Προς το περιεχόμενο

Μηδενικών θερμίδων γλυκαντικό συνδέεται με θρομβώσεις και κίνδυνο καρδιαγγειακών παθήσεων, σύμφωνα με μελέτη


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Διαβάζοντας τον τίτλο τρόμαξα, γιατί χρησιμοποιώ στεβια κάθε μέρα. Βάζω στεβια στο τσαι και έτσι έχω γλυτώσει από 4 ως 6 κουταλια ζάχαρης που έβαζα παλιά. Από ότι είδα μόλις τώρα στα συστατικά περιέχει ερυθριτολη και rebauside A 98%, σε 5x. 

Παρόλα αυτά, 30 γραμμάρια που λέει η έρευνα είναι τεράστια ποσότητα. Επίσης μιλάει για καθαρή ερυθριτολη η ως συστατικό μαζί με άλλα συστατικά σε στεβια; Πρέπει να μάθουμε σε τι ποσοστό συγκέντρωσης έχει η ερυθριτολη μέσα στην σκόνη της στεβιας. 

 

η σύζυγος χρησιμοποιεί την https://www.pharmacy295.gr/catalog/sympliromata/ypokatastata/ypokatasta-zacharis/product/intermed-slim-fix-glykantiko-ygro-60ml--5205152005056 και δεν βλέπω να έχει ερυθριτόλη Συστατικά: νερό, κυκλαμινό νάτριο, νατριούχος σακχαρίνη, ακεσουλφάμη καλίου, γλυκοζίτες στέβια, σορβικό οξύ, υδροξείδιο νατρίου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκευάσματα στέβιας που πωλούνται στα σούπερ μάρκετ έχουν περισσότερο ερυθριτόλη μέσα και λιγότερο στέβια... για όσους κοιτάνε τα συστατικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως την Γιώτης Sweet & Balance σε υγρή μορφή και ενίοτε την La Mia Stevia ή την Isostevia. Οι υπόλοιπες δεν μου αρέσουν τόσο, αποφεύγω ασπαρτάμη και σορβιτόλη. Όλες πάντως έχουν γλυκαντικά και κάποιο % στέβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, xenofonlive είπε

Η ζάχαρη δεν παχαίνει  περισσότερο οπό το να φας πρωτεϊνη (κρέας) έχουν τις ίδιες  θερμίδες!  τζάμπα ζημιά παθαίνει ο κόσμος. Αυτό που παχαίνει και θέλει να αποφύγει για να αδυνατίσει δεν είναι η κακομοίρα η ζάχαρη αλλά  τα έλαια !είτε είναι αυτό λίπος είτε λάδι είτε βούτυρα αυτά έχουν πάνω  από 2 φορές περισσότερες θερμίδες από τη ζάχαρη(υδατάνθρακες)  και το κρέας! Ξυπνήστε ρεεε!

Το πιο μεγάλο λάθος έγραψες, επιβεβαιώνεται ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Αυτό που παχαίνει είναι ζάχαρη και γενικά οι υδατάνθρακες, διότι τα λίπη και οι πρωτεΐνες για να αποθηκευτούν απαιτούν την παρουσία υψηλών ποσοτήτων ινσουλίνης, η οποία παράγεται όταν καταναλωνινται υδατάνθρακες και σε πολύ μικρότερο βαθμό αμινοξέα. Το πρόβλημα δεν είναι τα λίπη, αλλά το γεγονός ότι οι άνθρωποι τρώνε γλυκόζη - > 1) χρησιμοποιείται σαν ενέργεια εκλεκτικά, 2) προάγει την έκκριση ινσουλίνης, 3) μαζί με γλυκόζη τρώνε λιπαρά οξέα - > η ινσουλίνη βάζει τα λιπαρά οξέα μέσα στα λιποκυτταρα. 

Άρα, η διατροφή με βάση πρωτεΐνες και λίπη, όσο φαίνεται αντιφατικό, δεν παχαίνει, όσο φυσικά οι θερμίδες είναι σε φυσιολογικό όριο

Οσο για τα γλυκαντικά, είναι γνωστό από το 1980 ότι βλάπτουν, το FDA τότε είχε εγκρίνει την γλυφοζατη για πολιτικούς λόγους , καθώς ο σύμβουλος του προέδρου ήταν υψηλό στέλεχος της εταιρίας που το είχε ανακαλύψει και ήθελε να το πουλήσει επί 15 χρόνια αλλά ο ίδιος FDA το απέρριπτε ως πιθανό καρκινογόνο. Οσο για τις έρευνες, δυστυχώς και εδώ το χρήμα κάνει κουμάντο. Σχεδόν όλες οι έρευνες που δεν δείχνουν επιπτώσεις στον οργανισμό, προέρχονται άμεσα ή έμμεσα από την ίδια εταιρία που το παράγει (ακριβώς όπως γίνεται και με τα φυτοφάρμακα), οπότε αυτές οι έρευνες μόνο αξιόπιστες δεν είναι. Το ίδιο έκαναν και οι εμπορες καπνών, για πολλά χρόνια οι έρευνες τους έδειχναν ότι δεν έχει καμία αρνητική επίπτωση το κάπνισμα, έως ότου μεγάλες ανεξάρτητες έρευνες αποκάλυψαν το αντίθετο. Τώρα, σε μαι αγορά δισ και τρισ όπως της διατροφής, πόσο εύκολο είναι να γίνουν τέτοιες μελέτες και να προβληθούν είναι πολύ δύσκολο 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Macosj said:

Αυτό που παχαίνει είναι ζάχαρη και γενικά οι υδατάνθρακες, διότι τα λίπη και οι πρωτεΐνες για να αποθηκευτούν απαιτούν την παρουσία υψηλών ποσοτήτων ινσουλίνης, η οποία παράγεται όταν καταναλωνινται υδατάνθρακες και σε πολύ μικρότερο βαθμό αμινοξέα.

Αυτό είναι σημαντικό key point. «Σκέτα» δε παχαίνουν - τουλάχιστον όχι όταν καταναλώνονται σε φυσιολογική ποσότητα. Ο συνδυασμός όμως σακχάρων με λίπη είναι που «σκοτώνει», για το λόγο που λες. Γι' αυτό και τα γλυκά (κέικ, τούρτες, κ.λπ) είναι υπερ-παχυντικά, μιας και όλα περιέχουν ζάχαρη και βούτηρο (ή αντίστοιχες ουσίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Αυτό είναι σημαντικό key point. «Σκέτα» δε παχαίνουν - τουλάχιστον όχι όταν καταναλώνονται σε φυσιολογική ποσότητα. Ο συνδυασμός όμως σακχάρων με λίπη είναι που «σκοτώνει», για το λόγο που λες. Γι' αυτό και τα γλυκά (κέικ, τούρτες, κ.λπ) είναι υπερ-παχυντικά, μιας και όλα περιέχουν ζάχαρη και βούτηρο (ή αντίστοιχες ουσίες).

Ακριβώς, η ινσουλίνη είναι αναβολικά ορμόνη, έτσι υδατάνθρακες είναι πολλοί καλοί αν τους συνδυάζουμε κατά βάση με πρωτεΐνες. Αν θέλουμε να φάμε κάτι κατά βάση με λίπη, τότε θα πρέπει να μην έχει υψηλή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες όσο είναι δυνατόν, αλλά αυτό στα σημερινά προϊόντα είναι σχεδόν αδύνατον, καθώς οι υδατάνθρακες (το  χειρότερο sirop glucose-fructose) δίνει τις θερμίδες για κορεσμό και τα λίπη δίνουν τη γεύση για να συνεχίζουν να πουλάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, thanosAIAS said:

Όλα τα τρόφιμα είναι νοθευμένα. Έχουν μαργαρίνη και στο βούτυρό σου, απλά δεν το ξέρεις.

Τίποτα δεν είναι αυτά που λένε. Ελαιόλαδο, ψωμί, καφές, μέλι.

Νοθείες παντού!

Ισχύει δυστυχώς

3 hours ago, The_Judas said:

Τα πάντα με μέτρο. Ούτε τα φρούτα είναι όλα ασφαλή, υπάρχουν ορισμένα που ανεβάζουν πολύ το ζάχαρο (νομίζω τα σύκα και οι φράουλες).

Το πρόβλημα με τις γλυκαντικές ουσίες είναι ότι σου δίνουν την εντύπωση ότι μπορείς να τρως πρωί-βράδυ γλυκά, αναψυκτικά, κοκα κολα κλπ χωρίς συνέπειες.

 

Spot on.

8 hours ago, magicnumbers said:

Η ζαχαρη παχαίνει γιατι σου χαλαει την ισορροπία της ινσουλίνης κ.δεν μεταβολιζεις λιπος αλλα τεμπελικο ευκολο.καυσιμο. Φυσικα δε γίνεται να την αποκλεισιες αλλα οχι κ τα 35γρ ζαχαρη πουχιε ενα κουτάκι αναψυκτικου. Εννοείται οτι δε τη καις ολη κ τριγυρνα στο σωμα σα τριγλυκεριδια με ολα τα κακα σε ενα φαυλο κυκλο.

Οσο για τα λιπη δεν ειναι ολα ιδια. Χρειάζονται κορεσμενα πχ κοψιδια βουτυρο γνησιο για παραγωγη τεστο στους αντρες,εχεις δει χοντρό ναχει αλτσχαιμερ η να μην εχει δυναμη;η αντίστοιχα σε γυναικα χοντρη  οστεοπορωση;

Τα νευρικα ειναι αρρωστια καθαρα λιποβαρων κ οσων περνουν στατινες. Παραλληλα οχι λιπαρά τρανς κ φτωχα ελαια του κερδους που ο οργανισμος δε ξέρει τι να τα κανει. Δηλαδή κρουασαν οατατακια μπισκοτα με όλα τα λαδια που περιέχουν.

Ακριβώς, το μέτρο είναι το πρόβλημα, στο οποίο δεν εστιάζει ποτέ κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, PadPoet είπε

Γενικώς ούτε η ζάχαρη ούτε τα γλυκαντικά με μέτρο δεν κάνουν κακό. Η μεγάλη ποσότητα από το οτιδήποτε είναι που κάνει κακό.

Με είδε τις προάλλες ένας γυμναστής με μια Coca Cola light στο γυμναστήριο και μου λέει «εσύ αυτά τα πράγματα;» Και του απαντάω ότι πίνω 2 τέτοιες ανά 10 μέρες περίπου. Κλάιν μάιν δηλαδή.

 

Ξέρεις ένα κουτάκι coca-cola των 330ml πόσο ζάχαρη έχει μέσα? 9 κουταλάκια του γλυκού...

Μπορείς να αναλογιστείς πόσος κόσμος έχει  μανία με την coca-cola και πόση άπειρη ζάχαρη τρώει χωρίς καμία απολύτως αξία?

Οπότε προτιμώ να πιω ζιρο.

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έμπαινα στον κόπο να σχολιάσω η να ποντάρω κάτι αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό έχω αλλάξει τελείως την διατροφή μου σε low card και keto στη συνέχεια σε συνδιασμό με διαλειμματική νηστεία και έχω δει μεγάλη διάφορα είπα να το πω κι εγώ το βίωμα μου (όχι "άποψη"). 

Πρέπει να αναφέρω ότι αθλούμαι (κάνω 50-60 χιλιόμετρα τρέξιμο τη βδομάδα και σε περίοδο προετοιμασίας μαραθωνίου φτάνω τα 70+). Ο υδατάνθρακας για τους δρομείς θεωρείται "απαραίτητος". Αυτό τουλάχιστον μας έχουν πει, τους τελευταίους μήνες μείωσα πάρα πολύ την πρόσληψη υδατανθράκων σε βαθμό να βγάζω προπονήσεις (διαλειμματική) με μόλις 30γρ υδατάνθρακα αρχικά και στη συνέχεια με ακόμα λιγότερα. Η αρχή ήταν δύσκολη (τουλάχιστον η πρώτη βδομάδα,) πέρασα αυτό που λένε keto flu, ειδικά σε μεγάλες σε όγκο προπονήσεις 20+ χιλιόμετρα μετά την πρώτη ώρα ένιωθα σαν να βαράω τοίχο σε μαραθώνιο. Μετά ο οργανισμός προσαρμόστηκε και άρχισε να χρησιμοποιεί το λίπος ως βασική πηγή καυσίμου. Επιπλέον πρώτη φορά το ποσοστό λίπους μου σε τόσο χαμηλά χωρι  να χάσω μυϊκό όγκο και οι αιματολογικές μου εξετάσεις ήταν άριστες (πρώτη φορά είδα σάκχαρο στο 76).

Αυτό το αναφέρω γιατί κάπου διάβασα ότι ο υδατάνθρακας είναι "αναγκαίος". Δεν υπαρχει μεγαλύτερο ψέμα. Υπάρχουν αναγκαία λιπαρά, ο οργανισμός τα έχει ανάγκη γιατί χωρίς αυτά δεν μπορεί να κάνει βασικές λειτουργίες (επιδιορθώσεις κυττάρων κοκ). Δεν υπάρχουν όμως σε καμία περίπτωση αναγκαίοι υδατάνθρακες οι άνθρωποι ζουν άνετα χωρίς αυτούς. Δεν είναι μόνο η ζάχαρη η τα γλυκαντικά αλλά και τα άλευρα, ρύζια, φρούτα. Το μόνο θετικό στα φρούτα είναι ότι σου δίνουν κάτι παραπάνω από υδατάνθρακες για αυτό και δεν τα έχω κόψει.

Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα τα βίντεο του dr Sten Ekberg είναι αρκετά κατατοπιστικά, παραθέτω ένα ως παράδειγμα γιατί είναι σχετικό με το θέμα.

https://m.youtube.com/watch?v=XS_kjTAnpP0

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, kostasfalcon said:

Ξέρεις ένα κουτάκι coca-cola των 330ml πόσο ζάχαρη έχει μέσα? 9 κουταλάκια του γλυκού...

Μπορείς να αναλογιστείς πόσος κόσμος έχει  μανία με την coca-cola και πόση άπειρη ζάχαρη τρώει χωρίς καμία απολύτως αξία?

Οπότε προτιμώ να πιω ζιρο.

Light/Zero πίνω. Το αναφέρω και στο ποστ. Κανονική έχει να πιω από τότε που ήμουνα 15 και είμαι 45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...