Προς το περιεχόμενο

Νέα τεχνολογία 320W από τη Realme υπόσχεται πλήρη φόρτιση κινητού σε λιγότερο από 5 λεπτά


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Tlykog ... δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται τα iphone κ ούτε με ενδιαφέρει. Αναφέρομαι σε σοβαρό-ποιοτικό (άρα κ ακριβό) ασύρματο φορτιστή με ενεργό σύστημα ψύξης κ αρκετές δικλείδες ασφαλείας κ διαχείρισης της ενέργειας που περνάει στο πηνίο. Ενδεικτικά, ακόμα κ αυτές τις καυτές μέρες όταν φορτίζω την συσκευή μου, δεν ζεσταίνεται καθόλου πουθενά (χωρίς την θήκη προστασίας - με την θήκη ζεσταίνεται ελάχιστα στην πλάτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

το s10 edge το εβαζα για 3-4 χρονια, αλλα ναι παντα ξεπλυμα με καθαρο νερο αμεσως μετα (οχι δλδ οταν γυρισω σπιτι)

Ριξε κ ενα λοτο μια λαμπάδα κατι.. 

Η αδιαβροχοποιηση φθινει με τον καιρο κ οσο πλησιάζει η διετία αποφεύγουμε τις βουτιες..για να μη πω μη το βουτας ποτε κ πουθενα εξαρχης απλα θεωρησε το αυξημενης αντοχης αν γινει ατυχημα πχ βροχή 

Μετα απο 4-5 χρόνια εχουν ξεραθει κολλες φλατζες κ ειναι ενα απλο κινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, TechnoState είπε

@Tlykog ... δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται τα iphone κ ούτε με ενδιαφέρει. Αναφέρομαι σε σοβαρό-ποιοτικό (άρα κ ακριβό) ασύρματο φορτιστή με ενεργό σύστημα ψύξης κ αρκετές δικλείδες ασφαλείας κ διαχείρισης της ενέργειας που περνάει στο πηνίο. Ενδεικτικά, ακόμα κ αυτές τις καυτές μέρες όταν φορτίζω την συσκευή μου, δεν ζεσταίνεται καθόλου πουθενά (χωρίς την θήκη προστασίας - με την θήκη ζεσταίνεται ελάχιστα στην πλάτη).

Οκ. Μια απλή ερώτηση τότε: μπορείς να μου γράψεις πλεονεκτήματα του ασυρμάτου σε σχέση με τον ενσύρματου;
Θέλω αντικειμενικά επιχειρήματα, όχι προσωπικές προτιμήσεις.

Μια χαρά ζεσταίνεται και το δικό σου κινητό, απλά ψύχεται από την ψύξη του φορτιστή. Δηλαδή δημιουργείς ένα πρόβλημα που δε θα υπήρχε και στη συνέχεια το λύνεις, πληρώνοντας επιπλέον… Είναι γεγονός ότι οι ασύρματοι φορτιστές είναι λιγότερο αποδοτικοί, μιας και ένα μέρος τους μετατρέπεται σε θερμότητα, λόγω επαγωγης, ασχέτως αν στη συνέχεια εσυ την απάγεις με σύστημα ψύξης.

Μερικά από τα μειονεκτήματα του ασυρμάτου φορτιστή:

Μεταξύ άλλων, δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό την ώρα που φορτίζει, έχει πιο αργή φόρτιση, ζεσταίνεται περισσότερο από την ενσύρματη φόρτιση, είναι λιγότερο συμβατός τρόπος φόρτισης, δεν έχει τη σταθερότητα της ενσύρματης φόρτισης, είναι πιο ακριβός ο φορτιστής κ.α….

Δεν είναι τυχαίο που δεν έχουν όλοι ασυρμάτους φορτιστές…

Απλά καπου πρέπει να σταματήσει και η μανία των ενσύρματων φορτία των με την ταχύτητα… 320W παραπάει…

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....δεν θέλω να σε πείσω για τπτ ούτε αυτός είναι ο σκοπός μου (...κ φυσικά οποιονδήποτε, όχι μόνο εσένα προσωπικά).

Η συσκευή δεν ζεσταίνεται καθόλου, έχοντας την δοκιμάσει πολλάκις και διεξοδικά (δεν αναφέρομαι σε εικασίες κ αστικούς μύθους αλλά σε πραγματικό βίωμα...το έχω, το κάνω, το χρησιμοποιώ όποτε χρειαστεί).

Μια χαρά χρήση (της συσκευής) γίνεται ενώ φορτίζει, αφού το περιβάλλον χρήσης περνάει αυτόματα στο laptop ή στο tablet (πάντα κάτι είναι ανοικτό + Link2Windows) ενώ ο ήχος περνάει αυτόματα (σχεδόν πάντα κ συγχρονισμένα.. εκτός αν επιλέξω κάτι άλλο) στα buds ή στα sonos μου.

Κ το σημαντικότερο, ποτέ δεν έχει χρειαστεί να φορτίζω για ώρες.

Πάντα κάτι μεταξύ 15-20 λεπτών είναι υπερ-αρκετό για να είμαι πάνω απο 80% ώστε να φύγω χωρίς βιασύνη κ άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, TechnoState είπε

....δεν θέλω να σε πείσω για τπτ ούτε αυτός είναι ο σκοπός μου (...κ φυσικά οποιονδήποτε, όχι μόνο εσένα προσωπικά).

Η συσκευή δεν ζεσταίνεται καθόλου, έχοντας την δοκιμάσει πολλάκις και διεξοδικά (δεν αναφέρομαι σε εικασίες κ αστικούς μύθους αλλά σε πραγματικό βίωμα...το έχω, το κάνω, το χρησιμοποιώ όποτε χρειαστεί).

Μια χαρά χρήση (της συσκευής) γίνεται ενώ φορτίζει, αφού το περιβάλλον χρήσης περνάει αυτόματα στο laptop ή στο tablet (πάντα κάτι είναι ανοικτό + Link2Windows) ενώ ο ήχος περνάει αυτόματα (σχεδόν πάντα κ συγχρονισμένα.. εκτός αν επιλέξω κάτι άλλο) στα buds ή στα sonos μου.

Κ το σημαντικότερο, ποτέ δεν έχει χρειαστεί να φορτίζω για ώρες.

Πάντα κάτι μεταξύ 15-20 λεπτών είναι υπερ-αρκετό για να είμαι πάνω απο 80% ώστε να φύγω χωρίς βιασύνη κ άγχος.

Δεν είναι ζητούμενο να πείσεις κάποιον. Σου ζήτησα πλεονεκτήματα και δε μου έγραψες ούτε ένα. Αυτό τα λέει όλα.

Δηλαδή, το περιβάλλον χρήσης δε περνάει αυτόματα στο laptop ή στο tablet (πάντα κάτι είναι ανοικτό + Link2Windows) ενώ ο ήχος περνάει αυτόματα (σχεδόν πάντα κ συγχρονισμένα) στα buds ή στα Sonos σου, αν βάλεις ενσύρματη φόρτιση;

Κατά την φόρτιση το κινητό σου μια χαρά ζεσταίνεται, αλλά την απάγει το σύστημα ψύξης της ασύρματης φόρτισης. Άρα χάνεις και περισσότερη ενεργεια για να φορτίσεις το κινητό σου. Οκ, ποια είναι τα πλεονεκτηματά της έναντι της ενσύρματης; Να δούμε τι κερδίζεις τουλάχιστον… Αυτό ρωτάω.

Με την ενσύρματη φόρτιση φορτίζεις για ώρες;

Με ενσύρματη μπορείς να φορτίσεις από 0-80% σε 15-20 λεπτά. Με ασύρματη όχι.

Αρα η απάντηση σου είναι ότι εσυ τη χρησιμοποιείς και σου αρέσει. Σεβαστό, αλλά δεν έχω βρει ΚΑΝΕΝΑ αντικειμενικό πλεονέκτημα της ασύρματης φόρτισης σε σχέση με την ενσύρματη. Περισσότερο μοιάζει με gimmick και όχι με κάτι ουσιαστικό.

Εσυ, που έχεις και προσωπική εμπειρία, μπορείς να μου δώσεις μερικά;

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ασυρματη φορτιση εχει μια λογικη στο αμαξι. Μεχρι εκει. 

Τωρα γι αυτους που λενε εγω φορτιζω με usb σε 10 ωρες για να μην χαλασει η μπαταρια απλα γελαει ο κοσμος.  Αμα το κινητο εχει σκουπιδοparts θα παει απατο.

Εμπειρια απο S7  Samsung η μπαταρια πεθανε στον 1,5 χρονο. 

To Realme X2 PRO μετα απο σχεδον 5 χρονια με χρηση του SUPER VOOC δεν εχει καταλαβει τιποτα. Το κινητο εχει διπλη μπαταρια (2 x 2.000mAh)

Οι Κινεζοι στο θεμα μπαταριας ειναι by far μπροστα. 

Οπως και στα αμαξια.

 

Επεξ/σία από INFLUENCER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 16/08/2024 at 20:58, Just_travel_everywhere said:

 

Samsung s5 Και αδιάβροχο και πλαστικό καπάκι από πίσω για να αλλάζεις εύκολα και γρήγορα την μπαταρία

 

και η Sony περα απο το go που ειχα ειχε και ενα αλλο που πραγματι ηταν σαν το S5 οπως λες.εβγαινε ενα καπακι και εβγαζες την μπαταρια.ενω στο go απλα εβγαζες καπακι αλλα επρεπε να ξεβιδωσεις 2-3 βιδες για να βγει ενα πλαστικο και να βγαλει την μπαταρια που ηταν συνδεδεμενη με καλωδιοταινια στο mobo. δεν ηταν κατι δυσκολο αλλα οχι τοσο ευκολο οπως στο S5 ή στο sony.νομιζα ηταν το sony xperia active.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...