Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, mphxths said:

Eσυ και ο @imitheos την χρησιμοποιειτε ? Ποσο καλη να ειναι ? :) Περα απο την πλακα , ειναι στο Τop 5 , αλλα ειναι business oriented στην φιλοσοφια της και στην δομη της και εμενα προσωπικα δεν με ελκυει. Αυτο το yast ειναι υπερ-εργαλειο , αλλα λιγο δυσκινητο. Αν ηθελα να χρησιμοποιησω rpm-based διανομη , θα πηγαινα σε Fedora , που ειναι καλογυαλισμενη και λιγοτερο business oriented. Και αν βαριομουν και παρα πολυ να κανω τις αρχικες ρυθμισεις , θα πηγαινα σε nobara.
Οσο για τα codecs , ηταν μια εποχη , πριν κατι χρονια , που εσκασε αυτο το θεμα με τα codecs και ολες οι μεγαλες διανομες τα αφαιρεσαν για να μην μπλεξουν με δικαστηρια και αποζημιωσεις. Βεβαια , τα περναει καποιος εκ των υστερων και συνηθως με απλο τροπο.

Αν είναι buiseness oriented να σου πω την αλήθεια στην βασική επαφή με το OS δεν θα έλεγα ότι το βγάζει στα δικά μου μάτια. Αν το σκαλίζεις παραπάνω μπορεί να έχεις 100% δίκιο, δεν ξέρω.

Πάντως για να ευλογήσουεμ και τα γένια της διανομής ή του λίνουξ γνεικότερα, είχα γράψει στο νήμα για το firefox κάτι θέματα που είχα με το reddit, όπου ουσιασιτκά για να μπω στο reddit και μόνο για αυτό χρησιμοποιούσα στα windows librewolf ή edge. Πλέον μπαίνω κανονικά από τον firefox και τον χρησιμοποιώ με τα ίδια extensions, όπου λογικά κάποιο την έκανε την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εγραψες για το Reddit, τι πρόβλημα είχε με το firefox? Γιατί εγώ έχω πρόβλημα στο linux με firefox/reddit εδώ και πολύ καιρό, αλλά ειδικά το τελευταίο 6μηνο που έχει αλλάξει το layout του. Έχει πολύ μικρά γράμματα και το zoom δεν το κρατάει αλλά το γυρίζει αυτόματα στο 100% μόλις γίνει αλλαγή καρτέλας ή πατηθεί κάποιο link, αλλά ακόμη και χωρίς να γίνει τίποτα απ' αυτά, μετά από λίγη ώρα. Ενώ στον Opera(για παράδειγμα) δεν έχει κανένα τέτοιο θέμα. Και τα γράμματα είναι λίγο πιο μεγάλα, και το zoom λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, micos000 είπε

Νομίζω ότι με το lubuntu θα είσαι καλυμμένος. Έχει και μικρότερες διανομές αλλά είναι πολύ απλοϊκές. Εγώ το έχω σε ένα στικάκι 2gb για Live boot και δουλεύει άψογα.

Δοκίμασε όμως και το Absolute linus.

Lubintu έχω βάλει  24.04 LTS αλλά μου βγάζει μήνυμα για όταν πάω να βάλω το stremio ότι δεν εχω χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dancer_69 said:

Μιας και εγραψες για το Reddit, τι πρόβλημα είχε με το firefox? Γιατί εγώ έχω πρόβλημα στο linux με firefox/reddit εδώ και πολύ καιρό, αλλά ειδικά το τελευταίο 6μηνο που έχει αλλάξει το layout του. Έχει πολύ μικρά γράμματα και το zoom δεν το κρατάει αλλά το γυρίζει αυτόματα στο 100% μόλις γίνει αλλαγή καρτέλας ή πατηθεί κάποιο link, αλλά ακόμη και χωρίς να γίνει τίποτα απ' αυτά, μετά από λίγη ώρα. Ενώ στον Opera(για παράδειγμα) δεν έχει κανένα τέτοιο θέμα. Και τα γράμματα είναι λίγο πιο μεγάλα, και το zoom λειτουργεί κανονικά.

Εγώ είχα πιο χαζά προβλήματα. Όταν έμαπινα στο site μου έβγαζε το μήνυμα για τα cookies και δεν μου εμφάνιζε τις επιλογές reject/accept. Άρα έπρεπε να σερφάρω και να έχω από πάνω αυτό το πλαίσιο. Απενεργοποιώντας τα extensions αυτό διορθωνόταν.
Το πιο κουλό είναι ότι έβαζα username και password και δεν έκανε login. Είτε πατώντας το enter μετά τον κωδικό είτε το κουμπάκι login δεν έμπαινε ποτέ, δεν δεχόταν την εντολή ας πούμε. Δεν βρήκα την ρίζα του προβλματος σε αυτό.

Επεξ/σία από Hawk_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Lubintu έχω βάλει  24.04 LTS αλλά μου βγάζει μήνυμα για όταν πάω να βάλω το stremio ότι δεν εχω χώρο.

Τι ελεύθερο χώρο έχεις; Σε vm με το opensuse tumbleweed  (~4gb εγκατάσταση) σε 8gb δίσκο έχω τα μισά ελεύθερα και μόλις έκανα εγκατάσταση το flatpak σου stremio.

spacer.png

Ένα περίεργο πράγμα όμως, ενώ πριν την εγκατάσταση είχα 4.6gb ελεύθερα, μετά την εγκατάσταση του stremio μου έμειναν 1.7gb.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τι ελεύθερο χώρο έχεις; Σε vm με το opensuse tumbleweed  (~4gb εγκατάσταση) σε 8gb δίσκο έχω τα μισά ελεύθερα και μόλις έκανα εγκατάσταση το flatpak σου stremio.

spacer.png

Ένα περίεργο πράγμα όμως, ενώ πριν την εγκατάσταση είχα 4.6gb ελεύθερα, μετά την εγκατάσταση του stremio μου έμειναν 1.7gb.

Πώς βλέπω τον χώρο δεν έχω ιδέα από Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

δεν έχω ιδέα από Linux

Μια από τα ίδια ! :D

Δες στα applications αν έχει το gparted ή με δεξί κλικ->properties στον δίσκο στον file manager ή με την εντολή df -h στο terminal.

Δες και εδώ -> https://opensource.com/article/18/7/how-check-free-disk-space-linux

Τώρα δοκιμάζω και το rocky στο vbox να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, micos000 said:

Ένα περίεργο πράγμα όμως, ενώ πριν την εγκατάσταση είχα 4.6gb ελεύθερα, μετά την εγκατάσταση του stremio μου έμειναν 1.7gb.

Τα flatpaks εγκαθιστουν και ολες τις απαραιτητες libs που χρειαζονται για να τρεξουν και δεν ξερωγω τι αλλο , και εκει που ενα προγραμμα ειναι μικρο , μαζι με την προικα του πιανει γελοιωδως πολυ χωρο. Η λογικη πισω απο αυτο ειναι , οτι αυτη την "προικα" αν την χρειαστει αλλο πακετο flatpak , την χρησιμοποιει κατευθειαν και δεν την ξαναεγκαθιστα.
Επισης οταν απεγκαθισταται ενα flatpak πακετο , η "προικα" ακομα και αν δεν χρησιμοποιειται απο αλλο πακετο , δεν απεγκαθισταται. Θελει εξτρα εντολες κλπ.
 

13 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Πώς βλέπω τον χώρο δεν έχω ιδέα από Linux

Απο τερματικο ... df -h
 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σε παίρνει για λίγο μεγαλύτερο δίσκο; Έστω κανέναν 32άρι; Αν ήξερα να σου έστελνα κανέναν πριν τους πετάξω ή τους καταστρέψω για να πάρω τους μαγνήτες και τα μοτέρ από μέσα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν σε παίρνει για λίγο μεγαλύτερο δίσκο; Έστω κανέναν 32άρι; Αν ήξερα να σου έστελνα κανέναν πριν τους πετάξω ή τους καταστρέψω για να πάρω τους μαγνήτες και τα μοτέρ από μέσα.

Μπορει να παρει την πλακετα απο SSD δεν χωραει δισκος ειναι το Dell Wyse 5060

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, micos000 said:

Δεν σε παίρνει για λίγο μεγαλύτερο δίσκο; Έστω κανέναν 32άρι; Αν ήξερα να σου έστελνα κανέναν πριν τους πετάξω ή τους καταστρέψω για να πάρω τους μαγνήτες και τα μοτέρ από μέσα.

Γιατί να δίνει τσάμπα χρήματα; 8GB είναι μεν λίγο αλλά δεν το λες και τρομερά λίγο.

# du σε debian
8426156	total
# du σε opensuse
7579708	σύνολο

Και τα δύο σε μηχάνημα στημένο με gnome desktop, libreoffice, gimp, wine, gcc, clang, κτλ, γενικά δηλαδή με ογκώδη προγράμματα. Ο zypper στο tumbleweed μου λέει ότι αν έκανα full εγκατάσταση με _όλα_ τα συνιστώμενα πακέτα θα ήθελε ακόμη 3,56GB χώρο. Αφαίρεσε τους compilers (μόνο ο gcc είναι 186MB), τον wine (430MB), και η εγκατάστασή μου χωράει άνετα σε 7GB. Σκέψου ότι άλλο γραφικό πχ το xfce θα πιάνει πιο λίγο χώρο και ότι ακόμη δεν μιλήσαμε καν για "light" διανομές που απευθύνονται σε τέτοια μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μπορει να παρει την πλακετα απο SSD

Μια χαρά τότε.

https://www.skroutz.gr/s/8981227/Intenso-High-Performance-SSD-120GB-2-5-SATA-III-3813430.html

 

btw, το stremio κρατάει 2gb cache από προεπιλογή.

Επίσης βλέπω το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

The Radeon HD 6250 graphic chip only supports hardware decoding for h264 codec. It does not support AV1/h265/VP9 codecs. I had initially wanted to use it as a media PC as well but abandoned the idea due to lack of modern codec support. With 2GB RAM allocated, it can playback 1080p h264 videos smoothly through hardware decoding. However, without hardware decoding, the CPU can only playback 480p VP9 videos. Attempts at higher resolution videos resulted in stuttering.

Και επειδή πλέον τα περισσότερα είναι h265 hevc θα δυσκολευτείς αρκετά για να βρίσκεις πηγές που να μπορούν να αναπαραχθούν στο dell χωρίς κοψίματα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, micos000 said:

για να πάρω τους μαγνήτες και τα μοτέρ από μέσα.

Σε κατι βιντεο που κοβουν τα καλωδια της τηλεδιοικησης του ΟΣΕ για τον χαλκο εσυ εισαι ? :)
 

35 minutes ago, imitheos said:
du σε debian
8426156	total
# du σε opensuse
7579708	σύνολο

-h, --human-readable print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)

Σε περιπτωση που μπερδευτηκες και νομιζες οτι απευθυνοσουν σε bots. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...