Προς το περιεχόμενο

Η προσπάθεια της Disney για πάταξη του διαμοιρασμού κωδικών πρόσβασης ξεκινά "δυναμικά" το Σεπτέμβριο


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέα συνδρομητικά πακέτα προωθεί η Disney, την ίδια ώρα που η τιμή του Disney Plus αυξάνεται.

Οι streaming υπηρεσίες της Disney καθίστανται επιτέλους κερδοφόρες. Στο πλαίσιο της ανακοίνωσης των οικονομικών αποτελεσμάτων για το τρίτο τρίμηνο, η εταιρία επισημαίνει ότι κατέγραψε κέρδη 47 εκατομμυρίων δολαρίων από το Disney Plus, το Hulu και το ESPN Plus, ενώ παράλληλα προσέθεσε και κάτι λιγότερο από 1 εκατομμύριο επιπλέον συνδρομητές στις ΗΠΑ και τον Καναδά.

Παρότι ο αριθμός των συνδρομητών παρέμεινε σχετικά σταθερός, η Disney εξακολουθεί να αναζητά τρόπους να ενισχύσει την κερδοφορία της. Πέρα από τον "κλασικό" τρόπο, αυτό της αύξησης του κόστους της συνδρομής, το Disney Plus σύντομα δεν θα επιτρέπει το διαμοιρασμό του κωδικού πρόσβασης με άτομα εκτός του ίδιου νοικοκυριού. Μάλιστα, η εταιρία ανακοίνωσε ότι η προσπάθεια πάταξης του φαινομένου χρήσης κοινών κωδικών ξεκινά "δυναμικά" μέσα στο Σεπτέμβριο.

Εντωμεταξύ, το Φεβρουάριο η εταιρία είχε ανακοινώσει πρόγραμμα διαμοιρασμού του ίδιου κωδικού μέσα από συνδρομητικό πακέτο. Τον Ιούνιο, εφάρμοσε το σύστημα αυτό σε ορισμένες χώρες, χωρίς όμως να ενημερώσει για το πότε πρόκειται να προσφερθεί σε μεγάλες αγορές, όπως αυτή των Ηνωμένων Πολιτειών.

Αυτή τη φορά, πάντως, η Disney φαίνεται πως είναι αποφασισμένη να προσφέρει την επιλογή αυτή σε περισσότερους συνδρομητές το Σεπτέμβριο, αν και ακόμη δεν έχει δώσει συγκεκριμένες πληροφορίες για το κόστος που θα έχει αυτή η επιλογή.  Το Netflix, που διέθεσε αντίστοιχη υπηρεσία από πέρυσι, χρεώνει επιπλέον 7,99 δολάρια το μήνα για όσους θέλουν να προσθέσουν ένα άτομο στο λογαριασμό τους. "Δεν είχαμε καμία αρνητική αντίδραση στις ενημερώσεις [για την επί πληρωμή προσθήκη επιπλέον ατόμων] από τις ειδοποιήσεις που προωθήσαμε και από τις προσπάθειες που καταβάλουμε το τελευταίο διάστημα", ανέφερε ο Mπομπ Ίγκερ, διευθύνων σύμβουλος της Disney.

Εκτός από την προσπάθεια πάταξης του φαινομένου χρήσης κοινών κωδικών από πολλαπλά άτομα, η Disney πρόκειται να αυξήσει το κόστος συνδρομής στα Disney Plus, Hulu και ESPN Plus, αρχής γενομένης από τον Οκτώβριο. Ο Ίγξερ δηλώνει πως δεν ανησυχεί για το ενδεχόμενο απώλειας συνδρομητών εξαιτίας της αύξησης του κόσοτυς, καθώς η εταιρία θα προσθέσει και το ABC News Live στα κανάλια που θα προβάλει, ενώ θα συμπεριλάβει και επιλεγμένες playlist, που εκτιμά πως θα προσελκύσουν νέο ενδιαφέρον.

Απομένει να φανεί στην πορεία κατά πόσο η διττή προσέγγιση που ακολουθεί η Disney, με την αύξηση των τιμών και το κυνήγι των κοινών κωδικών πρόσβασης στις υπηρεσίες της θα αποφέρει καρπούς, επιτρέποντάς της αφενός να διατηρήσει και να ενισχύσει την κερδοφορία της και αφετέρου να διευρύνει τη συνδρομητική της βάση, κάτι απαραίτητο για τη μακροπρόθεσμη βιωσιμότητα του μοντέλου.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις ίδιες βλακείες με το Netflix κάνουν και θα φάνε σουτ από εμένα, πήγαινα να δω από την τηλεόραση στο εξοχικό και μου πέταγε κάτι μηνύματα στο κινητό για νέα συσκευή και να επιβεβαιώσω αν είμαι εγώ, πήγαινα σπίτι και μου έβγαζε την τηλεόραση του σπιτιού unauthorized ,  την ίδια τηλεόραση που πριν δούλευε κανονικά, μάλλον κάτι κλείδωναν βάση των σειριακών αριθμών των συσκευών, τα πήρα και εγώ και το έκοψα, έτσι και αλλιώς το περιεχόμενο ήταν λίγο, το ίδιο παίζει και με την disney, ακριβό και λίγο περιεχόμενο, μόνο για να βλέπουν τα παιδάκια καμία ταινία καρτούν και να ησυχάζω καμιά ωρίτσα το είχα.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Disney είναι τόσο χάλια που όχι να μοιραστείς κωδικό ούτε πειρατικά δεν έχεις την θέληση να δεις τις σειρές της.

 

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, psof είπε

Η Disney είναι τόσο χάλια που όχι να μοιραστείς κωδικό ούτε πειρατικά δεν έχεις την θέληση να δεις τις σειρές της.

Στο Star Κυριακή απόγευμα να παίζαν οι σειρές της... θα προτιμούσα να δω επανάληψη Κωσταντίνου και Ελένης

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Volga είπε

Στο Star Κυριακή απόγευμα να παίζαν οι σειρές της... θα προτιμούσα να δω επανάληψη Κωσταντίνου και Ελένης

τοσο slop που δημιουργειται απο netflix κ disney+ etc. Κωνσταντινου κ Ελενης ειναι quality content μπροστα τους...

  • Like 1
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Disney δεν είναι αυτή που ήθελε να την πληρώνουμε 11€/μήνα για να βλέπουμε mandalorian σε 720p μέσω browser;

Ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε, stremio και RD μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Και να πληρώνεις και να έχεις υποδεέστερες υπηρεσίες, τους πήρα τηλ. μου κάνουν να βάλω tv box στο 4k monitor του pc, ναι οκ...

  • Like 4
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό ετήσιο account από τα 70-80 ευρώ (ή πόσα είχε όταν πρωτοξεκίνησε) πήρε σημαντική αύξηση πέρσι. Το ανανεώσαμε. Φέτος ξαναπήρε σημαντική αύξηση και το κόψαμε με συνοπτικές διαδικασίες. Επειδή όμως το Plus έχει αρκετά μεταγλωττισμένα παιδικά, είπα να φτιάξω μια τούρκικη συνδρομή και να την πληρώνω ανά μήνα (κάπου 4 ευρώ) μέχρι όσο πάει.

Οι υπόλοιποι που συμμετέχουν στο λογαριασμό ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να δουν, δεν βρίσκουν πλέον κάτι ενδιαφέρον. Ίσως ενεργοποιήσουμε κανα meshnet όταν αρχίσουν τη Δυναμική Πάταξη, αλλά ούτε τότε βλέπω να κρατάει πολύ η συνδρομή.

Αυτό νομίζω τα λέει όλα για το Plus.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, user2163 said:

Η Disney δεν είναι αυτή που ήθελε να την πληρώνουμε 11€/μήνα για να βλέπουμε mandalorian σε 720p μέσω browser;

Ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε, stremio και RD μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Και να πληρώνεις και να έχεις υποδεέστερες υπηρεσίες, τους πήρα τηλ. μου κάνουν να βάλω tv box στο 4k monitor του pc, ναι οκ...

Άραγε πώς ξέρουν ότι είμαστε στο ίδιο σπίτι εάν η IP όταν βγαίενις εκτός αλλάζει για μερικούς από εμάς (on the mobile device etc)?

RD τί είναι; Επίσης, stremio δεν στηρίζεται σε torrent φάση και μπορεί να κρεμάσει η ταινία στη μέση εάν δεν βρίσκει peers? Δεν θα μιλήσω για MPAA και τα συναφή, θεωρώ ότι θα υπάρχει add-on για VPN με Kill switch, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...