Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Bourdoulas said:

Γιατί να μην γνωρίζω το Ventoy τόσο καιρό; Θα είχα γλυτώσει δεκάδες γράψε σβήσε με το Rufus 😅

Το ventoy ειναι μεγαλη ανακαλυψη , συγκρινομενη μονο με τον ηλεκτρισμο :)
 

1 hour ago, Hawk_K said:

Υπάρχει διαφορά από που εγκαθιστάς κάτι; Αν κατάλαβα καλά λίγο που διάβασα ουσιαστικά όλα μέσω του yast γίνονται στο background.

Οχι ιδιαιτερα. Και απο τερματικο να εγκαθιστας πραγματα (zypper) , το ιδιο και το αυτο ειναι. Αυτο ισχυει για ολες τις διανομες και DEs. Ειτε κανεις εγκατασταση απο καποιο γραφικο εργαλειο , ειτε απο τερματικο , το ιδιο πραγμα ειναι.
 

1 hour ago, Hawk_K said:

Ερώτηση, στο VM σύστημα πως μπορώ να δω αν κάποιες συσκευές που έχω θα είναι compatible με την αντίστοιχη διανομή;

Το VM χρησιμοποιει "virtual" συσκευες. Δεν χρησιμοποιει τις "φυσικες" συσκευες του μηχανηματος. Ως εκ τουτου δεν ξερεις απο πριν αν καποιες συσκευες θα ειναι συμβατες ή οχι με καποια διανομη. Αν θες να το δεις αυτο , βαζεις το iso της διανομης σε καποιο στικακι (ventoy) , την μπουταρεις σε live environment και βλεπεις εκει τι λειτουργει και τι οχι. 

Καποιες συσκευες , κυριως usb υποσυστηματα του μηχανηματος , μπορουν να "περαστουν" σε ενα VM ή σε πιο "προχω" καταστασεις να περασεις την καρτα γραφικων στο VM , αλλα αυτο ειναι συζητηση αλλης ωρας ;) 
 

1 hour ago, Hawk_K said:

Τέλος, αυτά τα άπειρα default apps του KDE όπως το Kmail για παράδειγμα, είναι ΟΚ; επίσης αν εγώ χρησιμοποιώ κάτι άλλο μπορώ να τις κάνω uninstall φαντάζομαι (αν αυτό έχει κάποιο νόημα).

Τι εννοεις αν ειναι ΟΚ ? Περι ορεξεως ειναι αυτα τα πραγματα. Αν δεν σου αρεσει το kmail και θες το thunderbird για παραδειγμα , περνας και χρησιμοποιεις το thunderbird. Καποια απο τα default apps , μπορεις να τα απεγκαταστησεις , καποια αλλα ειναι τοσο στενα συνδεδεμενα με το ιδιο το DE και επιτελουν βασικες λειτουργιες , που δεν μπορουν να αφαιρεθουν χωρις να αφαιρεθουν τα παντα :)  , και απλα θα τα εχεις εκει να τα κοιτας :) 
 

1 hour ago, Hawk_K said:

Gnome απλά πρέπει αν μπλέξεις με διάφορα extensions για να έρθει να γίνει ανρθώπινο.

arcmenu + dash-to-panel και εγινε κατα 90% ανθρωπινο. Χρησιμοποιεις και αυτο το εργαλειο για να βαζεις/βγαζεις/ψαχνεις extensions και εισαι αρχοντας.

1 hour ago, Hawk_K said:

nobara σε VM δεν μπορώ να βάλω με καμιά Παναγία.

Θυμαμαι ηταν ιδιοτροπο σε VM. Θα το δοκιμασω ξανα αυτες τις μερες να δω πως συμπεριφερεται.

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mphxths said:

 

Ναι αυτό που λες ότι θα τα έχεις να τα κοιτάς γιατί επηρεάζουν το DE, αυτό ήθελα να μάθω άρα καλό είναι άμα δεν ξέρεις να μην τα πειράζεις.

Επίσης, για το gnome έτσι το έκανα παλιά και στο pop αλλά θυμάμαι είχα φάει κάψιμο με κοιτάω extensions. Σαν DE μου αρέσει αρκετά γιατί πρόσφερε κάτι εντελώς διαφορετικό αισθητικά σε σχέση με τα αλλά.

Και το budgie που δοκίμασα δεν μου άρεσε. Το nobara πραγματικά θα ήθελα να το δοκιμάσω, αν τρέχεις σε live usb θα το κάνω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Hawk_K said:

αλλά θυμάμαι είχα φάει κάψιμο με κοιτάω extensions.

Υπαρχουν καποια βασικα που ειναι απαραιτητα. Απο κει και περα , αναλογως τις αναγκες του καθενος. Αν θες να αναλυσουμε το θεμα με τα extensions , μπορουμε να το κανουμε :) 
 

2 hours ago, Hawk_K said:

Το nobara πραγματικά θα ήθελα να το δοκιμάσω, αν τρέχεις σε live usb θα το κάνω έτσι.

Μολις το περασα σε VM. Δεν παρουσιαστηκε καποιο προβλημα. Μιλαμε παντα για nobara 40 (official iso , αυτο με το custom kde) + vmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, mphxths said:

Υπαρχουν καποια βασικα που ειναι απαραιτητα. Απο κει και περα , αναλογως τις αναγκες του καθενος. Αν θες να αναλυσουμε το θεμα με τα extensions , μπορουμε να το κανουμε :) 
 

Μολις το περασα σε VM. Δεν παρουσιαστηκε καποιο προβλημα. Μιλαμε παντα για nobara 40 (official iso , αυτο με το custom kde) + vmware.

άρα προτείνεις gnome αντί για KDE; (έστω και σαν τελείως υποκειμενική άποψη)

Εγώ χρησιμοποιώ το oracle virtual box, τόση διαφορά να έχει; To απόλυτ ακουφό είανι ότι σήμερα έτρεξε κανονικά χωρίς να κάνω κάτι διαφορετικό, χωρίς καν να διαγράψω-ξανά φτιάξω το VM. Θα το δοκιμάσω και αυτό.

 

edit: η εγκατάσταση του κολλάει στο 43% με το παρακάτω μήνυμα.

WARNING (Qt): file:///usr/share/calamares/qml/calamares/slideshow/Presentation.qml:169:9 Parameter "mouse" is not declared. Injection of parameters into signal handlers is deprecated. Use JavaScript functions with formal parameters instead.

 

Επεξ/σία από Hawk_K
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Hawk_K said:

άρα προτείνεις gnome αντί για KDE;

Θεωρω οτι τα Gnome/KDE , ειναι τα δυο καλυτερα DEs που υπαρχουν. Προσωπικα γουσταρω περισσοτερο το Gnome , αν και θελει τα extensions του. Σε πρακτικο επιπεδο , θεωρω οτι σε wayland mode , το gnome ειναι λιγα βηματα πιο μπροστα απο το kde. Το kde απο την αλλη , εχει εκατομμυρια ρυθμισεις που μπορεις να κάνεις , που καπου χανεσαι. Επισης , μου αρεσουν καποια default apps του gnome , ενω δεν μου αρεσουν καποια αλλα και μου αρεσουν καποια απο το kde. Στο τελος ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης.

32 minutes ago, Hawk_K said:

Εγώ χρησιμοποιώ το oracle virtual box, τόση διαφορά να έχει;

Η μερα με την νυχτα. Ειδικα σε θεμα ταχυτητας. Αν δουλεψεις virtualbox και μετα πας σε vmware , θα νομιζεις οτι τοσο καιρο σερνοσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Hawk_K said:

Και στο vmware μου βγάζει το ίδιο error με το oracle. Αυτό συμβαίνει ακι στα 2 iso με ή χωρίς nvidia drivers

Αρχικα , τα isos με nvidia drivers υποτιθεται οτι περιμενουν να βρουν nvidia καρτα , οποτε για περιπτωσεις πειραματισμων σε vm , απλα κατεβαζεις το "απλο" iso. Δευτερον , βλεπω οτι προσπαθει να κανει "verify" το iso. Αρχικα δεν χρειαζεται , και απλα στο boot menu , επιλεγεις να μπουταρει και οχι να τεσταρει το iso και κατα δευτερον ισως οντως να εχει προβλημα το iso και ξανακατεβαστο.
 

57 minutes ago, Aris_ said:

αφού υπάρχει το QEMU σε Linux , γιατι vmware και oracle

Eχω ασχοληθει με qemu/kvm σε λινουξ. Οι δρομοι ειναι δυο. Boxes ή virt-manager. To boxes ειναι γελειωδως απλοικο ενω το virt-manager ειναι γελειωδως συνθετο και περιπλοκο. Ειναι πολυ καλο σε ταχυτητα ή για να κάνεις passthrough σεναρια , αλλα για απλα VMs , ειναι περιττα περιπλοκο. Η συμβατοτητα του δε , με windows guests , δεν ειναι και η καλυτερη , οχι οτι δεν γινεται βεβαια να τα εγκαταστησεις.

Το vmware , εχει και ταχυτητα και πληρη συμβατοτητα με ολων των ειδων των λειτουργικων , ως guests , και δεν ειναι ουτε πολυ απλοικο ουτε περιπλοκο στις ρυθμισεις του. Και απο την στιγμη που ειναι δωρεαν για προσωπικη χρηση ... γιατι οχι ? :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν χρησιμοποιώ Linux άρα δοκιμάζω σε Windows περιβάλλον.

Το φαντάστηκα αυτό για το Nvidia iso και έχω δοκιμάσει και τα 2. Βγάζει το ίδιο σφάλμα και στις 2 περιπτώσεις όπως έγραψα. Οκ θα δοκιμάσω να το ξανακατέβασω κάποια στιγμή.

Πάντως το suse μέχρι στιγμής μου αρέσει, αν δεν αλλάξει κάτι ίσως να καταλήξω εκεί. Πάντως στην μια και μοναδική φορά που έτρεξε το nobara σαν live usb αν κατάλαβα καλά (όταν πάτησα install σκαλωσα σε αυτό που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα), μου άρεσε το custom kde που είχε περισσότερο από το απλό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εγκατέστησα σε Qemu αν και μου έβγαλα κάποια display glitches. Αλλά ίσως με τα updates ή με περισσότερα resources να στρώσει

image.png.a7a1b945ab7d1270fae4779425845d06.png

 

Μέθοδος quickemu με το παρακάτω αρχείο
 

Quote

guest_os="linux"
boot="efi"
iso="./iso/Nobara-40-Official-2024-08-15.iso"
disk_img="nobara/nobara.qcow2"
disk_size="10G"
cpu_cores="2"
ram="2G"

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, asfodelus said:

ή με περισσότερα resources να στρώσει

Η φαση που δινετε στα VMs , 2 πυρηνες και 2 γιγα ραμ (και 10 γιγα δισκο) με ξεπερναει. Αν δεν τραβαει το μηχανημα , δεν κανουμε VMs. Ειναι ακριβο (σε πορους) χομπυ το virtualization :) Δεν ειναι για ολους λεμε !! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις το δίκια σου, αλλά μια δοκιμή γρήγορη έκανα. Ναι, έχω μια μικρή υποψία πως, μάλλον, θέλει λίγο περισσότερους πόρους απο το Bunsenlabs Boron που έκανα copy το αρχείο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, asfodelus said:

Έχεις το δίκια σου, αλλά μια δοκιμή γρήγορη έκανα. Ναι, έχω μια μικρή υποψία πως, μάλλον, θέλει λίγο περισσότερους πόρους απο το Bunsenlabs Boron που έκανα copy το αρχείο 😂

Συνηθως φτιαχνω ενα "test vm" , επιπροσθετως των "σταθερων" vms που εχω , και σε αυτο κανω τις δοκιμες μου. Ακομα και σε αυτο το test vm , δινω 8γιγα ραμ , 4 πυρηνες και 60γιγα δισκο (σε περιπτωση που κανω την εγκατασταση για να δω πως συμπεριφερεται εγκατεστημενο το οποιο distro). Ηδη χανεται καποια ταχυτητα λογω emulation , μην το χαντακωνουμε ακομα περισσοτερο με λιγα resources :) 

Οποιος δεν εχει specs , εχω φορητα για πουλημα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε xp με qemu εδωσα 2 cpu και 2gb Ram 32gb hdd μια χαρά πάει  και με λίγο ψάξιμο virtio drivers δεν εχω καμια έλλειψη στο device manager,

Για όλα τα άλλα 6-8 cores 12 Ram και 128gb disk

Είδα ότι μοιράζει πολύ καλά το load 10c-20t και αν παίξεις με το governor κάνει καλό boost

Έχει κανείς ασχοληθεί να κανει pined τα cores γιατί σε τεστ που τρέχω στο Linux πάντα μοιράζει την δουλειά σπάνια  βλέπω μεγαλες αποκλείσεις στα 0-1 cores από τα υπόλοιπα σε διάφορα loads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...