Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, mphxths said:

Εμ , οταν λεω οτι ενα λειτουργικο κρινεται απο την διαθεσιμοτητα των εφαρμογων , μου λετε για systemd , DEs , ταχυτητες και μαλακιες.
Archlinux ο πατερας σας :) Βασικα κυκλοφορει σε appimage , οποτε θα πρεπει να μπεις στο τριπακι να κατεβασεις "appimage manager" καποιου ειδους , ωστε να το διαχειριζεσαι , ειδικα οταν θα χρειαστει να ενημερωθει καποια στιγμη.

Και το pkgbuild του aur το appimage δεν κατεβάζει; Οπότε, γενικά έχεις δίκιο για την ποσότητα πακέτων στο AUR, αλλά εδώ δεν θα κέρδιζε κάτι. Αυτός που ξέρει να στήσει (και να χρησιμοποιεί) το arch και το aur, μπορεί να κατεβάσει και ένα appimage (ή το deb και να το πετάξει στο /opt).

@Hawk_k Όσον αφορά το opensuse, το opensuse υλοποιεί την υπηρεσία OBS με την οποία χτίζονται όλα τα πακέτα. Εδώ έχουμε δύο τύπους αποθετηρίων, τα staging και τα home. Ο κάθε χρήστης μπορεί να κάνει clone κάποιο πακέτο και να το χτίσει με διαφορετικές flags ή να προσθέσει νέα πακέτα που δεν υπάρχουν. Αυτά τα αποθετήρια λέγονται "home αποθετήρια". Τα staging αποθετήρια είναι της ίδιας της διανομής και εκεί μπαίνουν εκδόσεις για να δοκιμαστούν. Αν πετύχει το χτίσιμο και η δοκιμή τους περνούν στο "factory" αποθετήριο. Αυτό κάθε ημέρα παγώνει και δοκιμάζεται. Αυτό το αποτέλεσμα μετά έχει ένα όνομα (πχ snapshot 2024-09-18) και είναι αυτό που βλέπουμε εμείς.

Που κολλάνε τώρα αυτά;  Θέλεις ένα πακέτο και βλέπεις δεν υπάρχει στο αποθετήριο. Το συγκεκριμένο πακέτο του pcloud δεν υπάρχει αλλά στο αναφέρω γενικά. Ας πούμε για παράδειγμα το zfs ή το xboxdrv που ανέφερα πριν.

# zypper pa | grep -E "zfs|xboxdr"
bumblebee-status-module-zfs  | 2.1.5-4.1                 | noarch
lzfse                        | 1.0-2.16                  | x86_64
lzfse-devel                  | 1.0-2.16                  | x86_64
resource-agents-zfs          | 4.15.1+git0.a6ccb93a-1.1  | x86_64

Ωπ. Μόνο άσχετα πακέτα για το zfs και τίποτα για το xboxdrv. Πηγαίνουμε στη σελίδα software.opensuse.org και βάζουμε να ψάξει το πακέτο που θέλουμε.

2024-09-18-09-02-55.png

Κάνοντας κλικ στο show experimental και show community, παίρνουμε το παραπάνω. Βλέπουμε ότι το πακέτο παρέχεται από το staging αποθετήριο με όνομα hardware (εκεί περνούσαν πάντα οι νέες εκδόσεις πριν έρθουν στο κύριο. φαίνεται ότι δεν το αφαίρεσαν από εκεί) και επίσης το έχει χτίσει ο MaxxedSUSE. Για νέους χρήστες υπάρχει το 1 click install αλλά καλύτερο είναι να προσθέσουμε το αποθετήριο στον zypper.

Αντίστοιχα το zfs θα δούμε ότι υπάρχει στο staging αποθετήριο filesystems.

# zypper in zfs
Φόρτωση δεδομένων αποθετηρίου...
Ανάγνωση εγκατεστημένων πακέτων...
Το 'zfs' δεν βρέθηκε στις ονομασίες πακέτων. Δοκιμή δυνατοτήτων.
Δεν βρέθηκε πάροχος του 'zfs'.

Όπως βλέπεις, δεν μπορεί να εγκατασταθεί γιατί δεν υπάρχει στο αποθετήριο του tumbleweed.

# zypper ar -f -p 100 https://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/filesystems/openSUSE_Tumbleweed/ zfs
Προσθήκη αποθετηρίου 'zfs' ..............................................[έγινε]
Το αποθετήριο 'zfs' προστέθηκε επιτυχώς

URI               : https://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/filesystems/openSUSE_Tumbleweed/
Ενεργοποιημένο    : Ναι
Έλεγχος GPG       : Ναι
Αυτόματη ανανέωση : Ναι
Προτεραιότητα     : 100 (lowered priority)

Repository priorities in effect:                (See 'zypper lr -P' for details)
      99 (default priority) :  7 repositories
     100 (lowered priority) :  1 repository

Εισάγουμε το αποθετήριο "filesystems" από τον καθρεπτισμό που θέλουμε με ψευδώνυμο zfs και με προτεραιότητα 100. Ο zypper μας ενημερώνει ότι το εισάγαμε με χαμηλότερη προτεραιότητα και μας αναφέρει και τι προτεραιότητες έχουμε στα άλλα αποθετήρια για να δούμε αν τα κάναμε όλα σωστά. Επειδή αυτό είναι staging αποθετήριο και έχει μη-δοκιμασμένες εκδόσεις, εμείς δεν θέλουμε άλλα πακέτα να έρχονται από αυτό (πχ το e2fsprogs, το btrfsprogs, κτλ) για αυτό του δίνουμε μικρότερο προτεραιότητα.

# zypper in zfs
Επίλυση εξαρτήσεων...
Επίλυση εξαρτήσεων πακέτων...

Τα ακόλουθα 10 ΝΕΑ πακέτα θα εγκατασταθούν:
  kernel-default-6.10.9-1.1 libnvpair3 libuutil3 libzfs4 libzfs_core3 libzpool5
  perl-Bootloader zfs zfs-kmp-default zfs-ueficert

The following package requires a system reboot:
  kernel-default-6.10.9-1.1

10 νέα πακέτα για εγκατάσταση.

Package download size:   192,5 MiB

Τώρα βλέπουμε ότι το zfs (ή το xboxdrv ή οποιαδήποτε άλλο πακέτο) εγκαθίσταται μια χαρά.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι αυτό το ψάξιμο γίνεται και χωρίς να ψάχνεις στο software.opensuse.org. Υπάρχουν εργαλεία που τους λες τι θέλεις και σου βρίσκουν το αποθετήριο και στο περνάνε μόνα τους αλλά δεν θυμάμαι πώς λέγονται :P γιατί είμαι δεινόσαυρος και τα κάνω χειροκίνητα. Θυμάμαι ότι για τα codecs το εργαλείο λέγεται opi αλλά δεν θυμάμαι αν το opi ψάχνει και τα άλλα. Δοκίμασε το αν θέλεις.

Edit2: Ναι το opi δουλεύει και στα υπόλοιπα.

# opi zfs
Searching repos for: zfs
You have selected package name: zfs
1. filesystems ?                 | 2.2.6   | x86_64
2. home:cyphar:zfs !             | 2.2.6   | x86_64
3. home:gmelnikov !              | 2.2.6   | x86_64
4. home:jkohoutek:libvirt-zfs !  | 2.2.6   | x86_64
5. home:lorenz:filesystems !     | 2.2.6   | x86_64
6. home:ph03nix:zfs:next !       | 2.2.4   | x86_64
Pick a number (0 to quit): 

Οπότε βάζεις το opi και ξενοιάζεις :) AUR my ass.

Επεξ/σία από imitheos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, imitheos said:

Και το pkgbuild του aur το appimage δεν κατεβάζει; Οπότε, γενικά έχεις δίκιο για την ποσότητα πακέτων στο AUR, αλλά εδώ δεν θα κέρδιζε κάτι. Αυτός που ξέρει να στήσει (και να χρησιμοποιεί) το arch και το aur, μπορεί να κατεβάσει και ένα appimage (ή το deb και να το πετάξει στο /opt).

Αποφευγεις να κατεβασεις χειροκινητα appimage και μετα να θες να το παρακολουθεις για ενημερωσεις και τα σχετικα. Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα πρεπει να βρεις καποιον appimage manager για να διαχειριζεσαι τα appimages. Ακομα μια εννοια στο κεφαλι δηλ. Ενω μεσω του AUR , περναει ως native πακετο με ο,τι αυτο συνεπαγεται :) 
 

2 hours ago, imitheos said:

Οπότε βάζεις το opi και ξενοιάζεις :) AUR my ass.

Πιο πολυ εμπιστευομαι τους τυπους στο AUR , απο τυπους με ξεμπαρκα repos :) Οχι οτι δεν μπορει να παιξει μαλακία εκει περα , αλλα ποσα κρουσματα υπηρξαν τοσα χρονια ? 1-2 ? Και πολλα λεω. Ασε που η διαδικασια που περιγραφεις ειναι απειρως πιο περιπλοκη. Πονοκεφαλος με επιασε :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, mphxths said:

Ασε που η διαδικασια που περιγραφεις ειναι απειρως πιο περιπλοκη. Πονοκεφαλος με επιασε :)

Ξέχνα το χειροκίνητο που έγραψα στην αρχή. Όπως γράφεις "pamac τάδε" (ή yaourt τάδε ή όποιο είναι  το σωστό, δεν ξέρω από aur), θα γράψεις "opi τάδε" και θα πατήσεις 2  - 3 νουμεράκια. Που είναι ο πονοκέφαλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, imitheos said:

Ξέχνα το χειροκίνητο που έγραψα στην αρχή. Όπως γράφεις "pamac τάδε" (ή yaourt τάδε ή όποιο είναι  το σωστό, δεν ξέρω από aur), θα γράψεις "opi τάδε" και θα πατήσεις 2  - 3 νουμεράκια. Που είναι ο πονοκέφαλος;

Kαταλαβαινεις οτι το opi ειναι στην κονσολα και το pamac ειναι γραφικο εργαλειο σωστα ? :) Γιατι το χαντακωνεις ετσι το opi με τετοια συγκριση ? :)
Ενημερωτικα το pamac ειναι γραφικο εργαλειο που υποστηριζει native/flatpak/snaps/aur , ενω υπαρχουν και οι aur helpers οπως yay,paru κλπ για οποιον ειναι hardcore. Eπισης τελευταια ανακαλυψα το pacseek που υποστηριζει native/aur και ειναι στην κονσολα. 

Το κακο με το pamac ειναι οτι εχω προσθεσει ενα 3rd party repo και μαγκωνει οταν το κανει refresh , καθιστωντας την χρηση του (του pamac) αδυνατη. Μαλακία φαση τελειως :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το opi repository τo έχω προσθέσει γιατί κάπου το είχα διαβάσει κατά την εγκατάσταση ότι είναι must thing to do, όταν βάζεις suse. Αλλά δεν σκέφτηκα να το δοκιμάσω έτσι. Θα δω αν με opi pcloud βγάζει κάτι. 

Τα codecs έμπαιναν και έτσι αλλά το ανακάλυψα μετά, τα έβαλα με άλλο τρόπο που είχα βρει στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Hawk_K said:

Το opi repository τo έχω προσθέσει γιατί κάπου το είχα διαβάσει κατά την εγκατάσταση ότι είναι must thing to do, όταν βάζεις suse. Αλλά δεν σκέφτηκα να το δοκιμάσω έτσι. Θα δω αν με opi pcloud βγάζει κάτι. 

Τα codecs έμπαιναν και έτσι αλλά το ανακάλυψα μετά, τα έβαλα με άλλο τρόπο που είχα βρει στο νετ.

Δεν ειναι αργα να ερθεις στον θαυμαστο κοσμο του archlinux παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mphxths said:

Δεν ειναι αργα να ερθεις στον θαυμαστο κοσμο του archlinux παντως :)

Θα κάνω την προσπάθεια μου εδώ. Αν βάλω pcloud, θεωρητικά θα έχω εγκατεστημένα και λειτουργικά ότι apps είχα και στα windows. Στο προσωπικό μου desktop δεν είχα καν office suite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/09/2024 at 14:32, mphxths said:

Δεν ειναι αργα να ερθεις στον θαυμαστο κοσμο του archlinux παντως :)

Καλά ρε, προτείνεις archlinux σε αρχάριο χρήστη, παλιό rhtora νο2; :P

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, imitheos said:

Καλά ρε, προτείνεις archlinux σε αρχάριο χρήστη, παλιό rhtora νο2; :P

Ο ανθρωπος εβαλε openSUSE λεμε , δεν ειναι καθολου αρχαριος ! Πιο πολλα καταφερε απο πολλους εδω μεσα ;) 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα και το pcloud. Τελικά κατά κύριο λόγο δικιά μου πατάτα ήταν που δεν μπορούσα γιατί είχα κατεβάσει λάθος αρχείο.
Ουσιαστικά κάνεις execute το σωστό αρχείο και παίζει, και θέλει ένα command για να το περάσει σε ενα φακελο ώστε να το βγάζει στη λίστα με τα apps. Και έτοιμο.

Πάντως στο reddit αναφέρουν διάφορα θεματάκια αλλά εγώ προς το παρόν τουλάχιστον δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι.
Δεν ξέρω πόσο καλή είναι σαν διανομή το opensuse αλλά πάντως αν είχε προεγκατεστημένα τα codecs για την αναπαραγωγή βίντεο κτλ θα ήταν πολύ out of the box εύκολη λύση ακόμη και για έναν εντελώς άσχετο. Και πραγματικά κάτι τέτοια πραγματάκια όπως τα codecs δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα παιρνάνε να υπάρχουν. Ποιο το νόημα να τα βάζεις μόνος σου...

Επεξ/σία από Hawk_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Hawk_K said:

Δεν ξέρω πόσο καλή είναι σαν διανομή το opensuse αλλά πάντως αν είχε προεγκατεστημένα τα codecs για την αναπαραγωγή βίντεο κτλ θα ήταν πολύ out of the box εύκολη λύση ακόμη και για έναν εντελώς άσχετο. Και πραγματικά κάτι τέτοια πραγματάκια όπως τα codecs δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα παιρνάνε να υπάρχουν. Ποιο το νόημα να τα βάζεις μόνος σου...

Με κάποιες ανακρίβειες λόγω μη κατοχής, από μέρους μου, γνώσεων οικονομικών και νομικής και χάριν ευκολίας, η εικόνα είναι η παρακάτω:

Η mesa, το ffmpeg (και διάφορα άλλα προγράμματα) χτίζονται με υποστήριξη μόνο για τα ανοιχτά codecs γιατί τα άλλα έχουν πατέντες που χρειάζονται χρήματα. Αυτό γίνεται για να αποφευχθούν μηνύσεις. Το αποθετήριο του packman (ή του rpmfusion του fedora) που χτίζουν τα πακέτα με υποστήριξη για όλα τα codecs είναι ξεχωριστά της διανομής οπότε η εταιρία γλυτώνει τον κίνδυνο.

Συνήθως αυτά τα αποθετήρια α) φτιάχνονται από μικρές ομάδες 5 - 15 εθελοντών και β) δεν παίρνουν χρήματα. Έτσι η Ψ εταιρία που έχει τις πατέντες του codec, και δεν μπορεί εύκολα να στηρίξει κατηγορία (εφόσον δεν παίρνουν χρήματα) και ακόμη και να κερδίσει, ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος. Τι θα μπορέσει να εισπράξει από εσένα και εμένα;

Στην περίπτωση όμως μιας εταιρίας σαν την suse, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί "η εταιρία παρέχει το codec μας", "η εταιρία πουλάει support contracts" ==> "η εταιρία βγάζει χρήματα από το codec μας". Φυσικά, κανένας πελάτης που έχει servers στημένους με suse enterprise, δεν πληρώνει support επειδή του δίνει το codec. _Ένας_ όμως δικαστής να τύχει να δεχτεί αυτή την τρελή ερμηνεία, θα αναγκαστεί η εταιρία να πληρώσει τα κέρατα της σε αποζημίωση.

Ένα επιχείρημα που διαβάζεται συχνά σε φόρα είναι "γιατί τότε η canonical δίνει τα codecs μέσα στο ubuntu; δεν φοβάται μηνύσεις;". Η επίσημη απάντηση λοιπόν που είχε δώσει παλαιότερα η Suse είναι ότι υπάρχουν juristictions που τα δικαστήρια επιδικάζουν αποζημιώσεις ανάλογες με το κεφάλαιο της εταιρίας και η canonical είναι πολύ μικρότερη εταιρία οπότε δεν αποτελεί τόσο δέλεαρ για να της κάνουν μήνυση όσο η Suse.

Με ελάχιστο ψάξιμο και πολλές ανακρίβειες, εδώ βλέπουμε ότι η canonical έχει φέτος Revenue 250M και 1000 εργαζομένους (φέτος ανέβηκαν πολύ τα νούμερα, πχ Net Income φέτος 12.5M ενώ πέρυσι ήταν 3Μ) ενώ εδώ βλέπουμε ότι η Suse είχε 450Μ το 2020 και 2300 εργαζομένους. Επίσης εδώ βλέπουμε ότι η μητρική εταιρία που έχει την Suse έχει 1.6Δισ και διαχειρίζεται κεφάλαια ύψους 210Δις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, imitheos said:

Με κάποιες ανακρίβειες λόγω μη κατοχής, από μέρους μου, γνώσεων οικονομικών και νομικής και χάριν ευκολίας, η εικόνα είναι η παρακάτω:

Η mesa, το ffmpeg (και διάφορα άλλα προγράμματα) χτίζονται με υποστήριξη μόνο για τα ανοιχτά codecs γιατί τα άλλα έχουν πατέντες που χρειάζονται χρήματα. Αυτό γίνεται για να αποφευχθούν μηνύσεις. Το αποθετήριο του packman (ή του rpmfusion του fedora) που χτίζουν τα πακέτα με υποστήριξη για όλα τα codecs είναι ξεχωριστά της διανομής οπότε η εταιρία γλυτώνει τον κίνδυνο.

Συνήθως αυτά τα αποθετήρια α) φτιάχνονται από μικρές ομάδες 5 - 15 εθελοντών και β) δεν παίρνουν χρήματα. Έτσι η Ψ εταιρία που έχει τις πατέντες του codec, και δεν μπορεί εύκολα να στηρίξει κατηγορία (εφόσον δεν παίρνουν χρήματα) και ακόμη και να κερδίσει, ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος. Τι θα μπορέσει να εισπράξει από εσένα και εμένα;

Στην περίπτωση όμως μιας εταιρίας σαν την suse, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί "η εταιρία παρέχει το codec μας", "η εταιρία πουλάει support contracts" ==> "η εταιρία βγάζει χρήματα από το codec μας". Φυσικά, κανένας πελάτης που έχει servers στημένους με suse enterprise, δεν πληρώνει support επειδή του δίνει το codec. _Ένας_ όμως δικαστής να τύχει να δεχτεί αυτή την τρελή ερμηνεία, θα αναγκαστεί η εταιρία να πληρώσει τα κέρατα της σε αποζημίωση.

Ένα επιχείρημα που διαβάζεται συχνά σε φόρα είναι "γιατί τότε η canonical δίνει τα codecs μέσα στο ubuntu; δεν φοβάται μηνύσεις;". Η επίσημη απάντηση λοιπόν που είχε δώσει παλαιότερα η Suse είναι ότι υπάρχουν juristictions που τα δικαστήρια επιδικάζουν αποζημιώσεις ανάλογες με το κεφάλαιο της εταιρίας και η canonical είναι πολύ μικρότερη εταιρία οπότε δεν αποτελεί τόσο δέλεαρ για να της κάνουν μήνυση όσο η Suse.

Με ελάχιστο ψάξιμο και πολλές ανακρίβειες, εδώ βλέπουμε ότι η canonical έχει φέτος Revenue 250M και 1000 εργαζομένους (φέτος ανέβηκαν πολύ τα νούμερα, πχ Net Income φέτος 12.5M ενώ πέρυσι ήταν 3Μ) ενώ εδώ βλέπουμε ότι η Suse είχε 450Μ το 2020 και 2300 εργαζομένους. Επίσης εδώ βλέπουμε ότι η μητρική εταιρία που έχει την Suse έχει 1.6Δισ και διαχειρίζεται κεφάλαια ύψους 210Δις.

Σε ευχαριστώ για το ποστ σου, τουλάχιστον it make sense κατά κάποιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Hawk_K said:

Δεν ξέρω πόσο καλή είναι σαν διανομή το opensuse

Eσυ και ο @imitheos την χρησιμοποιειτε ? Ποσο καλη να ειναι ? :) Περα απο την πλακα , ειναι στο Τop 5 , αλλα ειναι business oriented στην φιλοσοφια της και στην δομη της και εμενα προσωπικα δεν με ελκυει. Αυτο το yast ειναι υπερ-εργαλειο , αλλα λιγο δυσκινητο. Αν ηθελα να χρησιμοποιησω rpm-based διανομη , θα πηγαινα σε Fedora , που ειναι καλογυαλισμενη και λιγοτερο business oriented. Και αν βαριομουν και παρα πολυ να κανω τις αρχικες ρυθμισεις , θα πηγαινα σε nobara.
Οσο για τα codecs , ηταν μια εποχη , πριν κατι χρονια , που εσκασε αυτο το θεμα με τα codecs και ολες οι μεγαλες διανομες τα αφαιρεσαν για να μην μπλεξουν με δικαστηρια και αποζημιωσεις. Βεβαια , τα περναει καποιος εκ των υστερων και συνηθως με απλο τροπο.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να ρωτάω σε λάθος σημείο αλλά ψάχνω ένα Linux που να πιάνει όσο το δυνατόν λιγότερο χώρο στον δίσκο γιατί θα μπει σε έναν 8gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με το lubuntu θα είσαι καλυμμένος. Έχει και μικρότερες διανομές αλλά είναι πολύ απλοϊκές. Εγώ το έχω σε ένα στικάκι 2gb για Live boot και δουλεύει άψογα.

Δοκίμασε όμως και το Absolute linus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...