Προς το περιεχόμενο

Το κλίμα αλλάζει τόσο γρήγορα ώστε δεν έχουμε δει ακόμη τη μέγιστη ένταση των ακραίων καιρικών φαινομένων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, michael92 said:

Διαφωνώ με τα μπολνταρισμένα. Σε ένα ζήτημα που μπλέκεται τόσο πολύ η πολιτική δεν μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει καθαρός διαχωρισμός υποκειμενικού-αντικειμενικού. Για όνομα, τα αρχικά του IPCC σημαίνουν Intergovernmental Panel on Climate Change. 

Εσύ ο ίδιος αρνείσαι να κάνεις κριτική σε ακτιβιστές τύπου Thunberg και πολιτικούς τύπου Gore, παρότι διαστρεβλώνουν τα επιστημονικά δεδομένα που συχνά παραθέτεις. Υπερβάλλουν όμως από την πλευρά που σε συμφέρει, οπότε όλα ok.

Αντίθετα, θα κάνεις κριτική σε οποιονδήποτε έχει αντίθετη άποψη, απαιτώντας μάλιστα πηγές επιπέδου επιστημονικού forum. Η πρώτη σου ανάρτηση ήταν για χαχανούληδες, λες και υπάρχουν πιο χαχανούληδες από τους hipsters που περιμένουν 2 more years για το τέλος του κόσμου τρώγοντας τοστ με αβοκάντο. 

Αν θέλει η επιστημονική κοινότητα να μειωθεί ο αρνητισμός, ας κάνει κριτική στην καταστροφολογία, ας προτείνει ρεαλιστικές λύσεις (σίγουρα η μέση θερμοκρασία του 1880, λίγο μετά το LIA, δεν είναι ιδανική) και τότε το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, εγώ προσωπικά θα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Ο μόνος που θέτει, επανειλημμενα στην κουβέντα "Al Gore" και "Thunberg" είναι οι αρνητές.

Ο λόγος που το κάνουν είναι εμφανέστατος σε όλους. Χαρακτηρίζονται από έλλειψη επιχειρημάτων που να στηρίζουν τη θέση τους επί του αντικειμένου (άρνηση της ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής), επομένως, η επόμενη καλύτερη τακτική "επιχειρημάτων" τους είναι η "επίθεση στο ήθος του αντιπάλου" (και ειδικά της Thunberg), καθώς και η προσπάθεια να αποτρέψουν την κουβέντα από τα αντικειμενικά στοιχεία, προς τα εκεί που τους βολεύει.

Προσωπικά, σε όλα μου τα σχόλια, σε όλα τα άρθρα για την κλιματική αλλαγή, δεν έχω αναφερθεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορά σε Al Gore και Thunberg, παρά μόνο ως απάντηση σε όσους τους αναφέρουν ως παράδειγμα της "άλλης πλευράς".

Πάντα μιλάω πολύ συγκεκριμένα και αναλύω με πηγές το αντικείμενο. Το ότι μερικοί (και εσύ μέσα γιατί το έχουμε ξανασυζητήσει) προσπαθούν εν γνώσει τους να οδηγήσουν την κουβέντα εκεί που τους βολεύει δεν είναι δικό μου πρόβλημα και, κυρίως, δεν είναι πρόβλημα που αφορά επιστημονική ανάλυση.

Ακόμα και τη "λογική" σου να δεχτώ, που δεν τη δέχομαι του στυλ "από τη μια οι αρνητές, από την άλλη η Thunberg", πάλι δε "βγαίνουν" τα επιχειρήματα σας.

Γιατί; Γιατί έστω η Thunberg (ναι, με υπερβολή), προσπαθεί να μιλήσει για ένα υπαρκτό ζήτημα (ανθρωπογενής κλιματική αλλαγή), ενώ οι "δε" (αρνητές) αρνούνται την ύπαρξη του εξ'ολοκληρου.

Δεν εξισώνονται, λοιπόν, ούτε αυτά.

1 hour ago, michael92 said:

Μέχρι τότε, εγώ προσωπικά θα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Δικαίωμα σου. Ευτυχώς που η επιστήμη και ο συγκεκριμένος κλάδος, κυριως, δεν ενδιαφέρεται για "επιφυλάξεις" απλά και μόνο χάριν της αμφισβήτησης, αλλά έχει αποδείξει πέραν πάσης αμφιβολίας, το πρόβλημα. Το αν μερικοί το βλέπουν ή όχι, δε λέει τίποτα για την ύπαρξη του προβλήματος, αλλά για τη δική τους κριτική σκέψη.

Υ.Γ. "Καταστροφολογια" έχει καταντήσει γιατί, ενώ τόσες δεκαετίες η επιστήμη προειδοποιούσε και κάποιοι σφύριζαν αδιάφορα, τώρα που τα φαινόμενα αρχίζουν και παίρνουν μορφή snowball effect, με αύξηση της συχνότητας τους, και της αναφοράς τους, τώρα αρχιζει να "φαίνεται" περισσότερο. Και ακόμα και τώρα μερικοί συνεχίζουν να αρνούνται την πραγματικότητα και να νομίζουν ότι κάποιοι πολεμανε τα πλαστικά τους καλαμάκια.

Υ.Γ.2. Όσο για τον ισχυρισμό σου ότι απαιτω "πηγές επιστημονικού φόρουμ", ναι. 

Όταν εσύ (το "εσύ" είναι γενικό, όχι εσύ συγκεκριμένα) μπαίνεις για να γελοιοποιήσεις έναν ολόκληρο επιστημονικό κλάδο όπου άνθρωποι έχουν κοπιάσει για να εξελίξουν ως εδώ (μαζί κι εγώ στα ξεκινήματα μου), με το υφάκι "εγώ τα ξέρω όλα, είναι απατεώνες", πρώτον προσβάλλεις εμένα, δεύτερον δημιουργείς αβάσιμες αμφιβολίες για ένα ζήτημα που επηρεάζει και θα επηρεάσει εμένα και τα παιδιά μου στο μέλλον και, τρίτον, όλα αυτά τα κάνεις με επιχειρήματα επιπέδου νηπιαγωγείου, αοριστολογιες και (ηθελημένα ή μη) διαστρεβλωμένα στοιχεία, τότε ΝΑΙ θα σε ξεμπροστιασω για να δουν οι υπόλοιποι άνθρωποι που διαβάζουν τα σχόλια πώς πρέπει κάποιος να στηρίζει τη θέση του, ειδικά όταν μιλάμε για επιστημονικό αντικείμενο.

Δεν έχω απαιτήσει ποτέ "επιστημονικού επιπέδου" πηγές από κάποιον που απλά ρώτησε για να μάθει ή εξέφρασε το γεγονός ότι δε γνωρίζει (όπως έχω πει εγώ επί λέξει για αλλά θέματα στο παρελθόν). Το κάνω μόνο σε όσους, προκλητικά, διαδίδουν ψεύδη ή/και προσβολές προς άλλα άτομα (π.χ κλιματολογους).

Είμαστε ενήλικες άνθρωποι, ας επιχειρηματολογούμε αναλόγως, ειδικά για σοβαρά ζητήματα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 12
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 minutes ago, Upogeios said:

τι υπομονη εχεις ρε μαν!!!

Πάλι καλά να λες που έχει την υπομονή που έχει και διαβάζουμε και καμία ανάλυση της προκοπής

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Ήθελα να ήξερα τι "σαλάτα σκέψεων" επικρατεί στο μυαλό μερικών. Το ότι η ρύπανση από τα πλαστικά και οι εκπομπές CO2 είναι δυο τελείως ξεχωριστά προβλήματα δεν σας έχει περάσει από το μυαλό;

Και εγώ θα ήθελα να ξέρω πως γίνεται μερικοί να πιστεύουν ότι για το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής φταίει ο συνάνθρωπος που πετάει το μπουκαλάκι του στον πράσινο κάδο και όχι στον μπλε.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, MikeKata said:

..........

Αυτή η γνήσια & ειλικρινής υπερπροσπάθεια που κάνεις να μεταδώσεις, την ουσία, όσον αφορά την κλιματική αλλαγή - με πραγματικά στοιχεία και λογικά επιχειρήματα - μου θυμίζει την ταινία "Don't Look Up" :

https://en.wikipedia.org/wiki/Don't_Look_Up

Θα σε παραλληλίσω με τον DiCaprio της ταινίας που μαζί με την Lawrence της ταινίας ανακαλύπτουν τον κομήτη που θα προκαλέσει global extiction event, ωστόσο αντιμετωπίζονται ειρωνικά & με καχυποψία από την τρέχουσα κυβέρνηση & τα MME.

Σαν να μην θέλουν να  πιστέψουν μερικοί ότι ο "κομήτης" έρχεται και θα "αφανίσει" τον πλανήτη γιατί...δεν είναι βολικό. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό το σύνδρομο.

Mike..Συνέχισε δυνατά με τον ίδιο ρυθμό. No Mercy από εμένα (εκεί που χρειάζεται).

 

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ai7isoLinear είπε

Αυτή η γνήσια & ειλικρινής υπερπροσπάθεια που κάνεις να μεταδώσεις, την ουσία, όσον αφορά την κλιματική αλλαγή - με πραγματικά στοιχεία και λογικά επιχειρήματα - μου θυμίζει την ταινία "Don't Look Up" :

https://en.wikipedia.org/wiki/Don't_Look_Up

Θα σε παραλληλίσω με τον DiCaprio της ταινίας που μαζί με την Lawrence της ταινίας ανακαλύπτουν τον κομήτη που θα προκαλέσει global extiction event, ωστόσο αντιμετωπίζονται ειρωνικά & με καχυποψία από την τρέχουσα κυβέρνηση & τα MME.

Σαν να μην θέλουν να  πιστέψουν μερικοί ότι ο "κομήτης" έρχεται και θα "αφανίσει" τον πλανήτη γιατί...δεν είναι βολικό. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό το σύνδρομο.

Mike..Συνέχισε δυνατά με τον ίδιο ρυθμό. No Mercy από εμένα (εκεί που χρειάζεται).

 

Εδώ ήρθε ο Covid και δεν πίστευαν. Ήρθε η πανώλη των ζώων και ήδη έχουν βγει τα πρώτα κλιπάκια και έχει πάρει θέση ο πάτερ Κλεομένης και οι ακόλουθοι διαμοιράζουν. Θα πιστέψουν κάτι που "θα" έρθει;

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Marduk1 είπε

Η μεγαλύερη απάτη της ανθρωπότητας!!!

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Η ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΟΖΟΝΤΟΣ, ΘΑ ΠΝΙΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΓΟΥς ΚΤΛ ΚΤΛ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤ1.

52 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Εδώ ήρθε ο Covid και δεν πίστευαν. Ήρθε η πανώλη των ζώων και ήδη έχουν βγει τα πρώτα κλιπάκια και έχει πάρει θέση ο πάτερ Κλεομένης και οι ακόλουθοι διαμοιράζουν. Θα πιστέψουν κάτι που "θα" έρθει;

ποιος ηρθε? αχαχαχα ,ρε εχετε πλακα. αν σας επαιρνε κανεις στα σοβαρα και ισχυε αυτο επρεπε να ειχε πεθανει ο μισο ςπλανητης.  αλλα γουσταρετε να το παιζεται  intellectually superior

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι πιό βαθύ.

Ξεκινά από την υποβάθμιση της αξίας της επιστημονικής μεθόδου, υποβάθμιση της επιστημονικής κοινότητας και επιλεκτική ακύρωση της επιστήμης, με βάση προσωπικά κριτήρια.

Στον πυρήνα του, είναι πρόβλημα παιδείας.

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχουν ταράξει στις πράσινες μπαρούφες. Το κλίμα πάντα άλλαζε. Αλλά αφού είδαν ότι δεν πουλάει πια η κλιματική αλλαγή το έκαναν κλιματική κρίση για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο και να αποδεχθεί τα πράσινα χαράτσια. Μάλλον δεν έχουν διαβάσει οι περισσότεροι εδώ μέσα την μελέτη της αμερικανικής ωκεανογραφικής υπηρεσίας ότι για αυτή την σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας φέτος ευθύνεται η έξαρση του ρεύματος Ελ Νίνιο όπου η μετάβαση μετά από ένα ισχυρό Ελ Νίνιο στο Λα Νίνια διαχρονικά φέρνει υψηλές θερμοκρασίες, ένα απόλυτα φυσικό φαινόμενο το οποία μάλιστα έχει και δεκαετή κύκλο. Από την δεκαετία του 1950 υπήρξαν επτά μεγάλες αυξήσεις θερμοκρασίας και η φετινή δεν ήταν απο τις μεγαλύτερες. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ZoReN είπε

Πάλι καλά να λες που έχει την υπομονή που έχει και διαβάζουμε και καμία ανάλυση της προκοπής

 

3 ώρες πριν, Ai7isoLinear είπε

Αυτή η γνήσια & ειλικρινής υπερπροσπάθεια που κάνεις να μεταδώσεις, την ουσία, όσον αφορά την κλιματική αλλαγή - με πραγματικά στοιχεία και λογικά επιχειρήματα - μου θυμίζει την ταινία "Don't Look Up" :

https://en.wikipedia.org/wiki/Don't_Look_Up

Θα σε παραλληλίσω με τον DiCaprio της ταινίας που μαζί με την Lawrence της ταινίας ανακαλύπτουν τον κομήτη που θα προκαλέσει global extiction event, ωστόσο αντιμετωπίζονται ειρωνικά & με καχυποψία από την τρέχουσα κυβέρνηση & τα MME.

Σαν να μην θέλουν να  πιστέψουν μερικοί ότι ο "κομήτης" έρχεται και θα "αφανίσει" τον πλανήτη γιατί...δεν είναι βολικό. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό το σύνδρομο.

Mike..Συνέχισε δυνατά με τον ίδιο ρυθμό. No Mercy από εμένα (εκεί που χρειάζεται).

 

 

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Εδώ ήρθε ο Covid και δεν πίστευαν. Ήρθε η πανώλη των ζώων και ήδη έχουν βγει τα πρώτα κλιπάκια και έχει πάρει θέση ο πάτερ Κλεομένης και οι ακόλουθοι διαμοιράζουν. Θα πιστέψουν κάτι που "θα" έρθει;

 

31 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Το πρόβλημα είναι πιό βαθύ.

Ξεκινά από την υποβάθμιση της αξίας της επιστημονικής μεθόδου, υποβάθμιση της επιστημονικής κοινότητας και επιλεκτική ακύρωση της επιστήμης, με βάση προσωπικά κριτήρια.

Στον πυρήνα του, είναι πρόβλημα παιδείας.

 

Πάντα μα πάντα το πρόβλημα με διαφορα "ψεκ" ανά περιόδους της ανθρωπότητας ήταν πως σε ό,τι δεν έχουν τρόπο να το εξηγήσουν μέσα από την γνώση και την επιστήμη θα γίνεται αναγωγή σε συνομοσιολογία. Ακριβώς αυτό: Θεμα παιδείας 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MikeKata είπε

Οι καύσωνες γίνονται συχνότεροι, ισχυρότεροι και υπάρχει συγκεκριμένη, αποδεδειγμένη αιτία. Η ανθρωπογενής κλιματική αλλαγή.

Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών:

Ο ακραίος Ιούλιος 2023 και ο τριπλός καύσωνας 'Κλέων' μέσα από το ιστορικό αρχείο του ΕΑΑ - Αθροιστική ζεστή και θερμική επιβάρυνση

Και μιας και μας αρέσει το Meteo:

Ιούλιος 2024: Ο θερμότερος στα χρονικά των καταγραφών για την Ελλάδα

Μιλάς για το γνωστό meteo; που και σε καμία ταράτσα να ανέβαιναν να δουν τον ορίζοντα καλύτερες προβλέψεις θα έκαναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το πράγμα πάει από το κακό στο χειρότερο. Το θέμα όμως είναι ότι έχει δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση ότι για το κλίμα φταίει ο Μπάμπης, ο Μήτσος και ο Νώντας που πίνει καφέ από πλαστικό καλαμάκι και που έχει αμάξι. Το σημαντικό μερίδιο της όλης κατάστασης, έχει το καπιταλιστικό σύστημα, με τα εργοστάσια, τα μέσα μεταφοράς (καράβια, αεροπλάνα και σια) και η αποξήλωση δασών.
https://sciencing.com/effect-human-activities-environment-11374.html
Τώρα, πως μπορεί να αλλάξει αυτό, οι ειδικοί ξέρουν. Το θέμα είναι τι θα κάνουν οι πλούσιοι και οι κυβερνήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MikeKata είπε

Προσωπικά, είμαι από τους απαισιόδοξους. Θεωρώ ότι είναι αδύνατον (με το mindset που έχουμε σαν ανθρωπότητα) να πετύχουμε τους στόχους περιορισμού της αύξησης της θερμοκρασίας στον 1.5 βαθμό Κελσίου.

Θεωρώ ότι θα πάμε τουλάχιστον στους 2.7

Μας έχετε ζαλίσει τόσες δεκαετίες εσείς οι ''απαισιόδοξοι''. Έχετε καταντήσει σαν τους ιεχωβάδες με την δευτέρα παρουσία. Για θυμήσου πόσες φορές μας έχετε πει ότι είμαστε σε οριακό σημείο και ότι θα βρεθούμε όλοι κάτω από το νερό αφού θα λιώσουν οι πάγοι; Πολλές μέσα σε τρεις δεκαετίες πράσινης τρομοκρατίας, σε όλα πέσατε έξω, τίποτα δεν έχει συμβεί. Απλά τρομοκρατείτε τον κόσμο για να μας επιβάλλετε πράσινα χαράτσια στο όνομα της κλιματικής κρίσης, όπως την ονομάζετε τώρα γιατί το ''αλλαγή' δεν πουλάει .

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, hunter2000 said:

. Για θυμήσου πόσες φορές μας έχετε πει ότι είμαστε σε οριακό σημείο και ότι θα βρεθούμε όλοι κάτω από το νερό αφού θα λιώσουν οι πάγοι; Πολλές μέσα σε τρεις δεκαετίες πράσινης τρομοκρατίας, σε όλα πέσατε έξω, τίποτα δεν έχει συμβεί. Απλά τρομοκρατείτε τον κόσμο για να μας επιβάλλετε πράσινα χαράτσια στο όνομα της κλιματικής κρίσης, όπως την ονομάζετε τώρα γιατί το ''αλλαγή' δεν πουλάει .

Οταν δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, τέτοιες απόψεις θα έχεις. Μπορεί να έχεις διαβάσει και 500 φορές ότι θα βρεθούμε κάτω από το νερο, αλλά δε θυμάσαι το ΠΟΤΕ. Κάνεις δεν είπε οτι θα συμβεί το 2024. Ανεβαίνει η στάθμη σιγά σιγά. Και τώρα εχει ανέβει αλλα ειναι ελάχιστα και δεν το έχεις καταλάβει. Περίμενε 50+ χρόνια και αν ζεις ακόμα θα το δεις με τα μάτια σου. Οταν κατι ανεβαίνει χιλιοστα το χρόνο, για να το δεις θες πολλές 10ετιες.

Α και οι παγοι είναι σημαντικά μικρότεροι, υπάρχουν σχετικές συγκριτικός φωτογράφιες. Ισχύσει το ίδιο με το νερό, δεν είπε κανείς ότι θα λυωσουν εντελώς το 2024.

Βασικά αυτα που λες, ούτε οι αρνητές της κλιματικής αλλαγής δεν τα λενε, γιατί είναι μετρισημα και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση οποτε κάπου παρτο αλλιώς. Απλα οι αρνητές αποδίδουν αυτές τις ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ και αποδεδειγμένες αλλαγές οτι οφείλονται σε έξαρση του ηλίου. 

Εντωμεταξυ εχω βρίσει άπειρες φορές τη λύση με το χάρτινη καλαμάκι. Επειδή γίνονται αίσχη ητε για οικονομικούς λόγους όπου μεγάλα συμφέροντα και πολιτικοί χρησιμοποιουν την κλιματική αλλαγή για να κονομήσουν ή για άλλους λόγους και συμφέροντα, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ανθρωπογεννης κλιματική αλλαγή. Ενω και οι επιστήμονες που το υποστηρίζαν καθε μερα, με τα νεα στοιχεία που έρχονται μειώνονται. Σε λίγο δε θα υπάρχει επιστημονας να το υποστηρίζει αλλα αρνητές θα υπάρχουν πάλι. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 7
  • Thanks 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, hunter2000 said:

Μας έχετε ζαλίσει τόσες δεκαετίες εσείς οι ''απαισιόδοξοι''. Έχετε καταντήσει σαν τους ιεχωβάδες με την δευτέρα παρουσία. Για θυμήσου πόσες φορές μας έχετε πει ότι είμαστε σε οριακό σημείο και ότι θα βρεθούμε όλοι κάτω από το νερό αφού θα λιώσουν οι πάγοι; Πολλές μέσα σε τρεις δεκαετίες πράσινης τρομοκρατίας, σε όλα πέσατε έξω, τίποτα δεν έχει συμβεί. Απλά τρομοκρατείτε τον κόσμο για να μας επιβάλλετε πράσινα χαράτσια στο όνομα της κλιματικής κρίσης, όπως την ονομάζετε τώρα γιατί το ''αλλαγή' δεν πουλάει .

...είπε η Χάιντι και συνέχισε να τρέχει αμέριμνα στα πράσινα βοσκοτόπια μαζί με τα προβατάκια...

Oh wait! 😛 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...