Προς το περιεχόμενο

"Πότε ακούσατε τελευταία φορά για κατάρρευση των συστημάτων της Apple;" διερωτάται ο διευθύνων σύμβουλος της Delta


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, papp0us είπε

Οτι ο CEO της Delta μιλούσε για συστήματα Servers, όχι για τον υπολογιστή του σπιτιού του. Στην περίπτωση δε που σύγκρινε τον υπολογιστή του σπιτιού του, με τους Servers, η δήλωση είναι ακόμα πιο λάθος απο οτι την υπολογίζω αρχικά.

Λογικό άλμα, τα windows server δεν έχουν τις ίδιες ευπάθειες με τα windows για home χρήση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, atheatos είπε

Όπως έγραψα προηγουμένως και όπως έδειξε το πινακακι που έβαλες υπάρχει ακόμα server με Mac.

Γιατί αποκλείεις το γεγονός ο πρόεδρος της Delta να είχε γνωση αυτου του server?

Δεν ξέρω για πιο τουπέ μιλάς . Εγώ το μόνο που βλέπω είναι να γράφει κάποιος αν υπάρχει server σε Mac , να απαντάει μόνος του και 10 άσχετοι από κάτω να του κάνουν like.

Είπαμε ότι το Mac έγινε  γνωστό στους περισσότερους μετά το 2010 . Δικαιολογείται να μην ξέρουν. Όμως στην Αμερική τουλάχιστον γνωριζουν ότι υπήρχε Mac server που δουλεύει ακόμα και δεν κρασαρε, όπως επίσης γνωριζουν πολλά συστήματα που βασίζονται σε Mac. Αυτό το γνωρίζει και η ίδια Microsoft και δεν βγήκε να κράξει κανέναν από αυτούς που την κατηγορούν , ούτε να το παιξει ιστορία με τα Mac.

ΥΓ. Αν πρόσεξες μάλιστα εμμέσως πλην σαφώς υποστήριξε ότι δεν μπορεί να είναι σαν τα Mac λόγω ευρωπαϊκής ένωσης….

Ελα μωρε τώρα, υπάρχει στατιστικα 0.1% Server με mac, αυτό δε σημαίνει οτι υπάρχουν servers σε mac που χρησιμοποιούν εφαρμογές. Και βέβαια το αποκλείω. Ακόμα και αν το γνώριζε που ξέρεις και ξέρω οτι δεν είχε ιδέα, η ατάκα "εχετε ακούσει ποτέ για κατάρρευση συστημάτων της Apple" είναι τουλάχιστον αστεία. Μιλάμε για ένα λειτουργικό με μηδενική χρήση, πως να ακούσεις κατάρρευση δηλαδή σε κάτι που δεν υφίσταται; Αυτό είναι απο την αρχή το πρόβλημα μου με τη δήλωση.

Τι να έλεγε δηλαδή η Microsoft και γιατι να το παίξει ιστορία με τα Mac; Αυτοί τα έκαναν σκ@τ@ , στην Apple θα τα έριχναν;

Ποιος ειναι ο Mac Server αυτός που τρέχει, εξυπηρετεί μια τεράστια υποδομή και δεν κράσαρε ποτέ; Ειλικρινά ρωτάω, θα μου έκανε τεράστια εντύπωση να ισχύει κάτι τέτοιο.

Εξίσου φτηνή δικαιολογία με αυτή του Delta , ήταν και αυτή της Microsoft οτι δεν μπορεί να κλειδώσει τον kernel της στους τρίτους λόγω Ε.Ε. Δικής της ευθύνη είναι η σταθερότητα του συστήματος, ας έβρισκε τρόπο. Συνεργάτες είναι με την CrowdStrike, ας τα λύσουν.

Αναφορά σε κείμενο

“Examples of innovation,” he added, “include the recently announced VBS enclaves, which provide an isolated compute environment that does not require kernel mode drivers to be tamper-resistant, and the Microsoft Azure Attestation service, which can help determine boot path security posture.” While the full implications of Microsoft’s potential policy change remain unclear, CrowdStrike’s statement indicates that the company is prepared to adapt to a new security landscape. This could involve a gradual shift towards greater reliance on user-space technologies while continuing to leverage kernel drivers where absolutely necessary.

Είδες πως βρέθηκαν ξαφνικά οι λύσεις όταν θα πρέπει να πληρώσουν κάτι δις σε αποζημιώσεις; Τώρα δεν θα τους ενοχλήσει η Ε.Ε. θα "προσαρμοστούν".

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Λογικό άλμα, τα windows server δεν έχουν τις ίδιες ευπάθειες με τα windows για home χρήση…

Λογικό άλμα, το οτι τρέχει ο υπολογιστής του Mac και δεν έχει πρόβλημα σημαίνει οτι χρησιμοποιούνται και σε Servers στην έκταση που χρησιμοποιούνται τα Windows και δεν έχουμε ακούσει ποτέ για κατάρρευση συστήματος βασισμένα σε αυτό.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ελα μωρε τώρα, υπάρχει στατιστικα 0.1% Server με mac, αυτό δε σημαίνει οτι υπάρχουν servers σε mac που χρησιμοποιούν εφαρμογές. Και βέβαια το αποκλείω. Ακόμα και αν το γνώριζε που ξέρεις και ξέρω οτι δεν είχε ιδέα, η ατάκα "εχετε ακούσει ποτέ για κατάρρευση συστημάτων της Apple" είναι τουλάχιστον αστεία. Μιλάμε για ένα λειτουργικό με μηδενική χρήση, πως να ακούσεις κατάρρευση δηλαδή σε κάτι που δεν υφίσταται; Αυτό είναι απο την αρχή το πρόβλημα μου με τη δήλωση.

Τι να έλεγε δηλαδή η Microsoft και γιατι να το παίξει ιστορία με τα Mac; Αυτοί τα έκαναν σκ@τ@ , στην Apple θα τα έριχναν;

Ποιος ειναι ο Mac Server αυτός που τρέχει, εξυπηρετεί μια τεράστια υποδομή και δεν κράσαρε ποτέ; Ειλικρινά ρωτάω, θα μου έκανε τεράστια εντύπωση να ισχύει κάτι τέτοιο.

Εξίσου φτηνή δικαιολογία με αυτή του Delta , ήταν και αυτή της Microsoft οτι δεν μπορεί να κλειδώσει τον kernel της στους τρίτους λόγω Ε.Ε. Δικής της ευθύνη είναι η σταθερότητα του συστήματος, ας έβρισκε τρόπο. Συνεργάτες είναι με την CrowdStrike, ας τα λύσουν.

Οκ. Υπάρχουν servers χωρίς εφαρμογές και μπλα μπλα μπλα, το αποκλείεις . …

 

Νομίζω απο όλα όσα έγραψες απο πάνω μόνο η τελευταία παράγραφος έχει νόημα.
Η υποστήριξη του Mac OS server σταμάτησε από την Apple πριν 2 χρόνια https://support.apple.com/en-us/101601

Το να τρέχει έστω και ένας server της χωρίς εφαρμογές που θα τον συντηρούν είναι αδιανόητο. Επειδή κάποια πράγματα για σένα είναι αποκλεισμένα , δεν είναι απαραίτητο να ισχύει το ίδιο και για τους άλλους. Μηδενική χρήση ? Οκ σε λίγο θα μας πεις το Mac OS δεν έχει αυξηθεί η χρήση του τα τελευταία χρόνια και διαφορά άλλα,  κουφά. Προς ενημέρωση σου η έκδοση server του Mac OS δεν είχε και διάφορες από την βασική έκδοση που υπάρχει σε κάθε Mac , πέρα από κάποιες έξτρα εφαρμογές monitoring κτλ.

Μήπως έκανες like σε αυτόν που απάντησε μόνος του σε αυτά που ρώταγε  και τώρα το παίζεις αθώα περιστέρα, γραφοντας εις γνωση σου , ασυναρτησίες και φουσκωμένες εκφράσεις ?

Ελα εντάξει , ξέρεις πολύ καλά ότι έγραψες για τα Mac είναι λάθος και νομίζεις ότι θα τσιμπήσω. Περαστικα….

 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Οκ. Υπάρχουν servers χωρίς εφαρμογές και μπλα μπλα μπλα, το αποκλείεις . …

 

Νομίζω απο όλα όσα έγραψες απο πάνω μόνο η τελευταία παράγραφος έχει νόημα.
Η υποστήριξη του Mac OS server σταμάτησε από την Apple πριν 2 χρόνια https://support.apple.com/en-us/101601

Το να τρέχει έστω και ένας server της χωρίς εφαρμογές που θα τον συντηρούν είναι αδιανόητο. Επειδή κάποια πράγματα για σένα είναι αποκλεισμένα , δεν είναι απαραίτητο να ισχύει το ίδιο και για τους άλλους. Μηδενική χρήση ? Οκ σε λίγο θα μας πεις το Mac OS δεν έχει αυξηθεί η χρήση του τα τελευταία χρόνια και διαφορά άλλα,  κουφά. Προς ενημέρωση σου η έκδοση server του Mac OS δεν είχε και διάφορες από την βασική έκδοση που υπάρχει σε κάθε Mac , πέρα από κάποιες έξτρα εφαρμογές monitoring κτλ.

Μήπως έκανες like σε αυτόν που απάντησε μόνος του σε αυτά που ρώταγε  και τώρα το παίζεις αθώα περιστέρα, γραφοντας εις γνωση σου , ασυναρτησίες και φουσκωμένες εκφράσεις ?

Ελα εντάξει , ξέρεις πολύ καλά ότι έγραψες για τα Mac είναι λάθος και νομίζεις ότι θα τσιμπήσω. Περαστικα….

 

Και κάπου εδώ φτάσαμε στην τρικυμία. Αργήσαμε λίγο βέβαια, αλλά φαινόταν το πράγμα.

"Κάπου τρέχει έστω ένας σερβερ που τον συντηρούν" == "Υπάρχουν Servers με mac που δεν έχουν κρασάρει'.

Τι σημασία έχει τι έκδοση ήταν τα MacOS για Server; Σημασία έχει οτι δεν χρησιμοποιούνται πουθενά. Δεν εξέτασα πουθενά αν τα Mac θα μπορούσαν να τρέξουν server, πράγμα που φυσικά θα μπορούσαν να κάνουν. Εγώ απλά λέω οτι για αυτό το σκοπό τα χρησιμοποιεί ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το 0.1% των server εκεί έξω.

Έκανα like σε αυτόν που απάντησε μόνος του αυτά που ρώταγε και το παίζω αθώα περιστερά;  Συγνώμη, σε έχασα. Ποιος είναι αυτός, τι απάντησε, πότε ποινικοποιήθηκε το like, σε βαθμό που θα πρέπει να σημειώνω και που το έχω κάνει, τι ακριβώς σχέση έχουν όλα αυτά, με την αστεία δήλωση του CEO της Delta, και γενικά.... Τι;

Τι έγραψα για τα Mac και είναι λάθος; Το μόνο που έγραψα για τα Mac είναι οτι δεν χρησιμοποιούνται σε servers. Είναι λάθος;

Σε πλήγωσα που σου είπα ότι δεν τρέχουν σε Server; Σε τι ακριβώς να τσιμπήσεις;

Έλα όλα καλά. Καλά που μου γύρισε μπούμερανγκ αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, papp0us είπε

Και κάπου εδώ φτάσαμε στην τρικυμία. Αργήσαμε λίγο βέβαια, αλλά φαινόταν το πράγμα.

"Κάπου τρέχει έστω ένας σερβερ που τον συντηρούν" == "Υπάρχουν Servers με mac που δεν έχουν κρασάρει'.

Τι σημασία έχει τι έκδοση ήταν τα MacOS για Server; Σημασία έχει οτι δεν χρησιμοποιούνται πουθενά. Δεν εξέτασα πουθενά αν τα Mac θα μπορούσαν να τρέξουν server, πράγμα που φυσικά θα μπορούσαν να κάνουν. Εγώ απλά λέω οτι για αυτό το σκοπό τα χρησιμοποιεί ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το 0.1% των server εκεί έξω.

Έκανα like σε αυτόν που απάντησε μόνος του αυτά που ρώταγε και το παίζω αθώα περιστερά;  Συγνώμη, σε έχασα. Ποιος είναι αυτός, τι απάντησε, πότε ποινικοποιήθηκε το like, σε βαθμό που θα πρέπει να σημειώνω και που το έχω κάνει, τι ακριβώς σχέση έχουν όλα αυτά, με την αστεία δήλωση του CEO της Delta, και γενικά.... Τι;

Τι έγραψα για τα Mac και είναι λάθος; Το μόνο που έγραψα για τα Mac είναι οτι δεν χρησιμοποιούνται σε servers. Είναι λάθος;

Σε πλήγωσα που σου είπα ότι δεν τρέχουν σε Server; Σε τι ακριβώς να τσιμπήσεις;

Έλα όλα καλά. Καλά που μου γύρισε μπούμερανγκ αυτό...

Έλα συνέχισε καλά πας, από το επειδή δεν υπάρχει server Mac , ο CEO της delta είναι άσχετος . Κανένα πρόβλημα . Σε ενόχλησε τόσο αυτό που είπε που από την τρικυμία, άρχισες τις προσβολές και τα τρολαρισματα. Μέσα σε αυτά αποκαλύφτηκε ποιος και ποιοι είναι η πραγματικά άσχετοι με Mac , και τώρα τρέχεις να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλο σου. Επιχειρήματα μηδενικής χρήσης, μπλα, μπλα , μπλα κτλ. για να καλύψει κάτι που δεν ξέρεις και πιστεύεις ούτε ο CEO της Delta ξέρει. Σε πληροφορώ ότι δεν είναι όλοι το ίδιο άσχετοι με σένα.

15 λεπτά πριν, papp0us είπε

Τι έγραψα για τα Mac και είναι λάθος; Το μόνο που έγραψα για τα Mac είναι οτι δεν χρησιμοποιούνται σε servers. Είναι λάθος;

Αχαχαχα , άρα τα Mac δεν θα κρασάρουν γιατί δεν χρησιμοποιούνται σε server? Έλα απάντησε μόνος σου και εσυ . Μπορείς.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Στις 4/8/2024 στις 10:42 ΜΜ, papp0us είπε

Επειδή τρέχει η MySQL "και μάλιστα native σε m processors" πως ακριβώς μεταφράζεται οτι το λειτουργικό της Apple έχει αντικαταστήσει τα linux ή τα windows που χρησιμοποιούνται ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ, ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, στο 99.99% των περιπτώσεων. Δεν έχεις ακούσει να "καταρρέει σύστημα της apple" γιατί στην καλύτερη παίζει να βασίζονται σε MacOS το 0.0000001% των εμπορικών εφαρμογών.

Αυτό είπα εγώ

15 λεπτά πριν, atheatos είπε

από το επειδή δεν υπάρχει server Mac

Αυτό είπες εσύ.

Μιλάμε για τρικυμία στο μέγιστο επίπεδο. Πάτα λίγο γη γιατί πνίγεσαι.

Δεν υπάρχουν Servers που να τρέχουν Mac , όχι επειδή δεν μπορούν, αλλά επειδή δεν υπάρχουν.

16 λεπτά πριν, atheatos είπε

. Μέσα σε αυτά αποκαλύφτηκε ποιος και ποιοι είναι η πραγματικά άσχετοι με Mac , και τώρα τρέχεις να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλο σου. Επιχειρήματα μηδενικής χρήσης, μπλα, μπλα , μπλα κτλ. για να καλύψει κάτι που δεν ξέρεις και πιστεύεις ούτε ο CEO της Delta ξέρει

Γιατι τα λες σε εμένα; Στον καθρέπτη πες τα. Επιχειρήματα μηδενικής χρήσης, για να αποκαλύψω αυτά που δεν ξέρεις εκτός αν τα δικά σου επιχειρήματα είναι ότι ο 0.1% δεν είναι 0%, οπότε δεν έχω κάτι να προσθέσω.

Ποιον προσέβαλα; Σε προσέβαλα; Προσέβαλα τα Mac;

Σου πείραξα τον φίλο που μου έδειχνε ημερήσια μεταβολή μετοχών, για να μου δείξει ότι δεν έχει ανάκαμψη;

18 λεπτά πριν, atheatos είπε

άρα τα Mac δεν θα κρασάρουν γιατί δεν χρησιμοποιούνται σε server? Έλα απάντησε μόνος σου και εσυ . Μπορείς.

Σου φαίνεται αστείο που τα Mac που δεν τρέχουν σε servers δεν κρασάρουν στη χρήση τους για Servers; Φυσικά μόνος μου θα απαντήσω, δε σε βλέπω σε φόρμα να απαντήσεις τίποτα. Ένα "τα mac είναι καλύτερα απο τα Windows" λες, που δεν σου είπε κανείς το αντίθετο.

 

23 λεπτά πριν, atheatos είπε

ο CEO της delta είναι άσχετος

 Ναι είναι.

Στις 5/8/2024 στις 7:05 ΠΜ, atheatos είπε

Σε ποιον να κάνουμε κριτική ? Σε αυτόν που μιλάει με τον εαυτό του, επειδη ξέρει ότι και αν πει , θα βρεθούν και άλλοι άσχετοι σαν αυτόν να τον επικροτήσουν?

Κράτα αυτά τα σοφά λόγια ενός σοφού ανδρός, θα σου χρειαστούν για να ηρεμήσεις (κατά τα άλλα εγώ προσβάλω και τρολάρω)

Μου επιτίθεσαι για πράγματα που ΔΕΝ είπα, απλά για να μου πεις ότι τα mac είναι καλά. Καλά είναι, δεν αντιλέγω. Σε Servers δεν χρησιμοποιούνται, οπότε δεν μπορούν να κρασάρουν. Εκτός αν έχεις πρόβλημα με τα δεδομένα, και έχεις δικά σου που τα αντικρούουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papp0us είπε

Δεν έχω ΚΑΜΙΑ , μα απολύτως ΚΑΜΙΑ πρόθεση να υπερασπιστώ κανέναν, πόσο δε μάλλον τα windows. Ήμουν ξεκάθαρος, τα έκαναν και οι δύο σκ@τ@ και αν η λύση είναι να κλείσουν και οι δύο στο καλό να πάνε, ελάχιστα με ενδιαφέρει.

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι προβλήματα σαν αυτό είναι λίγο πολύ αναπόφευκτα, και όσο οι περισσότερες υποδομές βασίζονται πλέον σε απομακρυσμένους Servers, και μάλιστα πολλοί από αυτούς έχουν κοινά χαρακτηριστικά (Windows + Falcon driver που πολύ κακώς είχε πρόσβαση στο Kernel σε αυτή την περίπτωση) τότε είναι όλο και πιο πιθανό ένα απλό πρόβλημα σαν αυτό να δημιουργήσει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα.

Όταν διαβάζω όμως ότι:

  • Δεν νοείται Software να έχει bug
  • Η Microsοft δεν είχε ιδέα τι να κάνει
  • Τα IT Departments των εταιριών είναι ηθοποιοί, και απλά καθόντουσαν με τα χέρια διπλωμένα
  • Οι CEO είναι ταμίες, και αφού φέρνουν κέρδη δεν έχουν καμιά άλλη ευθύνη
  • Έρχονται "τεκτονικές αλλαγές" σε μια παγιωμένη αγορά με μεγάλους παίκτες, λόγω ενός bug

Και άλλες τέτοιες ομορφιές, ε συγνώμη αλλά δε θα πω και "μπράβο, ωραία ανάλυση".

Τα Mac είναι εξαιρετικό λειτουργικό σύστημα, είναι πολύ πιο σταθερό από τα Windows, έχει και αυτό τα προβλήματά του και είναι δύσκολα προσβάσιμο στους πολλούς γιατι είναι δεμένο με συγκεκριμένο hardware (με ελεύθερη εγκατάσταση ίσως είχαμε άλλα δεδομένα στη θέση του στην αγορά, αλλά και στη σταθερότητα του), αλλά ταυτόχρονα, δεν χρησιμοποιείται σε Servers, και αυτό είναι γεγονός.

Δεν είμαι υπέρ των Windows, ούτε κανα των Mac, για την ακρίβεια δε θίγω καν τέτοιο θέμα εδώ, εγώ απλά λέω ότι αυτό που είπε ο CEO της Delta, ήταν σουτ της μπάλας στην εξέδρα, για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, γιατι επίσης πραγματικότητα είναι ότι η εταιρία του δεν το αντιμετώπισε σωστά το πρόβλημα.

Γενικά αρπάζομαι πολύ δύσκολα, και φυσικά οι γνώσεις μου είναι άκρως περιορισμένες, ακόμα και στο θέμα που μιλάμε, αλλά όταν αντιμετωπίζω ανθρώπους που παρότι πραγματικά δεν έχουν ιδέα, έχουν και τουπέ, ξεφεύγω.

Συγνώμη απο τους υπόλοιπους για όλο αυτό, αλλά απο τον συγκεκριμένο, ουτε καν. Κανονικά θέλει τα διπλά.

 

"Δεν έχω ΚΑΜΙΑ , μα απολύτως ΚΑΜΙΑ πρόθεση να υπερασπιστώ κανέναν, πόσο δε μάλλον τα windows. Ήμουν ξεκάθαρος, τα έκαναν και οι δύο σκ@τ@ και αν η λύση είναι να κλείσουν και οι δύο στο καλό να πάνε, ελάχιστα με ενδιαφέρει."


Δεν δείχνεις αυτό όταν υπερασπίζεσαι τα Windows με όλες σου τις δυνάμεις ενώ παράλληλα μας δηλώνεις "περιορισμένων γνώσεων" και μας γράφεις και από πάνω ότι δεν έχεις την "πρόθεση"..... μήπως να σε χαρακτηρίσουμε "περιορισμένης ευθύνης" τελικά για να σου κάνουμε το χατίρι και να ανταποκριθούμε στο ύφος σου μετά από όλα αυτά που μας ξεφουρνίζεις;

---------------------------------------

"Ξεκίνησαν οι αγωγές, σωστά και; Που είναι οι κοσμογονικές αλλαγές που έρχονται, τις οποίες μας είπες τρίβοντας τη μπάλα της ασχετοσύνης για να σου πει και άλλα παραμύθια να μας πεις: Είναι δυνατόν μετά από τέτοια ζημιά να μην της έκαναν αγωγές; Ποιος είπε το αντίθετο; Θα τις πληρώσει, και θα συνεχίσουμε τη μέρα μας, για αυτό υπάρχουν τα συμβόλαια, όλα στο παιχνίδι είναι."

 

Σου διέφυγε "σκόπιμα" μια βασική πληροφορία (από το έγκυρο site της Ναυτεμπορικής) Ξεκίνησαν οι αγωγές εναντίον της CrowdStrike (naftemporiki.gr)  

"Οι μέτοχοι που κατέθεσαν την αγωγή στο ομοσπονδιακό δικαστήριο του Όστιν στο Τέξας υποστηρίζουν ότι τα στελέχη της CrowdStrike εξαπάτησαν τους επενδυτές διαβεβαιώνοντας τους ότι το λογισμικό της εταιρείας είναι απολύτως ελεγμένο και ασφαλές."

------------------------------------------

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι προβλήματα σαν αυτό είναι λίγο πολύ αναπόφευκτα, και όσο οι περισσότερες υποδομές βασίζονται πλέον σε απομακρυσμένους Servers, και μάλιστα πολλοί από αυτούς έχουν κοινά χαρακτηριστικά (Windows + Falcon driver που πολύ κακώς είχε πρόσβαση στο Kernel σε αυτή την περίπτωση) τότε είναι όλο και πιο πιθανό ένα απλό πρόβλημα σαν αυτό να δημιουργήσει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα.


Όχι απλά....τεράστια προβλήματα,  αλλά ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ λόγο της έκτασης τους. Και δεν είναι αναπόφευκτα στα MacOS και στα Linux, αφού ΔΕΝ επηρεάστηκαν αυτά τα συστήματα για τους λόγους που ΟΛΟΙ γνωρίζουμε. Όταν δύο εταιρίες όπως Microsoft και Crowdstrike ΔΕΝ ακολουθούν αυστηρούς κανόνες ασφαλείας και ποιότητας αυτά παθαίνουν, για αυτό λέμε ότι τα Windows είναι τρύπια ΓΚΕ ΓΚΕ;(για να σου μιλήσω στην γλώσσα σου και με το ύφος σου)

 

--------------------------------------------

Όταν διαβάζω όμως ότι:

1. Δεν νοείται Software να έχει bug


Άλλο οποιοδήποτε Software και άλλο Operating System , καταλαβαίνεις πιστεύω την διαφορά!  
Όλα τα Software έχουν προβλήματα και δεν σου είπε κάποιος το αντίθετο πάνω σε αυτό αλλά όταν μια εταιρία που έχει δημιουργήσει και υποστηρίζει ένα Operating System,  ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ να της δημιουργήσουν οποιοδήποτε πρόβλημα στον KERNEL από κάποιο Software (ασφαλείας μάλιστα) που εμπεριέχει bug, με αποτέλεσμα  τις ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΙΣ σε έκταση ζημιές , ε δίκιο έχουν που λένε ότι είναι για τα μπάζα (ΓΚΕΓΚΕ;;;για να συνεχίσω στο ύφος σου)

 

-----------------------------------------------------
2. Η Microsοft δεν είχε ιδέα τι να κάνει


Η ιδέα της περιορίστηκε σε λύσεις οι οποίες ήταν ΗΔΗ γνωστές από τα διάφορα IT teams εδώ και χρόνια, (ΠΧ WIndowsPE) οπότε δεν έλυσε ουσιαστικά το πρόβλημα ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ πως να λυθεί και εδώ γελάμε. Την λύση την έδωσε το εκάστοτε  IT team της κάθε εταιρίας ξεχωριστά και ανάλογα με τις τεχνικές δυσκολίες, τους περιορισμούς και την έκταση της ζημιάς που είχε προκληθεί και έπρεπε να αντιμετωπίσει. Για να καταλάβεις και να μην αρχίσεις πάλι τις σοφιστείες σου ΛΥΣΗ στον τεχνικό τομέα σημαίνει ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ενός προβλήματος ΟΧΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ το πως θα λυθεί, ούτε κάποια ενημέρωση που πρέπει να εγκατασταθεί σε συστήματα που έχει αποκλειστεί η πρόσβαση εξαιτίας του προβλήματος. Εδώ μάλλον μπερδεύτηκες, γιατί για εσένα λύση ήταν οι συμβουλές της Microsoft 48 ώρες αργότερα ενώ στην πραγματικότητα λύση ήταν η πλήρης αποκατάσταση της λειτουργίας των εκάστοτε εταιριών η οποία πήρε πολλές ημέρες για να ολοκληρωθεί. Η πλήρης αποκατάσταση στα συστήματα της Microsoft μετά από 48 ώρες αφορούσε τις εφαρμογές και τις υπηρεσίες του Microsoft 365. Η εταιρεία ανακοίνωσε ότι επιδιορθώθηκε η υποκείμενη αιτία του τεχνικού προβλήματος, το οποίο είχε προκαλέσει διακοπές σε διάφορες επιχειρήσεις παγκοσμίως. Παρά την επιδιόρθωση, ορισμένοι πελάτες εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν συνέπειες από τα προβλήματα κυβερνοασφάλειας και άλλα στην συνέχεια όπου σε παρέπεμψα στο άλλο site που θεωρείς ως άσχετο και εδώ απλά γελάμε.

Πάρε άλλο ένα για την "λύση των 48ωρών μετά" (το 4ο μέχρι στιγμής, μιας και δεν σε blastαρα ακόμα)

 Επιδιορθώθηκε το πρόβλημα, λέει η Microsoft για παγκόσμια τεχνική βλάβη (tothemaonline.com)

Σημειώνει ότι τα κατάλοιπα των συνεπειών από τα προβλήματα κυβερνοασφάλειας εξακολουθούν να επηρεάζουν κάποιες εφαρμογές και υπηρεσίες του Office 365.

Όπως και σε άλλες χώρες, το ηλεκτρονικό check-in δεν λειτουργεί σωστά στα μεγαλύτερα αεροδρόμια της Βρετανίας, με αποτέλεσμα καθυστερήσεις σε πτήσεις.

 

-------------------------------------
3.Τα IT Departments των εταιριών είναι ηθοποιοί, και απλά καθόντουσαν με τα χέρια διπλωμένα


Ποιος σου είπε κάτι τέτοιο; Αυτό κατάλαβες από την φράση "είχαν σηκώσει τα χέρια ψηλά; (μήπως νόμιζες ότι το είπαμε ειρωνικά για να εννοήσουμε ότι θέλουν να σε φασκελώσουν; Όχι ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ

 

-----------------------------------------------------
4.Οι CEO είναι ταμίες, και αφού φέρνουν κέρδη δεν έχουν καμιά άλλη ευθύνη


Πώς το συμπέρανες πάλι όλο αυτό; Ποιος ταμίας φέρνει κέρδη; Θα αρχίσω να πιστεύω ότι εκτός του ότι δεν καταλαβαίνεις ελληνικά η γενικότερα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ. Ψιτ (για να σου μιλήσω στο ύφος σου πάλι) κόψε τα παραισθησιογόνα εάν τα παίρνεις σε πειράζουν.

 

------------------------------------------------------
5.Έρχονται "τεκτονικές αλλαγές" σε μια παγιωμένη αγορά με μεγάλους παίκτες, λόγω ενός bug


Άντε πάλι παραισθήσεις....και φτου και από την αρχή να λέμε τα αυτονόητα: Το bug δεν το εντόπισε ως όφειλε μια μεγάλη εταιρία ασφαλείας (έτσι συστηνόταν η Crowdstrike) που με την σειρά του το bug δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα (όχι οποιοδήποτε πρόβλημα) στον kernel ενός λειτουργικού συστήματος (Windows) -που εξαιτίας της προχειρότητας του συγκεκριμένου λειτουργικού σε θέματα ποιότητας και ασφάλειας προκάλεσε έπειτα από την κατάρρευση του,  ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ προβλήματα παγκόσμιας έκτασης. ΔΗΛΑΔΗ οι "ειδικοί δύο "μεγάλων" εταιριών δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους ως όφειλαν, που σημαίνει ότι οι ΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ αφορούν εκτός από ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΣΟΔΩΝ και για τις δύο εταιρίες με κίνδυνο να κλείσει ή να εξαγοραστεί η πρώτη,  ΕΠΙΠΛΕΟΝ και το σοβαρό ενδεχόμενο αρκετές εταιρίες του χώρου να στραφούν ΑΛΛΟΥ (και να αλλάξει το παιχνίδι με τους "παγιωμένους παίκτες") για να αποκλείσουν ανάλογα προβλήματα στο μέλλον ΓΚΕΓΚΕ ? (ξανά στην γλώσσα σου ΜΠΑΣ ΚΑΙ καταλάβεις)

 

----------------------------------------------------
"Και άλλες τέτοιες ομορφιές, ε συγνώμη αλλά δε θα πω και "μπράβο, ωραία ανάλυση".


Φυσικά και δεν θα πεις "μπράβο ωραία ανάλυση" αφού αρχικά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΆ ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΎ  η μέθοδος σου είναι να προσβάλεις με κάθε ευφάνταστο τρόπο γιατί είτε μάλλον έχεις προσωπικά θέματα αντίληψης, είτε  σου αρέσει να τρολάρεις; Η μήπως τελικά έχεις παραισθήσεις από πχ ναρκωτικά; (αυτά τα τελευταία σε ωθούν σε πχ rage , μανία και αλλά πολλά που μας έχεις δείξει μέχρι τώρα, και σε εκθέτουν χαλαρά....ίσως ένας ειδικός θα μπορούσε να σε βοηθήσει πάντως, φιλικά στο λέω.)

 

------------------------------------------------------

"Τα Mac είναι εξαιρετικό λειτουργικό σύστημα, είναι πολύ πιο σταθερό από τα Windows, έχει και αυτό τα προβλήματά του και είναι δύσκολα προσβάσιμο στους πολλούς γιατι είναι δεμένο με συγκεκριμένο hardware (με ελεύθερη εγκατάσταση ίσως είχαμε άλλα δεδομένα στη θέση του στην αγορά, αλλά και στη σταθερότητα του), αλλά ταυτόχρονα, δεν χρησιμοποιείται σε Servers, και αυτό είναι γεγονός."


Αυτά σου λέμε και εμείς από την αρχή, απλά σου αναφέρουμε επιπλέον ότι η Apple ΕΑΝ της ζητηθεί να προσφέρει τέτοιου είδους λύση ΜΠΟΡΕΙ να την προσφέρει και να την υποστηρίξει ON DEMAND, κάτι που ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ επειδή το βασικό σου επιχείρημα είναι ότι δεν έχει ευρεία διάδοση σε αυτόν τον τομέα, πράγμα που δεν έχει καμία σχέση.

 

-----------------------------------------------------
"Δεν είμαι υπέρ των Windows, ούτε κανα των Mac, για την ακρίβεια δε θίγω καν τέτοιο θέμα εδώ, εγώ απλά λέω ότι αυτό που είπε ο CEO της Delta, ήταν σουτ της μπάλας στην εξέδρα, για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, γιατι επίσης πραγματικότητα είναι ότι η εταιρία του δεν το αντιμετώπισε σωστά το πρόβλημα."


Βασικά φαίνεται από τις εκθέσεις με τα λεγόμενα σου ότι είτε έχεις προσωπικά με τον CEO της Delta, είτε ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ τι λέει και ΓΙΑΤΙ το λέει, είτε έχεις κάποια ΕΜΜΟΝΗ λόγο παραισθήσεων , είτε τρολάρεις φανατικά απλά για να τρολάρεις , είτε τον γουστάρεις στα κρυφά , είτε τον ζηλεύεις για κάποιον ανεξήγητο λόγο.....Δεν υπάρχει κάτι άλλο να δικαιολογήσει το ΣΘΕΝΟΣ με το οποίο επιτίθεσαι εναντίον του.

 

------------------------------------------
"Γενικά αρπάζομαι πολύ δύσκολα, και φυσικά οι γνώσεις μου είναι άκρως περιορισμένες, ακόμα και στο θέμα που μιλάμε, αλλά όταν αντιμετωπίζω ανθρώπους που παρότι πραγματικά δεν έχουν ιδέα, έχουν και τουπέ, ξεφεύγω."


Βασικά ΕΝΤΕΛΩΣ το αντίθετο μας έχεις δείξει όσον αφορά την "εγκράτεια" των συναισθημάτων σου. Αρπάζεσαι πολύ γρήγορα όταν δεν μπορείς να καταλάβεις τι σου λένε στις "περιορισμένες" γνώσεις που όπως λες έχεις και αρχίζεις την παραφιλολογία με εκθέσεις διαστρεβλωμένων απόψεων, κολλήματα σε "λέξεις" ή "φράσεις" και επιθετικά σχόλια που παραπέμπουν περισσότερο σε τρόλ  ή σε άτομο που έχει κάποιου είδους "μανία". Μπορείς να το κοιτάξεις ειδικά το τελευταίο... φιλικά σου το λέω.

 

---------------------------------------------------------------
"Συγνώμη απο τους υπόλοιπους για όλο αυτό, αλλά απο τον συγκεκριμένο, ουτε καν. Κανονικά θέλει τα διπλά."


ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, γιατί εσύ τον εκθέτεις με όλα αυτά τα ανεκδιήγητα και τον τρόπο που τα αραδιάζεις, προσωπικά δεν σε παρεξηγώ γιατί μας δείχνεις ότι έχεις διάφορα "ειδικά"  θέματα που πρέπει να λύσεις με τον εαυτό σου, παρά ταύτα εάν δεν σε νοιάζει εσένα και θέλεις να συνεχίσεις με το ίδιο ΑΘΛΙΟ στυλ άλλο τόσο δεν θα με νοιάζει και εμένα και πλέον θα σε κατατάσσω στους χαβαλέδες. ΓΚΕ ΓΚΕ;  (για να σου απαντήσω στο ίδιο επίπεδο με το δικό σου)

-------------------------------------------------------------------

"Ξέρεις σε πόσα θέματα έχω μηδέν ή ελάχιστες γνώσεις; Σε εκατομμύρια. Ξέρεις σε πόσα από αυτά εκφέρω άποψη; Σε κανένα"

 

Γενικότερα κατάλαβε ότι εκτίθεσαι!

(Συνεχίζεις να γράφεις σαν τυπογραφείο και με αρκετά ορθογραφικά λάθη βέβαια οπότε σου επιστρέφω την πηγή σου γιατί εσένα θα σου φανεί χρήσιμη.  https://el.wiktionary.org/wiki/ελληνικά Α και κάτι τελευταίο , καλή τύχη 🤣 )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας αναφέρουμε και μερικά στοιχεία που αφορούν τον macOS Server τον οποίο η Apple διέθετε για 22 χρόνια μέχρι να διακόψει την ανάπτυξη του το 2022 και οι περισσότερες λειτουργίες του να ενσωματωθούν πλέον στο MacOS:

  • Ο macOS Server είχε μια μικρή αλλά πιστή βάση χρηστών, κυρίως σε μικρές επιχειρήσεις και εκπαιδευτικά ιδρύματα. Η επιτυχία του δεν ήταν τόσο μεγάλη σε σύγκριση με άλλες λύσεις server, όπως το Linux ή τα Windows Server, κυρίως λόγω της υψηλότερης τιμής του hardware της Apple.
  • Όσον αφορά τη σταθερότητα, ο macOS Server ήταν γνωστός για την αξιοπιστία του και την εύκολη ενσωμάτωση με άλλες συσκευές της Apple. Ωστόσο, η Apple αποφάσισε να διακόψει την ανάπτυξή του το 2022, ενσωματώνοντας πολλές από τις λειτουργίες του στο macOS
  • Ο macOS Server ήταν εξολοκλήρου σχεδιασμένος και κατασκευασμένος από την Apple. Χρησιμοποιήθηκε κυρίως σε δομές όπως το Xserve, το οποίο ήταν ένα rack-mounted server που σχεδιάστηκε από την Apple. Επίσης, μπορούσε να εγκατασταθεί προαιρετικά σε Mac Mini και Mac Pro.

 

Tα τελευταία 2 χρόνια το οικοσύστημα της Apple χρησιμοποιεί την παρακάτω δομή:

Linux:  Χρησιμοποιείται ευρέως για πολλές από τις υπηρεσίες της Apple, όπως το iCloud και το Apple Music.

macOS: Παρόλο που η ανάπτυξη του macOS Server έχει διακοπεί, χρησιμοποιείται ακόμα για συγκεκριμένες υπηρεσίες και διαχείριση συσκευών και πολλές από τις λειτουργίες του έχουν ενσωματωθεί στο macOS, όπως το File Sharing Server, το Caching Server και το Time Machine Server.

Προσαρμοσμένες λύσεις: Η Apple χρησιμοποιεί τροποποιημένες εκδόσεις των παραπάνω για να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες.

 

Και για την ιστορία, μερικές λειτουργίες που πρόσφeραν οι MacOS Servers, όπως μία από τις πετυχημένες εκδόσεις του Mac OS X Snow 10.6 (Snow Leopard) Server (κυκλοφόρησε στις 28 Αυγούστου 2009) πωλήθηκε για 499$ και περιλάμβανε απεριόριστες άδειες πελάτη.

Νέα χαρακτηριστικά που πρόσφερε σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις:

Πλήρες λειτουργικό σύστημα 64-bit. Σε κατάλληλα συστήματα με 4 GB μνήμης RAM ή περισσότερο, ο διακομιστής Snow Leopard χρησιμοποιεί έναν πυρήνα 64-bit για να διευθύνει έως και θεωρητικά 16 TB μνήμης RAM


iCal Server 2 με βελτιωμένη υποστήριξη CalDAV, μια νέα εφαρμογή ημερολογίου web, ειδοποιήσεις push και δυνατότητα αποστολής προσκλήσεων μέσω email σε χρήστες που δεν έχουν iCal.


Address Book Server παρέχει μια κεντρική τοποθεσία όπου οι χρήστες μπορούν να αποθηκεύουν και να έχουν πρόσβαση σε προσωπικές επαφές σε πολλούς Mac και συγχρονισμένα iPhone. Βασισμένο στο πρότυπο πρωτοκόλλου CardDAV.


Wiki Server 2, με Quick Look από την πλευρά του διακομιστή και δυνατότητα προβολής περιεχομένου wiki στο iPhone.
Νέο Mail server engine που υποστηρίζει push email, ώστε οι χρήστες να λαμβάνουν άμεση πρόσβαση σε νέα μηνύματα. Ωστόσο, η εφαρμογή push email από την Apple δεν υποστηρίζεται για το iPhone της Apple.


Podcast Producer 2 με υποστήριξη βίντεο διπλής πηγής. Περιλαμβάνει επίσης μια νέα εφαρμογή Podcast Composer για την αυτοματοποίηση της διαδικασίας παραγωγής, καθιστώντας εύκολη τη δημιουργία podcast με προσαρμοσμένη, συνεπή εμφάνιση και αίσθηση. Το Podcast Composer δημιουργεί μια ροή εργασίας για να προσθέτει τίτλους, μεταβάσεις και εφέ, να αποθηκεύει σε μια επιθυμητή μορφή και να την κοινοποιεί σε wiki, blogs, iTunes, iTunes U, Final Cut Server ή Podcast Library.

Mobile Access Server επιτρέπει στους χρήστες iPhone και Mac να έχουν πρόσβαση σε ασφαλείς υπηρεσίες δικτύου, συμπεριλαμβανομένων εταιρικών τοποθεσιών, διαδικτυακών επιχειρηματικών εφαρμογών, email, ημερολογίων και επαφών. Χωρίς να απαιτείται πρόσθετο λογισμικό, ο Mobile Access Server λειτουργεί ως αντίστροφος διακομιστής μεσολάβησης και παρέχει κρυπτογράφηση SSL και έλεγχο ταυτότητας μεταξύ του iPhone ή του Mac του χρήστη και ενός ιδιωτικού δικτύου.

 

Και μερικά λόγια για τον Xserve(r) 

Ο Xserve ήταν μια σειρά διακομιστών τοποθετημένων σε rack που κατασκευάστηκε από την Apple μεταξύ 2002 και 2011. Ήταν ο πρώτος Server της Apple που τοποθετήθηκε σε rack και μπορούσε να λειτουργήσει ως File Server, Web Server ή να εκτελεί εφαρμογές υπολογιστών υψηλής απόδοσης σε clusters – ήταν επίσης διαθέσιμο ένα αποκλειστικό cluster Xserve, το Xserve Cluster Node, χωρίς κάρτα γραφικών και μονάδες οπτικού δίσκου. Το πρώτο Xserve είχε επεξεργαστή PowerPC G4, που αντικαταστάθηκε από έναν PowerPC G5 το 2004 και από επεξεργαστές Intel Xeon το 2006- τo κάθε ένα σύστημα ήταν διαθέσιμο σε εκδόσεις ενός επεξεργαστή και διπλού επεξεργαστή. Το Xserve διακόπηκε το 2011 και αντικαταστάθηκε με τον Mac Pro Server και τον Mac Mini Server.
Πριν από τον Xserve, η σειρά Server της Apple περιλάμβανε τον Apple Workgroup Server, τον Macintosh Server και τον Apple Network Server.

image.jpeg.ba8b5008023d189984406551ec77881b.jpeg

Επεξ/σία από Ne0n
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...