Προς το περιεχόμενο

Από windows 11 σε ποια Linux?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Χρόνια σε windows και σκέφτομαι να κάνω μετάβαση σε Linux μιας και πλέον όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ βλέπω υπάρχουν και για εκεί (pcloud, steam, vlc, Firefox, audacity κλπ) και τα Linux προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια και απλότητα.

Στο παρελθόν έχω ασχοληθεί για μικρά διαστήματα μόνο με Ubuntu. Απλά δεν ξέρω αν έχουν βγει πιο βελτιωμένες και καλύτερες εκδόσεις.

Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το παρόν μήνυμά σου, δεν μπορούμε να προτείνουμε καμμία :)

Υπάρχουν δεκάδες major διανομές με την κάθε μία από αυτές να έχει 2 και 3 εκδόσεις. Το ποια θα σε βολέψει εξαρτάται α) από το πόσο αρχάριος είσαι και πόσο έχεις διάθεση να ψαχτείς και να ασχοληθείς, β) τι εφαρμογές δουλεύεις (πχ κάποια διανομή θα έχει αρχαίο και μανίσιο steam, κάποια άλλη πιο νέο, κάποια να δίνει σκέτο wine για παιχνίδια και κάποια άλλη να δίνει εύκολα proton / κτλ), γ) τι hw έχεις.

Για παράδειγμα μια πολύ νέα κάρτα γραφικών θα χρειαστεί νέες εκδόσεις τουλάχιστον πυρήνα και mesa που μπορεί να μην παρέχονται από μια "stable" διανομή και να πρέπει να πας σε μια ρέουσα αλλά μια ρέουσα διανομή να μην ενδείκνυται για το επίπεδο γνώσεών σου.

Χωρίς λοιπόν παραπάνω πληροφορίες, η κλασική γενική συμβουλή είναι Fedora ή Mint. Το fedora χρησιμοποιείται από πιο πολύ κόσμο, έχει πιο νέο software αλλά δεν είναι για πολύ αρχάριους. Η mint είναι ίσως η καλύτερη για αρχάριους αλλά γενικά δεν έχει τόσο νέες εκδόσεις. Κατά σύμπτωση όμως, η 22 έκδοση του Mint έχει λίγο καιρό που βγήκε οπότε _αυτή τη στιγμή_ δεν ισχύει αυτό..

Αν δεν έχεις ήδη κάποια πλατφόρμα για virtualization (πχ Virtualbox), κατέβασε κάποια και εγκατέστησε το mint εκεί. Κάθε φορά που μπαίνεις στα windows, μην κάνεις τίποτα άλλο από το να τρέχεις απλά το virtualbox και να μπαίνεις στο Mint και να δοκιμάσεις για μία εβδομάδα να τα κάνεις όλα από εκεί. Αν δεις ότι σε βολεύει και ότι δεν σου λείπει κάποιο πρόγραμμα, τότε προχωράς να το στήσεις κανονικά. Επίσης, σε αντίθεση με τα windows που έχεις ένα interface, στο linux υπάρχουν διάφορα γραφικά περιβάλλοντα (πχ gnome, kde, xfce, cinnamon, κτλ). Νομίζω πως το Mint έρχεται με cinnamon από την μάνα του αλλά μπορείς (με λίγο κόπο) να εγκαταστήσεις όποιο άλλο θέλεις. Άλλος ένας λόγος λοιπόν να το δοκιμάσεις πρώτα σε vbox.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, imitheos είπε

Χωρίς λοιπόν παραπάνω πληροφορίες, η κλασική γενική συμβουλή είναι Fedora ή Mint. Το fedora χρησιμοποιείται από πιο πολύ κόσμο, έχει πιο νέο software αλλά δεν είναι για πολύ αρχάριους. Η mint είναι ίσως η καλύτερη για αρχάριους αλλά γενικά δεν έχει τόσο νέες εκδόσεις. Κατά σύμπτωση όμως, η 22 έκδοση του Mint έχει λίγο καιρό που βγήκε οπότε _αυτή τη στιγμή_ δεν ισχύει αυτό..

Εγώ θα έλεγα Fedora πάντως λόγω ενημερώσεων και καλής υποστήριξης. Δε ξέρω γιατί έχει τη φήμη πως δεν προορίζεται για αρχάριους. Επίσης θα πρότεινα το spin με Plasma που φέρνει πιο πολύ σε Windows από το Gnome.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To fendora μπορώ να το δοκιμάσω χωρίς εγκατάσταση όπως τα Ubuntu? Δεν εχχω το λαπτοπ μαζί μου μέχρι 15αυγουστο.

Με μπέρδεψαν λίγο και το θέμα με τις διανομές. Δηλαδή θα βάλω steam και δε θα είναι λειτουργικό; Δε θα μπορώ νσ παίζω όλα τα παιχνίδια (κυρίως indie παίζω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, broxopios είπε

To fendora μπορώ να το δοκιμάσω χωρίς εγκατάσταση όπως τα Ubuntu? Δεν εχχω το λαπτοπ μαζί μου μέχρι 15αυγουστο.

Με μπέρδεψαν λίγο και το θέμα με τις διανομές. Δηλαδή θα βάλω steam και δε θα είναι λειτουργικό; Δε θα μπορώ νσ παίζω όλα τα παιχνίδια (κυρίως indie παίζω);

Με επιφύλαξη, νομίζω μπορείς να το δοκιμάσεις.

 

Αν και παρά πολλά παιχνίδια δουλεύουν μέσω Proton, σίγουρα κάποια δε θα παίζουν, με indie όμως ίσως να σαι πιο τυχερός. Δες εδώ https://www.protondb.com/ γι' αυτά που σε ενδιαφέρουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, SOADNICK said:

Δε ξέρω γιατί έχει τη φήμη πως δεν προορίζεται για αρχάριους.

Δηλαδη ενας αρχαριος θα πρεπει να κατσει να περασει rpmfusion και τα codecs γιατι χωρις αυτα δεν θα δουλευει τιποτα ? Καποια στιγμη πρεπει να κατσουμε στο ινσομνια να συγκρινουμε τους ορισμους που εχει ο καθενας μας για τον "αρχαριο". Σιγουρα θα ειναι τοσοι στον αριθμο , οσο και εμεις ...

ΥΓ : Αν καποιος θελει να παει fedora , "the easy way" , ας παει στο nobara project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δηλαδη ενας αρχαριος θα πρεπει να κατσει να περασει rpmfusion και τα codecs γιατι χωρις αυτα δεν θα δουλευει τιποτα ? Καποια στιγμη πρεπει να κατσουμε στο ινσομνια να συγκρινουμε τους ορισμους που εχει ο καθενας μας για τον "αρχαριο". Σιγουρα θα ειναι τοσοι στον αριθμο , οσο και εμεις ...

ΥΓ : Αν καποιος θελει να παει fedora , "the easy way" , ας παει στο nobara project.

Αυτα δεν γίνονται με κλικ στην εγκατασταση; Και στο ubuntu αν θυμαμαι καλα χρειαζεται το ιδιο για τα codecs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, mphxths said:

Δηλαδη ενας αρχαριος θα πρεπει να κατσει να περασει rpmfusion και τα codecs γιατι χωρις αυτα δεν θα δουλευει τιποτα ? Καποια στιγμη πρεπει να κατσουμε στο ινσομνια να συγκρινουμε τους ορισμους που εχει ο καθενας μας για τον "αρχαριο". Σιγουρα θα ειναι τοσοι στον αριθμο , οσο και εμεις ...

ΥΓ : Αν καποιος θελει να παει fedora , "the easy way" , ας παει στο nobara project.

Εννοείται πως δεν θα συμφωνήσουμε σε ένα ορισμό γιατί δεν μπορεί να υπάρξει μόνο ένας ορισμός.

Επειδή και δεν ξέρουμε τον OP αλλά ακόμη περισσότερο μπορεί αύριο να βρει κάποιος άλλος το νήμα, όταν έγραψα εγώ "αρχάριος == mint", το έγραψα με την πιο broad έννοια συμπεριλαμβάνοντας τους πάντες μέσα δηλαδή ακόμη και κάποιον που δεν έχει πιάσει ποτέ υπολογιστή στο χέρι του.

Το αρχάριος όμως μπορεί κάλλιστα να σημαίνει "αρχάριος σε linux αλλά power user σε windows". Τότε δεν διαφωνώ με τον soadnick ότι άνετα μπορεί να βάλει fedora. Κάποιος δηλαδή που έχει γνώση και διάθεση να ασχοληθεί και να ψαχτεί, θεωρείς ότι δεν μπορεί να βάλει το rpmfusion; Ακόμη και αρχάριος να είσαι, υπάρχουν δεκάδες written οδηγοί ή video τύπου "τι να κάνεις μετά την εγκατάσταση fedora", "τα Ν πράγματα που πρέπει να κάνεις κτλ" που θα σου έχουν έτοιμα βήματα πώς να βάλεις το rpmfusion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''να έχει διάθεση να ασχοληθεί και να ψαχτεί'' όμως τι ακριβώς σημαίνει; Προσωπικά ένας μέσος χρήστης windows είμαι και σαφώς ένας εντελώς αρχάριος στα Linux. Όμως δεν έχω διάθεση να μάθω γραμμές εντολών κλπ. Εννοείται αν θελήσω να περάσω ένα πρόγραμμα χρήσιμο για μένα θα το ψάξω. Μέχρι εκεί όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολυ φιλικη διανομη ειναι το linux mint xfce δοκιμασε τη και πες μου (κανα δυο ρυθμισουλες θελει μονο για να γυρνανε τα ελληνικα με shift & alt και να λειτουργει το touchpad με κλικ...ευκολες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, micos000 είπε

Γιατί δεν βάζεις VMware ή vitualbox και να  δοκιμάσεις εκεί διάφορες διανομές; Στήσε όσα χωράει ο δίσκος σου και δες αν κάποια σε βολεύει.

Θα το ψάξω. Απ όσο θυμάμαι με αυτό τρέχεις Linux μέσα απ τα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, broxopios είπε

Το ''να έχει διάθεση να ασχοληθεί και να ψαχτεί'' όμως τι ακριβώς σημαίνει; Προσωπικά ένας μέσος χρήστης windows είμαι και σαφώς ένας εντελώς αρχάριος στα Linux. Όμως δεν έχω διάθεση να μάθω γραμμές εντολών κλπ. Εννοείται αν θελήσω να περάσω ένα πρόγραμμα χρήσιμο για μένα θα το ψάξω. Μέχρι εκεί όμως.

Στην ίδια φάση ήμουν κι εγώ, μέσος χρήστης windows που επειδή το μηχάνημα λειτουργεί σε επαγγελματικό χώρο και δεν χρησιμοποιώ εκεί κάποια ιδιαίτερη εφαρμογή, θορυβήθηκα απο φήμες ότι αν μου την έπεφταν για έλεγχο και έβλεπαν κλειδί windows αγορασμένο με 5 ευρώ, θα έτρωγα πρόστιμο. Έτσι, δοκίμασα και πάλι το linux, αυτή τη φορά όχι ubuntu αλλά mint. Ακόμα mint χρησιμοποιώ, αν και η αγάπη μου είναι το gentoo. 

Γραμμή εντολών ( terminal ) αναπόφευκτα θα μάθεις κάποια στιγμή και θα είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις ως προς την εμπειρία σου με το linux. Φυσικά και μπορείς να κάνεις τα πάντα μέσω gui, αλλά όταν μάθεις το terminal θα μπαίνεις, θα λες αυτό ακριβώς που θέλεις να κάνεις και θα βγαίνεις. Εγώ όταν πρωτοπέρασα linux δεν ήξερα καν τη διαφορά μεταξύ sudo και μη. Έδινα sudo σε κάθε εντολή που έγραφα. Δεν ήξερα καν πως να εγκαταστήσω packages. Με το terminal ασχολήθηκα πολύ όταν εγκατέστησα το proxmox ( με απλά λόγια, περιβάλλον στο οποίο δημιουργούνται και τρέχουν virtual machines ) γιατί αρκετές ρυθμίσεις έπρεπε να γίνουν απο εκεί.

Ε, μετά άρχισε να μου αρέσει και άρχισα να το σκαλίζω παραπάνω. Πλέον εγκαθιστώ για πλάκα Alpine linux ( distro με προεγκατεστημένα τα άκρως απαραίτητα packages ώστε να έχεις command line και ό,τι θέλεις το εγκαθιστάς χειροκίνητα ), ενώ όπως είπα παραπάνω, η αγάπη μου είναι το gentoo το οποίο χρειάζεται να γράψει ο χρήστης αρκετές γραμμές στο terminal για να εγκατασταθεί και να παραμετροποιηθεί.

 

Φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος να μάθεις να χρησιμοποιείς το terminal. Αν όμως το μάθεις, θα έχεις ένα μεγάλο μέρος του ελέγχου στα χέρια σου. Προς το παρόν δεν πρέπει να σε απασχολεί απλά το αναφέρω.

Τέλος, υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξεις ένα live usb disk και απο εκεί να τρέχεις τη distro που θέλεις να δοκιμάσεις. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο ventoy που κάνει πολύ εύκολα τα πράγματα. Αφού δημιουργήσεις το στικάκι του ventoy, πετάς μέσα στο σχετικό φάκελο το iso της distro και απο το boot menu επιλέγεις ποιο iso θα φορτώσεις. Το μόνο που πρέπει να έχεις κατά νου είναι ότι το live usb τρέχει απο τη ram και - συνήθως - δεν συγκρατεί τις αλλαγές που θα του κάνεις, π.χ. εγκατάσταση packages, ρυθμίσεις κλπ. Είναι όμως ένας καλός τρόπος να δοκιμάσεις τη distro που σε ενδιαφέρει out of the box και να δεις ποια θα αποτελέσει τη καλύτερη βάση για να ξεκινήσεις απο εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους codecs, στο Mint είναι πάρα πολύ εύκολο να τους εγκαταστήσεις. Αυτό γίνεται είτε κατά την εγκατάσταση αν είσαι online, είτε μετά, που μπορείς να πατήσεις ένα shortcut και να γίνει η εγκατάσταση.

https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/codecs.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρήστης linux τα τελευταία 5 χρόνια, θα σου πω την γνώμη μου, βαλε το linux Mint.
Ειναι το πιο εύκολο για μετάβαση από τα windows στα linux και εχει και πολυ μεγάλη υποστήριξη για να βρεις πως θα λύσεις κάποια προβλήματα αν δημιουργηθούν. Αργοτερα αν εξοικειωθείς μπορείς να βαλεις και καποια αλλη διανομή συμφωνά με τις αναγκες σου. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...