Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Hawk_K said:

Από arch based να δοκιμάσω Manjaro; Μου φάνηκε πως το endeavour θα πρέπει να περάσω αρκετά πράγματα μόνος για να το σετάρω. Βέβαια το ίδιο μπορεί να ισχύει και στο manjaro και να μην το είδα γιατί δεν το έψαξα αρκετά.

Αν θέλεις να γυρίσεις πλήρως, τότε βάλε, όπως είπες, σε vm τη διανομή και δοκίμασε να κάνεις τα πάντα από εκεί για τουλάχιστον μια εβδομάδα για να δεις αν σε βολεύει. Αυτό όμως κάνε το για 1 - 2 διανομές (πχ nobara και tumbleweed που ανέφερες). Μην μπαίνεις στον πειρασμό να δοκιμάσεις 15 διανομές γιατί και δεν θα αφιερώσεις όσο χρόνο πρέπει στην κάθε μία και θα κουραστείς κιόλας.

Η δική μου άποψη είναι να μην πας σε καμμία arch based διανομή, για τώρα τουλάχιστον. Στο μέλλον βλέπεις. Αυτό βέβαια με όσο βαρύτητα μπορεί να έχει η άποψή μου όταν δεν σε γνωρίζω καθόλου και δεν ξέρω τις γνώσεις σου, το μεράκι σου, το χρόνο που έχεις, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Hawk_K said:

Έχω καεί λίγο με την όλη φάση, είδα βιντεάκια, διάβασα και κάποια πράγματα και δνε έχω καταλήξει κάπου.

Πρόσεξε το παράδοξο της επιλογής: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Paradox_of_Choice

 

 

Στην πράξη κάθε επιλογή από όσες έχουν προταθεί τελευταία είναι εξίσου καλή και διαφέρουν στις λεπτομέρειες. Διάλεξε ένα και μείνε σε αυτό. Ξέρε όμως πως αν πας σε Arch Based θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο, ενώ όπως ορθά λες οτιδήποτε Debian based θα είναι ευκολότερο. Nobara, SuSE είναι κάπου στο ενδιάμεσο, για τον απλούστερο λόγο ότι τα έχουν λιγότεροι αρχάριοι χρήστες.

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Hawk_K said:

Από arch based να δοκιμάσω Manjaro; Μου φάνηκε πως το endeavour θα πρέπει να περάσω αρκετά πράγματα μόνος για να το σετάρω. Βέβαια το ίδιο μπορεί να ισχύει και στο manjaro και να μην το είδα γιατί δεν το έψαξα αρκετά.

Θα προτεινα manjaro , γιατι εχει καποια "in-house" εργαλεια που θα κανουν την ζωη σου πιο ευκολη. Οπως το "manjaro settings" , το pamac , το εργαλειο για να αλλαζεις layouts στο gnome (αν πας σε gnome) , κλπ. Το manjaro εχει παρεκκλινει αρκετα απο το arch απο θεμα δομης , να εχεις υποψη σου και συνηθως δεν φερνει τις ενημερωσεις το ιδιο γρηγορα με το καθαρο arch , για να κανει περισσοτερους ελεγχους και καλα και να δει οτι ολες οι custom-ιες δουλευουν οπως πρεπει. Το endeavouros ειναι πιο κοντα στο καθαροαιμο arch.

Και τα δυο παντως ειναι arch-made-easy. Η εγκατασταση γινεται με gui installer και next-next-next. 

8 hours ago, asfodelus said:

Ξέρε όμως πως αν πας σε Arch Based θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο, ενώ όπως ορθά λες οτιδήποτε Debian based θα είναι ευκολότερο.

Mε κατι manjaro/endeavouros η ταλαιπωρια ειναι μηδαμινη. Απο την αλλη με τα δραματα που υπαρχουν στο debian , η ταλαιπωρια ειναι εγγυημενη :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, mphxths said:

Mε κατι manjaro η ταλαιπωρια ειναι μηδαμινη.

Εκτός από όταν ξεχάσουν να ανανεώσουν το SSL πιστοποιητικό (στις πόσες φορές είμαστε τώρα; στις 3; 4; ) και μάλιστα δεν ντραπούν, ως επίσημη πρόταση, να σου πουν "γύρνα το ρολόι του υπολογιστή 4 - 5 ημέρες πίσω", εκτός όταν κάνουν άπειρες προσπάθειες σύνδεσης στο AUR με συνέπεια να το ρίξουν, κτλ, κτλ.

Ποτέ δεν κατάλαβα τι προσέφερε το manjaro αλλά, πέρα από αυτό, απορώ πώς υπάρχει ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, imitheos said:

Εκτός από όταν ξεχάσουν να ανανεώσουν το SSL πιστοποιητικό (στις πόσες φορές είμαστε τώρα; στις 3; 4; ) και μάλιστα δεν ντραπούν, ως επίσημη πρόταση, να σου πουν "γύρνα το ρολόι του υπολογιστή 4 - 5 ημέρες πίσω", εκτός όταν κάνουν άπειρες προσπάθειες σύνδεσης στο AUR με συνέπεια να το ρίξουν, κτλ, κτλ.

Ποτέ δεν κατάλαβα τι προσέφερε το manjaro αλλά, πέρα από αυτό, απορώ πώς υπάρχει ακόμη.

Ολα αυτα που αναφερεις εγιναν 2 με 5 χρονια πριν :) Το manjaro δεν παει πουθενα , εχει εταιρια απο πισω του ;) Προσωπικα , και να εξαφανιστει , δεν με ενδιαφερει καθολου. I use arch btw :P 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ λίγο το manjaro που και που καθώς το έχω εγκατεστημένο σε δεύτερο δίσκο στο laptop μου, όμως τη καθημερινή δουλειά τη βγάζω με το mint. Ο λόγος που έβαλα manjaro ήταν επειδή ήθελα να περάσω ένα θέμα macOS και τα περισσότερα packages παρέχονταν σε αυτή τη διανομή ( btw, πανεύκολη διαδικασία ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού και μοιάζει πάρα πολύ με το macOS ). Είναι σκοπός μου σύντομα να αρχίσω να το χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση για να το συνηθίσω κι αυτό, ενώ η μεγάλη μου αγάπη είναι το gentoo αλλά δεν έχω χρόνο να το στήσω αυτή τη περίοδο.

Το Manjaro πάντως απ'όσο θυμάμαι, δεν με προβλημάτισε καθόλου στην εγκατάστασή του, δεν χρειάστηκε δηλαδή να ψάξω κάτι για να κάνω compile, ό,τι ήθελα το βρήκα αμέσως. Προτείνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, asfodelus said:

Πρόσεξε το παράδοξο της επιλογής: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Paradox_of_Choice

 

 

Στην πράξη κάθε επιλογή από όσες έχουν προταθεί τελευταία είναι εξίσου καλή και διαφέρουν στις λεπτομέρειες. Διάλεξε ένα και μείνε σε αυτό. Ξέρε όμως πως αν πας σε Arch Based θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο, ενώ όπως ορθά λες οτιδήποτε Debian based θα είναι ευκολότερο. Nobara, SuSE είναι κάπου στο ενδιάμεσο, για τον απλούστερο λόγο ότι τα έχουν λιγότεροι αρχάριοι χρήστες.

Αυτό ακριβώς έπαθα χθες, από 2-3 που είχα στο μυαλό μου, είδα για άλλες 10 διανομές...

Το θέμα είναι ότι θα δοκιμάσω μερικές στο virtual αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο για δοκιμές να πω την αλήθεια. Το pc το ανοίγω τώρα τελευταία πιο συχνά για να κάνω κάποια tasks που θέλω για κάποια εκμάθηση όχι κάτι σπουδάιο. Πάντως αν κάτι πάει στραβά έχω εταιρικό λαπτοπ με windows που μπορώ να έχω ένα pc δεύτερο. To κακό της υπόθεσης είναι ότι από αυτό το λαπτοπ δεν μπορώ να φτιάξω bootable usb.

Επίσης, και το συγκεκριμένο νήμα είναι μια μικρογραφία του νετ, δηλαδή γράφει ο ένας βάλε το τάδε είναι τέλειο και στο καπάκι γράφει ένας άλλος όχι γιατί έχει αυτό και αυτό οποτε βαλε το δείνα. Μάλλον η φάση είναι βάλε και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Hawk_K said:

Επίσης, και το συγκεκριμένο νήμα είναι μια μικρογραφία του νετ, δηλαδή γράφει ο ένας βάλε το τάδε είναι τέλειο και στο καπάκι γράφει ένας άλλος όχι γιατί έχει αυτό και αυτό οποτε βαλε το δείνα. Μάλλον η φάση είναι βάλε και βλέπουμε.

Όπως είπε και το μωρό μου η Samara (ένα από τα μωρά μου βασικά γιατί είναι και η Jack και η Tali) "Put three humans in a room, there will be six opinions."

Επίσης, πέρα από τις απόψεις, αυτό που περιγράφεις είναι λογικό να γίνεται γιατί πολλές φορές προτείνουμε κάτι ελαφρά τη καρδία επειδή μας αρέσει εμάς χωρίς να μπούμε στα παπούτσια του άλλου και να δούμε τι ζητάει (ή είμαστε κολλημένοι και προτείνουμε επίτηδες χαζομάρες).

Έρχομαι εγώ και, χωρίς να δώσω σημασία στο τι έγραψες, λέω "βάλε ριπράκτα είναι τέλειο". Είναι λογικό κάποιος που διάβασε τι ήθελες να τραβάει τα μαλιά του και να πει "όχι μην το βάζεις γιατί δεν σου κάνει λόγω του α και β και γ"

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στα reviews. Μπες σε ένα πρϊόν στη τύχη στο skroutz και διάβασε reviews. Ένα 70% είναι "τέλειο, ό,τι καλύτερο πήρα ποτέ" χωρίς καμμία εξήγηση του τι προσφέρει, γιατί είναι καλύτερο από τα άλλα που πήρε, πόσα άλλα πήρε, κτλ. Και φυσικά, review 2 ώρες αφού πήρε το προϊόν. Δηλαδή πότε μπόρεσες να έρθεις σε συμπέρασμα για το αν είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Hawk_K said:

To κακό της υπόθεσης είναι ότι από αυτό το λαπτοπ δεν μπορώ να φτιάξω bootable usb.

Ventoy και αγιος ο θεος. Φτιαχνεις ενα στικακι με αυτο και απλα το φορτωνεις isos. Kαι απο κει , δοκιμαζεις.
 

2 hours ago, Hawk_K said:

Επίσης, και το συγκεκριμένο νήμα είναι μια μικρογραφία του νετ, δηλαδή γράφει ο ένας βάλε το τάδε είναι τέλειο και στο καπάκι γράφει ένας άλλος όχι γιατί έχει αυτό και αυτό οποτε βαλε το δείνα. Μάλλον η φάση είναι βάλε και βλέπουμε.

Ναι , γιατι ειναι δυσκολη εννοια και concept για καποιους , να ακουσουν το προβλημα και να προτεινουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ μια λυση. Ο καθενας προτεινει οτι του αρεσει και χρησιμοποιει , ασχετως αν αυτο δινει λυση ή βολευει το νηματοθετη. Ποιες ειναι user friendly διανομες ειναι γνωστο και δεν σηκωνει προσωπικη αποψη. Το ιδιο , για ποιες διανομες (desktop environments) μοιαζουν περισσοτερο με αυτο των windows.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις ευκολία, να εγκαταστήσεις και να το ξεχάσεις, βάζεις mint ή κάτι παρόμοιο, πιο εύκολο δεν γίνεται. Απλά, έχε στο νου σου το arch και το gentoo, αν θέλεις να φέρεις το σύστημα 100% στις ανάγκες σου. Απαραίτητη προϋπόθεση, να ξέρεις τις ανάγκες σου, επομένως πρέπει πρώτα να ασχοληθείς με τις πιο...mainstream διανομές, να καταλάβεις τί ζητάς και μετά ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ, να παίξεις με τα πιο "δύσκολα". Άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα λίγο χθες το elementary, οκ ότι περίμενα σε γενικές γαμμές. Ωραίο το DE, αρκετά Polished διανομή στο μάτι τουλάχιστον. Μου έκανε τρομερή εντύπωση πως η default εφαργμογή browser "web" (αν θυμάμαι καλά το όνομα) δίνει επιλογή για firefox sync. 

Εγκατέστησα και tumbleweed αλλά δεν το έτρεξα να το δω, ίσως σήμερα αν έχω χρόνο.
Έχω κατεβάσει και gecko για να συγκρίνω με το tumbleweed αν τα βρω σκούρα.

Ενώ κατέβασα και το iso το απλό αλλά και αυτό με τους nvdia drivers από nobara, Δεν μπόρεσα να το βάλω σε VM. Νου βγάζει ένα μήνυμα ότι δνε υποστηρίζει τον επεξεργαστή, δεν το συγκράτησα. Θα το ποστάρω όταν το ξαναπροσπαθήσω. Πάντως τσέκαρα στο site τους αν κατέβασα κάτι λάθος αλλά δεν βρήκα πάνω από 1 επιλογή για την κάθε εκδοχή πέρα από το διαφορετικό DE.

Θα ρωτούσα για το systemD - nonsystemD και τι παίζει από πίσω αλλά θα γίνει πανηγυρι, θα το googlάρω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Hawk_K said:

Το void όπως και το Manjaro θα έχω σε επόμενη φάση για δοκιμή αν δεν βγάλω άκρη με τ α υπόλοιπα γιατί ίσως φοβάμαι λίγο να μπλέξω με arch based συστήματα. Το endeavour μου φάνηκε να θέλει λίγο δουλειά παραπάνω και το άφησα στην άκρη.

Όπως διαβάζουμε εδώ στην επίσημη τεκμηρίωση του void, ο τρόπος που ενδείκνυται για να σηκώσεις δίκτυο είναι

A simple way to configure a static network at boot is to add the necessary ip(8) commands to the /etc/rc.local file:

ip link set dev eth0 up
ip addr add 192.168.1.2/24 brd + dev eth0
ip route add default via 192.168.1.1

δηλαδή ο αρχάριος χρήστης, στον οποίον προτείνει ο rhtoras να βάλει void, πρέπει να ξέρει την σύνταξη της εντολής ip (ή να ξέρει ότι υπάρχουν οι manpages και να διαβάσει 2000 γραμμές τεκμηρίωσης), να ξέρει τι είναι διεύθυνση ip, class c δίκτυο, netmask, κτλ και να πάει αυτά να τα βάλει χειροκίνητα στο αρχείο.

Χρειάζεται να πω κάτι άλλο για το void; Είναι, ρε παιδί μου, να τραβάς τα μαλλιά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • κλειδώθηκε και ξεκλειδώθηκε αυτό το θέμα
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2024 στις 11:02 ΠΜ, mphxths είπε

Ventoy και αγιος ο θεος. Φτιαχνεις ενα στικακι με αυτο και απλα το φορτωνεις isos. Kαι απο κει , δοκιμαζεις.
 

Ναι , γιατι ειναι δυσκολη εννοια και concept για καποιους , να ακουσουν το προβλημα και να προτεινουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ μια λυση. Ο καθενας προτεινει οτι του αρεσει και χρησιμοποιει , ασχετως αν αυτο δινει λυση ή βολευει το νηματοθετη. Ποιες ειναι user friendly διανομες ειναι γνωστο και δεν σηκωνει προσωπικη αποψη. Το ιδιο , για ποιες διανομες (desktop environments) μοιαζουν περισσοτερο με αυτο των windows.
 

Γιατί να μην γνωρίζω το Ventoy τόσο καιρό; Θα είχα γλυτώσει δεκάδες γράψε σβήσε με το Rufus 😅

Επεξ/σία από Bourdoulas
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βγάλει από τις επιλογές μου το elementary γιατί μου έδωσε την αίσθηση ότι ουσιαστικά είναι για αυτούς που θέλουν έναν κλώνο του macos, χωρίς πολλά customization κτλ. Μπορεί και να δίνει την δυνατότητα να το αλλάξεις τελειώς δεν ξέρω, δεν το έψαξα τόσο πολύ.

Ασχολήθηκα λίγο με opensuse και το gecko. Το opensuse αν και πιο raw σε σχέση με το gecko μπορώ να πω ότι το gecko το βρήκα λίγο πιο complicated, βέβαια μάλλον παίζει και ρόλο ότι κατέβασα έκδοση budgie και cinnamon που δεν έχω ξανα δουλέψει.

Το opensuse οκ ακόμη και στο VM είναι σβέλτο και έχει αρκετά εργαλεία, σου έχει και στο welcome τον τρόπο να βάλεις nvidia drivers. Το δουλεύω με KDE και κάηκα λίγο με το software centre του KDE και το αντίστοιχο του yast. Του KDE οκ έχει το κλασσικό Interface όπως τα περισσότερα τέτοια centers που κατηγοριοποίηση εφαρμογών κτλ. Υπάρχει διαφορά από που εγκαθιστάς κάτι; Αν κατάλαβα καλά λίγο που διάβασα ουσιαστικά όλα μέσω του yast γίνονται στο background.

Ερώτηση, στο VM σύστημα πως μπορώ να δω αν κάποιες συσκευές που έχω θα είναι compatible με την αντίστοιχη διανομή; Για παράδειγμα ήχο είχα από τα ασύρματ αακουστικά μου αλλά μέσα στα settings δεν έδειχνε ότι έχω συνδεδεμένα ακουστικά ή bluetooth dongle.

Τέλος, αυτά τα άπειρα default apps του KDE όπως το Kmail για παράδειγμα, είναι ΟΚ; επίσης αν εγώ χρησιμοποιώ κάτι άλλο μπορώ να τις κάνω uninstall φαντάζομαι (αν αυτό έχει κάποιο νόημα).

Υ.Γ. επειδή δοκίμασα διάφορα DEs να πω την αλήθεια μόνο το gnome και το KDE μου άρεσαν εμφανισιακά και αναγκαστικά cinnamon αν έβαζα Mint. Gnome απλά πρέπει αν μπλέξεις με διάφορα extensions για να έρθει να γίνει ανρθώπινο.
 

edit: nobara σε VM δεν μπορώ να βάλω με καμιά Παναγία.

Επεξ/σία από Hawk_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...