Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, imitheos said:

Το να μπορείς να ανοίγεις zip μπήκε στα windows 7 (αν όχι στα 7,  πάντως μπήκε τρομερά αργά αν σκεφτείς ότι η pkware υπήρχε επί εποχές dos 6). Ούτε καν να μπορείς να δημιουργήσεις ένα zip, μόνο να το ανοίξεις. Για ποια ootb εμπειρία μιλάμε; Κάποια στιγμή μετά μπήκε και άνοιγμα iso, ουάου.

Για οτιδηποτε > 8 δεν μιλησες ? Γιατι αν πιασουμε τα windows 7 , πρεπει να πιασουμε και τις διανομες στην μορφη που ειχαν εκεινη την εποχη. Και δεν θα ειναι ομορφα τα πραγματα :) 
 

1 hour ago, imitheos said:

Εσύ δηλαδή σερφάρεις με τον ενσωματωμένο browser των windows και δεν εγκαθιστάς firefox / chrome / κτλ, διαβάζεις e-mails με τον ενσωματωμένο client των windows (υπάρχει βασικά ενσωματωμένος; παλιά υπήρχε το outlook που ήταν μέρος του office), ανοίγεις αρχεία εικόνας με το paint, ακούς αρχείο μουσικής με το media player, κτλ;

Δεν εχει σημασια τι χρησιμοποιω εγω. Σημασια εχει οτι το λειτουργικο , σου παρεχει out of the box καποια βασικα εργαλεια. Αν σου αρεσουν εχει καλως. Αν οχι , βαζεις αυτα που θες. Προσωπικα ναι , χρησιμοποιω edge :) , και εχω και τον opera για το ενσωματωμενο vpn που εχει , για ειδικες καταστασεις. vlc για να stream-αρω την ip camera , thunderbird για τα emails (ναι υπαρχει mail app , που λογικα θα με εξυπηρετουσε απλα χρησιμοποιω thunderbird εδω και χρονια) , mpc-be για ηχο/βιντεο. Φωτογραφιες ανοιγω με το ενσωματωμενο app. Δεν κανω καποια ιδιαιτερη επεξεργασια. Αν θελω κατι προχωρημενο ειτε με paint ειτε με gimp. Θα μου πεις , οτι ολα αυτα υπαρχουν και στο λινουξ. Αλλα μετα πρεπει να μιλησουμε για drivers και gaming και τα σχετικα...
 

1 hour ago, imitheos said:

Όχι δεν θίγω καθόλου αυτό. Δεν ανέφερα την λέξη εύχρηστο πουθενά.

Τωρα εσυ παιζεις με τις λεξεις. Δεν εγραψες ...
 

1 hour ago, imitheos said:

Αν της δώσω τώρα υπολογιστή με windows (ειδικά οτιδήποτε > 8), θα χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.

ε ? Αυτο τι σημαινει ? Οτι το opensuse ειναι για την μητερα σου πιο ευχρηστο απο τα windows. Αυτες τις σοφιστειες , δεν το εγραψα , αλλα το εννοουσα , αλλα δεν χρησιμοποιησα αυτες τις λεξεις , περνανε στα millenials , οχι σε μενα :) Δεν υπαρχει περιπτωση να παει χρηστης απο οποιαδηποτε διανομη λινουξ , οσο και αν την εχει συνηθισει , σε windows και να πει ... πωωωω τι γινεται εδω περα ? Χαος , μπλεξιμο , δυσχρηστια ... Σε αλλο παραλληλο συμπαν ισως. Σε αυτο οχι.
 

1 hour ago, imitheos said:

Αν, για παράδειγμα, βγάλουμε από την εξίσωση την περίπτωση τελευταίας τεχνολογίας hw για gaming, ένα λίγο παλαιότερο desktop ή laptop σε χρήση "workstation" μπορεί κάλιστα να έχει πιο εύχρηστη και άνετη εμπειρία σε μια friendly διανομή από ό,τι στα windows. Να αναφέρουμε και drivers για να είναι πιο εύκολη η δουλειά σου.

Έχω τύχει περιπτώσεις φίλων όπου bluetooth ποντίκι, usb κάρτα ήχου, ασύρματο usb stick ήθελαν να βάλεις το cd (ή να πας στο χ site) για να κατεβεί το driver σε windows ενώ έπαιξαν με τη μία σε linux χωρίς να κάνουν τίποτα. Η σύνδεση εξωτερικής οθόνης έπαιζε το ίδιο καλά, αν όχι καλύτερα και γενικά είχαν μια χαρά ξένοιαστη εμπειρία. Το μόνο σημείο που μπορώ να πω ότι είχαν καλύτερη εμπειρία σε windows ήταν η διάρκεια της μπαταρίας  (για ootb μιλάμε φυσικά, πειράζοντας κάποιες παραμέτρους ερχόταν στο περίπου στην ίδια διάρκεια) και εκείνο εξαρτάται από το πόσο crap hw μιλάμε.

Δεν δεχομαι επουδενι , να καθοριζει το software (λειτουργικο) , το τι hardware θα χρησιμοποιησει ο χρηστης. Ειναι ανηκουστο. Δεν με ενδιαφερει ποιος φταιει για αυτο το γεγονος. Ας κατσει η λινουξ κοινοτητα να βγαλει drivers για τα παντα. Δηλαδη σκεψου να ημουν λεφτας , να θελω να παρω κατι τελευταιας τεχνολογιας και να θελω να βαλω λινουξ , και να ερχεσαι και να μου λες... ξερεις μπηχτακο , παρει κατι παλιοτερο για να εισαι συμβατος. Που γινονται αυτα ? Σε αλλους πλανητες ειμαι σιγουρος οτι δεν γινονται !!
Οσο για τους drivers που αναφερεις , αναφερεσαι σε εξωτερικες συσκευες usb. Δεν νομιζω να εχεις απαιτηση απο το λειτουργικο να υποστηριζει εγγενως ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν το κανει εχει καλως. Αλλα απο τα windows 10 και πλεον , ootb υποστηριζονται τα 99% των υποσυστηματων οποιουδηποτε μηχανηματος , desktop ή laptop. 
Επισης αναφερθηκες στην συνδεση εξωτερικης οθονης. Μεχρι πριν μερικα χρονια , ηταν χειροτερα τα πραγματα. Τα τελευταια 1-2 χρονια , με gnome θεωρω οτι η εμπειρια χρησης σε αυτον τον τομεα ειναι εφαμμιλη με αυτη των windows. Οι αλλοι DEs δεν ξερω τι κανουν σε αυτο το θεμα. Δεν ασχολουμαι με πλεμπες :) 
 

33 minutes ago, SOADNICK said:

Τελικά καταλήξαμε πως αρχάριος είναι ο αρκετά ικανός να στήσει VM αλλά ταυτόχρονα ο όχι αρκετά ικανός να κάνει copy paste τρεις εντολές απ' το documentation του fedora;

Το καταλαβαινεις πιστευω οτι το virtualbox ή το vmware ειναι γραφικο εργαλειο , με κλικ κλικ κλικ και ευκατανοητο μενου και επιλογες ? Ενα VM αν στησει καποιος σε καποιο απο αυτα τα δυο προγραμματα , μετα τελος. Το τερματικο ειναι μαυρο... φοβιζει ;) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οποιοδήποτε απο τα γνωστά distro και να χρησιμοποιήσει κάποιος θα κάνει μια χαρά δουλειά και εύκολα. PopOS, Ubuntu, Mint, Fedora ακόμα και πολλά arch based(Garuda πχ) είναι όλα μια χαρά για τον οποιονδήποτε!

Αυτά που αναφέρετε για τα Fedora να ξέρετε ότι πλεον(workstation 40) αφορούν πολύ συγκεκριμένα codecs που δεν τα χρησιμοποιούν και όλοι καθημερινά και για τα οποία το λειτουργικό σου δίνει απο μονο του οδηγίες, που έρχονται σε πέρας με δυο/τρια κλικ, καμία σχέση με το βουνό που παρουσιάζετε εδώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mphxths said:

Δεν εχει σημασια τι χρησιμοποιω εγω. Σημασια εχει οτι το λειτουργικο , σου παρεχει out of the box καποια βασικα εργαλεια. Αν σου αρεσουν εχει καλως. Αν οχι , βαζεις αυτα που θες.

Α, το "θέλει out of the box εμπειρία για αυτό πάει στα windows" έγινε "σου δίνει κάποια βασικά εργαλεία. αν δεν σου αρέσουν βάζεις αυτά που θες".

Ωραία και το fedora σου παρέχει κάποια βασικά εργαλεία και αν δεν σου αρκούν απλά βάζεις codecs, κτλ. Στο linux το  βλέπεις ως αρνητικό που πρέπει να το κάνεις μόνος σου αλλά στα windows δεν έγινε και κάτι.

1 hour ago, mphxths said:

ε ? Αυτο τι σημαινει ? Οτι το opensuse ειναι για την μητερα σου πιο ευχρηστο απο τα windows. Αυτες τις σοφιστειες , δεν το εγραψα , αλλα το εννοουσα , αλλα δεν χρησιμοποιησα αυτες τις λεξεις , περνανε στα millenials , οχι σε μενα :)

Όχι δεν σημαίνει αυτό. Πάλι μου βάζεις λόγια που δεν είπα. Τόνισα και πριν ότι δεν ανέφερα την λέξη εύχρηστο. Είπα ότι αυτό που θα μάθεις πρώτο το μαθαίνεις πιο εύκολα γιατί δεν χρειάζεται να αλλάξεις συνήθειες και να συνηθίσεις το νέο που δουλεύει διαφορετικά. Να στο πω διαφορετικά. Πολύς κόσμος που δοκιμάζει να αλλάξει από qwerty σε dvorak, του φαίνεται δύσκολο. Αν όταν ξεκινούσε και δεν ξανα-πληκτρολογήσει ποτέ, ξεκινούσε με dvorak, θα μάθαινε εκείνο εύκολα (ή τουλάχιστον όσο εύκολα - δύσκολα έμαθε το qwerty) και θα του φαινόταν το qwerty δύσκολο. Ο κύριος λόγος που τα windows φαίνονται εύκολα είναι γιατί ξεκινάς να μαθαίνεις αυτά.

1 hour ago, mphxths said:

Δεν υπαρχει περιπτωση να παει χρηστης απο οποιαδηποτε διανομη λινουξ , οσο και αν την εχει συνηθισει , σε windows και να πει ... πωωωω τι γινεται εδω περα ? Χαος , μπλεξιμο , δυσχρηστια ... Σε αλλο παραλληλο συμπαν ισως. Σε αυτο οχι.

Εγώ, που δεν με λες και αρχάριο, όποτε πάω σε windows 10 / 11 χάνω το μπούσουλα οπότε η πραγματικότητα σε διαψεύδει. Μόνο το control panel να εξετάσουμε, από εκεί που μέχρι και τα 7 όλα τα έβρισκες εύκολα, σε 10 / 11 θέλεις διδακτορικό για να βρεις μια επιλογή.

1 hour ago, mphxths said:

α) Δεν δεχομαι επουδενι , να καθοριζει το software (λειτουργικο) , το τι hardware θα χρησιμοποιησει ο χρηστης.

β) Δεν νομιζω να εχεις απαιτηση απο το λειτουργικο να υποστηριζει εγγενως ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Και πάλι αλλάζεις τα λόγια μου. Ούτε έχω κάποια απαίτηση να υποστηρίζονται τα πάντα ούτε είπα ποτέ ότι θα πρέπει να ορίζει το λειτουργικό το hw σου και να αναγκάζεσαι να πας σε κάτι παλιό. Έγραψες ότι αν πάρουμε δύο άτομα ίδιας ηλικίας - γνώσης και τα δώσουμε για ένα χρόνο windows / linux αντίστοιχα, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει καλύτερη εμπειρία αυτός με το linux (για την ακρίβεια έγραψες να ρωτήσουμε ποιος θα έχει αλλά υπονόησες ότι θα έχει καλύτερη εμπειρία αυτός με τα windows). Σου βρήκα λοιπόν μία περίπτωση που τολμώ να πω ότι θα έχει καλύτερη εμπειρία σε linux. Όταν μιλάμε για χρήση workstation σε λίγο παλαιότερο hw. Όχι σώνει και καλά να έχουν όλοι παλιό hw.

Δεν θέλω να σου αποδώσω κίνητρα ότι επίτηδες αλλάζεις τα λόγια μου, να δεχτώ ότι εγώ δεν περιγράφω σωστά αυτό που θέλω να πω και έτσι δεν σου το δίνω να το καταλάβεις. Όπως και να χει όμως, δεν καταλαβαίνεις αυτό που λέω και ήδη έχουμε εκτροχιάσει το νήμα οπότε δεν ξαναγράφω κάτι πάνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, imitheos said:

Ωραία και το fedora σου παρέχει κάποια βασικά εργαλεία και αν δεν σου αρκούν απλά βάζεις codecs, κτλ. Στο linux το  βλέπεις ως αρνητικό που πρέπει να το κάνεις μόνος σου αλλά στα windows δεν έγινε και κάτι.

Eχει διαφορά το "codecs" απο καποια 3rd party apps. Χωρις codecs δεν κανεις δουλεια ootb. Συγκρινεις ανομοια πραγματα. 
 

59 minutes ago, imitheos said:

Τόνισα και πριν ότι δεν ανέφερα την λέξη εύχρηστο.

Toνισα και πριν οτι δεν ειμαι millenial να πιανουν σε μενα αυτες οι λεκτικες σοφιστειες.
 

59 minutes ago, imitheos said:

Ο κύριος λόγος που τα windows φαίνονται εύκολα είναι γιατί ξεκινάς να μαθαίνεις αυτά.

Ουτε καν. Ο λογος που τα windows φαινονται ευκολα ειναι γιατι η εμπειρια χρησης ειναι ευκολη. Δεν χρειαζεται να ανοιξεις τερματικο για να κανεις την δουλεια σου. Ποτέ ομως. Γιατι ολα ειναι κλικ κλικ κλικ. GUIs και αγιος ο θεος. GUIs που στον κοσμο του λινουξ τα φοβομαστε και εχουμε θεοποιησει το τερματικο γιατι εκει κάνεις τα παντα σιγουρα και σωστα. Γιατι προφανως τα GUI εργαλεια ειναι κακοφτιαγμενα και κανεις δεν τους εχει εμπιστοσυνη αλλα κανεις δεν το παραδεχεται. Γιατι ολα δουλευουν χωρις προβληματα , επι το πλειστον , και δεν ασχολεισαι με το λειτουργικο ολη μερα ... βγηκε νεος κερνελ ? βγηκε η ταδε εκδοση του ταδε προγραμματος ? ποιες libs θες για αυτο το προγραμμα ? σε τι φορματ να κατεβασω το ταδε προγραμμα ? Γιατι δεν γινεται η ενημερωση ? Θελει manual intervention ? Κατσε να τσεκαρω στο σαιτ. 

Εχει ασχοληθει κανεις με τετοια πραγματα στα windows ? Πατας να γινει η ενημερωση , κανεις επαννεκινηση και συνεχιζεις την ζωη σου. Αμεριμνος. Δεν σε απασχολει τι περασε , πως το περασε και γιατι το περασε. Αν σε απασχολουν τετοια ζητηματα ... πας στο λινουξ. Α , και συμβατοτητα με ολα τα hardwares ;) 
 

59 minutes ago, imitheos said:

Εγώ, που δεν με λες και αρχάριο, όποτε πάω σε windows 10 / 11 χάνω το μπούσουλα οπότε η πραγματικότητα σε διαψεύδει. Μόνο το control panel να εξετάσουμε, από εκεί που μέχρι και τα 7 όλα τα έβρισκες εύκολα, σε 10 / 11 θέλεις διδακτορικό για να βρεις μια επιλογή.

Mεγαλη υποθεση η προκαταληψη. Οσο σκατα και να ειναι το control panel ή το "settings" , δεν ειναι δυσκολο να βρεις ο,τι θελεις. Εχει και search ξερωγω , βαζεις keywords και το βρισκεις. Και 700 κλικς να χρειαστει να κανεις , παντα θα βρεις ο,τι θες. Ποτε δεν εφτασα στο σημειο να μην βρισκω κατι που εψαχνα. Στην χειροτερη των περιπτωσεων , να καταφυγω στο παλιο και ορθοδοξο control panel και να κανω την δουλεια μου απο εκει.
 

59 minutes ago, imitheos said:

Σου βρήκα λοιπόν μία περίπτωση που τολμώ να πω ότι θα έχει καλύτερη εμπειρία σε linux. Όταν μιλάμε για χρήση workstation σε λίγο παλαιότερο hw.

Αρα , χρησιμοποιησε δικα σου λογια , γιατι εγω μπορει να ειμαι βλαμμενος και πες μου ... αν εγω ειμαι hardcore λινουξακιας , να παρω παλαιοτερο hw ή νεοτερο ? Ειναι ερωτηση παγιδα. Ο,τι και να απαντησεις θα σημαινει οτι το software καθοριζει το hardware ;) Ειδες πως σε προστατεψα ?
Οσο για το υποθετικο παραδειγμα που ανεφερα με τα δυο ατομα , θελω να πιστευω οτι και οι δυο καταλαβαινουμε οτι σε ενα τετοιο πειραμα , το hw θα ειναι ακριβως το ιδιο , για να εχει νοημα μια τετοια συγκριση. Αλλιως αν βαλουμε τον ενα με το λινουξ στο δικο μου gaming laptop που δεν ειναι καθολου συμβατο με λινουξ , ειναι σαν να σαμποταρουμε το αποτελεσμα. Το "πειραμα" δεν εχει νοημα να ασχοληθει με το hw αλλα με την εμπειρια χρησης ως προς τα εργαλεια , το workflow και τα σχετικα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To distrowatch η #1 database διανομών linux εχει κάποιους πίνακες οπου καθένας μπορεί να βάλει φίλτρα και να διαπιστώσει μονος του. Αν βάλουμε φίλτρο το rating δηλαδή τι λένε οι χρήστες του linux οχι οι dualbooters και οι παραφυάδες τους. Πατώντας εκεί βλέπουμε οτι η #1 διανομή με διαφορά ειναι το Void linux (για όσους βαριούνται και τα θέλουν έτοιμα υπάρχει το vxlinux.org δηλαδή έτοιμο void αλλά με το KDE desktop δυστυχώς ή το AgarimOS πάλι για οσους θέλουν ευκολία αλλά αντιστέκονται στo kde γραφικό περιβάλλον).

To void linux φίλε το εχω εγκατεστημένο σε ενα laptop 4 χρόνια κοντά και δεν εχει πάθει τίποτα. 0 errors και τρέχω αυτά που θες. Και όταν έσκασε το vulnerability του lzma με το systemD επειδή δεν τα ειχα δε με ένοιαξε καν.
Αν φοβάται κάποιος το void (καλά εδώ προτείνονται fedora σε νεους χρήστες -τρίβει χέρια ο Gates- γελάν κι οι πέτρες) υπάρχει και η #5 επιλογή. Το Devuan το οποίο ειναι Debian οπως έπρεπε να ειναι πριν το σκυλέψουν (ο δημιουργός του debian το λέει όχι εγώ). Μια αριστη διανομή βασιμένη στο Devuan ειναι το άριστο refracta linux με εύκολη εγκατάσταση και ασφάλεια. Κοιμάσαι ήσυχος.

 

Με δυο λόγια αν θες να κάνεις αργά τα update σου βάζεις Devuan και ισχύουν οι περισσότερες εντολές του Debian.

Αν θες πιο καινούρια πακέτα/εκδόσεις προγραμμάτων βάζεις το Void linux και είσαι άρχοντας.

Τώρα αν δε θες τιποτα απο αυτά κανένα πρόβλημα. Οι τεχνικοί κλέφτες θα γίνουν ? Κάπως πρέπει να ζήσουν και αυτοί ή και η microsoft.

 

υ.γ τα σχόλια χρηστών από ολο τον κόσμο μπορείς να τα δεις και μονος σου φιλε αν πας εκει που σε παρέπεμψα, γιατί εγώ πες ειμαι υποκειμενικός

Screenshot 2024-08-14 at 18-57-39 DistroWatch.com Put the fun back into computing. Use Linux BSD.png

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, rhtoras said:

To distrowatch η #1 database διανομών linux εχει κάποιους πίνακες οπου καθένας μπορεί να βάλει φίλτρα και να διαπιστώσει μονος του. Αν βάλουμε φίλτρο το rating δηλαδή τι λένε οι χρήστες του linux οχι οι dualbooters και οι παραφυάδες τους. Πατώντας εκεί βλέπουμε οτι η #1 διανομή με διαφορά ειναι το Void linux.

α) Όπως λέει και η εικόνα που έβαλες, είναι page hit ranking δηλαδή είναι πόσοι επισκέφτηκαν την σελίδα της συγκεκριμένης διανομής στο DW, όχι πόσοι την χρησιμοποιούν. Μπορεί αυτοί που μπήκαν να μην έχουν καν λίνουξ. Επίσης πολλές φορές μπαίνει κάποιος σε σελίδα διανομής που δεν χρησιμοποιεί, ακριβώς για να δει τι πακέτα παρέχει, τι διαφορές έχει, κτλ.

β) Ακόμη και να δήλωνε τον αριθμό των χρηστών της διανομής, πώς ξέρεις ότι είναι χρήστες linux και όχι dualbooters, κτλ. Το λες και ειρωνικά, τρομάρα σου, επειδή εσύ είσαι σούπερ-ντούπερ-γ..μάω χρήστης λίνουξ ενώ οι dualbooters είναι ποταπά σκουλίκια.

γ) Όλως τυχαίως άλλαξες την μανίσια επιλογή που είναι "επισκεψιμότητα στο τελευταίο 6μηνο" (όπου το void έχει θέση 83) στο "Avg ranking" και όλως τυχαίως αυτό βγάζει 1ο το void και 2ο το artix και όλως τυχαίως, και τα δύο δεν έχουν systemd.

δ) Ακόμη και όλα αυτά που έλεγες να ίσχυαν, τι σχέση έχει το τι τρέχουν "οι σωστοί-και-όχι-παραφυάδες χρήστες linux" με το τι αρμόζει να τρέξει ένας αρχάριος;

44 minutes ago, rhtoras said:

Αν φοβάται κάποιος το void (καλά εδώ προτείνονται fedora σε νεους χρήστες -τρίβει χέρια ο Gates- γελάν κι οι πέτρες) υπάρχει και η #5 επιλογή. Το Devuan το οποίο ειναι Debian οπως έπρεπε να ειναι πριν το σκυλέψουν (ο δημιουργός του debian το λέει όχι εγώ). Μια αριστη διανομή βασιμένη στο Devuan ειναι το άριστο refracta linux με εύκολη εγκατάσταση και ασφάλεια. Κοιμάσαι ήσυχος.

Το devuan είναι μια παπαριά και εδώ και χρόνια δεν έχει καν λόγο ύπαρξης γιατί ό,τι παρέχουν υπάρχει και στο debian. Το debian παρέχει υποστήριξη για παλιό init, runit, systemd. Θεωρητικά βέβαια γιατί πρακτικά δεν ασχολείται κανείς και η υποστήριξη είναι ελλειπής αν δεν είσαι σε systemd. Ο elogind μου εμφανίζει εδώ και καιρό πρόβλημα (ενώ στο gentoo παίζει τζάμι) και το ίδιο πρόβλημα μάλιστα υπάρχει και στο devuan που υποτίθεται παρέχει μόνο αυτόν, οπότε θα έπρεπε να δώσουν παραπάνω προσοχή από το debian. Καθόλου ήσυχος δεν κοιμάσαι.

44 minutes ago, rhtoras said:

υ.γ τα σχόλια χρηστών από ολο τον κόσμο μπορείς να τα δεις και μονος σου φιλε αν πας εκει που σε παρέπεμψα, γιατί εγώ πες ειμαι υποκειμενικός

Μακάρι να ήσουν απλά υποκειμενικός. Είσαι κακεντρεχής και έχεις κουράσει πάρα πολύ. Καλά σε είχαμε χάσει για κάτι μήνες από το φόρουμ.

Και άντε να έρχεσαι να λες τις πίπες σου σε "φιλοσοφικά" νήματα, άντε οκ να το δεχτώ. Αλλά να έρχεσαι σε ένα νήμα που ρωτάει ένας αρχάριος και να του λες να βάλει void ή devuan (και να αφορίζεις μάλιστα όσους πρότειναν fedora, το οποίο θα ήταν 10 φορές πιο εύκολο από void) είναι εντελώς γελοίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, SOADNICK said:

Τελικά καταλήξαμε πως αρχάριος είναι ο αρκετά ικανός να στήσει VM αλλά ταυτόχρονα ο όχι αρκετά ικανός να κάνει copy paste τρεις εντολές απ' το documentation του fedora;

Το 95% των χρηστών δεν ξέρει τι είναι το VM, τι είναι οι εντολές και πως να ψάξει κάτι τεχνικό στο Google οπότε δεν κάνει για Linux και πρέπει να μείνει σε Windows για να μην παιδεύεται, ούτε Ubuntu ούτε Mint

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imitheos είπε

α) Όπως λέει και η εικόνα που έβαλες, είναι page hit ranking δηλαδή είναι πόσοι επισκέφτηκαν την σελίδα της συγκεκριμένης διανομής στο DW, όχι πόσοι την χρησιμοποιούν. Μπορεί αυτοί που μπήκαν να μην έχουν καν λίνουξ. Επίσης πολλές φορές μπαίνει κάποιος σε σελίδα διανομής που δεν χρησιμοποιεί, ακριβώς για να δει τι πακέτα παρέχει, τι διαφορές έχει, κτλ.

β) Ακόμη και να δήλωνε τον αριθμό των χρηστών της διανομής, πώς ξέρεις ότι είναι χρήστες linux και όχι dualbooters, κτλ. Το λες και ειρωνικά, τρομάρα σου, επειδή εσύ είσαι σούπερ-ντούπερ-γ..μάω χρήστης λίνουξ ενώ οι dualbooters είναι ποταπά σκουλίκια.

γ) Όλως τυχαίως άλλαξες την μανίσια επιλογή που είναι "επισκεψιμότητα στο τελευταίο 6μηνο" (όπου το void έχει θέση 83) στο "Avg ranking" και όλως τυχαίως αυτό βγάζει 1ο το void και 2ο το artix και όλως τυχαίως, και τα δύο δεν έχουν systemd.

δ) Ακόμη και όλα αυτά που έλεγες να ίσχυαν, τι σχέση έχει το τι τρέχουν "οι σωστοί-και-όχι-παραφυάδες χρήστες linux" με το τι αρμόζει να τρέξει ένας αρχάριος;

Το devuan είναι μια παπαριά και εδώ και χρόνια δεν έχει καν λόγο ύπαρξης γιατί ό,τι παρέχουν υπάρχει και στο debian. Το debian παρέχει υποστήριξη για παλιό init, runit, systemd. Θεωρητικά βέβαια γιατί πρακτικά δεν ασχολείται κανείς και η υποστήριξη είναι ελλειπής αν δεν είσαι σε systemd. Ο elogind μου εμφανίζει εδώ και καιρό πρόβλημα (ενώ στο gentoo παίζει τζάμι) και το ίδιο πρόβλημα μάλιστα υπάρχει και στο devuan που υποτίθεται παρέχει μόνο αυτόν, οπότε θα έπρεπε να δώσουν παραπάνω προσοχή από το debian. Καθόλου ήσυχος δεν κοιμάσαι.

Μακάρι να ήσουν απλά υποκειμενικός. Είσαι κακεντρεχής και έχεις κουράσει πάρα πολύ. Καλά σε είχαμε χάσει για κάτι μήνες από το φόρουμ.

Και άντε να έρχεσαι να λες τις πίπες σου σε "φιλοσοφικά" νήματα, άντε οκ να το δεχτώ. Αλλά να έρχεσαι σε ένα νήμα που ρωτάει ένας αρχάριος και να του λες να βάλει void ή devuan (και να αφορίζεις μάλιστα όσους πρότειναν fedora, το οποίο θα ήταν 10 φορές πιο εύκολο από void) είναι εντελώς γελοίο.

Αυτό δεν το λέει η εικόνα. Είναι προβοκατορικο. Είναι ο μέσος όρος από το βαθμό που βάζουν οι χρήστες. Έχουν ένα βαθμό δίπλα που τον είδες και τον ξέρεις. Δεν υπάρχει αρχάριος χρήστης. Υπάρχει χρήστης. Δε θα μπω σε περαιτέρω διάλογο είπα τη γνώμη μου δε σε χαρακτήρισα του είπα να διαβάσει κάτι που εσύ δε θες μάλλον. Οι βαθμολογίες είναι σαφείς τι να κάνουμε. Παρέθεσα και το τι λέει ο #2 project leader του Debian στο οποίο βασίζεται το mint. Λέει βάλτε Devuan.

Οπότε οι επιλογές είναι 3.

Να βάλει ο φίλος Devuan

Να βάλει Void

Να βάλει κάτι άλλο και να φτιάξει φανουρόπιτα (για να του φανερώνει λύση κάθε φορά που θα έχει πρόβλημα).

 

Από όλα τα ψέματα που είπες το πιο ωραίο είναι ότι το Devuan παρέχει elogind μόνο ενώ υπάρχουν Derivatives που δεν έχουν ούτε dbus (refracta experimental). Και δε σχολιάζω για την υποστήριξη του init που οι υποσχέσεις του αλητερινγκ βγήκαν τζούφιες όταν πρόσφατα έκαναν abandoned το sysVinit shim. Πάντως καλά τα λες. Αν εξαιρέσεις ότι οι 3 πιο γνωστές debian based διανομές χρησιμοποιούν sysVinit και runit αυτό για το support κατέρρευσε σαν τη γραμμή Μαζινό.

bruce-perens-prefers-devuan-v0-uacutukmh2kb1.png

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά περνάγαμε. Ετοιμαστείτε πάλι να ακούμε τις ύψιστες παπάρες, να τρέχουμε να μαζεύουμε τα ψέματα μπας και κάνουν κανένα κακό και να κλειδώνουν νήματα.

Για όσους έχουν ξεχάσει τι θα πει ρήτορας: Αν βγει και πει 1+1 κάνει 2, ζητήστε καλού κακού μια ανεξάρτητη επιβεβαίωση πριν το θεωρήσετε σωστό.

Στα θετικά δε θα μας λέει ποια για τα στέκια τα καλά, πάνε αυτά ...

ΥΓ Τι του λέτε ρε παιδιά για distowatch κλπ 150 φορές του τα είπατε δεν καταλαβαίνει το παιδί, δε νοιώθει

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/08/2024 at 13:48, broxopios said:

Καλησπέρα. Χρόνια σε windows και σκέφτομαι να κάνω μετάβαση σε Linux μιας και πλέον όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ βλέπω υπάρχουν και για εκεί (pcloud, steam, vlc, Firefox, audacity κλπ) και τα Linux προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια και απλότητα.

Στο παρελθόν έχω ασχοληθεί για μικρά διαστήματα μόνο με Ubuntu. Απλά δεν ξέρω αν έχουν βγει πιο βελτιωμένες και καλύτερες εκδόσεις.

Τι προτείνετε;

MX Linux το καλυτερο που εχω δει τωρα τελευταια.(Βασισμενο στο Debian.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τα mint μέσω virtualbox. Μέχρι στιγμής πολύ καλό. Κοντά στα ubuntu και πιο κοντά σε windows σε αίσθηση. Θα συνεχίσω για αρκετό καιρό μέσω virtualbox να δω αν μου ταιριάζουν και γενικά να δω συμβατότητες με διάφορες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, broxopios said:

Έβαλα τα mint μέσω virtualbox. Μέχρι στιγμής πολύ καλό. Κοντά στα ubuntu και πιο κοντά σε windows σε αίσθηση. Θα συνεχίσω για αρκετό καιρό μέσω virtualbox να δω αν μου ταιριάζουν και γενικά να δω συμβατότητες με διάφορες εφαρμογές.

Ωραίος. Απλά έχε υπόψιν ότι μέσω virtualbox (ακόμη και μέσω livecd) η εμπειρία είναι σε ένα βαθμό χειρότερη από ό,τι στην πραγματικότητα.

Τα τελευταία χρόνια, μπορείς να παρακάμψεις πολλά στάδια της εξομοίωσης και να μην έχεις πολύ μεγάλη μείωση των επιδόσεων. Ακόμη και έτσι όμως, η ταχύτητα δεν θα είναι και η καλύτερη. Δηλαδή αν πχ το libreoffice είναι 20% πιο αργό από ότι στα windows, δεν σημαίνει "τα linux είναι χάλια και σέρνονται. ξαναγυρνάω στα windows". Είναι κάτι αναμενόμενο λόγω της εξομοίωσης.

Η σημαντικότερη περίπτωση είναι η κάρτα γραφικών. Υπό κανονικές συνθήκες, το guest λειτουργικό (εν προκειμένω το linux) δεν βλέπει την κάρτα σου, οπότε ίσως το steam να παίζει χάλια ή να μην παίζει καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...