Προς το περιεχόμενο

Το κλίμα αλλάζει τόσο γρήγορα ώστε δεν έχουμε δει ακόμη τη μέγιστη ένταση των ακραίων καιρικών φαινομένων


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κάπου εδώ νομίζω ότι κατάλαβε ο καθένας σε ποιον απαντάω σοβαρά εδώ και τόσα σχόλια.

Ευτυχώς που πρακτικές σαν τις δικές σου δεν περνάνε ούτε έξω από ερευνητικό εργαστήριο γιατί, όχι ίντερνετ και τη σημερινή τεχνολογία δε θα είχαμε, θα ήμασταν ακόμα στην εποχή του χαλκού.

Οι δημοσιευμένες μελέτες (το σύνολο τους κι όλας, όχι μόνο μία) είναι το ανώτατο εργαλείο που έχουμε ως εγκαθιδρυμένη γνώση. Έχουν περάσει έλεγχο για σφάλματα και μεθοδολογία από άλλους του κλάδου. Κι εσύ θα μπορούσες να κάνεις review.

Βασικά δε θα μπορούσες, για να κάνεις θα πρέπει να έχεις έστω βασικές γνώσεις.

Η γελοία ανάγνωση που έκανες "έχουμε ισχυρότερο El Nino, άρα φταίει η κλιματική αλλαγή" ενώ συμβαίνει το ανάποδο, είναι σα να λες "είχαμε βροχές προχθές στην Ελλάδα, άρα δεν υπάρχει καλοκαίρι".

Σε βολεύει να διαστρεβλώσεις τις αιτίες μέσα από τα raw data γιατί δεν έχεις τίποτα στα χέρια σου που να αποδεικνύει τους ανυπόστατους ισχυρισμούς σου.

Σε βολεύει να πετάς αοριστολογιες από το κεφάλι σου γιατί είναι ο ευκολότερος τρόπος να "ξεγλιστρησεις" μόλις φας το debunking.

Και κάπου εδώ θα το ληξω, έχω και δουλειές. 10 σελίδες τώρα, έχουν πάρει χαμπάρι όσοι διαβάζουν τι συμβαίνει.

Έτσι, για κλείσιμο, θα πω 2 πράγματα:

1. Όλες τις φορές που "ρώτησες" κάτι και σου γύρισε boomerang γιατί πήρες απάντηση με στοιχεία (όπως τώρα με το ποσοστό επίδρασης του ανθρώπου), η τακτική σου ήταν να μην απαντήσεις καν και να αλλάξεις θέμα. Κλασσική τακτική αρνητή.

2. Πέταξες εντελώς αντιεπιστημονικους ισχυρισμούς όπως ότι προέβλεπαν ότι θα έχουν λιώσει οι πάγοι ως τώρα και ότι θα έχει ανέβει η στάθμη της θάλασσας 1 μετρο και, εδώ και καμιά 10αρια σελίδες σχόλια σου έχω ζητήσει (και εγώ και άλλοι σχολιαστές) επανειλημμένως να ποσταρεις τις ΜΕΛΕΤΕΣ που το ισχυρίζονται αυτό και δεν απαντάς καν. 

Ξέρεις γιατί; Γιατί δεν έχεις επιστημονικές μελέτες, παρά μόνο άρθρα εφημερίδων. Και νομίζεις ότι με την τακτική της μη απάντησης θα κρύψεις τους ισχυρισμούς σου κάτω από το χαλάκι και θα αλλάξεις πάλι θέμα.

Χαμένος χρόνος είναι για μένα, αλλά τουλάχιστον διαβάζουν και άλλοι τα σχόλια και παίρνουν χαμπάρι τι γίνεται.

Ακριβός το ίδιο κάνεις και εσύ, το να μην βλέπεις ότι πολλές δεκαετίες πριν την θεωρία της κλιματικής κρίσης κρίσης υπήρχαν εξάρσεις του φαινομένου, να μην αναφέρω μέσα στους αιώνες τι δραματικές αλλαγές έχουν υπάρξει στο κλίμα χωρίς την ''βοήθεια'' του ανθρώπου και όχι η αύξηση της θερμοκρασίας κατά 0,5 βαθμούς μέσα σε τόσες δεκαετίες που φέρνεται την καταστροφή.  Χαμένος χρόνος για εμένα, αλλά τουλάχιστον διαβάζουν και άλλοι τα σχόλια και παίρνουν χαμπάρι τι γίνεται. Δεν θα περάσει ο φασισμός της πράσινης προπαγάνδας καλυμμένος με δήθεν αναπόδεικτες επιστημονικές μελέτες με σκοπό τα κέρδη και την τρομοκράτηση των πολιτών. 

  • Thanks 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Ακριβός το ίδιο κάνεις και εσύ, το να μην βλέπεις ότι πολλές δεκαετίες πριν την θεωρία της κλιματικής κρίσης κρίσης υπήρχαν εξάρσεις του φαινομένου, να μην αναφέρω μέσα στους αιώνες τι δραματικές αλλαγές έχουν υπάρξει στο κλίμα χωρίς την ''βοήθεια'' του ανθρώπου και όχι η αύξηση της θερμοκρασίας κατά 0,5 βαθμούς μέσα σε τόσες δεκαετίες που φέρνεται την καταστροφή.  Χαμένος χρόνος για εμένα, αλλά τουλάχιστον διαβάζουν και άλλοι τα σχόλια και παίρνουν χαμπάρι τι γίνεται. Δεν θα περάσει ο φασισμός της πράσινης προπαγάνδας καλυμμένος με δήθεν αναπόδεικτες επιστημονικές μελέτες με σκοπό τα κέρδη και την τρομοκράτηση των πολιτών. 

Επειδή τυγχάνω να δουλεύω στην βιομηχανία των εταιρειών που αλλάζουν το κόσμο και ελέγχουν κράτη , σε πληροφορώ ότι το χέρι που έχουμε βάλει στο περιβάλλον  , στο θέμα υπερθέρμανσης είναι πολύ μεγάλο. Είμαι χίλια τα εκατό σίγουρος ότι ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγοντας , μιας και είμαι ένας από αυτούς. Δεν θα συνεχίσω άλλο με λεπτομέρειες . Όσοι βρίσκονται στην βιομηχανία ενέργειας το ξέρουν πολύ καλά. Έχεις δίκιο  εν μέρει να τσαντίζεσαι μιας και το φταίξιμο το δικό σου είναι μικρό , αλλά δεν ζεις μόνος σου στον κόσμο και δεν αντιπροσώπευεις όλη την ανθρωπότητα. Κρίνεις εξ ιδίων.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Επειδή τυγχάνω να δουλεύω στην βιομηχανία των εταιρειών που αλλάζουν το κόσμο και ελέγχουν κράτη , σε πληροφορώ ότι το χέρι που έχουμε βάλει στο περιβάλλον  , στο θέμα υπερθέρμανσης είναι πολύ μεγάλο. Είμαι χίλια τα εκατό σίγουρος ότι ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγοντας , μιας και είμαι ένας από αυτούς. Δεν θα συνεχίσω άλλο με λεπτομέρειες . Όσοι βρίσκονται στην βιομηχανία ενέργειας το ξέρουν πολύ καλά. Έχεις δικό εν μέρει να τσαντίζεσαι μιας και το φταίξιμο το δικό σου είναι μικρό , αλλά δεν ζεις μόνος σου στον κόσμο και δεν αντιπροσώπευεις όλη την ανθρωπότητα. Κρίνεις εξ ίδιων . 

Το ότι δουλεύεις ξέρω εγώ στα ΕΛΠΕ σε κάνει ειδικό του θέματος και χίλια τα εκατό σίγουρο; Ούτε εσύ ζεις μόνος σου στον πλανήτη και δεν αντιπροσωπεύεις όλη την ανθρωπότητα επιβάλλοντας μας να αποδεχθούμε μια θεωρία και να μην μιλάμε όταν μας επιβάλουν πράσινα χαράτσια που δεν έχουν καμία ωφέλεια στο κλίμα και καταστρέφουν την οικονομία της χώρας με πράσινους φόρους ενώ οι ισχυρά βιομηχανικές χώρες συνεχίζουν να ρυπαίνουν. Να μην μιλήσουμε για το ποσοστό εκπομπής co2 Κίνας, Ινδίας και άλλων χωρών με υπερπληθυσμό και μεγάλη βιομηχανία, φαντάζομαι αφού είσαι και μέσα στα πράγματα θα μπορέσεις να καταλάβεις ότι τα οφέλη από την μείωση των εκπομπών στην ΕΕ είναι αστεία σε παγκόσμια κλίμακα και αυτό μας οδηγεί να πιστέψουμε ότι κάτι άλλο παίζει από πίσω σε βάρος μας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, embrance είπε

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Η ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΟΖΟΝΤΟΣ, ΘΑ ΠΝΙΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΓΟΥς ΚΤΛ ΚΤΛ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤ1.

ποιος ηρθε? αχαχαχα ,ρε εχετε πλακα. αν σας επαιρνε κανεις στα σοβαρα και ισχυε αυτο επρεπε να ειχε πεθανει ο μισο ςπλανητης.  αλλα γουσταρετε να το παιζεται  intellectually superior

Σε παλαιότερες εποχές όταν μιλούσαμε για πανδημία όντως πέθαινε μεγάλο μέρος του πλανήτη, διότι δεν ξέραμε πως να την αντιμετωπίσουμε. Αν σήμερα ακολουθούσαμε τις πρακτικές του παρελθόντος πάλι ένα πολύ μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη θα πέθαινε. Αν πολλοί σαν και εσένα αλλάζανε μυαλά, θα μπορούσαμε να έχουμε ελάχιστους θανάτους!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hunter2000 είπε

Το ότι δουλεύεις ξέρω εγώ στα ΕΛΠΕ σε κάνει ειδικό του θέματος και χίλια τα εκατό σίγουρο; Ούτε εσύ ζεις μόνος σου στον πλανήτη και δεν αντιπροσωπεύεις όλη την ανθρωπότητα επιβάλλοντας μας να αποδεχθούμε μια θεωρία και να μην μιλάμε όταν μας επιβάλουν πράσινα χαράτσια που δεν έχουν καμία ωφέλεια στο κλίμα και καταστρέφουν την οικονομία της χώρας με πράσινους φόρους ενώ οι ισχυρά βιομηχανικές χώρες συνεχίζουν να ρυπαίνουν. Να μην μιλήσουμε για το ποσοστό εκπομπής co2 Κίνας, Ινδίας και άλλων χωρών με υπερπληθυσμό και μεγάλη βιομηχανία, φαντάζομαι αφού είσαι και μέσα στα πράγματα θα μπορέσεις να καταλάβεις ότι τα οφέλη από την μείωση των εκπομπών στην ΕΕ είναι αστεία σε παγκόσμια κλίμακα και αυτό μας οδηγεί να πιστέψουμε ότι κάτι άλλο παίζει από πίσω σε βάρος μας. 

Τα ΕΛΠΕ είναι βενζινάδικο μπροστά στην εταιρεία που δουλεύω….

Πίστευε ότι θες , αλλά στο θέμα του ανθρώπινου παράγοντα για την υπερθέρμανση δεν υπάρχει αμφισβήτηση.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μπορεί να δουλεύεις σε ένα κολοσσό πάλι δεν σε κάνει ειδικό. Δεν αμφισβητώ το θέμα του ανθρώπινου παράγοντα, αμφισβητώ το κατά πόσο ευθύνεται ολοκληρωτικά ο άνθρωπος και όχι φυσικά φαινόμενα, γιατί η ιστορία του κλίματος μας δείχνει ότι η ίδια η φύση προκαλεί τεράστιες αλλαγές στο κλίμα. Επίσης αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα των πράσινων χαρατσιών και το ότι έχουν σχέση με την αντιμετώπιση της κλιματικής ''κρίσης''.  Επίσης αμφισβητώ τον φασισμό των υπερμάχων της κλιματικής ''κρίσης'' που μας στερεί το δικαίωμα να έχουμε διαφορετική άποψη κολλώντας μας την ταμπέλα των ηλιθίων και των ψεκασμένων ενώ αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους μεγάλες επιστημονικές διάνοιες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hunter2000 είπε

Το ότι μπορεί να δουλεύεις σε ένα κολοσσό πάλι δεν σε κάνει ειδικό. Δεν αμφισβητώ το θέμα του ανθρώπινου παράγοντα, αμφισβητώ το κατά πόσο ευθύνεται ολοκληρωτικά ο άνθρωπος και όχι φυσικά φαινόμενα, γιατί η ιστορία του κλίματος μας δείχνει ότι η ίδια η φύση προκαλεί τεράστιες αλλαγές στο κλίμα. Επίσης αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα των πράσινων χαρατσιών και το ότι έχουν σχέση με την αντιμετώπιση της κλιματικής ''κρίσης''.  Επίσης αμφισβητώ τον φασισμό των υπερμάχων της κλιματικής ''κρίσης'' που μας στερεί το δικαίωμα να έχουμε διαφορετική άποψη κολλώντας μας την ταμπέλα των ηλιθίων και των ψεκασμένων ενώ αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους μεγάλες επιστημονικές διάνοιες. 

Ρε αδερφέ, πιο πίσω σου έχουν δώσει πηγές και συνεχίζεις και κάνεις τον Κινέζο. Τι κερδίζεις έτσι;

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hunter2000 είπε

Το ότι μπορεί να δουλεύεις σε ένα κολοσσό πάλι δεν σε κάνει ειδικό. Δεν αμφισβητώ το θέμα του ανθρώπινου παράγοντα, αμφισβητώ το κατά πόσο ευθύνεται ολοκληρωτικά ο άνθρωπος και όχι φυσικά φαινόμενα, γιατί η ιστορία του κλίματος μας δείχνει ότι η ίδια η φύση προκαλεί τεράστιες αλλαγές στο κλίμα. Επίσης αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα των πράσινων χαρατσιών και το ότι έχουν σχέση με την αντιμετώπιση της κλιματικής ''κρίσης''.  Επίσης αμφισβητώ τον φασισμό των υπερμάχων της κλιματικής ''κρίσης'' που μας στερεί το δικαίωμα να έχουμε διαφορετική άποψη κολλώντας μας την ταμπέλα των ηλιθίων και των ψεκασμένων ενώ αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους μεγάλες επιστημονικές διάνοιες. 

Επαναλαμβάνω πίστευε ότι θες . Και πολλά σου είπα. Τέλος.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manolis940 είπε

Ρε αδερφέ, πιο πίσω σου έχουν δώσει πηγές και συνεχίζεις και κάνεις τον Κινέζο. Τι κερδίζεις έτσι;

Εγώ κερδίζω την ελευθερία της γνώμης μου και το δικαίωμα να εκφράζω την άποψή μου. Αυτοί απο την άλλη κερδίζουν χρήμα, καριέρες, επιρροή, κάτσε σκέψου ποιος από τους δύο μας χειραγωγείται από μεγάλα συμφέροντα και μην δήξεις εμένα για όφελος των πετρελαιάδων γιατί αυτοί είδη έχουν σχεδιάσει την μετάβαση στις ΑΠΕ και το υδρογόνο, πάλι αυτοί θα ελέγχουν την ενέργεια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως παντα στο insomnia θα υπαρχουν δυο που θα το πηγαινουν στα ακρα... αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι πρεπει να αρχισουμε να προσεχουμε πολυ με την κλιματικη αλλαγη, ουτε σε 10-20  χρονια θα ερθει που λενε οι φοβικοι της μιας πλευρας ουτε σε 100 και αν που λενε οι του μην ακουτε τιποτα ολα για να πουλανε ηλεκτρικα αυτοκινητα γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hunter2000 είπε

Εγώ κερδίζω την ελευθερία της γνώμης μου και το δικαίωμα να εκφράζω την άποψή μου. Αυτοί απο την άλλη κερδίζουν χρήμα, καριέρες, επιρροή, κάτσε σκέψου ποιος από τους δύο μας χειραγωγείται από μεγάλα συμφέροντα και μην δήξεις εμένα για όφελος των πετρελαιάδων γιατί αυτοί είδη έχουν σχεδιάσει την μετάβαση στις ΑΠΕ και το υδρογόνο, πάλι αυτοί θα ελέγχουν την ενέργεια. 

Αυτό θα το είχες έτσι κι αλλιώς αν στήριζες την γνώμη σου με στοιχεία και επιχειρήματα. Δεν σου είπε κανένας να σταματήσεις να μιλάς.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Επαναλαμβάνω πίστευε ότι θες . Και πολλά σου είπα. Τέλος.

Πρόσεχε μην λες πολλά γιατί τα αφεντικά σου θα σε ξεκάνουν που αποκαλύπτεις την αλήθεια......

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manolis940 είπε

Αυτό θα το είχες έτσι κι αλλιώς αν στήριζες την γνώμη σου με στοιχεία και επιχειρήματα. Δεν σου είπε κανένας να σταματήσεις να μιλάς.

Την στηρίζω με σοβαρά επιχειρήματα και μελέτες. Ενώ από την άλλη κάποια άτομα που παρουσιάζονται εδώ σαν μεγάλοι επιστήμονες και ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια προσπαθούν να μου το αφαιρέσουν με προσβολές. Αυτό είναι ο ορισμός του φασισμού. 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hunter2000 είπε

Την στηρίζω με σοβαρά επιχειρήματα και μελέτες. Ενώ από την άλλη κάποια άτομα που παρουσιάζονται εδώ σαν μεγάλοι επιστήμονες και ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια προσπαθούν να μου το αφαιρέσουν με προσβολές. Αυτό είναι ο ορισμός του φασισμού. 

Εγώ κρίνω με τα όσα βλέπω και όχι με τα όσα λένε οι άλλοι. 10+ Σελίδες τώρα σου έχουν πετάξει εμπεριστατωμένες μελέτες που έχουν περάσει peer reviews κτλ και έχεις δώσει ένα link από την ggwhether, που στο About us ούτε καν τις πιστοποιήσεις και από έχει δεν αναφέρει. Φυσικά πέντε δεδομένα, δεν αποτελούν μελέτη αλλά δεδομένα τα οποία μαζί με άλλα χρησιμοποιούνται στις μελέτες.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...