Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αυξάνει το όριο μεγέθους των FAT32 partition στα 2TB για τα Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, cpc464 said:

Και καφέ να μου φτιάχνουν τα 11 αν δεν αφαιρέσουν όλη αυτή την τηλεμετρία και το tpm με το ζόρι θα μείνω 10 μέχρι να πάψει η στήριξη.

  

42 minutes ago, cpc464 said:

Το tpm κάνει οτιδήποτε κάτω απο 2η γενιά ryzen και 9η ιντελ άχρηστο,γιαυτό μανουριάζω,παλιά μηχανάκια που για το σκοπό που τα έχω επαρκούν και με το παραπάνω πάνε ανακύκλωση, το παρόν το γράφω απο το εξοχικό που έχω ένα σύστημα x-58 με έναν xeon 5670 και 24 gb ram, αυτό θα πάει ανακύκλωση επιβαρύνοντας το περιβάλλον, μάλλον θα το γυρίσω σε  linux mint,δεν την αντέχω άλλο την MS.

 

τα logioptions και το Ghub κατα την εγκατασταση τρεχουν μονιμως 3 services τα οποια αν ανοιξεις το tcpview κανουν συνεχως polling τους server της Logitech,
αν προσπαθησεις να σταματησεις manually ενα απο τα 3 δε θα σου φορτωνει καν τα settings του driver..
το ενα service (LampArray) ειναι εντελως αχρηστο αν δεν εχεις keyboard ή mouse με led αλλα παρολαυτα τρεχει υποχρεωτικα!
αυτη δυστυχως ειναι η πραγματικοτητα ειτε το θελουμε ειτε οχι...

στο πατρικο ειχα ενα mini pc με Intel G2030 12ετιας 2πυρηνο καταναλωση 55W,
προσφατα πηρα απο εδω με 150euro ενα HP EliteDesk με i5-9500 -9ης γενιας 6πυρηνο- η καταναλωση του ειναι μεταξυ 4-15W..
και φυσικα δε συζηταω καν για τη διαφορα στο video encoding που κανει μια onboard καρτα γραφικων 12ετιας με μια συγχρονη (δε μιλω για παιχνιδια) αφου ενα τετοιο μηχανημα προοριζεται κυριως για video streaming

παρολαυτα τροποι για παρακαμψη tpm και telemetry οπως ειπωθηκε παραπανω υπαρχουν και μαλιστα πολυ ευκολοι

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, kurkosdr είπε

 

Από παλιά μπορούσατε να έχετε FAT32 2TB partitions παιδιά, είτε με third-party εργαλεία όπως το Rufus είτε με μια οποιαδήποτε Linux distro (πχ Ubuntu). Το ίδιο λέω και σε ένα σωρό κόσμο στο Twitter (ίδιο username) πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει πολύς κόσμος που πιστεύει ότι τα 32GB ήταν εγγενής περιορισμός του FAT32. 

Aκριβώς αυτό. Επειδή δεν υποστήριζαν τα Windows το χαρακτηριστικό, γ αυτό και νόμιζαν οι περισσότεροι οτι δεν υπάρχει δυνατότητα. Κ ελάχιστοι θα ψάχνονταν με third party software. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Το tpm κάνει οτιδήποτε κάτω απο 2η γενιά ryzen και 9η ιντελ άχρηστο,γιαυτό μανουριάζω,παλιά μηχανάκια που για το σκοπό που τα έχω επαρκούν και με το παραπάνω πάνε ανακύκλωση, το παρόν το γράφω απο το εξοχικό που έχω ένα σύστημα x-58 με έναν xeon 5670 και 24 gb ram, αυτό θα πάει ανακύκλωση επιβαρύνοντας το περιβάλλον, μάλλον θα το γυρίσω σε  linux mint,δεν την αντέχω άλλο την MS.

Το κυρίως πρόβλημα δεν είναι το TPM, οποιαδήποτε PC βγήκε μετά το release των Windows 10 έχει είτε hardware TPM (laptop) ή software TPM (desktop). Συνήθως το software TPM έχει την ονομασία "fTPM" (AMD) ή "PPT" (Intel), αν το ψάξεις λίγο στις ρυθμίσεις του EFI της motherboard θα το βρεις. Και ακόμα και πιο παλιά desktop motherboards έχουν TPM header που με ένα φθηνό TPM module του βάζεις TPM.

Το κυρίως πρόβλημα είναι αυτή η τρισκατάρατη λίστα με τις συμβατές CPUs που έχουν βγάλει και η οποία σε κόβει ανεξαρτήτως αν έχεις TPM ή όχι:

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-amd-processors

Πχ Intel CPUs 8ης γενιάς υποστηρίζονται (απλά ενεργοποίησε το PPT) και ακόμα και ορισμένες 7ης, αλλά παρακάτω όχι. Γιατί; Γιατί έτσι.

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει επίσημα υποστηριζόμενη λύση. Δηλαδή τι να κάνω, να πάω σε άλλη γενιά Intel CPU; Μα πρέπει να αλλάξω το motherboard, δηλαδή να αλλάξω PC, και στο laptop πρέπει να αλλάξω ολόκληρο το laptop. Λένε θα μας δώσουν τη δυνατότητα να αγοράσουμε νόμιμα ESU για το Windows 10 για 3 χρόνια, δηλαδή θα μας πάνε πολύ κοντά στην LTSC 2019. Μετά πέρασμα Windows 11 με unsupported χακιές.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Το tpm κάνει οτιδήποτε κάτω απο 2η γενιά ryzen και 9η ιντελ άχρηστο,γιαυτό μανουριάζω,παλιά μηχανάκια που για το σκοπό που τα έχω επαρκούν και με το παραπάνω πάνε ανακύκλωση, το παρόν το γράφω απο το εξοχικό που έχω ένα σύστημα x-58 με έναν xeon 5670 και 24 gb ram, αυτό θα πάει ανακύκλωση επιβαρύνοντας το περιβάλλον, μάλλον θα το γυρίσω σε  linux mint,δεν την αντέχω άλλο την MS.

Θα στο ξανα γράψω γιατί το έκοψες το υπόλοιπο μήνυμά μου (σκόπιμα ή όχι):

"υπάρχει τρόπος ασφαλής να μην τα έχεις αυτά τα 2 σε ένα iso των win11 χωρίς παρενέργειες με 2 κλικ και δεν είναι και καθόλου δύσκολο να το κάνεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, didakos είπε

"υπάρχει τρόπος ασφαλής να μην τα έχεις αυτά τα 2 σε ένα iso των win11 χωρίς παρενέργειες με 2 κλικ και δεν είναι και καθόλου δύσκολο να το κάνεις"

Το πρόβλημα δεν είναι πόσο εύκολο είναι να το κάνεις, το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που θα κάνεις Windows Update θα τρέμει το φυλλοκάρδι σου αν θα έχουν αλλάξει κάτι στα Windows 11 που θα κάνει το PC σου με την unsupported CPU να μπει σε bootloop. Ήδη το έκαναν με ορισμένες πολύ παλιές 64-bit CPUs, μπορεί να το κάνουν και με λιγότερο παλιές. Στην ουσία ποντάρεις ότι η unsupported CPU σου δεν θα αρχίσει να κάνει απροειδοποίητα bootloop στα Windows 11 πριν λήξει το ESU των Windows 10. Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω, πρώτα θα περιμένω να λήξει το ESU των Windows 10 και μετά θα δω αν θα μπλεχτώ με unsupported χακιές να περάσω Windows 11.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, kurkosdr said:

Το πρόβλημα δεν είναι πόσο εύκολο είναι να το κάνεις, το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που θα κάνεις Windows Update θα τρέμει το φυλλοκάρδι σου αν θα έχουν αλλάξει κάτι στα Windows 11 που θα κάνει το PC σου με την unsupported CPU να μπει σε bootloop. Ήδη το έκαναν με ορισμένες πολύ παλιές 64-bit CPUs, μπορεί να το κάνουν και με λιγότερο παλιές. Στην ουσία ποντάρεις ότι η unsupported CPU σου δεν θα αρχίσει να κάνει απροειδοποίητα bootloop στα Windows 11 πριν λήξει το ESU των Windows 10. Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω, πρώτα θα περιμένω να λήξει το ESU των Windows 10 και μετά θα δω αν θα μπλεχτώ με unsupported χακιές να περάσω Windows 11.


βασει του παρελθοντος ειναι σχεδον απιθανο να συμβει αυτο το σεναριο, η πιεση αφορα επιχειρησεις με νομιμες αδειες σε παλια μηχανηματα

η Ms δεν προκειται να ρισκαρει να θυσιασει ουτε 0,1% απο το user base της σε hardwareικες τυπολατρειες

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


βασει του παρελθοντος ειναι σχεδον απιθανο να συμβει αυτο το σεναριο, η πιεση αφορα επιχειρησεις με νομιμες αδειες σε παλια μηχανηματα

η Ms δεν προκειται να ρισκαρει να θυσιασει ουτε 0,1% απο το user base της σε hardwareικες τυπολατρειες

Βάσει του παρελθόντος η Microsoft έπρεπε να υποστηρίξει CPUs δεκαετίας τουλάχιστον, άρα δεν ξέρεις τι θα κάνει η Microsoft του σήμερα. Αν κάτι δεν είναι contractual obligation, δεν έχουν υποχρέωση να το κάνουν.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 hour ago, kurkosdr said:

Βάσει του παρελθόντος η Microsoft έπρεπε να υποστηρίξει CPUs δεκαετίας τουλάχιστον, άρα δεν ξέρεις τι θα κάνει η Microsoft του σήμερα. Αν κάτι δεν είναι contractual obligation, δεν έχουν υποχρέωση να το κάνουν.

 

μια και ανεφερες το contractual obligation, η οδηγια για το TPM limitation αφορα τους ΟΕΜ κατασκευαστες laptop και ετοιμων Pcs, παρακατω εχω links για τις πωλησεις ετοιμων Pcs/Laptops/tablets, απο το μικρο συγκριτικα ποσοστο των desktop ζητημα ειναι ενα 20% να ειναι custom build worldwide, οσο μεγαλη και να ειναι η κοινοτητα των gamers και λοιπων χομπιστων συγκριτικα ειναι ενα μικρο ποσοστο για να κανει τα στραβα ματια οπως εκανε παντα, ετσι κι αλλιως δεν περιμενει εσοδα απο licence support fees απο αυτους:


https://www.statista.com/outlook/tmo/devices/pcs/worldwide#revenue

https://www.idc.com/promo/pcdforecast

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

  

 

μια και ανεφερες το contractual obligation, η οδηγια για το TPM limitation αφορα τους ΟΕΜ κατασκευαστες laptop και ετοιμων Pcs, παρακατω εχω links για τις πωλησεις ετοιμων Pcs/Laptops/tablets, απο το μικρο συγκριτικα ποσοστο των prebuild desktop ζητημα ειναι ενα 20% να ειναι custom build worldwide, οσο μεγαλη και να ειναι η κοινοτητα των gamers και λοιπων χομπιστων συγκριτικα ειναι ενα μικρο ποσοστο για να κανει τα στραβα ματια οπως εκανε παντα, ετσι κι αλλιως δεν περιμενει support fees απο αυτους:


https://www.statista.com/outlook/tmo/devices/pcs/worldwide#revenue

https://www.idc.com/promo/pcdforecast

Το πρόβλημα δεν είναι να κάνει τα στραβά μάτια στο θέμα του licensing ή των περιορισμών, το θέμα είναι ότι ο κώδικας των Windows 11 θα αλλάξει αρκετά τα επόμενα 4 χρόνια και εκεί στην Microsoft δεν έχουν καμία υποχρέωση να κρατάνε παλιά codepaths ή να κάνουν καινούριες λειτουργίες να δουλεύουν με unsupported CPUs. Παίρνεις ένα ρίσκο ενώ με Windows 10 ESU δεν παίρνεις.

Έτσι και διάφοροι "μάγκες" βάζανε Windows Media Center στα Windows 10 (unsupported φυσικά) και κάποια μέρα η Microsoft αφαίρεσε την υποστήριξη για CableCARD επειδή πολύ απλά δεν χρειαζόταν στα Windows 10, ήταν παλιός άχρηστος κώδικας. Απλά στα Windows 11 κινδυνεύεις να σου γίνει unbootable όλο το PC αντί να μην δουλεύει η τάδε λειτουργία του Windows Media Center. Δεν θα πάρω όσο υπάρχει το Windows 10 ESU.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, kurkosdr said:

Το πρόβλημα δεν είναι να κάνει τα στραβά μάτια στο θέμα του licensing ή των περιορισμών, το θέμα είναι ότι τα Windows 11 θα αλλάξουν πολύ τα επόμενα 4 χρόνια και δεν έχουν καμία υποχρέωση να κρατάνε παλιά codepaths ή να κάνουν καινούριες λειτουργίες να δουλεύουν με unsupported CPUs. Παίρνεις ένα ρίσκο ενώ με Windows 10 ESU δεν παίρνεις.


συμφωνοι, σε 4 χρονια απο σημερα κανεις δεν ξερει τι θα γινει, αλλα βλεπουμε οτι απο τα 10 και μετα οι αλλαγες γινονται με το σταγονομετρο, το να βαλει πχ. το Copilot υποχρεωτικα σε prebuilt συστηματα με NPUs και να το πουλαει ως feature που μπορει ευκολα ενας ..χρηστης μετα απο λιγο ψαξιμο να το απενεργοποιησει δεν ειναι big deal, το ιδιο συνεβη και με τη Cortana, το Onedrive κλπ. τα Windows στην παρουσα φαση τρεχουν ανετα ακομα και σε 2πυρηνους 15ετιας υπαρχουν προγραμματακια που ανατρεπουν τους περιορισμους, υπαρχουν custom iso, υπαρχουν μεχρι και ειδικα προγραμματα που φτιαχνεις το δικο σου iso και δεν βλεπω λογο αυτο να αλλαζει.. αν ηθελε ολα αυτα μπορουσε να τα κοψει μονομιας,

δε συμφερει κανεναν να δημιουργησει ανακατωσουρα και κακη φημη αφου οι OEMs βγαζουν τα χοντρα φραγκα σε ετησια βαση απο τα prebuilds, και οι επιχειρησεις αναβαθμιζουν ετσι κι αλλιως σε τακτα χρονικα διαστηματα τα μηχανηματα τους λογω ασφαλειας, efficiency και support

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, didakos είπε

Θα στο ξανα γράψω γιατί το έκοψες το υπόλοιπο μήνυμά μου (σκόπιμα ή όχι):

Δeν το έκοψα σκόπιμα, το tpm 2.0 που απαιτούν τα windows 11 κάνει οτιδήποτε cpu πάνω απο 5ετία παρωχημένο, τρόπους να το παρακάμψω γνωρίζω αλλά δέν υπάρχει εγγύηση οτι στο μέλλον δεν θα το κάνουν προαπαιτούμενο,εδώ κάνουν όλο και ποιο δύσκολο το να έχεις μόνο local account, όσο για την τηλεμετρία άστο καλύτερα, την αφαιρείς και με το επόμενο  update την εγκαθιστούν πάλι, άστο θα βρώ λύση, mint η windows 10 ESU που είπε και ένας συνφορουμίτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, cpc464 said:

Δeν το έκοψα σκόπιμα, το tpm 2.0 που απαιτούν τα windows 11 κάνει οτιδήποτε cpu πάνω απο 5ετία παρωχημένο, τρόπους να το παρακάμψω γνωρίζω αλλά δέν υπάρχει εγγύηση οτι στο μέλλον δεν θα το κάνουν προαπαιτούμενο,εδώ κάνουν όλο και ποιο δύσκολο το να έχεις μόνο local account, όσο για την τηλεμετρία άστο καλύτερα, την αφαιρείς και με το επόμενο  update την εγκαθιστούν πάλι, άστο θα βρώ λύση, mint η windows 10 ESU που είπε και ένας συνφορουμίτης.


η ναυαρχιδα της 7ης γενιας που "κοβεται" δλδ ο i7 7700K (4C/8T) στα 90W βγηκε τον Ιανουαριο του 2017, μεχρι τον Οκτωβριο του 2025 ειναι γεματα 9 χρονια φιλε

με 60 ευρω σημερα παιρνεις τον παραπλησιο i3 10100 (4C/8T) στα 60W, και στα 69 ευρω ο i3 12100 διαλυει τον i7 7700K,

αν μεσα σε 9 χρονια δεν μπορεις να αναβαθμισεις την 9χρονη ναυαρχιδα σου, (αν υποθεσουμε οτι ειχες top μηχανημα τοτε) και αδυνατεις να δωσεις 150 ευρω σε διαστημα 9 χρονων για ενα εστω μεταχειρισμενο συμβατο συστημα και αναγκαζεσαι να αλλαξεις λειτουργικο ή ψαχνεις αλλες λυσεις δε ξερω αν αυτο σε κανει ή μπορει να σε χαρακτηρισει "μαγκα"

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

η ναυαρχιδα της 7ης γενιας που "κοβεται" δλδ ο i7 7700K (4C/8T) στα 90W βγηκε τον Ιανουαριο του 2017, μεχρι τον Οκτωβριο του 2025 ειναι γεματα 9 χρονια φιλε

με 60 ευρω σημερα παιρνεις τον παραπλησιο i3 10100 (4C/8T) στα 60W, και στα 69 ευρω ο i3 12100 διαλυει τον i7 7700K,

αν μεσα σε 9 χρονια δεν μπορεις να αναβαθμισεις την 9χρονη ναυαρχιδα σου, (αν υποθεσουμε οτι ειχες top μηχανημα τοτε) και αδυνατεις να δωσεις 150 ευρω σε διαστημα 9 χρονων για ενα μεταχειρισμενο συμβατο συστημα και αναγκαζεσαι να αλλαξεις λειτουργικο ή αλλες λυσεις δε ξερω αν αυτο σε κανει ή μπορει να σε χαρακτηρισει "μαγκα"

Μόνο που το πρόβλημα μου δεν είναι αν έχω μερικά ευρώ να κάνω αναβαθμίσεις, έχω στο κυρίως σπίτι μου 2 αρκετά καλά μηχανήματα, έναν ryzen 5700x3d και έναν intel 10850κ, το πρόβλημά μου είναι ότι δεν θέλω να πετάξω 6 μηχανήματα που επαρκούν για την χρήση που τα θέλω, απλό browsing κτλ, σε κάποια έβαλα windows 11 lite αλλά δεν μου άρεσε, απλές λειτουργίες όπως το windows key δεν δουλεύουν και features όπως το fat32 2gb είναι καθρεφτάκια για ιθαγενείς, απλά δεν τα θέλω τα 11, μέχρι και χρήσιμα features που είχα στα 10 θέλουν να τα αφαιρέσουν (πχ editor).

Δικαίωμά σου να σου αρέσουν τα 11 αλλά εγώ δεν τα μπορώ,άσε που φέρνουν κάπως σε macOS και αηδιάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, cpc464 said:

Μόνο που το πρόβλημα μου δεν είναι αν έχω μερικά ευρώ να κάνω αναβαθμίσεις, έχω στο κυρίως σπίτι μου 2 αρκετά καλά μηχανήματα, έναν ryzen 5700x3d και έναν intel 10850κ, το πρόβλημά μου είναι ότι δεν θέλω να πετάξω 6 μηχανήματα που επαρκούν για την χρήση που τα θέλω, απλό browsing κτλ, σε κάποια έβαλα windows 11 lite αλλά δεν μου άρεσε, απλές λειτουργίες όπως το windows key δεν δουλεύουν και features όπως το fat32 2gb είναι καθρεφτάκια για ιθαγενείς, απλά δεν τα θέλω τα 11, μέχρι και χρήσιμα features που είχα στα 10 θέλουν να τα αφαιρέσουν (πχ editor).

Δικαίωμά σου να σου αρέσουν τα 11 αλλά εγώ δεν τα μπορώ,άσε που φέρνουν κάπως σε macOS και αηδιάζω.


editor ποιον editor; τον αναβαθμισμενο text editor που κανει αυτοματη διορθωση ή το νεο snipping tool που μπορει πλεον να διαβαζει κειμενο απο screenshot οπως τα κινητα; ή μηπως τα παραθυρα που κρατουν τις θεσεις τους ακομα κι οταν συνδεεις 2η οθονη; για να μην αναφερω τα Power Toys με τα fancy zones που κανεις snap τα παραθυρα σε custom περιοχες και πολλα αλλα που ανεβαζουν το productivity..

ξερεις πολυ καλα οτι κανενας δεν "πεταει" τιποτα οσο υπαρχουν site οπως το ινσομνια, απλα αναβαθμιζει ελαχιστοποιωντας το κοστος..

κι αν δε σαρεσουν εμφανισιακα τα 11 κυκλοφορουν skin-apps για να τα φερεις στα γουστα σου

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...