Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ιστορία να πω ότι λόγω περιορισμένου χρόνου, δεν δοκίμασα πολλά από αυτά που ήθελα. Τσέκαρα σε liveusb ότι όλα δουλεύουν σε opensuse tumbleweed και αφού είδα ότι όλα οκ, τα κάρφωσα installation.

Έχει 2 μέρες που το έχω δουλέψει, προς το παρόν όλα πήγνα καλά. Λίγο κάηκα για να βάλω τους nvidia drivers γιατί αν και σου αναφέρει τα βήματα κάπου μπερδεύτηκα αλλά όλα οκ, όλα καλά στο τέλος.

Αν προκύψει κάτι μιλάμε, bluetooth, wifi και περιφερειακά λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Hawk_K said:

Για την ιστορία να πω ότι λόγω περιορισμένου χρόνου, δεν δοκίμασα πολλά από αυτά που ήθελα. Τσέκαρα σε liveusb ότι όλα δουλεύουν σε opensuse tumbleweed και αφού είδα ότι όλα οκ, τα κάρφωσα installation.

Έχει 2 μέρες που το έχω δουλέψει, προς το παρόν όλα πήγνα καλά. Λίγο κάηκα για να βάλω τους nvidia drivers γιατί αν και σου αναφέρει τα βήματα κάπου μπερδεύτηκα αλλά όλα οκ, όλα καλά στο τέλος.

Αν προκύψει κάτι μιλάμε, bluetooth, wifi και περιφερειακά λειτουργούν.

Nα σε ενημερωσω , οτι το zypper (package manager) , εξ'ορισμου , οταν αφαιρει ενα πακετο , δεν αφαιρει τα dependencies του. Θελει αλλαγη μια ρυθμιση , γιατι αν συνεχισει να το κανει αυτο , θα μαζευτει πολλη σαβουρα απο dependencies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, mphxths said:

Nα σε ενημερωσω , οτι το zypper (package manager) , εξ'ορισμου , οταν αφαιρει ενα πακετο , δεν αφαιρει τα dependencies του. Θελει αλλαγη μια ρυθμιση , γιατι αν συνεχισει να το κανει αυτο , θα μαζευτει πολλη σαβουρα απο dependencies.

Διάβασα πως αν βάζεις, βγάζεις μέσω yast τα κάνει remove κανονικά, μόνο αν εκτελείς τα uninstall μέσω terminal συμβαίνει αυτό. Λάθος το έχω καταλάβει;

Επεξ/σία από Hawk_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Hawk_K said:

Διάβασα πως αν βάζεις, βγάζεις μέσω yast αυτό τα κάνει remove κανονικά, μόνο αν εκτελείς τα uninstall μέσω terminal συμβαίνει αυτό. Λάθος το έχω καταλάβει;

Μπορει και να ισχυει. Μονο ο @imitheos μπορει να μας το επιβεβαιωσει , που χρησιμοποιει opensuse :) Αλλα θα ανοιγεις yast για το παραμικρο ? Δεν ειναι και το πιο γρηγορο εργαλειο. Το zypper ειναι πολυ πιο γρηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mphxths said:

Μπορει και να ισχυει. Μονο ο @imitheos μπορει να μας το επιβεβαιωσει , που χρησιμοποιει opensuse :) Αλλα θα ανοιγεις yast για το παραμικρο ? Δεν ειναι και το πιο γρηγορο εργαλειο. Το zypper ειναι πολυ πιο γρηγορο.

Αν ισχύει μπορείς έστω έτσι να κάνεις τα unistall, πόσα θα είναι αυτά; Δεν θα είναι πολλά θεωρώ στην δική μου περίπτωση έστω.
Μέχρι στιγμής ότι έχω βάλει είναι από το software center που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Hawk_K said:

Για την ιστορία να πω ότι λόγω περιορισμένου χρόνου, δεν δοκίμασα πολλά από αυτά που ήθελα. Τσέκαρα σε liveusb ότι όλα δουλεύουν σε opensuse tumbleweed και αφού είδα ότι όλα οκ, τα κάρφωσα installation.

Καλά έκανες. Το tumbleweed, παρότι αυτοί που το φτιάχνουν είναι βλαμένοι, είναι από τις καλύτερες διανομές σε τεχνικό επίπεδο.

3 hours ago, mphxths said:

Nα σε ενημερωσω , οτι το zypper (package manager) , εξ'ορισμου , οταν αφαιρει ενα πακετο , δεν αφαιρει τα dependencies του. Θελει αλλαγη μια ρυθμιση , γιατι αν συνεχισει να το κανει αυτο , θα μαζευτει πολλη σαβουρα απο dependencies.

Όντως δεν υπάρχει ακόμη δυνατότητα πχ όπως στο apt να σου λέει "αυτά τα 4 δεν χρειάζονται πλέον" και με μια εντολή autopurge να τα αφαιρεί. Για να τα αφαιρέσεις πρέπει να χρησιμοποιείς πάντα την επιλογή -u (δηλαδή πχ zypper rm -u gnome) και τότε θα στα αφαιρέσει. Αν δεν βάλεις την -u κάποια φορά, μπορείς μετά να τρέξεις "zypper pa --unneeded" ώστε να σου πει ποια πακέτα δεν χρειάζονται πλέον και να τρέξεις zypper rm -u αυτά τα πακέτα.

Επίσης έχει ακόμη μια ιδιομορφία ότι δεν αφαιρεί πακέτα που συστήνονται από άλλα πακέτα, δηλαδή πχ έχεις εγκατεστημένα τα πακέτα hawk_k, mphxths, imitheos.

  • Hawk_K: Χρειάζεται τα libmitsos, libkotsos, mpatsos
  • Mphxths: Χρειάζεται libkotsos
  • Imitheos: Συστήνει το mpatsos.

Όταν αφαιρέσεις με -u το Haw_K, η libmitsos θα αφαιρεθεί επειδή δεν την χρειάζεται κανείς, η libkotsos δεν θα αφαιρεθεί γιατί την χρειάζεται το mphxths, αλλά δεν θα αφαιρεθεί ούτε το mpatsos, το οποίο δεν είναι εξάρτηση κανενός, επειδή το συστήνει το πακέτο imitheos. Θα πρέπει να το δεις και να το αφαιρέσεις εσύ χειροκίνητα.

Την ίδια συμπεριφορά έχει και το apt αλλά εκεί μπορείς να την απενεργοποιήσεις με μια επιλογή.

2 hours ago, mphxths said:

Μονο ο @imitheos μπορει να μας το επιβεβαιωσει , που χρησιμοποιει opensuse :)

Γ..ω το arch μου, μέσα. Μόνο εγώ χρησιμοποιώ opensuse σε ολόκληρο φόρουμ; Βασικά και εγώ δεν το έχω κύριο λειτουργικό πλέον.

2 hours ago, mphxths said:

Δεν ειναι και το πιο γρηγορο εργαλειο. Το zypper ειναι πολυ πιο γρηγορο.

Και το zypper δεν το λες γρήγορο :P αλλά σε σχέση με το yast, όντως είναι γρήγορο. Ένας από τους λόγους που είναι πολύ αργό το zypper είναι λόγω fork+exec. Το dnf (σε κάποια από τις 15 φορές που ξαναγράφτηκε από την αρχή :P ) άρχισε να χρησιμοποιεί την librpm οπότε όλα εγκαθίστανται δόκιμα και γρήγορα. Το zypper έμεινε στο να χρησιμοποιεί fork+exec δηλαδή υπολογίζει πρώτα την λίστα με τα πακέτα και τη σειρά εγκατάστασης -> τα κατεβάζει (με μία σύνδεση μόνο) -> για το κάθε πακέτο, εκτελεί rpm --nodeps --noscripts --κτλ πακέτοτάδε.rpm -> εκτελεί τα scripts.

Όπως καταλαβαίνουμε λοιπόν, αυτό εισάγει τρομερή αργοπορία γιατί πρέπει για κάθε εγκατάσταση πακέτου να γίνει fork+exec, όλα τρέχουν μόνο σε ένα thread και το χειρότερο από όλα, επειδή κάθε πακέτο εγκαθίσταται ξεχωριστά, το rpm ελέγχει ξανά ολόκληρο το tree για τυχόν conflicts. Αν ένα snapshot αναβαθμίσει 130 πακέτα, θα ελεγχθεί το tree 130 φορές για conflicts αντί για μία. Τα περισσότερα αρχεία έχουν διαφορετικό όνομα αλλά κάθε πακέτο έχει στον κατάλογο /usr/share αρχεία με όνομα LICENSE, README, οπότε όταν το σύστημά έχει εγκατεστημένα πχ 750 πακέτα, 130 φορές θα ελεγθεί ένα αρχείο με 750 άλλα.

Εδώ και καιρό έχουν γραφτεί δύο νέα backends, τα οποία κάποια στιγμή θα μπουν ως default, και τα οποία κατεβάζουν τα πακέτα με πολλαπλές συνδέσεις και χρησιμοποιούν την librpm για δόκιμη εγκατάσταση αντίστοιχα.

Δεν θυμάμαι πώς ενεργοποιείται το δικτυακό backend αλλά το rpm backend ενεργοποιείται βάζοντας σε το config αρχείο του κελύφους σου, το "export ZYPP_SINGLE_RPMTRANS=1". Είναι μαρκαρισμένο ως experimental και στο λέει κιόλας κάθε φορά που τρέχεις το zypper αλλά εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολύ καιρό και όλα λειτουργούν τζάμι. Ενεργοποίησε το, ιδίαν ευθύνη :)

Επεξ/σία από imitheos
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, imitheos said:

Όντως δεν υπάρχει ακόμη δυνατότητα πχ όπως στο apt να σου λέει "αυτά τα 4 δεν χρειάζονται πλέον" και με μια εντολή autopurge να τα αφαιρεί. Για να τα αφαιρέσεις πρέπει να χρησιμοποιείς πάντα την επιλογή -u (δηλαδή πχ zypper rm -u gnome) και τότε θα στα αφαιρέσει. Αν δεν βάλεις την -u κάποια φορά, μπορείς μετά να τρέξεις "zypper pa --unneeded" ώστε να σου πει ποια πακέτα δεν χρειάζονται πλέον και να τρέξεις zypper rm -u αυτά τα πακέτα.

Και αντι να πληκτρολογεις ολα αυτα ή και να τα βαλεις σε κανα alias μιας και ειμαστε hackah gurus εδω περα , υπαρχει η ρυθμιση στο /etc/zypp/zypp.conf ονοματι "solver.cleandepsOnRemove = false". Την κανουμε uncomment , και το false το κανουμε true και καθαριζουμε με αυτο το ζητημα :)
 

23 minutes ago, imitheos said:

Όταν αφαιρέσεις με -u το Haw_K, η libmitsos θα αφαιρεθεί επειδή δεν την χρειάζεται κανείς, η libkotsos δεν θα αφαιρεθεί γιατί την χρειάζεται το mphxths, αλλά δεν θα αφαιρεθεί ούτε το mpatsos, το οποίο δεν είναι εξάρτηση κανενός, επειδή το συστήνει το πακέτο imitheos. Θα πρέπει να το δεις και να το αφαιρέσεις εσύ χειροκίνητα.

Iσως μια λυση σε αυτο το θεμα ειναι η ρυθμιση "solver.onlyRequires = false" , παλι στο /etc/zypp/zypp.conf. Uncomment , false-> true και δεν εγκαθιστα τα recommended , οποτε δεν μενουν ξεμπαρκα μετα απο καποιο uninstall.
 

25 minutes ago, imitheos said:

Γ..ω το arch μου, μέσα. Μόνο εγώ χρησιμοποιώ opensuse σε ολόκληρο φόρουμ; Βασικά και εγώ δεν το έχω κύριο λειτουργικό πλέον.

I use arch btw ..εχχμμ ηθελα να πω τι χρησιμοποιεις ως κυριο λειτουργικο ? :) Κοιτα , fedora / opensuse ειναι ψηλα στην λιστα μου , αλλα το πληθος των πακετων του arch δυσκολα το κοντραρουν.
 

1 hour ago, Hawk_K said:

Αν ισχύει μπορείς έστω έτσι να κάνεις τα unistall, πόσα θα είναι αυτά; Δεν θα είναι πολλά θεωρώ στην δική μου περίπτωση έστω.

Τι εννοεις να κανεις uninstall ? Τα dependencies που ξεμενουν ? Με το χερι ? Ουτε καταδικοι δεν το κανουν. Δες τις εντολες που παρεθεσε ο ημιθεος , δες και τις ρυθμισεις που αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, mphxths said:

Και αντι να πληκτρολογεις ολα αυτα ή και να τα βαλεις σε κανα alias μιας και ειμαστε hackah gurus εδω περα , υπαρχει η ρυθμιση στο /etc/zypp/zypp.conf ονοματι "solver.cleandepsOnRemove = false". Την κανουμε uncomment , και το false το κανουμε true και καθαριζουμε με αυτο το ζητημα :)

Όντως υπάρχει αυτό αλλά παρέλλειψες το παρακάτω για αυτό δεν το πρότεινα.

##
## EXPERTS ONLY: Cleanup when deleting packages. Whether the solver should
## per default try to remove packages exclusively required by the ones it's
## asked to delete.
##
## This option should be used on a case by case basis, enabled via
## command line options or switches the applications offer. Changing
## the global default on a system where unattended actions are performed,
## may easily damage your system.
##
## CHANGING THE DEFAULT IS NOT RECOMMENDED.
##
## Valid values:  boolean
## Default value: false
##
# solver.cleandepsOnRemove = false
6 minutes ago, mphxths said:

Iσως μια λυση σε αυτο το θεμα ειναι η ρυθμιση "solver.onlyRequires = false" , παλι στο /etc/zypp/zypp.conf. Uncomment , false-> true και δεν εγκαθιστα τα recommended , οποτε δεν μενουν ξεμπαρκα μετα απο καποιο uninstall.

Αυτό ορίζει αν θα εγκαθίστανται τα συνιστόμενα πακέτα. Μπορείς και κατά την εγκατάσταση να το απενεργοποιήσεις ώστε να μην εγκατασταθούν τα πάντα και τα κοάλα. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το προτείνω σε αρχάριο γιατί το σύστημα με τα συνιστόμενα πακέτα (ανεξαρτήτως package manager - διανομής) είναι πολύ μικρό για να περιγράψει τη σχέση των πακέτων οπότε πολλές φορές χωρίς τα συνιστόμενα έχεις σύστημα που δεν λειτουργεί σωστά.

Όπως και να έχει όμως, αυτό δεν έχει καμμία σχέση με την συμπεριφορά που περιέγραψα εγώ πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, imitheos said:

αλλά παρέλλειψες το παρακάτω για αυτό δεν το πρότεινα.

Ποιο μωρε ? Αυτο το "IS NOT RECOMMENDED" ? :) Mιλαμε για μια συμπεριφορα package manager που σε αλλες διανομες ειναι το default. Και εδω ... is not recommended ? Σαν να λεει , δεν εχουμε εμπιστοσυνη στο zypper (ή στον τροπο που εχουμε πακεταρει τα πακετα) να τσεκαρει τα dependencies ενος πακετου (που αφαιρειται) να τσεκαρει αν ειναι required απο αλλο εγκατεστημενο πακετο και να τα αφαιρεσει ή οχι. Σιγα την πυρηνικη φυσικη δηλ ...
Ασε που λεει οτι δεν συνισταται σε συστημα με "unattended actions"... εμεις θα ειμαστε πανω απο το κεφαλι του zypper :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, mphxths said:

Ασε που λεει οτι δεν συνισταται σε συστημα με "unattended actions"... εμεις θα ειμαστε πανω απο το κεφαλι του zypper :) 

Πολλοί χρήστες (ακόμη και χρήστες rolling διανομών) χρησιμοποιούν το packagekit από το γραφικό περιβάλλον οπότε δεν έχουν εποπτία τι γίνεται και μπορεί να τους αφαιρέσει κάτι κρίσιμο. Αν είσαι πάνω από το κεφάλι του zypper, τότε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο που το είχα ψάξει, μπορείς να βρεις τα ξέμπαρκα πακέτα που έμειναν στο yast, τα αναφέρει ως "orphaned" νομίζω και τα επιλέγεις όλα μαζί και τα διαγράφεις.

Θα δούμε κατά πόσο αυτό είναι πρόβλημα. Μέχρι στιγμής δεν είδα περίεργο, ούτε η εγκατάσταση μου φάνηκε ιδιαίτερα αργή αλλά δεν έχω και ιδιαίτερο μέτρο σύγκρισης.

Τώρα από το opensuse σας γράφω και όλα δουλεύουν, άντε να δούμε. Επίσης έχω ένα θέμα με ένα app το οποίο βγαίνει για linux αλλά δεν υπάρχει στα repositories, θα δω αν δεν μπορέσω να το βάλω θα σας ρωτήσω. Σε debian based διανομές μπαίνει εύκολα, είναι και deb αρχείο νομίζω.

Επίσης ξέχασα να πω ότι και για να παίξει youtube κτλ, ήθελε εγκατάσταση codecs. Με αυτό έβγαλα άκρη αρκετά εύκολα.

Επεξ/σία από Hawk_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Hawk_K said:

Λίγο που το είχα ψάξει, μπορείς να βρεις τα ξέμπαρκα πακέτα που έμειναν στο yast, τα αναφέρει ως "orphaned" νομίζω και τα επιλέγεις όλα μαζί και τα διαγράφεις.

Πολλές φορές οι package managers χρησιμοποιούν μια λέξη με διαφορετική έννοια. Για το opensuse / zypper, το orphaned πακέτο δεν είναι αυτό που δεν χρειάζεται πλέον αλλά αυτό που δεν έχει αποθετήριο (δηλαδή το έχεις εγκατεστημένο αλλά δεν παρέχεται πλέον από τη διανομή). Πχ πριν λίγο καιρό, για κάποιο λόγο, αποφάσισαν να μην παρέχουν πλέον το xboxdrv. Πλέον λοιπόν δεν μπορείς να το εγκαταστήσεις. Όσοι όμως το είχαμε εγκατεστημένο, παρέμεινε ως "orphaned".

# zypper pa --orphaned 
Φόρτωση δεδομένων αποθετηρίου...
Ανάγνωση εγκατεστημένων πακέτων...
S  | Repository | Name        | Version          | Arch
---+------------+-------------+------------------+-------
i  | @System    | libvpx8     | 1.13.1-1.2       | x86_64
i  | @System    | libx265-199 | 3.5-1699.2.pm.83 | x86_64

Όπως βλέπεις, εγώ έχω τα παραπάνω πακέτα που είναι orphaned και δεν παρέχονται από τη διανομή (αντικαταστάθηκαν από νεώτερες εκδόσεις).

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Hawk_K said:

Λίγο που το είχα ψάξει, μπορείς να βρεις τα ξέμπαρκα πακέτα που έμειναν στο yast, τα αναφέρει ως "orphaned" νομίζω και τα επιλέγεις όλα μαζί και τα διαγράφεις.

Θα δούμε κατά πόσο αυτό είναι πρόβλημα. Μέχρι στιγμής δεν είδα περίεργο, ούτε η εγκατάσταση μου φάνηκε ιδιαίτερα αργή αλλά δεν έχω και ιδιαίτερο μέτρο σύγκρισης.

Τώρα από το opensuse σας γράφω και όλα δουλεύουν, άντε να δούμε. Επίσης έχω ένα θέμα με ένα app το οποίο βγαίνει για linux αλλά δεν υπάρχει στα repositories, θα δω αν δεν μπορέσω να το βάλω θα σας ρωτήσω. Σε debian based διανομές μπαίνει εύκολα, είναι και deb αρχείο νομίζω.

Επίσης ξέχασα να πω ότι και για να παίξει youtube κτλ, ήθελε εγκατάσταση codecs. Με αυτό έβγαλα άκρη αρκετά εύκολα.

Οχι δεν δουλευουν ολα , δεν βλεπουμε τι γραφεις , βγαινουν αλαμπουρνεζικα !! Πλακα κανω :)
Ποιο app ειναι αυτο που δεν υπαρχει στα repositories ?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, mphxths said:

Οχι δεν δουλευουν ολα , δεν βλεπουμε τι γραφεις , βγαινουν αλαμπουρνεζικα !! Πλακα κανω :)
Ποιο app ειναι αυτο που δεν υπαρχει στα repositories ?

To pcloud το οποίο έχω για καποια backups αρχείων κτλ.

Θα το ψάξω πάντως απλά δεν έχω ιδιαίτερα πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Hawk_K said:

To pcloud το οποίο έχω για καποια backups αρχείων κτλ.

Θα το ψάξω πάντως απλά δεν έχω ιδιαίτερα πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή.

Εμ , οταν λεω οτι ενα λειτουργικο κρινεται απο την διαθεσιμοτητα των εφαρμογων , μου λετε για systemd , DEs , ταχυτητες και μαλακιες.
Archlinux ο πατερας σας :) Βασικα κυκλοφορει σε appimage , οποτε θα πρεπει να μπεις στο τριπακι να κατεβασεις "appimage manager" καποιου ειδους , ωστε να το διαχειριζεσαι , ειδικα οταν θα χρειαστει να ενημερωθει καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...