Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank is down. Πλήρης αποδιοργάνωση, τηλέφωνα και κάρτες νεκρά


Barbattilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά μεγάλης ταλαιπωρίας και λύπης μου διαπίστωσα ότι τα συστήματα της Alpha Bank εδώ και μία ώρα είναι πεσμένα.

 

Δεν λειτουργούν οι χρεωστικές κάρτες ακόμη και για ποσά κάτω των 10€, είτε ανέπαφα από κινητό, είτε με την ίδια την κάρτα και μέσα στο μηχάνημα. Εμφανίζεται ο κωδικός 076.

 

Στην εφαρμογή φαίνεται το υπόλοιπο των λογαριασμών αλλά είναι εξαφανισμένες τελείως οι κάρτες.ω Δεν εμφανίζονται καν σαν να έχουν ακυρωθεί.

 

Δεν απαντάνε στο τηλεφωνικό κέντρο αλλά και δεν λειτουργεί καν το νούμερο (2103260000) που δίνει η εφαρμογή και το site τους και μάλιστα βγαίνει από την Κοσμοτέ ότι το νούμερο αυτό δεν υπάρχει.

Αν καλέσετε το τηλέφωνο για εμπόρους έχει ήδη βγάλει αυτοματοποιημένο μήνυμα η Cardlink ότι υπάρχουν προβλήματα στα συστήματα της Alpha Bank.

 

Κρίμα και ντροπή χρονιάρες μέρες να μην υπάρχει καμία ενημέρωση και να υφίστανται δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι ταλαιπωρία και να ανυσηχούν τι συνέβη με την κάρτα τους. Σκεφτείτε ουρές σε καταστήματα, σε διόδια , κλπ και πελάτες κι εμπόρους να βρίσκονται σε αδιέξοδο.

 

Επεξ/σία από Barbattilas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως, διάβασα το θέμα, μπήκα στο e-banking της Alpha Bank και η κάρτα δεν εμφανίζεται.Συμβαίνει, αλλά πολύ σπάνια.

Για αυτό είναι καλό να έχουμε 2η κάρτα άλλης τράπεζας και έπειτα μετρητά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AntiCambeR είπε

Οντως, διάβασα ρωτά το θέμα, μπήκα στο e-banking της Alpha Bank και η κάρτα δεν εμφανίζεται.Συμβαίνει, αλλά πολύ σπάνια.

Για αυτό είναι καλό να έχουμε 2η κάρτα άλλης τράπεζας και έπειτα μετρητά.

Η υπογραφή σου τα περιγράφει όλα. Τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά δεν είχα ξαναδεί!

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν η μιση ελλαδα εχει προβλημα και παιρνουν ΚΛΑΣΣΙΚΑ ολοι τηλεφωνο μαζι μην περιμενεις να πιασεις γραμμη.και η alpha θα πρεπε να ειχε βαλει ηχογραφημενο μυνημα(εκτος αν εβαλε). κατα τα αλλα παντα δυο καρτες ή καρτα και μετρητα.

1 hour ago, Barbattilas said:

Μετά μεγάλης ταλαιπωρίας και λύπης μου διαπίστωσα ότι τα συστήματα της Alpha Bank εδώ και μία ώρα είναι πεσμένα.

 

Δεν λειτουργούν οι χρεωστικές κάρτες ακόμη και για ποσά κάτω των 10€, είτε ανέπαφα από κινητό, είτε με την ίδια την κάρτα και μέσα στο μηχάνημα. Εμφανίζεται ο κωδικός 076.

 

Στην εφαρμογή φαίνεται το υπόλοιπο των λογαριασμών αλλά είναι εξαφανισμένες τελείως οι κάρτες.ω Δεν εμφανίζονται καν σαν να έχουν ακυρωθεί.

 

Δεν απαντάνε στο τηλεφωνικό κέντρο αλλά και δεν λειτουργεί καν το νούμερο (2103260000) που δίνει η εφαρμογή και το site τους και μάλιστα βγαίνει από την Κοσμοτέ ότι το νούμερο αυτό δεν υπάρχει.

Αν καλέσετε το τηλέφωνο για εμπόρους έχει ήδη βγάλει αυτοματοποιημένο μήνυμα η Cardlink ότι υπάρχουν προβλήματα στα συστήματα της Alpha Bank.

 

Κρίμα και ντροπή χρονιάρες μέρες να μην υπάρχει καμία ενημέρωση και να υφίστανται δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι ταλαιπωρία και να ανυσηχούν τι συνέβη με την κάρτα τους. Σκεφτείτε ουρές σε καταστήματα, σε διόδια , κλπ και πελάτες κι εμπόρους να βρίσκονται σε αδιέξοδο.

 

χρονιαρες μερες???? καλοκαιρι εχουμε και χτες ηταν 15 αυγουστος οχι σημερα.

παντα υπαρχει περιπτωση να γινει ξαφνικο προβλημα αλλα ο καταναλωτης δεν κανει κατι για να ειναι ετοιμος.απλα τα γραφει στο insomnia

ηθικο διδαγμα.μια  revolut ή λιγα μετρητα μαζι βοηθανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

χρονιαρες μερες???? καλοκαιρι εχουμε και χτες ηταν 15 αυγουστος οχι σημερα.

ναι αλλα ειναι σαββατο 17/8 που κανα εκατομυριο πελατες της ειναι διακοπες και θα τραβηξουν μεγαλο ζορι. ασε που χλωμο το βλεπω να εχει κοσμο τετοιες μερες, ειδικα αυριο κυριακη, για να το φτιαξουν αμεσα. αν δεν ειναι καποιο απλο προβλημα, καλη δευτερα βραδυ... Ειναι πολυ χοντρο αλλα συμβαινουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τώρα εμφανίζει πάλι την κάρτα. 

Εν τω μεταξύ εγώ είχα άλλο περίεργο θέμα. Έκανα ακύρωση κάρτας και επανεκδοση νέας και για κάποιο λόγο έχει έρθει ως "πρόσθετη" κάρτα στην βασική. Στην βασική το κουμπί "ρυθμίσεις" πλέον δεν πατιέται ενώ από κάτω φαίνονται οι συναλλαγές της "πρόσθετης" κάρτας. Το περίεργο είναι ότι και στο web banking, πάλι δεν φαίνονται τα στοιχεία της πρόσθετης κάρτας. Και για να την ενεργοποιήσω, έπρεπε να κάνω την διαδικασία με το sms (P 5ψηφιο 6ψηφιο) γτ προφανώς δεν είχε το ίδιο pin με την βασική... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εμένα τώρα εμφανίζει πάλι την κάρτα. 

Εν τω μεταξύ εγώ είχα άλλο περίεργο θέμα. Έκανα ακύρωση κάρτας και επανεκδοση νέας και για κάποιο λόγο έχει έρθει ως "πρόσθετη" κάρτα στην βασική. Στην βασική το κουμπί "ρυθμίσεις" πλέον δεν πατιέται ενώ από κάτω φαίνονται οι συναλλαγές της "πρόσθετης" κάρτας. Το περίεργο είναι ότι και στο web banking, πάλι δεν φαίνονται τα στοιχεία της πρόσθετης κάρτας. Και για να την ενεργοποιήσω, έπρεπε να κάνω την διαδικασία με το sms (P 5ψηφιο 6ψηφιο) γτ προφανώς δεν είχε το ίδιο pin με την βασική... 

 

Εκανα ακυρωση επαγγελματικης καρτας πριν κανα μηνα (ΧΩΡΙΣ αιτημα επανεκδοσης), και ΕΛΑΒΑ 3 ή 4 νεες καρτες κατα περιοδους. Ευτυχως δεν χρεωνονται γιατι ειναι επαγγελματικες bonus. 

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Εκανα ακυρωση επαγγελματικης καρτας πριν κανα μηνα (ΧΩΡΙΣ αιτημα επανεκδοσης), και ΕΛΑΒΑ 3 ή 4 νεες καρτες κατα περιοδους. Ευτυχως δεν χρεωνονται γιατι ειναι επαγγελματικες bonus. 

Το αστείο είναι ότι και εμείς λάβαμε επαγγελματική ενώ έχουμε κλείσει εκεί τον λογαριασμό και είμαστε πλέον σε άλλη τράπεζα. Προφανώς σε δοκιμή ΑΤΜ βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συνδεδεμένη με κάποιον λογαριασμό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Jason13 said:

Εκανα ακυρωση επαγγελματικης καρτας πριν κανα μηνα (ΧΩΡΙΣ αιτημα επανεκδοσης), και ΕΛΑΒΑ 3 ή 4 νεες καρτες κατα περιοδους. Ευτυχως δεν χρεωνονται γιατι ειναι επαγγελματικες bonus. 

Και σε εμένα το ίδιο κάνανε οι άσχετοι.!! 4 κάρτες μου έστειλαν. Χρησιμοποιώ όλες τις τράπεζες λόγω δουλειάς. Μακράν η χειρότερη είναι η alpha. Μετά είναι η Viva  και μετά όλες οι υπόλοιπες. Με διαφορά η καλύτερη είναι η Revolut.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Και σε εμένα το ίδιο κάνανε οι άσχετοι.!! 4 κάρτες μου έστειλαν. Χρησιμοποιώ όλες τις τράπεζες λόγω δουλειάς. Μακράν η χειρότερη είναι η alpha. Μετά είναι η Viva  και μετά όλες οι υπόλοιπες. Με διαφορά η καλύτερη είναι η Revolut.

Revolut business απο 29/8 basic θα ξεκιναει 10€/μηνα. off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, basilis_k6 said:

ναι αλλα ειναι σαββατο 17/8 που κανα εκατομυριο πελατες της ειναι διακοπες και θα τραβηξουν μεγαλο ζορι. ασε που χλωμο το βλεπω να εχει κοσμο τετοιες μερες, ειδικα αυριο κυριακη, για να το φτιαξουν αμεσα. αν δεν ειναι καποιο απλο προβλημα, καλη δευτερα βραδυ... Ειναι πολυ χοντρο αλλα συμβαινουν αυτα.

ειναι χοντρο αλλα παντα μπορει να γινει οπως εχει γινει και σε παροχους κτλ..αυτα δεν εχουν σαββατο ή κυριακη.οταν γινεται κατι τετοιο τρεχουν ολοι δεν παει να ειναι και χριστουγεννα.δεν υπαρχει γιορτη ή αργια. ειτε σαββατο ηταν ειτε δευτερα καποιος θα ψωνιζε.κυριακη στην παραλια,καθημερινη στο super market.

εγω παντως ακριβως για τετοιες περιπτωσεις εχω παραπανω  απο μια τραπεζες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμεινα με την κάρτα στο χέρι 🤬..... καλα και είχα μετρητά.....

έφτιαξε εμένα τώρα.

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

ηθικο διδαγμα.μια  revolut ή λιγα μετρητα μαζι βοηθανε

σωστά αλλά όπως το γράφεις είναι σα να εννοεις ότι η revolut είναι πανάκεια. στραβή μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε κάρτα-τράπεζα. Κάποιο διάστημα είχαν θεματάκια της Πειραιώς, Ήμουν στο μαρκετ, δε περνούσαν οι κάρτες και ο κόσμος παρατούσε τα ψώνια και οι υπάλληλοι είχαν τρελαθεί. Σε άλλη περίπτωση δε περνούσε καμια κάρτα. Πάλι πανικός. Αφήναν τα καρότσια γεμάτα και φεύγανε.

Άρα το σωστό είναι: Και 2η κάρτα ή ακόμα καλύτερα, πάντα και μετρητά. Ό,τι και να λένε μερικοί αρνητές μετρητών, τα μετρητά είναι ο βασιλιάς

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...