Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τη γνώμη μου, το Mint είναι το πιο απλό για να κάνει κάποιος μετάβαση από Windows, και αισθητικά είναι πολύ ευχάριστο.Ωστόσο, στους δικούς μας υπολογιστές (HP=15s series και Lenovo SFF) έχει δύο πολύ βασικά μειονεκτήματα τα οποία δεν υπάρχουν στο Ubuntu και Fedora, όπως τα διαπιστώνουμε εμείς με καθημερινή χρήση στο σπίτι και στη δουλειά. Πρώτον, δεν λειτουργεί το suspend (δεν επανέρχονται), το οποίο είναι πρόβλημα. Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι στις βιντεοκλήσεις το μικρόφωνο λειτουργεί μόνο με το ένα κανάλι κλειστό και η ποιότητα στις κάμερες είναι σαφώς υποδεέστερη. Μέχρι σήμερα, λύση δεν έχουμε βρει.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης το Mint εχει partition manager που δεν ειναι user friendly για αρχαριο στην διαρκεια της εγκαταστασης.

To MX Linux ειναι οτι καλυτερο υπαρχει με διαφορα κατα την γνωμη μου.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Hello για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα γράψω σε αυτό μιας και το ζήτημα είναι παρόμοιο.

Πριν μερικά χρόνια είχα εγκαταστήσει το Desktop μου PopOS, το οποίο οκ σε γινικές γραμμές με βόλεψε και το χρησιμοποίησα περίπου 1,5 χρόνο (είχα κάνει και μερικές ερωτήσεις εδώ στο φόρουμ). Λόγω gaming είχα επιστρέψει σε windows 10. Πλέον έχω αγοράσει ένα xbox εδώ και καμια διετία περίπου, συνεπώς το gaming στο pc το έχω παρατήσει, κυριολεκτικά δεν έχω ανοίξει κανένα game. Στον λίγο χρόνο στον οποίο έχω πλέον και μπορώ να ασχοληθώ, θα ανοίξω το xbox.

Οπότε με βάση το παραπάνω και επειδή πάντα με τρώεει λίγο ο πισινός μου να ασχοληθώ με λίνουξ γιατί μου αρέσει, σκέφτoμαι να ξανά πετάξω τα windows. 
Σε αυτή την περίπτωση σκεφτόμουν να ξανά βάλω Pop γιατί ξέρω λίγο πολύ τι να περιμένω και από εκεί και έπειτα σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω κάτι διαφορετικό και έχω ξεχωρίσει Nobara και Opensuse tumbleweed. To opensuse ειναι το νο1 σαν επιλογή αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου. Θέλω την γνώμη και τις προτάσεις σας πάνω σε αυτό. 

Τέλος, επειδή τα έχει φτήσει ένα wifi adapter που έχω σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω. Έχω δει ότι ειναι οκ για λινουξ, αν και βρίσκω διάφορα troubleshootings αν το γκουγκλάρω δηλαδή κάποιοι είχαν θέματα.  Μπορεί κάποιος κάποιο που να παίζει Out of the box, χωρίς να χρειαστεί scriptάκια κτλ?
TP-LINK Archer T4U v1 Ασύρματος USB Αντάπτορας Δικτύου 867Mbps | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε τρώει ο "πωπός" να βάλεις "popos";;; :D

Βλέπω ότι έχει σταματήσει στην 22.04 οπότε είναι πάνω από δύο χρόνια που δεν έχει ενημερωθεί και αυτό δεν είναι καλό από άποψη ασφάλειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, micos000 said:

Δηλαδή σε τρώει ο "πωπός" να βάλεις "popos";;; :D

Βλέπω ότι έχει σταματήσει στην 22.04 οπότε είναι πάνω από δύο χρόνια που δεν έχει ενημερωθεί και αυτό δεν είναι καλό από άποψη ασφάλειας.

Με τρώει να βάλω opensuse κυρίως, αλλά δεν έχω καταλάβει από το ψάξιμο που έκανα αν είναι οκ για έναν σχετικά αρχάριο. Δεν θα είναι η πρώτη μου επαφή οπότε δεν νομίζω να είναι τόοοοοσο δύσκολο. Είναι δημοφιλής διανομή φαντάζομαι έχει από όλα τα γνωστά εργαλεία και εφαρμογές. 
To nobara το σκεφτόμουν για την πιθανότητα μήπως παίξω κάτι στο μέλλον αλλά δεν το βλέπω.

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο; To Pop απλά το ξέρω αλλά δεν θα ήθελα μάλλον κάτι πάλι ubuntu-ubuntu based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν περιμένεις λίγο θα σου προτείνουν αρκετά οι λινουξάδες.

Θα έλεγα να δεις το mint, αλλά επειδή...

16 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

δεν θα ήθελα μάλλον κάτι πάλι ubuntu based.

...δες σε fedora γιατί το suse έχω την εντύπωση ότι είναι κάποιος πιο... business-oriented

EDIT:

Δες και Elementary OS και Deepin.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά δοκίμασε ubuntu / linux mint . 

απλά λόγω ενός bug που έγινε στο linux mint
θα σου προτείνω ubuntu 24.04.1 

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, micos000 said:

...δες σε fedora γιατί το suse έχω την εντύπωση ότι είναι κάποιος πιο... business-oriented

Η εταιρία suse βγάζει κάποια επαγγελματικά προϊόντα με τίτλο suse τάδε (πχ suse sle). Το "opensuse" (το οποίο θα φύγει σε λίγο καιρό σαν τίτλος) είναι ξεχωριστό και απευθύνεται σε γενικό κοινό. Δηλαδή μπορείς μπακάλικα να σκεφτείς ότι το  Opensuse Leap / Tumbleweed είναι το αντίστοιχο του Fedora ενώ τα Suse τάδε είναι το αντίστοιχο του Redhat Enterprise Linux.

2 hours ago, Hawk_K said:

έχω ξεχωρίσει Nobara και Opensuse tumbleweed. To opensuse ειναι το νο1 σαν επιλογή αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου. Θέλω την γνώμη και τις προτάσεις σας πάνω σε αυτό.

1 hour ago, Hawk_K said:

Με τρώει να βάλω opensuse κυρίως, αλλά δεν έχω καταλάβει από το ψάξιμο που έκανα αν είναι οκ για έναν σχετικά αρχάριο. Δεν θα είναι η πρώτη μου επαφή οπότε δεν νομίζω να είναι τόοοοοσο δύσκολο. Είναι δημοφιλής διανομή φαντάζομαι έχει από όλα τα γνωστά εργαλεία και εφαρμογές. 
To nobara το σκεφτόμουν για την πιθανότητα μήπως παίξω κάτι στο μέλλον αλλά δεν το βλέπω.

Οι διανομές ακολουθούν συνήθως δύο μοντέλα:

  • Stable Release: Κάθε τόσο (πχ 6 μήνες, 2 χρόνια, κτλ) βγαίνει μια νέα έκδοση με τις εκδόσεις πακέτων που υπάρχουν τότε και αυτές κλειδώνουν. Δεν αναβαθμίζεται κανένα πακέτο σε νέες εκδόσεις. Μπαίνουν μόνο αναβαθμίσεις ασφαλείας.
  • Rolling Release: Συνεχώς αναβαθμίζονται τα πακέτα όταν βγαίνει νέα έκδοση από το upstream project.

Το stable μοντέλο δεν έχει συνεχείς αναβαθμίσεις οπότε είναι πιο σπάνιο να σπάσει κάτι και να θέλει manual εργασία που ένας αρχάριος ίσως να μην μπορεί να κάνει. Έτσι ενδείκνυνται πιο πολύ για κάποιο αρχάριο. Έχουν το αρνητικό ότι συνήθως έχουν παλαιά πακέτα οπότε δεν είναι για νέο hardware.

Το rolling μοντέλο παρέχει τις νεώτερες εκδόσεις οπότε μπορείς εύκολα να δεις μια νέα κάρτα γραφικών, να έχεις το τελευταίο steam που διορθώνει τις επιδόσεις στο Ψ παιχνίδι, κτλ. Υπάρχει όμως πιθανότητα να σπάσει κάτι και να μην ξέρεις πώς να το φτιάξεις αν δεν έχεις μια κάποια γνώση.

Quote
audacity-dmo (1:3.6.2-dmo1) unstable; urgency=medium
  * New upstream release.
 -- Christian Marillat <[email protected]>  Tue, 03 Sep 2024 19:08:56 +0200

firefox (130.0-1) unstable; urgency=medium
  * New upstream release.
 -- Mike Hommey <[email protected]>  Wed, 04 Sep 2024 06:29:13 +0900

gnome-shell-extension-dashtodock (95-1) unstable; urgency=medium
  * New upstream release
 -- Jonathan Carter <[email protected]>  Tue, 03 Sep 2024 18:08:15 +0200

libportal (0.8.0-1) unstable; urgency=medium
  * New upstream release
 -- Simon McVittie <[email protected]>  Tue, 03 Sep 2024 11:58:12 +0100

linux (6.10.7-1) unstable; urgency=medium
  * New upstream stable update:
 -- Salvatore Bonaccorso <[email protected]>  Sat, 31 Aug 2024 12:14:41 +0200

Για παράδειγμα, πριν λίγο που έκανα apt update σε debian unstable, πήρα τις παραπάνω αναβαθμίσεις. Μπορεί να κάνεις κάθε 5 λεπτά update και να παίρνεις και από 1 νέα αναβάθμιση.

Τώρα, οι συγκεκριμένες διανομές που επέλεξες ξεφεύγουν λίγο από τις παραπάνω περιγραφές.

Το fedora (και υποθέτω το nobara) ακολουθεί το release μοντέλο αλλά με πιο υβριδικό τρόπο. Κάποια κρίσιμα πακέτα παίρνουν συνεχώς αναβαθμίσεις αντί να είναι τα πάντα κλειδωμένα.

Το Tumbleweed ακολουθεί μεν το rolling μοντέλο, αλλά χρησιμοποιεί τις λεγόμενες snapshots. Σε άλλες rolling διανομές όπως πχ Gentoo, Arch, Debian unstable (δεν είναι ακριβώς rolling αλλά δεν είναι του παρόντως), όταν το upstream project κάνει release μια έκδοση, χτίζεται και μπαίνει στο αποθετήριο, όπως έβαλα στο quote μου πάνω. Το tumbleweed χτίζει τα πακέτα, και κάθε 1 ημέρα, τα παγώνει σε ένα "snapshot" το οποίο περνάει από ορισμένους ελέγχους. Όταν κάτι σπάει, προστίθεται ένας νέος έλεγχος ώστε να μην ξαναγίνει αυτό. Για παράδειγμα πριν λίγους μήνες, πέρασε στο debian unstable η νέα έκδοση του udisks. Ενώ η προηγούμενη έκδοση φόρτωνε δυναμικά  τα plugins, η νέα τα απαιτούσε να υπάρχουν όλα. Ο packager δεν το πρόσεξε αυτό και δεν έβαλε ως εξάρτηση την libnvme με συνέπεια κανείς να μην μπορεί να σηκώσει γραφικό περιβάλλον. Στο tumbleweed δεν υπήρξε αυτό το πρόβλημα γιατί το έπιασε ο έλεγχος του γραφικού περιβάλλοντος.

Αν διαβάσεις μηνύματα των devs θα δεις να μιλάνε με ουρές και με κεφάλια για την OpenQA ότι είναι το καλύτερο πράγμα μετά τον τροχό. Δεν είναι τόσο τέλεια όσο λένε και μάλιστα οι έλεγχοι έχουν φτάσει να είναι τόσοι πολλοί που πολλές φορές να μην φτάνουν οι 24 ώρες για να δοκιμαστεί η κάθε snapshot και να πρέπει κάποιοι έλεγχοι να παρακάμπτωνται. Πάντως είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο το οποίο έχει βοηθήσει πολλές φορές στο να έχεις πιο μεγάλη σταθερότητα από πχ το Arch.

Επίσης το μανίσιο στήσιμο που έχουν επιλέξει οι openSuse devs είναι btrfs με patches στον grub ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορείς εύκολα να εκκινήσεις από παλαιότερα στιγμιότυπα του συστήματος. Αυτό βοηθάει επίσης στο ότι όταν θα σπάσει μια αναβάθμιση με τρόπο που δεν ξέρεις να τον φτιάξεις, μπορείς να εκκινήσεις ξανά από πριν την κάνεις και να έχεις ένα σύστημα που να δουλεύει και μετά να περιμένεις να φτιαχτεί στην επόμενη snapshot.

TL;DR Το Tumbleweed είναι rolling και, όπως όλες οι rolling, δεν ενδείκνυται για τελείως αρχάριο. Η fedora είναι λίγο πιο καλή επιλογή (και η Mint ακόμη πιο καλή). Αν, παρόλα αυτά, θέλεις να πας σε rolling, τότε το Tumbleweed έχει κάποια features που θα σου κάνουν πιο εύκολη τη ζωή από άλλες rolling.

Σκέψου και κρίνε τι σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, micos000 said:

Βλέπω ότι έχει σταματήσει στην 22.04 οπότε είναι πάνω από δύο χρόνια που δεν έχει ενημερωθεί και αυτό δεν είναι καλό από άποψη ασφάλειας.

Όχι το PopOS παίρνει αναβαθμίσεις ασφαλείας κανονικά και τρέχει τελευταίο πυρήνα. Αλλά αυτό που  έχει μείνει πραγματικά πίσω είναι η έκδοση του Gnome που έχει. Και η επόμενη έκδοση θα βγει με περιβάλλον COSMIC που είναι ακόμα σε μια πρώιμη δοκιμαστική έκδοση.

Σαν χρήστης του PopOS έχω δεχτεί τα παραπάνω, και δε με έχουν επηρεάσει. Αλλά αντικειμενικά η διανομή αυτή τη στιγμή είναι ένα μεγάλο στοίχημα. Πιστεύω θα το κερδίσει, αλλά αυτό είναι και μια προσωπική εκτίμηση.

Δε θα το έβγαζα έξω, ούτε θα προτείνω και κάτι άλλο, έχουν προταθεί εξαιρετικές διανομές μέχρι στιγμής και είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Η μεγάλη ερώτηση κατ εμέ δεν είναι η διανομή, είναι το περιβάλλον εργασίας που σε βολεύει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Hawk_K said:

Θέλω την γνώμη και τις προτάσεις σας πάνω σε αυτό. 

Nobara σε fedora-based , endeavouros/manjaro σε arch-based , popos/mint σε ubuntu-based. Το nobara ακολουθει το release plan του fedora , endeavouros/manjaro ειναι rolling , popos/mint ακολουθουν το release plan του ubuntu.

Ιδανικα θα προτεινα fedora , ubuntu , arch , opensuse , αλλα θελουν "δουλεια" για να ερθουν σε ανθρωπινη μορφη :)

2 minutes ago, asfodelus said:

Η μεγάλη ερώτηση κατ εμέ δεν είναι η διανομή, είναι το περιβάλλον εργασίας που σε βολεύει περισσότερο.

KDE/Gnome. Τα υπολοιπα ειναι πλεμπες και οποιος δεν το παραδεχεται/βλεπει , εθελοτυφλει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Για γραφικό περιβάλλον σκέφτομαι το KDE το οποίο δεν το έχω δουλέψει ποτέ. Gnome έχω δουλέψει στο παρελθόν και έχει τα καλά του και τα στραβά του από ότι θυμάμαι από το pop με extensions ιστορίες κτλ. Έχω δουλέψει λίγο και xfce επειδή έχω βάλει Mint σε ένα παλιό λάπτοπ αλλά δεν το δουλεύω εδώ και καιρό πλέον.

Επιπλέον να πω πως δεν έχω κανένα τρελό hardware, 16GB RAM, i57500 και κάρτα 1060.

Σκεφτόμουν μια δοκιμή σε κάτι rolling για αυτό και σκεφτόμουν το tumbleweed το οποίο και εγώ διάβασα πως έχει ένα τσικ περισσότερη ασφάλεια στο να μην σπάσει. αλλά ίσως πρέπει να κοιτάω τις stable εκδόσεις π.χ το leap για το συγκεκριμένο.
Είδα και το gecko το οποίο βασίζεται σε suse και είναι πιο στημένο (;).

Τώρα σε ubuntu based, θα έβαζα ίσως το κλασσικό αλλά σε μορφή kubuntu ή elementary λόγω DE.

Επειδή η επαφή μου μέχρι τώρα έχει να κάνει με τα Ubuntu based distros και εκεί πέρα από τα software centers (ή όπως λέγεται) πας σε κάποια sites κατεβάζεις ένα deb αρχείο και το τρέχεις. Στις υπόλοιπες διανομές τύπου Nobara και suse τι κάνεις;

42 minutes ago, mphxths said:

Ιδανικα θα προτεινα fedora , ubuntu , arch , opensuse , αλλα θελουν "δουλεια" για να ερθουν σε ανθρωπινη μορφη :)

με την παραπάνω φράση τι εννοούμε, το να γίνουν εγκατάσταση πολλά πακέτα manually ή παίζουν μεγαλύτερα challenges?


Y.Γ. για το wifi adapter καμια γνωμούλα παίζει; 😁
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Hawk_K said:

Σκεφτόμουν μια δοκιμή σε κάτι rolling για αυτό και σκεφτόμουν το tumbleweed το οποίο και εγώ διάβασα πως έχει ένα τσικ περισσότερη ασφάλεια στο να μην σπάσει. αλλά ίσως πρέπει να κοιτάω τις stable εκδόσεις π.χ το leap για το συγκεκριμένο.
Είδα και το gecko το οποίο βασίζεται σε suse και είναι πιο στημένο (;).

Δεν εχω ασχοληθει με το gecko , αλλα κυκλοφορει εδω και πολυ καιρο και θεωρω ειναι αξιολογη προσπαθεια. Το tumbleweed ειναι σταθερο , rolling και ενημερωνεται στην ωρα του. Δεν υπαρχει λογος να πας στο leap , αν σκεφτεσαι να περασεις opensuse.
 

19 minutes ago, Hawk_K said:

Στις υπόλοιπες διανομές τύπου Nobara και suse τι κάνεις;

Toν σταυρό σου :) Αν κατι δεν υπαρχει στα αποθετηρια , τοτε ευχεσαι να υπαρχει σε καποιο σαιτ σε rpm format. Σοβαρα πακετα , κυκλοφορουν συνηθως σε deb και rpm. Για παραδειγμα o microsoft edge , κυκλοφορει και στα δυο φορματς. Επισης τα σοβαρα πακετα , με την εγκατασταση τους , εγκαθιστουν και το αποθετηριο τους ωστε να μην τρεχεις στο σαιτ τους για τα updates αλλα να ενημερωνονται απο το αποθετηριο. Τελος υπαρχουν και αποθετηρια τριτων , οπως τα ppa στο ubuntu , που μπορεις να βρεις καποιο πακετο που δεν υπαρχει στα επισημα αποθετηρια της διανομης.

Για εμενα , το arch (και οι arch-based διανομες) που χρησιμοποιει το AUR , εχει πλεονεκτημα ολων των υπολοιπων διανομων , μιας και στο AUR βρισκεις σχεδον τα παντα , ακομα και proprietary πακετα. Ειναι σαν να εχεις ενα 3rd party repo , με τα παντα μεσα !
 

19 minutes ago, Hawk_K said:

με την παραπάνω φράση τι εννοούμε, το να γίνουν εγκατάσταση πολλά πακέτα manually ή παίζουν μεγαλύτερα challenges?

Στο fedora , παιζουν αρκετα challenges. Να εγκαταστησεις το rpmfusion , να περασεις codecs , nvidia drivers , κλπ κλπ. Το nobara που ανεφερα παραπανω , τα εχει ολα προρυθμισμενα και προεγκατεστημενα. Το arch θελει πολυ δουλεια και σεταρισμα. Επισης θελει γενικοτερα δουλεια και η εμφανιση , αναλογως παντα και το desktop environment που θα διαλεξεις. Αν βαλεις καθαροαιμο ubuntu , που εχει απειραχτο (ας πουμε) gnome , θελει αρκετη δουλεια με τα extensions για να το κανεις ανθρωπινο. Ενω το manjaro απο την αλλη μερια εχει εργαλειο που αλλαζει την εμφανιση του gnome κατα βουληση (με την χρηση extensions που εχει προεγκαταστησει για αυτον τον σκοπο προφανως).

Πρεπει να αναρωτηθεις , ποση ορεξη και ποσο χρονο εχεις να σεταρεις την διανομη που θα χρησιμοποιησεις. Αν δεν εχεις ορεξη ή χρονο , πας σε κατι που τα εχει ετοιμα , αλλιως επιλεγεις μια απο τις "μεγαλες" διανομες που προαναφερθηκαν και πειραματιζεσαι :)

ΥΓ : σορρυ δεν ασχολουμαι με usb wifi , μιας και εχω μονο φορητα και ολα εχουν wifi adapters :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Hawk_K said:

Επειδή η επαφή μου μέχρι τώρα έχει να κάνει με τα Ubuntu based distros και εκεί πέρα από τα software centers (ή όπως λέγεται) πας σε κάποια sites κατεβάζεις ένα deb αρχείο και το τρέχεις. Στις υπόλοιπες διανομές τύπου Nobara και suse τι κάνεις;

Ποτέ μην το κάνεις αυτό, εκτός και αν μιλάμε για κάποιο deb που είναι φτιαγμένο από upstream για την δική σου διανομή και τη δική σου έκδοση. Είναι πολύ εύκολο να σπάσεις τα πάντα (και να μην μπορείς να το διορθώσεις σαν αρχάριος) βάζοντας χύμα πακέτα.

19 minutes ago, mphxths said:

Toν σταυρό σου :) Αν κατι δεν υπαρχει στα αποθετηρια , τοτε ευχεσαι να υπαρχει σε καποιο σαιτ σε rpm format. Σοβαρα πακετα , κυκλοφορουν συνηθως σε deb και rpm. Για παραδειγμα o microsoft edge , κυκλοφορει και στα δυο φορματς. Επισης τα σοβαρα πακετα , με την εγκατασταση τους , εγκαθιστουν και το αποθετηριο τους ωστε να μην τρεχεις στο σαιτ τους για τα updates αλλα να ενημερωνονται απο το αποθετηριο. Τελος υπαρχουν και αποθετηρια τριτων , οπως τα ppa στο ubuntu , που μπορεις να βρεις καποιο πακετο που δεν υπαρχει στα επισημα αποθετηρια της διανομης.

Για εμενα , το arch (και οι arch-based διανομες) που χρησιμοποιει το AUR , εχει πλεονεκτημα ολων των υπολοιπων διανομων , μιας και στο AUR βρισκεις σχεδον τα παντα , ακομα και proprietary πακετα. Ειναι σαν να εχεις ενα 3rd party repo , με τα παντα μεσα !

Νομίζω πως από όλα τα "επιχειρήματα" των "btw i use arch" δεν υπάρχει άλλο πιο υπερφουσκωμένο hype από το AUR. Ναι βρίσκεις τα πάντα αλλά σε όλο το εύρος ποιότητας πακεταρίσματος. Ακολουθεί αστήρικτη στατιστική βγαλμένη από το στομάχι μου: 5% του AUR είναι ιοί και malware, 30% είναι κακογραμμένα που τυγχάνει να παίζουν στο μηχάνημα του uploader, 55% είναι αξιοπρεπή έως καλούτσικα που μπορεί σπάνια να προκαλέσουν πρόβλημα, μόλις 10% είναι προσεγμένα και καλογραμμένα από κάποιον με γνώσεις και μεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, imitheos said:

Νομίζω πως από όλα τα "επιχειρήματα" των "btw i use arch" δεν υπάρχει άλλο πιο υπερφουσκωμένο hype από το AUR. Ναι βρίσκεις τα πάντα αλλά σε όλο το εύρος ποιότητας πακεταρίσματος. Ακολουθεί αστήρικτη στατιστική βγαλμένη από το στομάχι μου: 5% του AUR είναι ιοί και malware, 30% είναι κακογραμμένα που τυγχάνει να παίζουν στο μηχάνημα του uploader, 55% είναι αξιοπρεπή έως καλούτσικα που μπορεί σπάνια να προκαλέσουν πρόβλημα, μόλις 10% είναι προσεγμένα και καλογραμμένα από κάποιον με γνώσεις και μεράκι.

Ισχυουν αυτα που λες. Αλλα θελω να πιστευω οτι οι arch users ειναι ψαγμενοι σε αρκετο βαθμο για να αποφυγουν πακετα με μηδεν votes ή popularity αμφιβολου περιεχομενου. Απο την αλλη , αυτα που βρισκεις εκει μεσα , αξιζει το οποιο "calculated" ρισκο. 

Για παραδειγμα , εισαι σε μια non-arch διανομη και θες να περασεις το vmware. Τι κανεις ? Κατεβαζεις το .bundle και το περνας "εξω απο τον package manager" ? Αυτο που λεμε συνεχεια να μην κανει κανείς ? Μπαμ ! Παρτο :)  Τελεια "γραμμενο" και πακεταρισμενο και κανει και compile τα modules του σε καθε kernel update. 
Τις προαλλες ηθελα να περασω drivers για εναν hp εκτυπωτη. Ηθελα ομως ΜΟΝΟ τους drivers και οχι ολη την σουιτα του hplip , που ειναι ενα κακογραμμενο gui. Καποιος ειχε την ιδια ιδεα και αναγκη με μενα μαλλον και μπαμ ! και μπαμ ! :) 

Hθελα να παιξω με το mission center. Tα επισημα πακετα που προσφερει ειναι σε flatpak και appimage (και snaps ισως). Come on  που λενε και στο χωριο μου. Μπαμ παρτο ! Aν μπορω να αποφυγω flatpaks/snaps/appimages , θα το κανω !!

Mε τρια παραδειγματα , θελω να δειξω ποσο βολευει το AUR. Σε αλλες διανομες , θα περιοριζομουν. Και για μενα , η διανομη με τα περισσοτερα διαθεσιμα πακετα (με οποιον τροπο , αλλα κυριως σε native μορφη) ... κερδιζει. Χωρις να θελω να υποβαθμισω την σπουδαιοτητα των αλλων χαρακτηριστικων της οποιας διανομης. Αλλα να εχω την τελεια διανομη , χωρις πακετα ... δωρον αδωρον.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καεί λίγο με την όλη φάση, είδα βιντεάκια, διάβασα και κάποια πράγματα και δνε έχω καταλήξει κάπου.

Κατέβασα nobara, gecko και elementary και θα τα δοκιμάσω σε virtual machine να δω πως είναι σε πρώτη φάση. Από arch based να δοκιμάσω Manjaro; Μου φάνηκε πως το endeavour θα πρέπει να περάσω αρκετά πράγματα μόνος για να το σετάρω. Βέβαια το ίδιο μπορεί να ισχύει και στο manjaro και να μην το είδα γιατί δεν το έψαξα αρκετά.

Με μια πρώτη ματιά πάντως η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά τα Ubuntu based μοιάζουν να είναι τα πιο εύκολα-διαχειρίσιμα συστήματα με μεγάλο ocmmunity από πίσω για troubleshooting κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...