Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν και επίσημα οι τιμές για τους AMD Ryzen 9000, με τα νέα να είναι ευχάριστα και δυσάρεστα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, forgotten είπε

με τον 7800x3d ειμαι απολυτα ευχαριστημενος οποτε πιστευω οτι η επομενη γενια θα αργησει να διεισδυσει σε υπαρχον κατοχους εβδομης γενιας...

ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με 5800χ3δ και 4080σουπερ αρα περιμενουμε για αμ6!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παιδιά δεν ξέρω... ο i7-860 πρώτης γενιάς που με υπηρετεί άξια ακόμα θα πάει όπως είναι σε μουσείο και θα σερφάρει ο νυχτοφύλακας...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, -dL- είπε

Παιδιά δεν ξέρω... ο i7-860 πρώτης γενιάς που με υπηρετεί άξια ακόμα θα πάει όπως είναι σε μουσείο και θα σερφάρει ο νυχτοφύλακας...

 

Με 2600 (τον ιντελ, όχι τον αμδ) είμαι από το 2011. Με SSD και rx470 και παίζει μέχρι Hellblade.

Επεξ/σία από cr77
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Επεξεργαστή δεν παίρνεις μόνο για gaming πάντως...

εγω  θα έλεγα Επεξεργαστή δεν παίρνεις για τους άλλους ( αν  όντως παίρνουν ) αν και νομιζω οτι pc  κανει για παιχνιδια..  στα αλλα θα την παλέψει άνετα . και αδερφέ  μιλάω γενικα, πρως  θεου οχι για εσενα ουτε π σε ξερω 

Τα reviews πάντως δεν είναι αποθαρρυντικά στο σύνολό τους, το αντίθετο...

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-9700x/29.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spfres είπε

Τα πράγματα είναι απλά, ο 9700X με αρκετό thermal headroom, PBO advanced, limits set to motherboard, scalar 10x, boost override +200 MHz και Curve Optimizer negative all core -30 είναι πιο γρήγορος από τον 7700X κατά 21%. 

21% διαφορά gen to gen είναι ακόμα και παραπάνω από όσο θα περίμενε κανένας. Κάτι σχόλια για Zendozer, faildozer κλπ είναι σχόλια καφενείου το λιγότερο.

Το θέμα που προκύπτει όμως, είναι το εξής. Αυτή τη στιγμή χτίζεις AM5 σύστημα on a budget με τον 7700 πακέτο με τη Wraith Prism, ανοίγεις PBO κλπ και έχεις τον 7700Χ με τεζαρισμένη τη Wraith Prism για 270€. Προφανώς το να πάρει κάποιος αυτή τη στιγμή τον 9700X στα 400€ που είμαι σίγουρος ότι θα έρθει Ελλάδα με το γνωστό καπέλο, μαζί με μια αντίστοιχη ψύκτρα της Wraith Prism για περίπου 30€, ήτοι σύνολο 430€ για 20% καλύτερη απόδοση είναι τουλάχιστον ηλίθιο. Πρέπει να πέσουν οι τιμές και το γνωρίζει και η ίδια η AMD.

Αυτό όμως είναι άσχετο με την αρχιτεκτονική και το πόσο καλή ή κακή είναι. Πραγματικά το πόση αμπαλοσύνη επικρατεί ανάμεσα στα κορυφαία tech κανάλια όπως οι Hardware Unboxed και Gamers Nexus για κάτι τόσο προφανές που είναι το ότι η AMD κώλωσε να βγάλει τους 9000 στα κόκκινα όπως έκανε στους 7000 και αντ'αυτού τους έχει βγάλει choked (μέσα σε όλο το χάος που επικρατεί με τους Raptor Lake) είναι απίστευτο. Όπως επίσης απίστευτο είναι και το backlash που τρώει κάθε εταιρία από τον κάθε μυρωδιά που περιμένει gen to gen να διπλασιάζεται η απόδοση, το efficiency, να πέφτει η τιμή, αδιαφορώντας πλήρως για τα yields, την τάση της αγοράς και τη ζήτηση.

Εννοείς 21% πιο γρήγορος από τον 7700 stock;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cr77 είπε

Με 2600 (τον ιντελ, όχι τον αμδ) είμαι από το 2011. Με SSD και rx470 και παίζει μέχρι Hellblade.

και γω με ι7 960 την πρωτη γενια της ιντελ απο το μακρινο 2009 με μια rx480 . Δυστιχως δεν παιζει games απο unreal engine 5 οπου πλεον βγενουν ολοι οι νεει τιτλοι

οποτε ειμαστε για αναβαθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap. Επειδή έχω ψάξει και τον 7700X, πρακτικά με το PBO και το Curve Optimizer δεν έχει μεγάλα gains, της τάξης του 2-3% είναι παραπάνω, ωστόσο με αρκετό tinkering. Υποθέτω ότι απλά με ένα PBO enabled η διαφορά μεταξύ 9700Χ/7700Χ θα είναι γύρω στο 16%, όσο έδωσε και η AMD δηλαδή στο press release 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατελείωτο κλάμα, πληγωμένες καρδιές και δικαιολογίες για το χειρότερο λανσάρισμα Hardware της δεκαετίας 🫢

Οταν οι μονοι που απέμειναν με θετικα review ειναι ο Linus και το Tom's Hardware (οπου υπάλληλοι του δουλεύουν moderators στο Reddit της AMD) καταλαβαίνεις τι γίνεται...

Εδω μέχρι και κλασσικοί AMDτσολιαδες οπως το Hardware Unboxed αναγκάστηκαν να αναδιπλωθούν και κάποιοι εδω μέσα παλεύουν ακόμα την "μειωμένη" κατανάλωση 🤣🤣

  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...