Προς το περιεχόμενο

Νέα τεχνολογία 320W από τη Realme υπόσχεται πλήρη φόρτιση κινητού σε λιγότερο από 5 λεπτά


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, magicnumbers said:

Αξιοπεριεργο ειναι οτι ενω τα τσιπ εξελίσσονται ταχα κ λενε "εως 8% οικονομια" "εως 5% λιγοτερη κατανάλωση" 13 χρονια smartphone 1 μερα κρατανε. Ασε δε οι οθονες oled κ oled εξοικονόμηση κ τπτ. Κ μη μουπεις οτι ειναι μεγαλες, τα τελευταια 7 χρονια μεγαλες ειναι ετσι κ αλλιως. Αρα; απο οταν αφησαμε τα κουμπακια τον ηπιαμε. Δε ξεμυτιζεις χωρις powerbank αν δε ξερεις τι ωρα θα πας σπιτι μετα τη δουλεια πχ.

Ε πρεπει να κανουμε και παραπανω χρηση για αυτο. Εχει γινει το κεντρο των παντων.

Η powerbank η εναν πολυ γρηγορο φορτιστη που πριν σχολασεις το πετας πανω και εισαι ετοιμος. 

Δεν ξερω απο τοτε που εχω 120 φορτιση ειναι σαν να μην χρειαζομαι φορτιση δεν χρειαζετε να το σκεφτω καθολου.

Εχει κανει μεγαλη διαφορα στην χρηση μεχρι να πλυθω το πρωι και να πλυνω δοντια κτλ ειναι φορτισμενο

Επεξ/σία από prokomeni
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Κάντε όμως παράλληλα ρε παιδιά πιο εύκολο να αλλαχτεί η μπαταρία χωρίς να μπλέκουμε με heat guns/πιστολάκια, οδοντικά νήματα, κόλλες 7000 κλπ.
  • Επίσης βγάλτε επίσημες μαμήσιες μπαταρίες στην αγορά που να κρατάνε όσο και οι αρχικές, Για να γλυτώσουμε από τις κινεζιές που αλλάζεις την μπαταρία και από μισή μέρα που κρατούσε η παλιά ξεχαρβαλωμένη, μετά πανηγυρίζεις αν η καινούρια κρατάει μία μέρα.
  • Περιμένω να δω κινέζικο ταχυφορτιστή Temu που να διαφημίζει 320w. Θα ανέβουν οι ασφάλειες πυρός.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Xviper13 said:

Πιστεύω πως είμαι ο καναδικός στον κόσμο (λέμε τώρα) που φορτίζει όλα τα iPhone του με τον παλαιό καλό γνήσιο φορτιστή της apple 5watt. Ακούω για 100, 200 και 300 watt και νιώθω Νεάντερταλ. Για να υιοθετούν τέτοιες τεχνολογίες μόνο τα χελονονιτζάκι και δεν ασχολούνται οι δυο μεγάλοι, πιστεύω πως η φθορά στην μπαταρία πρέπει να είναι πολύ μεγάλη. Δεν πιστεύω πως ξαφνικά ανακάλυψαν τον τροχό και οι άλλοι κοιμούνται. 

Οχι δεν ειναι μεγαλυτερη η φθορα απο τα κινητα που φορτιζαν με 5 βατ.

Βεβαια για να πιασει ταχυτητες πρεπει να ειναι idle και δροσερο. Αν το δουλευεις δεν παιζουν τετοιες ταχυτητες καταλαβαινει θερμοκρασια και κοβει.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, prokomeni said:

Μπορει να βυθιστει σε νερο αν ειναι αποσπωμενη η μπαταρια;

Αν ναι οκ.

Εγω ειμαι της αποψης φτηνο κινητο μεσαιας κατηγοριας και αλλαγη μετα απο 2 χρονια. 

ειχα το sony ericsson go αν το θυμαμαι καλα. ηταν ip68. η μπαταρια αλλαζε.δεν ηταν τελειως αποσπωμενη οπως πχ nokia 3310 αλλα αν ειχες πιασει απλα κατσαβιδι μια φορα στην ζωη σου τοτε την αλλαζες σε  max 5 6 λεπτα αντε 10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω δεν ξαναγυρνάμε στις παλιές καλές μπαταρίες που άλλαζαν?,έχεις μια εφεδρική και τελειώνει η ιστορία,άσε που αν δεν θέλω τηλέφωνα η να με βρίσκουν την έβγαζα και ηρεμούσα, τώρα ο μόνος τρόπος να το κάνεις να σκάσει είναι να το κλείσεις και αν δεν θές να σε εντοπίζουν να το βάλεις και σε ένα κλωβό faraday.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ η ÇMF που είναι νέα εταιρεία και θεωρητικά θέλει να κάνει καλή πρώτη εντύπωση στο αγοραστικό κοινό, και παρ' όλα αυτά δεν έβαλε αποσπώμενη μπαταρία στο πρώτο της κινητό. Σιγά μη βάλει η Apple & η Samsung που καιρό τώρα μας έχουν δείξει πόσο νοιάζονται για τη γνώμη μας!

Μόνο κι αν πιέσει η Ευρώπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, prokomeni said:

...Η ταχεια φορτιση ομως κανει μεγαλη διαφορα. Εχεις εναν φορτιστη μαζι και σε 10 λεπτα εισαι ετοιμος.

 

 

Aν έχεις αναλώσιμες/αφαιρούμενες μπαταρίες, ναι,

Αν έχεις fix/κολλημένες μπαταρίες, απλά τις καταστρέφεις σιγά-σιγά.

Αν σκοπεύεις να κρατήσεις συσκευή με fix μπαταρία πάνω απο 2 χρόνια, η ταχεία φόρτιση δεν είναι καλό πράγμα.

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....καλοδεχούμενο feature  αν και μισό χρόνο τώρα έχω ξεχάσει καλώδια κ φορτιστές.

Δέκα λεπτά πάνω σε 50αρι ασύρματο φορτιστή..κατευθείαν καρφώθηκε στο 80-85% .

Μόνο όσες φορές χρειάστηκα να ταξιδέψω - μείνω εκτός σπιτιού , χρειάστηκα κλασικό φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Eloy είπε

 

 

Aν έχεις αναλώσιμες/αφαιρούμενες μπαταρίες, ναι,

Αν έχεις fix/κολλημένες μπαταρίες, απλά τις καταστρέφεις σιγά-σιγά.

Αν σκοπεύεις να κρατήσεις συσκευή με fix μπαταρία πάνω απο 2 χρόνια, η ταχεία φόρτιση δεν είναι καλό πράγμα.

Το κοστος αλλαγης μπαταριας δεν ειναι κατι ιδαιτερο, απο τα λιγα πραγματα ομως που με χαλανε στη Samsung ειναι τα 45W, πρεπει να το πανε γρηγορα στα 65 για αρχη...

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, TechnoState είπε

.....καλοδεχούμενο feature  αν και μισό χρόνο τώρα έχω ξεχάσει καλώδια κ φορτιστές.

Δέκα λεπτά πάνω σε 50αρι ασύρματο φορτιστή..κατευθείαν καρφώθηκε στο 80-85% .

Μόνο όσες φορές χρειάστηκα να ταξιδέψω - μείνω εκτός σπιτιού , χρειάστηκα κλασικό φορτιστή.

Και μετά από 1 έτος η υγεία μπαταρίας στο 80%…
Το έκανε ο αδερφός μου σε iPhone 11. Μετά από 1 έτος και κάτι η υγεία στο 82%. Το δικό μου, μετά από ένα έτος, στο 99% με ενσύρματη φόρτιση.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Το κοστος αλλαγης μπαταριας δεν ειναι κατι ιδαιτερο, απο τα λιγα πραγματα ομως που με χαλανε στη Samsung ειναι τα 45W, πρεπει να το πανε γρηγορα στα 65 για αρχη...

Ρε μπρο. Είμαι με 25w και παίρνει 60 λεπτά 0-100. (0 οχι 25%). ποτέ μου δεν είχα παράπονο από τον χρόνο φόρτισης. Μην είστε ανυπόμονοι :P

32 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Και μετά από 1 έτος η υγεία μπαταρίας στο 80%…
Το έκανε ο αδερφός μου σε iPhone 11. Μετά από 1 έτος και κάτι η υγεία στο 82%. Το δικό μου, μετά από ένα έτος, στο 99%.

ε ας μην αγόραζε iPhone. Ο κόσμος εξελίσσεται δεν γίνεται εγώ να είμαι με medium range android 2 χρόνια και η μπαταρία να είναι σαν day1 και οι iphone users να μου λένε "είμαι στο 80% μετά από μόλις 12 μήνες". σορρυ αλλά επιλογή σου ήταν. 

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, atypicalcoder said:

Ρε μπρο. Είμαι με 25w και παίρνει 60 λεπτά 0-100. (0 οχι 25%). ποτέ μου δεν είχα παράπονο από τον χρόνο φόρτισης. Μην είστε ανυπόμονοι :P

Καπου το εχω ξαναγραψει σε ενα θεμα εδω περα.

Δοκιμασε 65 και 120 ζησε μερικους μηνες και μετα πες μας αν ξαναγυρνας πισω στα 25.

Δεν ειναι οτι μια ωρα γινεται 15 λεπτα και δεν εγινε τιποτα αφου ετσι και αλλιως σπιτι εισαι.

Ειναι εντελως αλλη χρηση γιατι δεν χρειαζεται να το σκεφτεις. Ειναι σαν να μην θελει φορτιση, το βγαζεις απο το μυαλο σου.

Εισαι σπιτι και σε παιρνει ενας φιλος και σου λεει ηρθα απο τα μερη σου κατεβα για εναν καφε.

Εχεις 20% κλαιν το βαζεις και μεχρι να βαλεις παπουτσια και να ετοιμαστεις εχεις παει στα 70%

Δεν χρειαζεται προγραμματισμος αν με πιανεις.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

 

ε ας μην αγόραζε iPhone. Ο κόσμος εξελίσσεται δεν γίνεται εγώ να είμαι με medium range android 2 χρόνια και η μπαταρία να είναι σαν day1 και οι iphone users να μου λένε "είμαι στο 80% μετά από μόλις 12 μήνες". σορρυ αλλά επιλογή σου ήταν. 

Δηλαδή, είναι πιο πιθανό η Apple να χρησιμοποιεί ειδική τεχνολογία μπαταρίας, που φθείρεται πιο γρήγορα από τις αντίστοιχες των Android….

Ή απλά οι χρήστες Android δεν έχουν κάποιο αντίστοιχο τρόπο να μετρούν τις μπαταρίες τους και δεν χρησιμοποιούν εφαρμογές τρίτων. Σε accubattery, που μετρούσα σε Android, φθείρονταν με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό. Εγκατέστησε την εφαρμογή, άστην να μετρήσει για καμία εβδομάδα και έλα μετά να μου πεις για την υγεία της μπαταρίας σου…

Είναι θέμα φυσικής, όχι κατασκευαστή. Η ασύρματη φόρτιση αυξάνει τη θερμοκρασία της μπαταρίας κατά τη φόρτιση σε σχέση με την ενσύρματη φόρτιση, επιταγχυνοντας τη φθορά της. 

Παρολα αυτά δε διάβασες τι έγραψα: το iPhone 15, που αγόρασα πέρυσι το  Σεπτέμβριο, έχει μπαταρία 99%… Σε τι απαντάς όταν γράφεις «ας πρόσεχε να μην αγόραζε iPhone”; 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...