Προς το περιεχόμενο

Το νέο Mac mini θα είναι μικρότερο από ποτέ, με μέγεθος παρόμοιο με αυτό του Apple TV


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, torgar said:

Δικιο εχεις, και να πω την αληθεια οσο καλα και να ειναι τα Mac mini μηχανημα που δεν μπορεις να κανεις upgrade σε τιποτα και ουσιαστικα "παντρευεσαι" το αρχικο configuration μου φαινεται καπως τραγικο να πω την αληθεια και ερχεται σε αντιθεση με το τι ειναι οι υπολογιστες ανεξαρτητου μαρκας, και λειτουργικου απο το '80 και μετα

 

 

Όπως είναι σχεδόν όλα τα λάπτοπ δηλαδή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aeljim είπε

Σε παρακαλώ γελάει ο κόσμος. Προγραμματιστής είμαι με Macbook M2 Pro με 32GB Ram. Πολύ συχνά καταφέρνω και το γονατίζω. Σταματήστε την καραμέλα. 8 GB σήμερα είναι απλά ανέκδοτο. 

Δεν υπαρχει περιπτωση προγραμματιστης/web developer που να χρειαστει σε mac πανω 16gb κ πολλα λεω...ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ.

Τα 16 κ ανω ειναι απαρατητα οταν εχεις 30 καρτελες στον browser και ταυτοχρονα επεργαζεται raw photos η κανα 4Κ video Η εαν κανεις τεραστια project,επιπεδου gaming κωδικα.

Υπαρχουν coders που κανουν δουλεια σημερα που μιλαμε με λαπτοπ αξιας 300 ευρω.
 

Επεξ/σία από akiskar123
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα κάνουν καλύτερη διαχείριση σε μνήμη από pc αλλά και πάλι 8gb είναι αστείο.Ακομα για βασική χρήση.

Δεν αγοράζεις pc/mac με εύρος 6μηνου/ετους για να πεις οκ, την παλεύει σήμερα σε απλό browsing οποτε είμαι οκ.

Σε 2 -3 χρόνια όμως?

Από τότε που κάνανε την μετάβαση στους πρώτους m1 γίνανε όντως vfm ως προς την απόδοση του cpu, ακόμα και εγώ το ψιλοσκεφτομουν μηπως να έπαιρνα ένα που δεν αγαπώ τα κλειστά συστήματα και την παλεύω εάν χρειαστεί κάτι περισσότερη διαχείριση/tweaking/configuration.

Όμως οι ποσότητες της ram και των nvme τους είναι απλά τραγικες.

Εκτιμώ ότι και αυτοί το ξερουν, απλά τις βγάζουν μόνο και μόνο για να έχουν χαμηλο starting price και μόλις το ψάξεις λίγο καταλήγεις με μηχάνημα στα ~διπλά χρήματα για να ειναι workable(πρακτικά κανείς upsale μόνος σου για πάρτη τους)

Επίσης από την ram των mac "κλέβει" και η κάρτα γραφικών μιας και δεν έχει δική της vram οπότε ούτε τα 8/16 είναι "καθαρά" τελικά.

24gb min θα έπρεπε να έχουν -εφοσων δεν αναβαθμιζοντε- για ανθρώπινη χρήση σε βάθος χρονου.Αντιστοιχα και με τους nvme τους.

Όλα αυτά τα 8αρια θα καταλήξουν ewaste πολύ πολύ πιο σύντομα λόγο ram παρόλο που τα cpu τους μπορούν να τραβήξουν άνετα πολύ παραπάνω καιρό.

Και τα παραπάνω δεν τα λέω με γνώμονα με την δική μου χρήση που και τα 96gb ram (και τα 12gb vram) ωρες-ωρες μου πέφτουν λίγα, τα λέω με βάση κάποιου απλου user που το πρώτο πράγμα που θα τον κάνει να νιώσει ότι χρειαζετε αλλαγή είναι

Α)Η έλλειψη της ram

Β)Έλλειψη αποθηκευτικού χώρου (αυτό πες παλεύετε εάν έχει κάποιος διάθεση να το παλέψει με εξωτερικούς δίσκους)

Μηχανήματα που είχαν πρωτοβγει με 4gb (που ήταν σχετικά οκ για την εποχή τους) ακόμα εξυπηρετούν βασικη-προφανως- χρήση εάν έχουν αναβαθμιστεί σε 16gb μια δεκαετία αργότερα.

Spoiler

Ξέρω πως εχω γίνει ο "παράξενος" του forum που πάντα προτείνω min 32gb (ειδικά για ddr4 μηχανήματα που μόνο πάνω θα πάει η τιμή τους) για οποιαδήποτε χρήση σε μηχάνημα που στήνετε τώρα αλλά στην διάρκεια ζωής του μηχανήματος σίγουρα αξιζει.Και ακόμα περισσότερο σε ανθρώπους που δεν απασχολούνται με την τεχνολογια.

Το χω δει πολλές φορές το έργο διαχρονικά πάνω από 25ετια-από τότε που θεωρούνταν "υπερβολή" τα 16Mb(megabytes) σε σχέση με τα 8Mb που ηταν "υπεραρκετά" - που καταπιάνομαι με pc για αυτό επιμένω.

 

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Τι ακριβώς κανείς και γονατίζεις με 32GB;

Με Webstorm, Rider, DBeaver και Docker με 4 running containers έχει τερματίσει η 32ρα ram του macbook.

4 ώρες πριν, akiskar123 είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση προγραμματιστης/web developer που να χρειαστει σε mac πανω 16gb κ πολλα λεω...ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ.

Τα 16 κ ανω ειναι απαρατητα οταν εχεις 30 καρτελες στον browser και ταυτοχρονα επεργαζεται raw photos η κανα 4Κ video Η εαν κανεις τεραστια project,επιπεδου gaming κωδικα.

Υπαρχουν coders που κανουν δουλεια σημερα που μιλαμε με λαπτοπ αξιας 300 ευρω.
 

έγινε, για να το λες έτσι θα είναι. θα το φαντάστηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aeljim είπε

Με Webstorm, Rider, DBeaver και Docker με 4 running containers έχει τερματίσει η 32ρα ram του macbook.

έγινε, για να το λες έτσι θα είναι. θα το φαντάστηκα. 

Υπερβολικό μου φαίνεται. Αν έχεις τέτοια workflows πήγαινε σε Mac Studio ή αν δεν σε νοιάζει να είναι MacOs φτιάξε ένα windows server.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aeljim είπε

Με Webstorm, Rider, DBeaver και Docker με 4 running containers έχει τερματίσει η 32ρα ram του macbook.

Linus Torvalds’s MacBook model

Although Torvalds doesn’t mention the model, the Asahi Linux team says it’s an M2 MacBook Air. But I’ve seen some saying it could be an M1 model. And it could even be a MacBook Pro – which would be a surprise, since he seems to value portability.

So I asked Torvalds, and he confirmed: it’s a MacBook Air with M2 chip, 16GB RAM, and 512GB SSD

Μπας και κανεις πιο βαρια πραγματα απο τον Torvald;
τωρα τελευταια πηγε σε Altra developer kit

 

1 ώρα πριν, aeljim είπε

έγινε, για να το λες έτσι θα είναι. θα το φαντάστηκα. 

Δεν προσπαθω να σου πω αυτο αλλα οτι οχι ντε και καλα χρειαζεσαι πανω απο 16gb ram για coding,μην παιρνεις την δικη σου περιπτωση που δουλευεις με webstorm που ρουφαει πορους σαν τρελο και το κανεις γενικο κανονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Linus Torvalds’s MacBook model

Although Torvalds doesn’t mention the model, the Asahi Linux team says it’s an M2 MacBook Air. But I’ve seen some saying it could be an M1 model. And it could even be a MacBook Pro – which would be a surprise, since he seems to value portability.

So I asked Torvalds, and he confirmed: it’s a MacBook Air with M2 chip, 16GB RAM, and 512GB SSD

Μπας και κανεις πιο βαρια πραγματα απο τον Torvald;
τωρα τελευταια πηγε σε Altra developer kit

 

Δεν προσπαθω να σου πω αυτο αλλα οτι οχι ντε και καλα χρειαζεσαι πανω απο 16gb ram για coding,μην παιρνεις την δικη σου περιπτωση που δουλευεις με webstorm που ρουφαει πορους σαν τρελο και το κανεις γενικο κανονα.

Δεν έχει σχέση αυτό που λες. Και εμένα μου φάνηκε πολύ αλλά είναι ανάλογα τι κάνει ο καθένας. Πχ το ίδιο πρόγραμμα μου το έκανα μετάβαση από Java σε c# και η διαφορά σε μνήμη και ταχύτητα ήταν τεράστια. 

Μόνο το docker μπορεί εύκολα να του τρώει πάνω από 6GB ram. Αν με το rider φορτώνει ένα καρό βιβλιοθήκες της jetbrains στο project του τότε αντίο ζωή….

Edit: Αν θες παλιό ανάλογο ήταν η χρήση odbc driver έναντι ole db για σύνδεση σε ibm DB2. Τα ίδια queries από. 22ωρες έκαναν 45 λεπτά. Για μνήμη δεν το συζητώ με τις βλακείες των odbc drivers πριν 15 χρόνια. Τώρα δεν ξέρω γιατί δεν θέλω ούτε να τους βλέπω.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

εμένα μου φάνηκε πολύ αλλά είναι ανάλογα τι κάνει ο καθένας.

Ναι γι αυτο του εφραψα""Η εαν κανεις τεραστια project"",
Το point μου ειναι οτι θα μπει καποιος που θελει να κανει coding κ θα πει ωωω χρειαζομαι τερας μηχανημα,κατι που δεν ισχυει περαν εξαιρετικων περιπτωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ethereum είπε

ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πολύ μνήμη , οι περισσότεροι μόνο browser δουλεύουν , δεν μιλώ για επαγγελματίες προγραμματιστές , gamers κτλπ άσε που βλέπω σε επαγγελματικά στούντιο ήχου να έχουν κατι παλιά iMac που τα πάνε μια χαρά

100% Μαζί σου, ομως ζητά 750+ για αυτό. 

Πέρσι πήρα του γιού μου ένα micro pc από τη Mini Forum 450 ευρώ με 1GB m2, 32GB ram DDR5 και ένα Ryzen 7.

Το Pc έχει ογκο 6 σπιρτόκουτα. Δεν λέω να φτάσει σε αυτά γιατι καταλαβαίνω την ποιότητα του λειτουργικού της Apple Αλλά θα μπορούσε να βάλει 16 GB ram στα 750 ευρώ. Το οτι φτάνουν τα 8 για κάποιες χρήσεις μου ειναι αδιάφορο.

Και εγώ μπορώ να χορτάσω με 2 σουβλάκια. Αν μου τα χρεώσεις όμως 15 ευρώ...ε οχι προτιμώ να πάω σε ταβέρνα να φάω σπαλομπριζόλα.

21 ώρες πριν, ethereum είπε

ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πολύ μνήμη , οι περισσότεροι μόνο browser δουλεύουν , δεν μιλώ για επαγγελματίες προγραμματιστές , gamers κτλπ άσε που βλέπω σε επαγγελματικά στούντιο ήχου να έχουν κατι παλιά iMac που τα πάνε μια χαρά

Επαγγελματικά στουντιο ήχου με παλιό μακ με 4 και 8GB ram ? Και πάνε μια χάρα; Ποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Volga είπε

θα μπορούσε να βάλει 16 GB ram στα 750 ευρώ

το καινούργιο mac mini  θα έρθει με περισσότερη ram στη base  έκδοση , κοίταξε καλά έκανες το παιδί θέλει κυρίως να παίζει παιχνίδια και σε αυτό το καλύπτει ένα mini pc ,  τώρα για apple ξέρεις πληρώνεις ένα premium πάντα , για τα στούντιο ήχου επειδή παρακολουθώ κάποιους καλλιτέχνες και παραγωγούς κυρίως απο αμερική μου κάνει εντύπωση που βλέπω κάποια παλιά imac το έγραψα όχι για τη ram , ίσως δεν το διατύπωσα καλά , αλλά για την αξιοπιστία τους και χρηστικότητα πάνω στα προγράμματα ήχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 11/08/2024 at 10:49, ethereum said:

το καινούργιο mac mini  θα έρθει με περισσότερη ram στη base  έκδοση , κοίταξε καλά έκανες το παιδί θέλει κυρίως να παίζει παιχνίδια και σε αυτό το καλύπτει ένα mini pc ,  τώρα για apple ξέρεις πληρώνεις ένα premium πάντα , για τα στούντιο ήχου επειδή παρακολουθώ κάποιους καλλιτέχνες και παραγωγούς κυρίως απο αμερική μου κάνει εντύπωση που βλέπω κάποια παλιά imac το έγραψα όχι για τη ram , ίσως δεν το διατύπωσα καλά , αλλά για την αξιοπιστία τους και χρηστικότητα πάνω στα προγράμματα ήχου.

Έχουν πολλα καλά τα mac για χρήση studio.

Α)Κάνουν λιγοτερο θόρυβο.

Β)Δεν έχουν θέματα με drivers.

Γ)Στο studio παίζει το mac να είναι πιο φθηνό από το μικρόφωνο του τραγουδιστη.Οποτε δεν τιθετε θέμα χρημάτων.

Δ)They just work.

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...