Προς το περιεχόμενο

Το Δεκέμβριο του 2025 η κυκλοφορία του Avatar: Fire and Ash


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το αστειο ειναι πως ο ιδιος ο καμερον διαμαρτυροταν πως η ντισνευ και η μαρβελ εχουν κουρασει με τις απανωτες κενες μπουρδες υπερηρωων που σωζουν τον κοσμο χωρις σεναριο και καποιο αλλο καλλιτεχνικο στοιχειο περαν ενα ματσο εφε 

και τελικα εφτιαξε μια βαρετη συνεχεια με την ντισνευ που κουραζε με απανωτες μπουρδες υπερηρωων που σωζουν την πανδωρα χωρις σεναριο και καποιο αλλο καλλιτεχνικο στοιχειο περαν ενα ματσο εφε 

νταξ

θα μου πεις εβγαλε πολλα λεφτα οποτε σκασε εχεις αδικο

καλα και ο τομ χαρντι εβγαλε περισσοτερα λεφτα με to venom απο οτι στο dark knight τι σημαινει οτι ειναι καλυτερη ταινια ? 🤣

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε μερικούς δεν αρέσει αυτή η σειρά και λένε ένα σκασμό βλακειες (πχ δεν έχουν σενάριο.. Δεν περνάνε μηνύματα.. Άκουσον άκουσον) για να υποστηρίξουν την γνώμη τους.. Με ξεπερνάει.. 

Δεν σου αρέσουν αυτές οι ταινίες της σειράς Avatar? Οκ... Το σέβομαι αλλά σεβασου κι εσύ τα δισεκατομμύρια θεατών που τους αρέσει..πιστεύεις ότι όλοι αυτοί είναι λιγότερο έξυπνοι από εσένα? Αν ναι.. Τότε έχεις πρόβλημα και δεν το ξέρεις.. 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ioannistrks98 είπε

Αντε να λες οτι πας σινεμα να δεις το Fire & Ash και να μην γνωριζουν την ταινια και οτι εχει h sto τελος...

όντως μέχρι και το διαφημιστικό δείχνει σαν να κάθεται κάποιος (λες και το έκαναν επίτηδες) 🤣

image.jpeg.14c7110e0ba4c2c3a3a71b06191aa49d.jpeg

Επεξ/σία από Ne0n
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, manolis940 είπε

Τώρα τις αδικείς. Εγώ θα έβγαζα την κουράδα. Για μένα η πρώτη είναι αρκετά καλή και η δεύτερη απίστευτη. Μπορεί να μην είναι η καλύτερη ταινία που έχω δει και να μην τικάρει όλα τα checkboxes αλλά μπορούσα να κάτσω άλλες 3 ώρες μέσα στο cinema να χαζεύω πλάνα απ' την Πανδόρα και πάλι θα ήθελα κι άλλο.

Η πρώτη ήταν Ποκαχόντας οκ, αλλά την είδα σχετικά ευχάριστα

Τη δεύτερη την έκοψα στη μέση μηδενικό νόημα. Οκ ωραία τα CGI κτλ, αλλά με αυτή τη λογική ας παίξω ένα παιχνίδι με ωραία γραφικά και ενδιαφέρον σενάριο. Η κακή/αδιάφορη ιστορία δεν σώζεται με κανένα οπτικό εφέ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, kurkosdr said:

Εν τω μεταξύ στο χρονικό διάστημα που σου πήρε να γράψεις αυτό το μήνυμα και να βάλεις το emoji που έβαλες, ο James Cameron έβγαλε περισσότερα λεφτά από όσα θα βγάλεις σε όλη σου τη ζωή.

Και στο τέλος αυτό έχει σημασία: Πάει ο κόσμος να δει τις ταινίες του; Ο καθένας μας έχει copyright στο υλικό που δημιουργεί με μια κάμερα, ελάχιστοι καταφέρνουν να κόψουν εισιτήρια που αθροίζουν δις από αυτό.

 

15 hours ago, Just_travel_everywhere said:

Και άσε τους haters Να νομίζουν ότι κάνουν και κάτι με το να σχολιάζουν συνέχεια αρνητικά

Αγαπητοί φίλοι είμαι φαν του Κάμερον (αναπόφευκτα) αλλά δεν μπορεί να με αφήσει αδιάφορο το πόσο χαμηλά έχουν φτάσει τα στάνταρς του τί θεωρούμε "καλή ταινία". Θυμάστε τί έχει βγάλει ο Κάμερον και ο Κόπολα και ο Σκοτ και τόσοι άλλοι στο παρελθόν και πώς έχουν καταλήξει οι συνέχειες 2, 3, 4 (για να μη πω για spin offs σε TV shows ή μεταφορές στην τηλεόραση έργων τέχνης όπως το Wool);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, manolis940 είπε

Γιατί βιαστήκανε τόσο;  /s

3 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Αγαπητοί φίλοι είμαι φαν του Κάμερον (αναπόφευκτα) αλλά δεν μπορεί να με αφήσει αδιάφορο το πόσο χαμηλά έχουν φτάσει τα στάνταρς του τί θεωρούμε "καλή ταινία". Θυμάστε τί έχει βγάλει ο Κάμερον και ο Κόπολα και ο Σκοτ και τόσοι άλλοι στο παρελθόν και πώς έχουν καταλήξει οι συνέχειες 2, 3, 4 (για να μη πω για spin offs σε TV shows ή μεταφορές στην τηλεόραση έργων τέχνης όπως το Wool);

πραγματικά ομωσ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2024 στις 8:27 ΜΜ, Dennis077 είπε

Στις ταινίες και ιδιαίτερα στη φαντασία δεν είναι απαραίτητο να περνάνε μηνύματα στο κοινό για να είναι καλές. Υπάρχουν ταινίες για παράδειγμα κοινωνικές με βαθιά και αξιόλογα μηνύματα. Τα προβλήματα της καθημερινότητας είναι πολλά πρέπει να μας προβληματίζουν και όλες οι ταινίες.!!! 

Δεν θα διαφωνήσω, όμως εδώ είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχουν και συνδέονται με γεγονότα παρελθόντος και του παρόντος. Κατά βάση σε αυτή την ταινία οι άνθρωποι πάνε σε έναν νέο πλανήτη όπου θέλουν να εκμεταλευτούν τον πλούτο του και είναι πρόθυμοι να θυσιάσουν και να καταπατήσουν τα πάντα γι αυτό.

  • Δεν έγινε αυτό με την ανακάλυψη της Αμερικής;
  • Δεν συμβαίνει σε κάθε χώρα τρίτου κόσμου στην μέση ανατολή και Αφρική;
  • Δεν συμβαίνει σε εξωτικούς παραδείσους όπως Χαβάη και Τζαμάϊκα που οι ντόπιοι έχουν πεταχτεί απ' τα σπίτια τους για να κάνουν διακοπές οι πολιτισμένοι δυτικοί ;

Μπορεί να γίνει τεράστια αυτή η λίστα.

Στις 11/8/2024 στις 12:40 ΠΜ, freegr είπε

Αφού είχε εισπρακτική επιτυχία γιατί να μην το συνεχίσουν; 

Νομίζω ότι εξ' αρχής είχαν ανακοινώσει 5 ταινίες. Απλώς απ' την μία ο Κάμερον θέλει να περιμένει κάποια συγκεκριμένη τεχνολογία για να την προβάλει ( 3D, 60fps προβολείς) και από την άλλη είμαστε και μάλλον δεν θα φύγουμε ποτέ απ' την εποχή που πλέον οι παραγωγοί δεν δίνουν χρήματα για την επόμενη ταινία αν δεν βεβαιωθούν στο 100% για την επιτυχία της πρώτης. Οι εποχές του lord of the rings που έβγαινε στα καπάκια η μία ταινία μετά την άλλη, τελείωσαν απ' ότι φαίνεται.

21 ώρες πριν, logistoulis είπε

Η πρώτη ήταν Ποκαχόντας οκ, αλλά την είδα σχετικά ευχάριστα

Τη δεύτερη την έκοψα στη μέση μηδενικό νόημα. Οκ ωραία τα CGI κτλ, αλλά με αυτή τη λογική ας παίξω ένα παιχνίδι με ωραία γραφικά και ενδιαφέρον σενάριο. Η κακή/αδιάφορη ιστορία δεν σώζεται με κανένα οπτικό εφέ

Σαν ταινία δεν έχει προτότυπο σενάριο και ίσως και κάποιος μπορεί να το χαρακτηρίσει μέτριο. Έχει δώσει όντως βάση στον κόσμο και στα οπτικά εφέ κάτι που απ' ότι φαντάζομαι στην τηλεώραση σου και στην οθόνη του υπολογιστή σου να μην ήταν αρκετό να αναπαραχθούν. Κακό όμως σενάριο δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι έχει.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι κάποιες ταινίες έχουν βγει για cinema και η το Avatar είναι μία από αυτές. Επειδή την έχω δει και εγώ στην οθόνη του υπολογιστή μου δεν έχει το ίδιο ενδιαφέρον. Δεν είναι η μοναδική όμως. Το ίδιο ισχύει για παράδειγμα και για το john wick ειδικά για την τελευταία ταινία.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλάβαμε. Δηλαδή τα σίκουελ θα είναι γη, νερό, φωτιά και αέρας. Η 1η ταινία είχε ενδιαφέρον, CGI και world building, άσχετα αν η πλοκή ήταν σε μια κόλλα Α4 και οι χαρακτήρες από τσιγαρόχαρτο. Η 2η όμως ήταν τεράστια πατάτα, μιας και ήταν απλά μια από τα ίδια. Σόρρυ Jimbo, αλλά για αυτήν εδώ θα περιμένω τα reviews. Όχι άλλος παπάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

 

Σαν ταινία δεν έχει προτότυπο σενάριο και ίσως και κάποιος μπορεί να το χαρακτηρίσει μέτριο. Έχει δώσει όντως βάση στον κόσμο και στα οπτικά εφέ κάτι που απ' ότι φαντάζομαι στην τηλεώραση σου και στην οθόνη του υπολογιστή σου να μην ήταν αρκετό να αναπαραχθούν. Κακό όμως σενάριο δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι έχει.

 

Έχω μια s90c, για το σπίτι δύσκολο να έχεις κάτι καλύτερο.. δεν ξέρω πόσα μοντέλα τηλεοράσεων είναι καλύτερα από τη δική μου, αλλά σίγουρα είναι λίγα

Τη συγκεκριμένη προφανώς και δεν είχα το ενδιαφέρον να πάω να τη δω στο σινεμά και περίμενα το Disney plus και τελικά νιώθω πως δικαιώθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σε όσους ασχολήθηκαν στις 2 πρώτες ταινίες με τον σχεδιασμό και την υλοποίηση των μοντέλων, της κίνησης και των φωτισμών. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς απλοϊκά ή βαρετά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, logistoulis είπε

Έχω μια s90c, για το σπίτι δύσκολο να έχεις κάτι καλύτερο.. δεν ξέρω πόσα μοντέλα τηλεοράσεων είναι καλύτερα από τη δική μου, αλλά σίγουρα είναι λίγα

Τη συγκεκριμένη προφανώς και δεν είχα το ενδιαφέρον να πάω να τη δω στο σινεμά και περίμενα το Disney plus και τελικά νιώθω πως δικαιώθηκα

Συγκρίνω την τηλεώραση σου με το cinema και όχι με την δική μου. Γενικά καμία σχέση μία σωστή οθόνη cinema που γεμίζει όλο το οπτικό σου πεδίο και ταυτόχρονα ένας σωστά στημένος ήχος. Γιατί το είπαμε; Είχε και μουσικάρα η ταινία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...