Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, mphxths said:

-h, --human-readable print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)

Σε περιπτωση που μπερδευτηκες και νομιζες οτι απευθυνοσουν σε bots. :) 

Δεν μπορείς να το διαβάσεις δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, imitheos said:

Δεν μπορείς να το διαβάσεις δηλαδή;

Αν σε ρωτησω ποσο διαρκει ενας ποδοσφαιρικος αγωνας , τι θα μου απαντησεις ? 5.400 δευτερολεπτα ? Μαλλον οχι , το πιο πιθανο να απαντησεις ... 90 λεπτα. Για αυτο εχουμε τις υποδιαιρεσεις και τα πολλαπλασια ή οπως λεγονται τελοσπαντων.
Αρα δεν ειναι θεμα αν μπορει καποιος να κανει on-the-fly μετατροπες , αλλα ποιο ειναι πιο ευκολο. Path of the least resistance το λενε στο χωριο μου :) 
Aυτο ? 

du -s
24334532

ή  αυτο

du -s -h
24G

:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, mphxths said:

Αρα δεν ειναι θεμα αν μπορει καποιος να κανει on-the-fly μετατροπες , αλλα ποιο ειναι πιο ευκολο. Path of the least resistance το λενε στο χωριο μου :) 
Aυτο ? 

du -s
24334532

ή  αυτο

du -s -h
24G

:) 

Γιατί χαλάμε το νήμα με χαζομάρες; Να γράψω δηλαδή και εγώ πχ ότι στο δικό μου χωριό δεν ήρθε ακόμη το -h μια και δεν το λέει το posix (όπως στο δικό σου δεν ήρθε ακόμη το zfs) ;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, imitheos said:

Γιατί χαλάμε το νήμα με χαζομάρες; Να γράψω δηλαδή και εγώ πχ ότι στο δικό μου χωριό δεν ήρθε ακόμη το -h μια και δεν το λέει το posix (όπως στο δικό σου δεν ήρθε ακόμη το zfs) ;

Νταξ , δεν ειναι χαζομαρες. Καποιος μπορει να μην ηξερε την παραμετρο "-h" και τωρα να την εμαθε. Να μην ηξερε καν την εντολη du. Οσο για το posix , δεν νομιζω να υπαρχει και καμμια λινουξ διανομη που να ειναι posix-compliant , οποτε το τι γινεται εκει , δεν μας αφορα ;)

Επεξ/σία από mphxths
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, LLLEFTERIS said:

Άμα βάλω 32bit Lubuntu πιάνει λιγότερο χώρο;

Ο χώρος που παίρνει η διανομή είναι πάνω κάτω παντού ο ίδιος. Μπορείς να το μειώσεις, πχ με debian net disk/Arch και να βάλεις openbox, αν ξέρεις. Αλλά δεν πάει εκεί ο χώρος. Αλλά το stremio θέλει flatpak για να δουλέψει σωστά, κάτι που ουσιαστικά διπλασιάζει τον χώρο. Αλλά ακόμα και αν το στήσεις θέλεις χώρο για caching στο stremio.

4 hours ago, LLLEFTERIS said:

Μπορει να παρει την πλακετα απο SSD δεν χωραει δισκος ειναι το Dell Wyse 5060

Ντρεμελάκι και εξωτερικός δίσκος 🤪

 

Προσωπικά θα έπαιρνα είτε ένα optiplex που το βρίσκεις στα μεταχειρισμένα ακόμα και στο 40, είτε ακόμα καλύτερα ένα raspberry. Προσωπικά έχω ένα strremio σε ένα MiBox. Καλύτερες λύσεις αν το Stremio είναι η βασική χρήση. Χώρια ο θόρυβος και η κατανάλωση.

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, asfodelus said:

Αλλά το stremio θέλει flatpak για να δουλέψει σωστά

Γκουχ γκουχ aur package γκουχ γκουχ archlinux γκουχ γκουχ ο μπαμπας σας γκουχ γκουχ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, mphxths said:

Γκουχ γκουχ aur package γκουχ γκουχ archlinux γκουχ γκουχ ο μπαμπας σας γκουχ γκουχ :)

Φίλτατε Μπήχτιε, σας έχει πεί κανείς προσφάτως ότι ρητορίζετε ολίγον; Καθόσον ρητορίζετε τα μάλα

YΓ: Πέραν της πλάκας, αν μπορεί να στηθεί στο Arch χωρίς flatpak είναι καλή πρόταση

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, asfodelus said:

Φίλτατε μπήχτιε, σας έχει πεί κανείς προσφάτως ότι ρητορίζετε ολίγον; Καθόσον ρητορίζετε τα μάλα

YΓ: Πέραν της πλάκας, αν μπορεί να στηθεί στο Arch χωρίς flatpak είναι καλή πρόταση

Λες να κυκλοφορει arch χωρις systemd ? Δεν το εχω ψαξει ! 🤔 Οσο για το stremio , επισημα στο σαιτ αναφερει το aur πακετο , ενα deb , το flatpak και το source. Rpm πακετο δεν ψηθηκαν να φτιαξουν φαινεται ... bummer που λενε και στο χωριο μου !! ;) 

YΓ : Το artix ειναι καθαρο αντρικιο arch χωρις systemd. Ωρα για φορματ !!

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mphxths said:

Λες να κυκλοφορει arch χωρις systemd ? Δεν το εχω ψαξει ! 🤔 Οσο για το stremio , επισημα στο σαιτ αναφερει το aur πακετο , ενα deb , το flatpak και το source. Rpm πακετο δεν ψηθηκαν να φτιαξουν φαινεται ... bummer που λενε και στο χωριο μου !! ;) 

Οουυύφ. το "ρητορίζειν" δεν είναι μόνο για το systemd αλλά και το να προτείνεις συνέχεια κάτι (πχ arch - aur) όταν δεν κάνει για τα πάντα.

Επίσης ξέχασες ένα σημαντικό μειονέκτημα του arch. Ότι (αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον) παρέχει "ολόκληρα" πακέτα και ο φίλος που ρώτησε θέλει κάτι μικρό λόγω 8GB χώρου. Διανομές όπως debian, opensuse χωρίζουν τα πακέτα σε binaries, headers, βιβλιοθήκες. Σε πολλά θα γλυτώσει τα binaries και σε όλα θα γλυτώσει τα headers. Για παράδειγμα, στο tumbleweed το samba είναι 20+ πακέτα και το boost 60+ πακέτα από τα οποία θα εγκατασταθούν μόνο αυτά που χρειάζονται (πχ εγώ έχω εγκατεστημένα 4 libboost_τάδε πακέτα από τα 60). Τα samba, boost δεν είναι και τόσο καλό παράδειγμα γιατί είναι μικρά αλλά αυτά μου ήρθαν στο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, mphxths said:

Οσο για το stremio , επισημα στο σαιτ αναφερει το aur πακετο , ενα deb , το flatpak και το source.

To deb δεν δουλεύει (τουλάχιστον όχι σε μένα) η ανάπτυξη του stremio νομίζω έχει σταματήσει. 

18 minutes ago, mphxths said:

YΓ : Το artix ειναι καθαρο αντρικιο arch χωρις systemd. Ωρα για φορματ !!

Επιτέλους, θα κάνεις κάποιους χαρούμενους. Οι υπόλοιποι πως θα την παλέψουμε είναι άλλο θέμα χαχαχαχ. Ίσως όμως, πάλι όχι και τόσο. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχει σταματήσει να προτείνει το συγκεκριμένο λολ.

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, imitheos said:

Ότι (αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον) παρέχει "ολόκληρα" πακέτα και ο φίλος που ρώτησε θέλει κάτι μικρό λόγω 8GB χώρου.

Ε δεν νομιζω το native πακετο του AUR να ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος απο το αντιστοιχο flatpak ... Τεσπα , δεν γινεται να μικρυνουμε κατι παραπανω απο ο,τι γινεται , τι να κανουμε !! :) 
 

20 minutes ago, imitheos said:

το "ρητορίζειν" δεν είναι μόνο για το systemd αλλά και το να προτείνεις συνέχεια κάτι (πχ arch - aur) όταν δεν κάνει για τα πάντα.

Το καθαρο arch δεν κανει για τα παντα , γιατι ενεχει ενα επιπεδο τεχνικων γνωσεων που ισως δεν τις εχουν ολοι. Επισης και ενα ελαχιστο ποσο χρονου ενασχολησης που παλι δεν το εχουν ολοι. Μια arch-based διανομη π.χ. manjaro , endeavouros , θα μπορουσε να ειναι μια καλη εναλλακτικη , ισαξια σε ευχρηστια αλλων ubuntu/debian-based διανομων.
 

20 minutes ago, asfodelus said:

Επιτέλους, θα κάνεις κάποιους χαρούμενους. Οι υπόλοιποι πως θα την παλέψουμε είναι άλλο θέμα χαχαχαχ. Ίσως όμως, πάλι όχι και τόσο. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχει σταματήσει να προτείνει το συγκεκριμένο λολ.

Ρε λες να ριξω τα μουτρα μου και να βαλω refracta ? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, mphxths said:

Ε δεν νομιζω το native πακετο του AUR να ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος απο το αντιστοιχο flatpak ... Τεσπα , δεν γινεται να μικρυνουμε κατι παραπανω απο ο,τι γινεται , τι να κανουμε !! :)

Ή εγώ μιλάω βουλγάρικα ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις όταν δεν σε βολεύει. Πότε μίλησα για aur-stremio vs flatpak; Γιατί θυμάμαι μάλιστα να αναφέρω πακέτα όπως samba και boost;

Σε μια εγκατάσταση arch, θα έχεις όλα τα binaries και headers για κάθε βιβλιοθήκη που χρειάζεσαι, ενώ σε debian / opensuse / whatever δεν θα τα έχεις όλα και αυτό θα μειώσει κάμποσο τον χώρο που χρειάζεται. Φυσικά γενικά δεν είναι επιχείρημα αυτό αλλά στην περίπτωση του 8GB σκληρού, είναι.

Όπως και να χει δεν ξανα-απαντάω. Άρχισες να είσαι τόσο ανέντιμος όσο ο ρήτορας.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Σε κατι βιντεο που κοβουν τα καλωδια της τηλεδιοικησης του ΟΣΕ για τον χαλκο εσυ εισαι ?

Δεν με πιάνουν οι κάμερες εμένα! :D

Πλάκα-πλάκα, οι παλιοί ide δίσκοι έχουν φοβερούς μαγνήτες και αν ενωθούν δύσκολα τους ξεκολλάς. Καμία σχέση με τους νεώτερους sata και τα μοτέρ είναι τρομερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2024 στις 1:55 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Μπορει να παρει την πλακετα απο SSD δεν χωραει δισκος ειναι το Dell Wyse 5060

 

Ποιο είναι το πρόβλημα για να του βάλεις έτσι τον δίσκο, δεν κατάλαβα; Έχω έναν 64άρη ssd και χρησιμοποιώ μόνο τη πλακέτα του, όπως βλέπεις στη φωτογραφία, λειτουργεί μια χαρά.

Τώρα, ως προς το stremio. Θέλεις αποκλειστικά τη συγκεκριμένη εφαρμογή ή θα σε εξυπηρετούσε και κάποια άλλη, π.χ. το kodi όπου μπορείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το openelec, οπότε το μηχάνημα να τρέχει μόνο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Ποιο είναι το πρόβλημα για να του βάλεις έτσι τον δίσκο, δεν κατάλαβα; Έχω έναν 64άρη ssd και χρησιμοποιώ μόνο τη πλακέτα του, όπως βλέπεις στη φωτογραφία, λειτουργεί μια χαρά.

Τώρα, ως προς το stremio. Θέλεις αποκλειστικά τη συγκεκριμένη εφαρμογή ή θα σε εξυπηρετούσε και κάποια άλλη, π.χ. το kodi όπου μπορείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το openelec, οπότε το μηχάνημα να τρέχει μόνο αυτό;

Το εδωσα και ησυχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...