Προς το περιεχόμενο

Ο ΠΟΥ καλεί σε διεθνή κινητοποίηση για την αντιμετώπιση της επιδημίας mpox στην Αφρική


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, poulinos είπε

τι ωραια δεν θα εχει κινηση στπυς δρομους.χαχα.τηλεργασια παλι .λολ

Απαγόρευση κυκλοφορίας ισχύει μόνο για τους Έλληνες 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Just_travel_everywhere said:

Είναι απλό τέλος οι μετακινήσεις από κ προς αυτήν την χώρα κ τέλος . Έλεος.  Αυτή η ελευθερία μας έφαγε. 

με αυτο το nick δεν γινεται.κατι δεν μας λες καλα .χαχα

20 minutes ago, vasilisspyder said:

Απαγόρευση κυκλοφορίας ισχύει μόνο για τους Έλληνες 

δεν ξερω για ποιους ηταν αλλα ωραια ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/08/2024 at 22:40, webenergy said:

Φιλε, μαλλον 2 λεπτά δεν σου εφτασαν για να διαβάσεις οτι ο "φακελο" που εβαλες ειναι για το ξέσπασμα του 2022 και τι ακολουθησε .... Το λεει και ο τίτλος του αλλα μαλλον δεν το διαβασες ουτε αυτο "Outbreak 2022 and subsequent developments"

Και αν εκανες τον κόπο να μπείς στους "υποφακέλους" θα εβλεπες οτι ειναι μια συνοψη του πώς διαχειρίστηκε ο WHO την "κρίση".

Αυτο που καποιοι σε "2 λεπτα" ενημερώνεστε και μαθαίνεται για τα παντα, νομίζω οτι η θέση σας πρέπει να είναι διπλα στο Chatgpt & Copilot και όχι να σχολιάζεται σε ταπεινά φορουμ οπως το Insomnia.!!!

Φίλε μου, σου έδωσα ανακοίνωση της Ελληνικης κυβέρνησης, η οποία ήταν ότι ποιο πρόσφατο και επιμένεις. 

https://www.cnn.gr/ellada/story/434229/adonis-georgiadis-apo-tis-22-iouliou-einai-diathesimos-o-emvoliasmos-gia-tin-evlogia-ton-pithikon

Το πρώτο ποστ μου ήταν βασισμένο σε ακριβώς αυτήν την ανακοίνωση. Που την έβρισκες απλά βλέποντας τα νέα. Ούτε 2 λεπτά ψάξιμο. Τι περισσότερο χρειάζεται κάποιος από αυτό? 

Σε τι ακριβώς επιμένεις όμως? Υπάρχει κάποια συνωμοσία που πρέπει να γνωρίζουμε? 

Και γιατί τόση εμπάθεια με προσωπικούς χαρακτηρισμούς?

 

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

με αυτο το nick δεν γινεται.κατι δεν μας λες καλα .χαχα

δεν ξερω για ποιους ηταν αλλα ωραια ηταν

Αλλά όταν δεν υπάρχει καμιά αρρώστια κι άλλο όταν απειλείται ξανά ο πλανήτης δεν είναι όλα τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2024 στις 9:25 ΜΜ, panther_512 είπε

Δεν θέλει περισσότερο από 2 λεπτά για να ενημερωθεί κάποιος :

1) Ο ιός αυτός δεν μεταδίδεται εύκολα, και υπάρχουν συγκεκριμένες ομάδες που είναι υψηλού κινδύνου, και αφορά πολύ στενή σωματική επαφή. 

2)Το εμβόλιο υπάρχει ήδη και είναι διαθέσιμο για τις ομάδες υψηλού κινδύνου. 

3) Δεν χρειάζεται ο οποιοσδήποτε να δηλώσει αν ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου για να εμβολιαστει. 

Τα παραπάνω τα βρίσκετε με 2 λεπτά ενασχόλησης. 

https://www.cnn.gr/ellada/story/434229/adonis-georgiadis-apo-tis-22-iouliou-einai-diathesimos-o-emvoliasmos-gia-tin-evlogia-ton-pithikon#google_vignette

Αλλά εννοείται ότι η συνωμοσιολογία είναι καλύτερη... 

 

 

Με το που ανακοινώθηκε η είδηση για τη νέα επαπειλούμενη πανδημία οι μετοχές της Bavarian Nordic εκτοξεύτηκαν στον 7ο ουρανό.

 

Οι πανδημίες του ΠΟΥ αξιοποιούνται από τις άπληστες πολυεθνικές φαρμακοβιομηχανίες ως μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για βρώμικα κερδοσκοπικά παιχνίδια σε βάρος των ασθενών οι οποίοι καλούνται για πολλοστή φορά να πληρώσουν τα σπασμένα που φέρνει η διάλυση του δημόσιου συστήματος υγειονομικής περίθαλψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, jcnstd100 said:

Με το που ανακοινώθηκε η είδηση για τη νέα επαπειλούμενη πανδημία οι μετοχές της Bavarian Nordic εκτοξεύτηκαν στον 7ο ουρανό.

 

Οι πανδημίες του ΠΟΥ αξιοποιούνται από τις άπληστες πολυεθνικές φαρμακοβιομηχανίες ως μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για βρώμικα κερδοσκοπικά παιχνίδια σε βάρος των ασθενών οι οποίοι καλούνται για πολλοστή φορά να πληρώσουν τα σπασμένα που φέρνει η διάλυση του δημόσιου συστήματος υγειονομικής περίθαλψης.

Αν κολλήσεις κάτι, ζήτα να σε ξεματιάσουν. Μη διανοηθείς να ζητήσεις φάρμακα! Εκτος και αν το φάρμακο που θα χρειαστείς, το φτιάχνουν γιαγιάδες στο χωριό μαζεύοντας βότανα, οπότε όλα καλά. :)

Όταν υπάρχει ήδη το εμβόλιο, είναι λογικό να δεις τις μετοχές της εταιρείας να ανεβαίνουν σε μια περίπτωση παγκόσμιας αύξησης των κρουσμάτων μιας και η ζήτηση θα αυξηθεί κατακόρυφα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν κολλήσεις κάτι, ζήτα να σε ξεματιάσουν. Μη διανοηθείς να ζητήσεις φάρμακα! Εκτος και αν το φάρμακο που θα χρειαστείς, το φτιάχνουν γιαγιάδες στο χωριό μαζεύοντας βότανα, οπότε όλα καλά. :)

Όταν υπάρχει ήδη το εμβόλιο, είναι λογικό να δεις τις μετοχές της εταιρείας να ανεβαίνουν σε μια περίπτωση παγκόσμιας αύξησης των κρουσμάτων μιας και η ζήτηση θα αυξηθεί κατακόρυφα. 

Κάντε διαθέσιμη και μια αντίδραση "έλεος" εκτός απο το like κλπ.Θα μας γλυτώσει απο πολλά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, panther_512 είπε

Φίλε μου, σου έδωσα ανακοίνωση της Ελληνικης κυβέρνησης, η οποία ήταν ότι ποιο πρόσφατο και επιμένεις. 

https://www.cnn.gr/ellada/story/434229/adonis-georgiadis-apo-tis-22-iouliou-einai-diathesimos-o-emvoliasmos-gia-tin-evlogia-ton-pithikon

Το πρώτο ποστ μου ήταν βασισμένο σε ακριβώς αυτήν την ανακοίνωση. Που την έβρισκες απλά βλέποντας τα νέα. Ούτε 2 λεπτά ψάξιμο. Τι περισσότερο χρειάζεται κάποιος από αυτό? 

Σε τι ακριβώς επιμένεις όμως? Υπάρχει κάποια συνωμοσία που πρέπει να γνωρίζουμε? 

Και γιατί τόση εμπάθεια με προσωπικούς χαρακτηρισμούς?

 

 

Οχι φιλε, δηλώνεις και μάλιστα ευθαρσώς, πράγματα που ενα απλό αρθράκι, το οποίο δεν έχει καμία σημαντική λεπτομέρια για τον ιο, παρα να ευλογίσει τα γένια του υπουργου που "κατάφερε" να υπάρχουν εμβόλια στην Ελλάδα. Για να μην αναφερθώ στην "ανακοίνωση" του κ. Αδωνι Πανσοφου Γεωργιάδη, που απλά εκανε ενα copy paste το κειμενο απο τον ΕΟΔΥ, το οποίο, οπως σου είπα αναφέρεται στο προηγούμενο στέλεχος, πλην του κεφαλαίου για το εμβόλιο.
Μέσα απο αυτο το αρθράκι, ομως,  εσυ εβγαλες τα εξης λαθος συμπέρασματα :
1ο "Ο ιός αυτός δεν μεταδίδεται εύκολα, και υπάρχουν συγκεκριμένες ομάδες που είναι υψηλού κινδύνου, και αφορά πολύ στενή σωματική επαφή."  Και σου εξηγώ οτι η κανουργια μετάλαξη μεταδίδεται διαφορετικα.
2ο "Το εμβόλιο υπάρχει ήδη και είναι διαθέσιμο για τις ομάδες υψηλού κινδύνου." Η διαθεσιμοτητα ειναι μόνο 5.000 σε μία
ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα ανω των 50.000.....
3ο ΚΑΙ το βασικότερο "Δεν θέλει περισσότερο από 2 λεπτά για να ενημερωθεί κάποιος". Φιλε μου, πλέον για να ενημέρωθείς χρειάζεται περισσότερο ψαξιμο, δεν γίνεται σε 2 λεπτά και ενα αρθρο να πεις ποτε οτι εχεις ενημερωθεί. Πόσο μαλλον να έχεις και αποψη πανω στο θέμα.

Και δεν υπάρχει καμία εμπάθεια, δεν σε γνωρίζω για να εχω και προηγούμενα μαζί σου. Απλα εσυ εχεις μια ειρωνία λέγοντας "Αλλά εννοείται ότι η συνωμοσιολογία είναι καλύτερη.."  ή "Αν δεν ενδιαφέρεσαι να ενημερωθείς αυτά παθαίνεις."

Και το χειρότερο που εγραψες ειναι αυτο

"Εγώ δεν λέω τίποτα, ο WHO τα λέει. 

https://www.who.int/europe/emergencies/situations/monkeypox"

Και ειρωνικά λες "Αν δεν καταλαβαίνεις, ευχαρίστως να στο εξηγήσω.  " Ομως ειμαι 99% σιγουρος οτι δεν διάβασες ουτε καν το τίτλο απο την σελίδα που παράθεσες, ποσο μαλλον οτι ειναι μία απλη συνοψη διαχείρισης της προηγούμενης "κρίσης" με το στέλεχος mpox Clade 2.

Και τέλος, μίλησα εγω για συνωμοσία; Αναφέρομαι στο θέμα με στοιχεία, με πηγές και όχι θεωρείες.

Επεξ/σία από webenergy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε, υπάρχει ένα άρθρο, το οποίο αποτελεί έναυσμα για όλους τους συνωμοσιολάγνους να αρχίσουν να χτίζουν θεωρίες συνωμοσίας.

Βλέποντας την ίδια στιγμή ανακοίνωση της ελληνικής κυβέρνησης, γράφω το πρώτο πόστ μου, με αναφορά ότι αυτά τα δεδομένα τα βρίσκεις σε ελάχιστο χρόνο, αλλά ο κόσμος προτιμά τις συνωμοσίες. Θα πιστωθώ το λάθος μου να μήν ποστάρω εξ αρχής την πηγή (την έβαλα τώρα). Ίσως να είχε αποφευχθεί όλο αυτό. 

Για κάποιο λόγο τώρα γίνεσαι triggered, μιλάς άσχημα με προσωπική επίθεση (τώρα το έκανες edit το πόστ και αφαίρεσες τις επιθέσεις, περί να πάω να παίξω μπάλα κ.ο.κ) και σε πειράζει η αναφορά μου στο χρόνικό διάστημα που μου πήρε να βρώ την πληροφορία. Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι είναι σχήμα λόγου, για να δείξουμε πόσο γρήγορα μπορούμε να βρούμε γρήγορα έγκυρη πληροφόρηση από το να κάτσουμε να χτίζουμε συνωμοσίες.

Το link από τον WHO είναι πεπαλαιωμένο, έχεις δίκιο. Αυτά συμβαίνουν όταν είσαι έξω με το κινητό και σε προσβάλουν ουρανοκατέβατα, ειδικά όταν έχεις αναφερθεί σε τάσεις και όχι ανθρώπους.

Θέλεις να δείξεις ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος, αλλά ο τρόπος σου δεν το υποστηρίζει αυτό. Επιθετικός και με προσωπικές επιθέσεις. Ο χειρότερος τροπος να περάσεις το οποιοδήποτε μήνυμα.

Απλά κρίμα και τίποτε άλλο.

Ignored και να περνάς καλά.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, billdanos είπε

Όταν υπάρχει ήδη το εμβόλιο, είναι λογικό να δεις τις μετοχές της εταιρείας να ανεβαίνουν σε μια περίπτωση παγκόσμιας αύξησης των κρουσμάτων μιας και η ζήτηση θα αυξηθεί κατακόρυφα. 

Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός της απληστίας - κανόνας που δεν ισχύει μόνο για τη Bavarian Nordic αλλά για όλους ανεξαιρέτως τους μεγάλους φαρμακευτικούς κολοσσούς. Το κέρδος υπεράνω των ανθρώπων.

Επεξ/σία από jcnstd100
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, jcnstd100 said:

Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός της απληστίας - κανόνας που δεν ισχύει μόνο για τη Bavarian Nordic αλλά για όλους ανεξαιρέτως τους μεγάλους φαρμακευτικούς κολοσσούς. Το κέρδος υπεράνω των ανθρώπων.

Μα για αυτό σου λέω πως με το ξεμάτιασμα και τα βότανα, όλα μια χαρά. Τι έρευνες ετών με τεράστιους πόρους και τρίχες κατσαρές… 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Μα για αυτό σου λέω πως με το ξεμάτιασμα και τα βότανα, όλα μια χαρά. Τι έρευνες ετών με τεράστιους πόρους και τρίχες κατσαρές… 

Σ' αυτό που λες θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...