς λόγους. Και δεν παίρνει προμήθεια κανένας

5 ώρες πριν, lector είπε

Αυτα να τα βλεπουν διαφοροι επιστημονες που ειναι υπερ της καταργησης των μετρητων και "εγω δεν κουβαλαω ποτε μετρητα, πληρωνω παντου με καρτα".

Προσωπικά προτιμώ την κάρτα αλλά όπως το λες, η υποχρεωτικότητα δημιουργεί πολλά προβλήματα, όπως αυξημένες προμήθειες, κατάργηση ιδιωτικότητας, το σκηνικό του νήματος...

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Οντως, διάβασα το θέμα, μπήκα στο e-banking της Alpha Bank και η κάρτα δεν εμφανίζεται.Συμβαίνει, αλλά πολύ σπάνια.

Για αυτό είναι καλό να έχουμε 2η κάρτα άλλης τράπεζας και έπειτα μετρητά.

Ακριβώς, δημιουργήθηκε απίστευτο πρόβλημα σε διόδια στην Ιόνια οδός. Για μια στιγμή πίστευα ότι θα χάσω το πλοίο για Κεφαλονιά

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, csontheline είπε

Η ανέπαφη συναλλαγή δεν είναι εφικτή για όλες τις πράξεις. Για παράδειγμα, η κατάθεση απαιτεί φυσική είσοδο στο μηχάνημα. 

Eurobank κατάθεση στο ΑΤΜ μόνο με χρήση NFC κανονικότατα. Εδώ και 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...