Προς το περιεχόμενο

Το κλίμα αλλάζει τόσο γρήγορα ώστε δεν έχουμε δει ακόμη τη μέγιστη ένταση των ακραίων καιρικών φαινομένων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Έχει πλάκα που επαληθεύομαι συνεχώς. Γιατί ασχολείστε με το 0.0000001%? φαντάζομαι εσείς είστε και της άποψης "εφόσον δεν ζητάμε αποδείξεις, εμείς φταίμε για την ακρίβεια".

Βασικά οι μεν ασχολούνται με τους δεν και αντί να κάτσουν να σκεφτούν όλοι μαζί τί λάθος κάνουν , τα χρόνια περνούν , οι χιλιετίες φεύγουν και στο τέλος μένει μόνο η βλακεία να αράζει πάνω στις στάχτες τους, είναι τόσο απλό που μπορείς να το πεις και ποιητικό.

Επεξ/σία από Ne0n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Ne0n είπε

Βασικά οι μεν ασχολούνται με τους δεν και αντί να κάτσουν να σκεφτούν όλοι μαζί τί λάθος κάνουν , τα χρόνια περνούν , οι χιλιετίες φεύγουν και στο τέλος μένει μόνο η βλακεία να αράζει πάνω στις στάχτες τους, είναι τόσο απλό που μπορείς να το πεις και ποιητικό.

Δυστυχώς αυτό το βλέπω πιο έντονα απ όταν ήρθε ο κόβιντ. Πολλά νεύρα, οπαδισμός κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atypicalcoder είπε

Δυστυχώς αυτό το βλέπω πιο έντονα απ όταν ήρθε ο κόβιντ. Πολλά νεύρα, οπαδισμός κλπ.

Λογικό εάν παρατηρήσεις το εξής φαινόμενο: Εάν έχεις οικόσιτα ζώα, πχ γάτες και κάποια στιγμή τις αφήσεις ελεύθερες πχ στον κήπο σου όπου υπάρχουν άλλες γάτες αδέσποτες, θα παρατηρήσεις ότι οι οικόσιτες θα είναι πολύ επιθετικές ενάντια στις υπόλοιπες. Τι μας δείχνει αυτό; ότι η ελευθερία είναι το υπέρτατο αγαθό ακόμα και στα πλάσματα "κατώτερης" νοημοσύνης , με λίγα λόγια η έλλειψη της προκαλεί όλα αυτά τα αποτελέσματα ακραίας αντίδρασης που περιέγραψες.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ne0n είπε

Θα σου πουν μερικοί , μα για ποιά κλιματική αλλαγή μιλάμε; να βγάλουν λεφτά θέλουν από τα "παραμύθια της κλιματικής αλλαγής." Αυτά δεν συμβαίνουν τώρα , συνέβησαν πολύ παλιά (Πλημμύρα στην Κίνα 1931)

Αρκετοί από αυτούς πιστεύουν ακόμα ότι η Γη είναι επίπεδη ,τι και αν τα έλεγε και ο Πυθαγόρας πριν 2600 χρόνια, φτάσαμε στην Αναγέννηση για να τον πιστέψουμε, οπότε με τέτοια "προοδευτικά" μυαλά υπολογίζω ότι την καταστροφή του κλίματος θα την πάρουν χαμπάρι όταν θα κολυμπάνε σε κανένα βουνό. 

Βλέπω επίσης ότι οι περισσότεροι αναλώνονται στο ποιοι παράγουν τις περισσότερες κουρ.... "βιολογικά λήμματα από άνθρακα". Πάλι έχουμε το Λίγοι Πλούσιοι vs Πολλοί φτωχοί , ενώ κανονικά θα έπρεπε να ήταν Συνειδητοποιημένοι VS Ασυνείδητοι. 

Οι πάγοι θα λιώσουν η στάθμη της θάλασσας θα ανέβει και χτίζονται πράσινοι ουρανοξύστες ακριβώς δίπλα στην παραλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Οι πάγοι θα λιώσουν η στάθμη της θάλασσας θα ανέβει και χτίζονται πράσινοι ουρανοξύστες ακριβώς δίπλα στην παραλία

Πάλι καλά που είναι και "πράσινοι" γιατί εάν ήταν "κόκκινοι" δεν θα περνούσαν από "έγκριση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2024 στις 10:36 ΠΜ, panther_512 είπε

Κύπρο είναι ποινικό αδίκημα να βγαίνεις με το λάστιχο και να πλένεις μπαλκόνια και βεράντες.

Ειδικά Αθήνα έχω κουραστεί να βλέπω τον κάθε καραμήτρο να πλένει το αμάξι χύμα σε δημόσιο δρόμο πόσο μάλλον για τα μπαλκόνια και τις βεράντες που στάζουν νερά και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε στα πεζοδρόμια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της λειψυδρίας είναι κατά βάση ενεργειακό. Μπορεί να λυθεί σε μεγάλο βαθμό με την αφαλάτωση και την ανακύκλωση των υδάτων. Το Ισραήλ μετέτρεψε την άγονη, άνυδρη, ακατοίκητη έρημο σε όαση με την αφαλάτωση. Όσο πέφτει το κόστος της ενέργειας από καθαρές ανανεώσιμες πηγές και πυρηνικά τόσο πιο ρεαλιστική γίνεται αυτή η λύση.

Παράδειγμα: τα φωτοβολταϊκά είναι η φτηνότερη πηγή ενέργειας σήμερα. Αν φτιάξεις αρκετά ώστε να καλύπτονται οι ώρες της υψηλότερης ζήτησης τότε τα τεράστια ποσά ισχύος που περισσεύουν από τις ώρες χαμηλής ζήτησης μπορούν να χρησιμοποιηθούν ουσιαστικά με μηδενικό οριακό κόστος για αφαλάτωση και για ανακύκλωση (που μπορεί να φτάσει σε πολύ μεγάλα ποσοστά για μεγάλους καταναλωτές όπως τα εργοστάσια όπως δείχνει το gigafactory της Tesla, ένα από τα μεγαλύτερα του κόσμου, που ανακυκλώνει 100% του νερού που χρησιμοποιεί).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2024 στις 1:32 ΜΜ, manolis940 είπε

Σε παλαιότερες εποχές όταν μιλούσαμε για πανδημία όντως πέθαινε μεγάλο μέρος του πλανήτη, διότι δεν ξέραμε πως να την αντιμετωπίσουμε. Αν σήμερα ακολουθούσαμε τις πρακτικές του παρελθόντος πάλι ένα πολύ μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη θα πέθαινε. Αν πολλοί σαν και εσένα αλλάζανε μυαλά, θα μπορούσαμε να έχουμε ελάχιστους θανάτους!

Ναι , σαν εμενα., Εσεις κυνηγατε μαγισσες,εμεις φταιμε. Οταν δεν ξερετ ενα διαβαζετε καν στατιστικα, τι να κανουμε. Ριξτε κανενα παγακι στην θαλασσα να βοηθησετε

Στις 9/8/2024 στις 10:47 ΠΜ, MikeKata είπε

Ξέχασες το "1111!!!111" και το "σηκωθείτε από ντιβάνια, καρέκλες, τραπέζια"...

Δεν παιζει να σηκωθειτε απο πουθενα. τα μπολια σαν εκανα συγκοληση σε καρεκλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2024 στις 7:25 ΜΜ, adastra είπε

Το πρόβλημα της λειψυδρίας είναι κατά βάση ενεργειακό. Μπορεί να λυθεί σε μεγάλο βαθμό με την αφαλάτωση και την ανακύκλωση των υδάτων. Το Ισραήλ μετέτρεψε την άγονη, άνυδρη, ακατοίκητη έρημο σε όαση με την αφαλάτωση. Όσο πέφτει το κόστος της ενέργειας από καθαρές ανανεώσιμες πηγές και πυρηνικά τόσο πιο ρεαλιστική γίνεται αυτή η λύση.

Παράδειγμα: τα φωτοβολταϊκά είναι η φτηνότερη πηγή ενέργειας σήμερα. Αν φτιάξεις αρκετά ώστε να καλύπτονται οι ώρες της υψηλότερης ζήτησης τότε τα τεράστια ποσά ισχύος που περισσεύουν από τις ώρες χαμηλής ζήτησης μπορούν να χρησιμοποιηθούν ουσιαστικά με μηδενικό οριακό κόστος για αφαλάτωση και για ανακύκλωση (που μπορεί να φτάσει σε πολύ μεγάλα ποσοστά για μεγάλους καταναλωτές όπως τα εργοστάσια όπως δείχνει το gigafactory της Tesla, ένα από τα μεγαλύτερα του κόσμου, που ανακυκλώνει 100% του νερού που χρησιμοποιεί).

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί η αφαλάτωση και για την άρδευση που οι ανάγκες είναι τεράστιες και συγχρόνως το ποσό που θα καταβάλουν οι παραγωγοί ανά κυβικό μέτρο να είναι τέτοιο που να είναι βιώσιμες οι καλλιέργειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, embrance είπε

Ναι , σαν εμενα., Εσεις κυνηγατε μαγισσες,εμεις φταιμε. Οταν δεν ξερετ ενα διαβαζετε καν στατιστικα, τι να κανουμε. Ριξτε κανενα παγακι στην θαλασσα να βοηθησετε

Δεν παιζει να σηκωθειτε απο πουθενα. τα μπολια σαν εκανα συγκοληση σε καρεκλες

Εγώ κυνηγάω μάγισσες ή κάποιος που ψάχνει chips(ότι μπορεί να σημαίνει αυτό) μέσα σε σκευάσματα εμβολίου και μάλιστα τόσο μικρά σε μέγεθος που μπορούν να περάσουν μία σύριγγα; Δεν συζητάμε για την τροφοδοσία τους φυσικά . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί η αφαλάτωση και για την άρδευση που οι ανάγκες είναι τεράστιες και συγχρόνως το ποσό που θα καταβάλουν οι παραγωγοί ανά κυβικό μέτρο να είναι τέτοιο που να είναι βιώσιμες οι καλλιέργειες;

Εξαρτάται από το πόσο φτηνή είναι η ενέργεια. Αυτή είναι η πορεία τιμών ανά kW των φωτοβολταϊκών π.χ. και η πτώση συνεχίζει

image.png.db50467bd6df52c0222f88e2e87c5472.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2024 στις 2:24 ΜΜ, adastra είπε

Εξαρτάται από το πόσο φτηνή είναι η ενέργεια. Αυτή είναι η πορεία τιμών ανά kW των φωτοβολταϊκών π.χ. και η πτώση συνεχίζει

image.png.db50467bd6df52c0222f88e2e87c5472.png

Έχουμε κάποια σοβαρή πηγή για την ενέργεια που καταναλώνει μια μονάδα αφαλάτωσης ανά παραγόμενο λίτρο ή κάτι παρόμοιο έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε κάποια σύγκριση; Σε χώρες όπως η Κύπρος που ξέρω ότι γίνεται αφαλάτωση για πόσιμο νερό, δεν είναι φθηνό. Δεν ξέρω βέβαια αν γι αυτό φταίει απαραίτητα η αφαλάτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Έχουμε κάποια σοβαρή πηγή για την ενέργεια που καταναλώνει μια μονάδα αφαλάτωσης ανά παραγόμενο λίτρο ή κάτι παρόμοιο έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε κάποια σύγκριση; Σε χώρες όπως η Κύπρος που ξέρω ότι γίνεται αφαλάτωση για πόσιμο νερό, δεν είναι φθηνό. Δεν ξέρω βέβαια αν γι αυτό φταίει απαραίτητα η αφαλάτωση.

Δεν έχω καταφέρει να βρω κι εγώ κάτι ακριβές αλλά πάνω από 2kwh. το κυβικό σίγουρα, σ' αυτό πρέπει να προσθέσουμε και το κόστος να μεταφερθεί το νερό από το επίπεδο της θάλασσας εκεί που θέλουμε να ποτίσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, manolis940 είπε

Έχουμε κάποια σοβαρή πηγή για την ενέργεια που καταναλώνει μια μονάδα αφαλάτωσης ανά παραγόμενο λίτρο ή κάτι παρόμοιο έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε κάποια σύγκριση; Σε χώρες όπως η Κύπρος που ξέρω ότι γίνεται αφαλάτωση για πόσιμο νερό, δεν είναι φθηνό. Δεν ξέρω βέβαια αν γι αυτό φταίει απαραίτητα η αφαλάτωση.

Η τεχνολογία των συστημάτων αφαλάτωσης με αντίστροφη ώσμωση εξελίσσεται με γοργούς ρυθμούς (το κόστος τους έπεσε στο μισό την τελευταία δεκαετία) και νέες τεχνολογίες θα τα κάνουν ακόμα φτηνότερα και αποδοτικότερα (φθηνές πιο αποδοτικές νανο-μεμβράνες γραφενίου). Σε συνδυασμό με την υπερπαραγωγή ενέργειας από τις ανανεώσιμες πηγές (και ενδεχομένως την πυρηνική σύντηξη) θα κάνουν την αφαλάτωση ολοένα και πιο ελκυστική και πρακτική σε μεγάλη κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχω καταφέρει να βρω κι εγώ κάτι ακριβές αλλά πάνω από 2kwh. το κυβικό σίγουρα, σ' αυτό πρέπει να προσθέσουμε και το κόστος να μεταφερθεί το νερό από το επίπεδο της θάλασσας εκεί που θέλουμε να ποτίσουμε. 

2KW το κυβικό βγαίνει και τώρα κοντά με υποβρύχιο γεώτρησης δηλαδή στα 10 κυβικά νερό που θα σε βγάλει την ώρα θα κάψει 20KW ρεύμα εν; υποβρύχιο 30αρι στα 300 μέτρα βάθος. Το πρόβλημα είναι ότι γεωτρήσεις στερευουν η τραβανε θαλασσινό νερό ενώ η αφαλάτωση απευθείας από τη θάλασσα είναι πρακτικά άπειρο νερό. Να τραβάς όλη μέρα εφόσον πληρώνεις. Φέτος με την τρελή ξηρασία και να θες να τραβήξεις δεν γίνεται μιας και δεν φτάνουν οι ώρες με τα νερά που βγάζουν οι περισσότερες γεωτρήσεις. Τα μισά δέντρα αποτιστα και ο κόσμος σε απόγνωση όπως είναι λογικό. Ρίχνεις όλη τη χρονιά 40 50 χιλιάρικα και πάνε χαμένα με την ξηρασία κυριολεκτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...