Προς το περιεχόμενο

Νέα τεχνολογία 320W από τη Realme υπόσχεται πλήρη φόρτιση κινητού σε λιγότερο από 5 λεπτά


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δηλαδή, είναι πιο πιθανό η Apple να χρησιμοποιεί ειδική τεχνολογία μπαταρίας, που φθείρεται πιο γρήγορα από τις αντίστοιχες των Android….

Ή απλά οι χρήστες Android δεν έχουν κάποιο αντίστοιχο τρόπο να μετρούν τις μπαταρίες τους και δεν χρησιμοποιούν εφαρμογές τρίτων. Σε accubattery, που μετρούσα σε Android, φθείρονταν με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό. Εγκατέστησε την εφαρμογή, άστην να μετρήσει για καμία εβδομάδα και έλα μετά να μου πεις για την υγεία της μπαταρίας σου…

Είναι θέμα φυσικής, όχι κατασκευαστή. Η ασύρματη φόρτιση αυξάνει τη θερμοκρασία της μπαταρίας κατά τη φόρτιση σε σχέση με την ενσύρματη φόρτιση, επιταγχυνοντας τη φθορά της

Παρολα αυτά δε διάβασες τι έγραψα: το iPhone 15, που αγόρασα πέρυσι το  Σεπτέμβριο, έχει μπαταρία 99%… Σε τι απαντάς όταν γράφεις «ας πρόσεχε να μην αγόραζε iPhone”; 

Είναι ξεφτίλα που τα android δεν έχουν ακόμα built-in monitor για την υγεία της μπαταρίας.

Είδα ότι με ποιοτικές και ενισχυμένες (armor) θήκες τύπου Spigen, Supcase κλπ οι θερμοκρασίες είναι ελαφρώς καλύτερες.

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Εγώ λέω δεν ξαναγυρνάμε στις παλιές καλές μπαταρίες που άλλαζαν?,έχεις μια εφεδρική και τελειώνει η ιστορία,άσε που αν δεν θέλω τηλέφωνα η να με βρίσκουν την έβγαζα και ηρεμούσα, τώρα ο μόνος τρόπος να το κάνεις να σκάσει είναι να το κλείσεις και αν δεν θές να σε εντοπίζουν να το βάλεις και σε ένα κλωβό faraday.

Ο λόγος που δεν έχουμε ακόμα τις παλιές καλές μπαταρίες που άλλαζαν είναι η αδιαβροχοποίηση.
Αλλά κάτι ακούστηκε ότι η ΕΕ θέλει να είναι αποσπώμενες και αδιάβροχες οι ίδιες οι μπαταρίες. Οπότε πιστεύω ότι κάτι θα γίνει σύντομα...

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Axelq είπε

Καλύτερα να αυξήσουν την αυτονομία παρά την ταχύτητα της φόρτισης, έτσι και αλλιώς όλοι έχουμε άφθονες ώρες το βράδυ.

Εδώ με 20W υπάρχει φθορά στην μπαταρία μετά από 2 χρόνια, δε θέλω να ξέρω με 320W φόρτιση τι θα συμβεί, τι να το κάνω εάν σε 1 χρόνο η υγεία της μπαταρίας πέσει στο 50%.

Γιατί προφανώς κάποιος που αγοράζει ειδικά έλληνας μία συσκευή 1000 € και πιο ακριβά τον ενδιαφέρει πάρα πολύ και έχει μεγάλο πρόβλημα το να δώσει 30 έως 50 € για να αλλάξει αυτή την μπαταρία γιατί έτσι είμαστε. Εγώ πάντως με 25 λεπτά Φόρτιση  έχω βρει την υγεία μου και δε με διαφέρει αν μετά από ένα χρόνο η δύο χρόνια θέλει ένα πενηντάρικο να αλλάξω μία μπαταρία θαρης και θα πέσει ο προϋπολογισμός μας έξω

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ειχα το sony ericsson go αν το θυμαμαι καλα. ηταν ip68. η μπαταρια αλλαζε.δεν ηταν τελειως αποσπωμενη οπως πχ nokia 3310 αλλα αν ειχες πιασει απλα κατσαβιδι μια φορα στην ζωη σου τοτε την αλλαζες σε  max 5 6 λεπτα αντε 10

Samsung s5 Και αδιάβροχο και πλαστικό καπάκι από πίσω για να αλλάζεις εύκολα και γρήγορα την μπαταρία

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Και μετά από 1 έτος η υγεία μπαταρίας στο 80%…
Το έκανε ο αδερφός μου σε iPhone 11. Μετά από 1 έτος και κάτι η υγεία στο 82%. Το δικό μου, μετά από ένα έτος, στο 99% με ενσύρματη φόρτιση.

Όταν αγόρασε ο αδερφός σου το iPhone 11 είχε να δώσει 1200 € για να το πάρει να δώσει μετά από ένα με δύο χρόνια 50 € για μία αλλαγή μπαταρίας ούτε λόγος έτσι; Και πάμε παρακάτω το iPhone 15 και το 14 όταν τα είχα τα Έβαζα να φορτίζουν και γινόντουσαν μπρίκια από τη ζέστη δεν μπορούσες να τα πιάσεις ορισμένες φορές Αυτό δεν πειράζει την μπαταρία; Δεν σου λέω ότι είναι όλα. Αλλά όταν έχω λεφτά να δώσω να αγοράσω μία συσκευή μπορώ να την υποστηρίξω κιόλας. 

56 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δηλαδή, είναι πιο πιθανό η Apple να χρησιμοποιεί ειδική τεχνολογία μπαταρίας, που φθείρεται πιο γρήγορα από τις αντίστοιχες των Android….

Ή απλά οι χρήστες Android δεν έχουν κάποιο αντίστοιχο τρόπο να μετρούν τις μπαταρίες τους και δεν χρησιμοποιούν εφαρμογές τρίτων. Σε accubattery, που μετρούσα σε Android, φθείρονταν με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό. Εγκατέστησε την εφαρμογή, άστην να μετρήσει για καμία εβδομάδα και έλα μετά να μου πεις για την υγεία της μπαταρίας σου…

Είναι θέμα φυσικής, όχι κατασκευαστή. Η ασύρματη φόρτιση αυξάνει τη θερμοκρασία της μπαταρίας κατά τη φόρτιση σε σχέση με την ενσύρματη φόρτιση, επιταγχυνοντας τη φθορά της. 

Παρολα αυτά δε διάβασες τι έγραψα: το iPhone 15, που αγόρασα πέρυσι το  Σεπτέμβριο, έχει μπαταρία 99%… Σε τι απαντάς όταν γράφεις «ας πρόσεχε να μην αγόραζε iPhone”; 

Εγώ το iPhone 15 προ και προ Max που αγόρασα πέρσι εάν θυμάσαι κι εσύ όταν τα έβαζες στον φορτιστή γινόντουσαν μπρίκια σε ορισμένες φορες δεν μπορούσε να τα πιάσεις, αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα πάρω και το 16 αλλά άλλο αυτό !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δηλαδή, είναι πιο πιθανό η Apple να χρησιμοποιεί ειδική τεχνολογία μπαταρίας, που φθείρεται πιο γρήγορα από τις αντίστοιχες των Android….

Ή απλά οι χρήστες Android δεν έχουν κάποιο αντίστοιχο τρόπο να μετρούν τις μπαταρίες τους και δεν χρησιμοποιούν εφαρμογές τρίτων. Σε accubattery, που μετρούσα σε Android, φθείρονταν με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό. Εγκατέστησε την εφαρμογή, άστην να μετρήσει για καμία εβδομάδα και έλα μετά να μου πεις για την υγεία της μπαταρίας σου…

Είναι θέμα φυσικής, όχι κατασκευαστή. Η ασύρματη φόρτιση αυξάνει τη θερμοκρασία της μπαταρίας κατά τη φόρτιση σε σχέση με την ενσύρματη φόρτιση, επιταγχυνοντας τη φθορά της. 

Παρολα αυτά δε διάβασες τι έγραψα: το iPhone 15, που αγόρασα πέρυσι το  Σεπτέμβριο, έχει μπαταρία 99%… Σε τι απαντάς όταν γράφεις «ας πρόσεχε να μην αγόραζε iPhone”; 

2 χρόνια δεν βλέπω διαφορά. Αν τώρα ένα software γράφει 99% ή 85% δεν με νοιάζει γιατί ούτως η άλλως σε κάνα χρόνο θα πάρω άλλο mid-range. Άρα: εφόσον είμαι ήδη 2 χρόνια και είμαι GG, λες σε ένα χρόνο να πέσει τόσο δραματικά? Το μυστικό για να κρατήσεις την υγεία της μπαταρίας σου είναι να μην παίζεις παιχνίδια ή άλλα βαριά tasks νονστοπ)

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geopel είπε

Ρε φτιάξτε μπαταρίες της προκοπής και αφήστε το χρόνο φόρτισης… Που σκας 500 ευρώ να πάρεις Apple Watch και δεν βγάζει 24ωρο!!!! 

Ναι, 7ημέρες μίνιμουμ θα έπρεπε να αντέχουν.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, magicnumbers said:

Αξιοπεριεργο ειναι οτι ενω τα τσιπ εξελίσσονται ταχα κ λενε "εως 8% οικονομια" "εως 5% λιγοτερη κατανάλωση" 13 χρονια smartphone 1 μερα κρατανε. Ασε δε οι οθονες oled κ oled εξοικονόμηση κ τπτ. Κ μη μουπεις οτι ειναι μεγαλες, τα τελευταια 7 χρονια μεγαλες ειναι ετσι κ αλλιως. Αρα; απο οταν αφησαμε τα κουμπακια τον ηπιαμε. Δε ξεμυτιζεις χωρις powerbank αν δε ξερεις τι ωρα θα πας σπιτι μετα τη δουλεια πχ.

ας σου δωσω ενα παράδειγμα
καινουργιο radio chip 20% οικονομια
καινουργιο cpu 15% οικονομια
καινουργια οθονη αλλα 20&
μπατρια +1000mha
και σου έρχεται καινουργιο android και τερμα  γεμάτες εφαρμογές όπως fb messenger isntagramm tiktok και δωσε πονο στην κατανάλωση

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά σχόλια μου θύμισαν το Galaxy Nexus. Στο κουτί του ήταν με τη 1750 mAh μπαταρία κι εγώ είχα πάρει τη 2000 για περισσότερη αυτονομία.... Εκπληκτικές, ελεύθερες εποχές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, geomrk είπε

μακαρι να παρει καποιο μεριδιο αγορας λογω αυτου να βλεπουν καποιοι καποιοι οτι 27w εν ετει 2024 ειναι παρα πολυ αργα

Ναι γτ ως γνωστο εσυ το βραδυ που κοιμασαι αυτοματα παιζεις και παιχνιδια και σερφαρεις.Εισαι μοναδικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cpc464 είπε

Εγώ λέω δεν ξαναγυρνάμε στις παλιές καλές μπαταρίες που άλλαζαν?,έχεις μια εφεδρική και τελειώνει η ιστορία,άσε που αν δεν θέλω τηλέφωνα η να με βρίσκουν την έβγαζα και ηρεμούσα, τώρα ο μόνος τρόπος να το κάνεις να σκάσει είναι να το κλείσεις και αν δεν θές να σε εντοπίζουν να το βάλεις και σε ένα κλωβό faraday.

Υπάρχουν φήμες ότι εκπέμπει και αν είναι κλειστό ή δέχεται ασύρματα εντολές κι όταν είναι κλειστό το κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

ας σου δωσω ενα παράδειγμα
καινουργιο radio chip 20% οικονομια
καινουργιο cpu 15% οικονομια
καινουργια οθονη αλλα 20&
μπατρια +1000mha
και σου έρχεται καινουργιο android και τερμα  γεμάτες εφαρμογές όπως fb messenger isntagramm tiktok και δωσε πονο στην κατανάλωση

Οι εφαρμογές εχουν κατσει τα τελευταία 4 χρονια εινια οι ιδιες ακριβως. Τα τσιπ έχουν αλλαξει 3-4 γενιες..κ πάλι γλυφουν τη μερα με το ζόρι κ αυτό φευγω 8 γυρναω 6 κ εχω μεχρι τον υπνο στις 11 δεν είναι 24ωρο δηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, magicnumbers said:

Οι εφαρμογές εχουν κατσει τα τελευταία 4 χρονια εινια οι ιδιες ακριβως. Τα τσιπ έχουν αλλαξει 3-4 γενιες..κ πάλι γλυφουν τη μερα με το ζόρι κ αυτό φευγω 8 γυρναω 6 κ εχω μεχρι τον υπνο στις 11 δεν είναι 24ωρο δηλ

εφαρμογές εμφανισιακά ίδιες ειναι για βάλε καποιο πρόγραμμα να παρακολουθεις πόση μπαταρια πλέον καταναλώνουν και πόση παλιά και θα καταλάβεις.......+μην ξεχνάμε παλιά ένας χρήστης έτρωγε καμία 3 ώρες την μέρα με το κινιτο τώρα βαράνε κατι 7 ώρα στο νερό και οταν λεμε παλια μηλαμε για 6 7 χρονια πισω ......  όσο γινεται optimize το hardware τόσο ανεβαινει το λογισμικό σε απαιτήσεις..... καποια στηγμη (αν ζούμε) θα υπαρξει καποια τεχνολογία άλλη στης μπαταρίες ετσι μπορει να έχουμε στο ίδιος μέγεθος με μια μπαταρια 5000mha 20.000 πχ και κάπως ετσι θα λυθούν πολλά προβλήματα (προφανώς τα κινιτα θα ειναι το λιγοτερο αο αυτά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα θα αναφέρω. 

Xiaomi 11t pro με 120watt φορτιστή στα 2 χρόνια δεν κραταει καθόλου η μπαταρία τα έχει παιξει. 

Xiaomi poco f3 με 33watt φορτιστή στα 2 χρόνια έχει πέσει λίγο η μπαταρία αλλά καμία σχέση με το 11t Pro. 

Samsung s5e 18watt φορτιστής 5 χρόνων κρατάει όπως την πρώτη μέρα η μπαταρία του. Τα συμπεράσματα δικά σας. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Xviper13 said:

Πιστεύω πως είμαι ο καναδικός στον κόσμο (λέμε τώρα) που φορτίζει όλα τα iPhone του με τον παλαιό καλό γνήσιο φορτιστή της apple 5watt. Ακούω για 100, 200 και 300 watt και νιώθω Νεάντερταλ. Για να υιοθετούν τέτοιες τεχνολογίες μόνο τα χελονονιτζάκι και δεν ασχολούνται οι δυο μεγάλοι, πιστεύω πως η φθορά στην μπαταρία πρέπει να είναι πολύ μεγάλη. Δεν πιστεύω πως ξαφνικά ανακάλυψαν τον τροχό και οι άλλοι κοιμούνται. 

Ομοίως εδώ. Φορτίζω κάθε δεύτερο βράδυ iphone 13 με τον φορτιστή που λες από το κλασσικό 20% έως 88% και μάλιστα με power timer, δύο ώρες περίπου, και iPad air 4 σε 4 ώρες περίπου με τον ίδιο τρόπο και ποσοστά. Αποτέλεσμα, υγεία μπαταρίας iPhone 97% που έγραψε πριν από λίγες εβδομάδες με ηλικία iPhone 20 μήνες. Το iPad 91% με ηλικία 3,5 χρόνια! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...