Προς το περιεχόμενο

Το νέο Mac mini θα είναι μικρότερο από ποτέ, με μέγεθος παρόμοιο με αυτό του Apple TV


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bil79 είπε

Και ξέρετε εσείς, το entry level model με 8GB RAM και 256GB SSD. Γελάει ο κόσμος...

Δικιο εχεις, και να πω την αληθεια οσο καλα και να ειναι τα Mac mini μηχανημα που δεν μπορεις να κανεις upgrade σε τιποτα και ουσιαστικα "παντρευεσαι" το αρχικο configuration μου φαινεται καπως τραγικο να πω την αληθεια και ερχεται σε αντιθεση με το τι ειναι οι υπολογιστες ανεξαρτητου μαρκας, και λειτουργικου απο το '80 και μετα

 

 

Επεξ/σία από torgar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Volga είπε

Με μερικά απαραίτητα plugins  και κάποια tabs με ειδησεογραφικά site (αρκετές εικόνες κλπ) στον Chrome εχεις ήδη ρουφήξει 3GB χωρίς πολλά πολλά...

Αν βάζεις chrome θες 1GB μόνο για το καταγραφικό 😃

Από Google μας έχει μείνει μισό μισό το search και το YouTube που δεν υπάρχει ουσιαστική εναλλακτική.

Περα από το χιούμορ με 8 Gb οι περισσότεροι χρήστες είναι οκ ειδικά  για web & light productivity. Σίγουρα τα 16 GB είναι καλύτερα  με το AI ante portas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η unified μνημη που εχουν τα mac ειναι πολυ πιο efficient απ'οτι αυτη στα windows pc ωστοσο θεωρω οτι πρεπει τα 16 να ειναι το normal.

Το περιμενω πως κ πως το mac mini με m4,αιντε να δουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το 2020 και μετά η apple με τους M απλά παίζει χωρίς αντίπαλο (ανεξαρτήτως configuration) στην κατηγορία non-gaming laptop και non-gaming desktop (βλεπε mac mini κλπ).

Οποιος ανήκει στην κατηγορία digital content consumer και content creator και δεν έχει δοκιμάσει τους M απλά πρέπει να το κάνει.

Όσοι είναι οπαδοί του windows gaming ecosystem, καλά κάνουν και επιλέγουν windows machines. Για τους υπόλοιπους νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα τεχνοφοβίας.

Επεξ/σία από LeMon74
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 ώρες πριν, Volga είπε

8GB Ram ακόμη και για καθημερινές εργασίες είναι αυτοκτονικό. Οτι και να λέει η Apple, όσο λακωνικός και να είσαι ως χρήστης.

Εκτός αν σερφάρεις με 3 tabs το πολύ και σε σελίδες απλές...

Θα έχεις ένα δυνατό μηχάνημα χωρις νόημα.

Το 16άρι πάντως ναι ειναι φανταστικό εργαλείο.

Μια χαρά είναι και τα 8GB RAM για τον απλό χρήστη που δεν αναζητάει βαριές εργασίες! Έχω τον iMac M3 με 8GB RAM και πετάει το μηχάνημα και σε multitasking με ένα σορό εφαρμογές ανοιχτές και όχι μόνο 2-3 tabs στον Safari αλλά 30 ανοιχτά. 

Ασχολούμαι πάνω από 20ετία στους υπολογιστές και σε Software και Hardware. Αυτό που γελάτε κάποιοι για 8GB RAM και 256SSD αν το πάρεις σε PC είναι για πέταμα το μηχάνημα.

Οποίος θέλει 16GB RAM να τα σκάσει αφού πάει στο οικοσύστημα της Apple. H εταιρία εφαρμόζει αυτήν την πολιτική τιμολόγησης εδώ και χρόνια δεν είναι κάτι καινούριο.

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε το μεγεθος ουτε τα 8GB ηταν προβλημα για εμενα οταν το ειχα, μια χαρα φτανουν εκτος αν δουλευεις FCP... και με Rosetta μια χαρα  πηγαινε, τωρα με M4 και native οι εφαρμογες θα ειναι σε αλλο επιπεδο.

Οτι καλυτερο ειναι το mini για καποιον που θελει να μπει στο macOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, PLHROPPP είπε

Μέγεθος παρόμοιο με του apple tv και κόστος εικοσαπλασιο.

Δηλαδή αν έβγαινε σε μέγεθος πακέτου τσιγάρων θα έπρεπε να κοστίζει 5€  ; 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BeSt_ είπε

 

Μια χαρά είναι και τα 8GB RAM για τον απλό χρήστη που δεν αναζητάει βαριές εργασίες! Έχω τον iMac M3 με 8GB RAM και πετάει το μηχάνημα και σε multitasking με ένα σορό εφαρμογές ανοιχτές και όχι μόνο 2-3 tabs στον Safari αλλά 30 ανοιχτά. 

Ασχολούμαι πάνω από 20ετία στους υπολογιστές και σε Software και Hardware. Αυτό που γελάτε κάποιοι για 8GB RAM και 256SSD αν το πάρεις σε PC είναι για πέταμα το μηχάνημα.

Οποίος θέλει 16GB RAM να τα σκάσει αφού πάει στο οικοσύστημα της Apple. H εταιρία εφαρμόζει αυτήν την πολιτική τιμολόγησης εδώ και χρόνια δεν είναι κάτι καινούριο.

Σε παρακαλώ γελάει ο κόσμος. Προγραμματιστής είμαι με Macbook M2 Pro με 32GB Ram. Πολύ συχνά καταφέρνω και το γονατίζω. Σταματήστε την καραμέλα. 8 GB σήμερα είναι απλά ανέκδοτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, aeljim είπε

είμαι με Macbook M2 Pro με 32GB Ram.

ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πολύ μνήμη , οι περισσότεροι μόνο browser δουλεύουν , δεν μιλώ για επαγγελματίες προγραμματιστές , gamers κτλπ άσε που βλέπω σε επαγγελματικά στούντιο ήχου να έχουν κατι παλιά iMac που τα πάνε μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, papp0us είπε

Ε δεν ειναι "βαριά" αναγκαστικά η χρήση, απλά τα 8 μου φαίνονται λίγα για υπολογιστή που θα αγοράσω τώρα, και θα ειναι desktop replacement στην πράξη. Παίζει να κληθεί να σηκώσει και κανα docker δηλαδή αν παραστεί ανάγκη. Δε με πειράζει να δώσω +150/200€ για τη RAM ξέρω'γω, αλλά οταν το συνολο πάει 1000+ θα περιμένω. Στη χειρότερη αμα δώ και δε πέφτει με τίποτα, μπορεί να δοκιμάσω το 8GB και άμα βγει βγήκε. 550 για το 8GB είναι φοβερή τιμή. Μακάρι να ξανακάτσει.

Σαν χρήστης Μac Mini M1, αυτο για το οποιο μετανιωσα στην αρχικη μου επιλογή ειναι η χωρητικότητα του δίσκου. Επρεπε να παω για το 512GB ή 1ΤΒ. Πλεον για τα 256GB λες ανετα ¨πού πας ρε καραμήτρο????!!!!"
Τα 8GB ram για μια χαλαρη χρήση (youtube, σερφαρισμα, εφαρμογές γραφείου) ειναι μια χαρά αλλά αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις προγράμματα απαιτητικά (logic, photoshop, premiere, autocad) τότε 16 GB (και παραπάνω ίσως) ram είναι μονόδρομος.

Για μένα η Apple θα έπρεπε πλεον να καταργήσει την χωρητικότητα 256 Gb όπως έκαναν αναγκαστικά στα iPhone (λόγω του μεγέθους αρχειών βιντεο/φώτο)

Επεξ/σία από silentstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aeljim είπε

Σε παρακαλώ γελάει ο κόσμος. Προγραμματιστής είμαι με Macbook M2 Pro με 32GB Ram. Πολύ συχνά καταφέρνω και το γονατίζω. Σταματήστε την καραμέλα. 8 GB σήμερα είναι απλά ανέκδοτο. 

Καταρχήν δεν μιλάς σε πιτσιρικά γέλα εσύ δεν με ενδιαφέρει η άποψη σου πάνω στο θέμα, εγώ μιλάω για τον απλό χρήστη που δεν ασχολείται με επεξεργασία εικόνας και video ούτε με παιχνίδια ούτε με βαριές εργασίες και αυτοί οι χρήστες είναι πάρα πολλοί!! αν και εδώ να πω ότι με το DaVinci Resolve με τον M3 μια χαρά rendering κάνω και ας έχω 8GB RAM, εσύ τώρα δεν πας να έχεις και 500GB RAM δεν μας νοιάζει φίλε τι έχεις, ο καθένας έχει τις απαιτήσεις του και παίρνει αυτό που θέλει.

Σεβαστή η άποψη σου. 

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aeljim είπε

Σε παρακαλώ γελάει ο κόσμος. Προγραμματιστής είμαι με Macbook M2 Pro με 32GB Ram. Πολύ συχνά καταφέρνω και το γονατίζω. Σταματήστε την καραμέλα. 8 GB σήμερα είναι απλά ανέκδοτο. 

Τι ακριβώς κανείς και γονατίζεις με 32GB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...