Προς το περιεχόμενο

"Πότε ακούσατε τελευταία φορά για κατάρρευση των συστημάτων της Apple;" διερωτάται ο διευθύνων σύμβουλος της Delta


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Δεν διαφωνώ, όμως καθώς η επίθεση απευθυνόταν σε όλο το κοινό φαίνεται πως το 2FA της Google υπήρχε και προστάτευσε ενώ η Apple δεν ξέρω τι είχε εκείνη την περίοδο και αν είχε και κάτι αλλά η ουσία είναι ότι τα δεδομένα έφυγαν.

Έχουν παρθεί και δεδομένα από διάφορους φωτογράφους που είχαν γυμνές φωτογραφίες διαφόρων celebrity τα οποία έχουν βγει με φωτογραφική και όχι iphone αλλά πιθανών είχαν συγχρονίσει τα exports στο icloud.

Η ανοησία της Apple ήταν που δεν είχε κάνει υποχρεωτικό το 2FA και αυτό δεν την απελάσει από την ευθύνη της… 

το θέμα είναι ότι όπως πάντα ακούστηκε το όνομα που πουλάει… παρόμοιες καταστάσεις - κτυπήματα είχαμε και σε MS, Google και σχεδόν σε όλες τις εταιρίες, απλά εκεί δεν είχαμε γνωστά ονόματα και για αυτό δεν έπαιξε στις πρώτες ειδήσεις…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, great είπε

δεν εγινε κανενα hacking ουτε breach, ολοι τους δωσαν κωδικους σε phising. Aυτο το θεμα εχει λυξει πια και παμε παρακάτω. Καλα περασαμε το 2014.

Άσε, δε νιώθουν φίλε. Εδώ τους λες πως τρέχει σχεδόν οποιοδήποτε linux server software σε macOS και η απάντησή τους είναι παιδιάστικη τύπου "θα στήσεις infrastructure σε MacBook Air" 🫠

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, AtiX said:

Η ανοησία της Apple ήταν που δεν είχε κάνει υποχρεωτικό το 2FA και αυτό δεν την απελάσει από την ευθύνη της… 

κανεις τοτε δεν το ειχε νομιζω, ουτε καν σαν λογικη δεν το εβαζες. Απλα ειναι το πως εχει περασει οτι "εγινε hacking" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, great είπε

κανεις τοτε δεν το ειχε νομιζω, ουτε καν σαν λογικη δεν το εβαζες. Απλα ειναι το πως εχει περασει οτι "εγινε hacking" 

Συμφωνώ, κανείς δεν το είχε ως προεπιλογή τότε και μετά από αυτό το γεγονός έγινε για όλους…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάτι τέτοιο θα ήταν πιο σχετικό με το θέμα απ' ότι το Fappening.

The Hidden Risks of Your iPhone’s Bluetooth: Unveiling BLE Vulnerabilities

Flipper Zero Exploit Allows Bluetooth Spamming of Apple Devices

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, SeaLion said:

Άσε, δε νιώθουν φίλε. Εδώ τους λες πως τρέχει σχεδόν οποιοδήποτε linux server software σε macOS και η απάντησή τους είναι παιδιάστικη τύπου "θα στήσεις infrastructure σε MacBook Air" 🫠

Καμία σχέση. Δε στήνει ο κόσμος servers σε Linux επειδή τρέχουν συγκεκριμένο software. Αλλιώς θα το έκαναν στα Windows. Στήνουν servers επειδή δεν έχει license fees, μπορείς να κάνεις customize ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ανεξάρτητα από το hardware που τρέχεις, επειδή ο έλεγχος και η ευελιξία που σου δίνει το SELinux δεν υπάρχει στο αντίστοιχο implementation του MacOS, είναι μακράν πιο scalable και σταθερό σε large scale computing (μιλάμε για τεράστιους server, όχι το πολυπύρηνο Mac στο γραφείο), και για δεκάδες άλλους λόγους. Computing δεν είναι μόνο η οθόνη που βλέπουμε μπροστά μας και το laptop/desktop δίπλα μας. Στήσε 5-6 Xeon/Epyc servers με RAID arrays, GPU passthrough κλπ, πέρνα τους MacOS και πες μου την εμπειρία σου.


Για αυτό το ειρωνικό "θα στήσεις infastructure σε MacBook Air" δεν είναι καθόλου παιδιάστικο και για αυτό οι εταιρείες και οι home users δε στήνουν infastructure σε MacBook Air, αλλά το χρησιμοποιούν μόνο ως client.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, great said:

δεν εγινε κανενα hacking ουτε breach, ολοι τους δωσαν κωδικους σε phising. Aυτο το θεμα εχει λυξει πια και παμε παρακάτω. Καλα περασαμε το 2014.

Εμένα πάλι μου φαίνεται ακριβώς το ίδιο, ένας εξωτερικός παράγοντας εκμεταλλεύτηκε την ευάλωτη αρχιτεκτονική ενός συστήματος και οδήγησε σε meltdown. Με την ίδια λογική ούτε η Microsoft φταίει, άρα να μην την πιάνουμε στο στόμα μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, anonymous999 said:

Εμένα πάλι μου φαίνεται ακριβώς το ίδιο, ένας εξωτερικός παράγοντας εκμεταλλεύτηκε την ευάλωτη αρχιτεκτονική ενός συστήματος και οδήγησε σε meltdown. Με την ίδια λογική ούτε η Microsoft φταίει, άρα να μην την πιάνουμε στο στόμα μας;

κακως σου φαινετε το ιδιο. Και καπως ετσι ο μισος κοσμος εφαγε το παραμυθη με το crowdstrike οτι ειναι της microsoft προβλημα με αρθρα να δινουν και tweet για το ποτε θα βγαλει το patch η microsoft. Εαν δεν το καταλαβαινεις οτι και να πω δεν θα μπορεσω να σου αλλαξω γνώμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, great said:

κακως σου φαινετε το ιδιο. Και καπως ετσι ο μισος κοσμος εφαγε το παραμυθη με το crowdstrike οτι ειναι της microsoft προβλημα με αρθρα να δινουν και tweet για το ποτε θα βγαλει το patch η microsoft. Εαν δεν το καταλαβαινεις οτι και να πω δεν θα μπορεσω να σου αλλαξω γνώμη.

 

Εμένα γιατί να μου αλλάξεις γνώμη; Εγώ το έχω καταλάβει ότι δεν φταίει η Microsoft 😁. Στον CEO της Delta πεστα που διαφημίζει την ασχετοσυνη του. Αν και κάποιος καπατσος θα βρεθεί να τον ξαλαφρώσει μερικά δις ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Καμία σχέση. Δε στήνει ο κόσμος servers σε Linux επειδή τρέχουν συγκεκριμένο software. Αλλιώς θα το έκαναν στα Windows. Στήνουν servers επειδή δεν έχει license fees, μπορείς να κάνεις customize ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ανεξάρτητα από το hardware που τρέχεις, επειδή ο έλεγχος και η ευελιξία που σου δίνει το SELinux δεν υπάρχει στο αντίστοιχο implementation του MacOS, είναι μακράν πιο scalable και σταθερό σε large scale computing (μιλάμε για τεράστιους server, όχι το πολυπύρηνο Mac στο γραφείο), και για δεκάδες άλλους λόγους. Computing δεν είναι μόνο η οθόνη που βλέπουμε μπροστά μας και το laptop/desktop δίπλα μας. Στήσε 5-6 Xeon/Epyc servers με RAID arrays, GPU passthrough κλπ, πέρνα τους MacOS και πες μου την εμπειρία σου.


Για αυτό το ειρωνικό "θα στήσεις infastructure σε MacBook Air" δεν είναι καθόλου παιδιάστικο και για αυτό οι εταιρείες και οι home users δε στήνουν infastructure σε MacBook Air, αλλά το χρησιμοποιούν μόνο ως client.

Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί το πρόβλημα με το CrowdStrike παρουσιάστηκε σε server της MS ή και στα clients?

κατι μου λέει ότι η μπάλα έχει πάει εξέδρα και απλά κουβεντιάζουμε άλλο ένα αέναο vs…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, AtiX said:

Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί το πρόβλημα με το CrowdStrike παρουσιάστηκε σε server της MS ή και στα clients?

Η αναφορά μου ήταν συγκεκριμένα για το "Εδώ τους λες πως τρέχει σχεδόν οποιοδήποτε linux server software σε macOS" του συμφορουμίτη που, αν κατάλαβα καλά, έρχεται σε συνάρτηση του άλλου μηνύματος στην 1η σελίδα που μιλούσε για SQL, web και mail servers σε MacOS.

Άλλο ήταν το θέμα, όπως είπες, με την Crowdstrike, αλλά ως κλασσικό Insomnia άρθρο, πήγε εντελώς αλλού στα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, AtiX said:

Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί το πρόβλημα με το CrowdStrike παρουσιάστηκε σε server της MS ή και στα clients?

Σε οποιοδηποτε λειτουργικο Windows (εκτος απο 7 και 2008R2 αν και ετσι ειπε η crowdstrike αλλα υπηρχαν αναφορες οτι επηρεασαν και 2008R2) Που τρεχαν το crowdstrike falcon sensor.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Καμία σχέση. Δε στήνει ο κόσμος servers σε Linux επειδή τρέχουν συγκεκριμένο software. Αλλιώς θα το έκαναν στα Windows. Στήνουν servers επειδή δεν έχει license fees, μπορείς να κάνεις customize ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ανεξάρτητα από το hardware που τρέχεις, επειδή ο έλεγχος και η ευελιξία που σου δίνει το SELinux δεν υπάρχει στο αντίστοιχο implementation του MacOS, είναι μακράν πιο scalable και σταθερό σε large scale computing (μιλάμε για τεράστιους server, όχι το πολυπύρηνο Mac στο γραφείο), και για δεκάδες άλλους λόγους. Computing δεν είναι μόνο η οθόνη που βλέπουμε μπροστά μας και το laptop/desktop δίπλα μας. Στήσε 5-6 Xeon/Epyc servers με RAID arrays, GPU passthrough κλπ, πέρνα τους MacOS και πες μου την εμπειρία σου.


Για αυτό το ειρωνικό "θα στήσεις infastructure σε MacBook Air" δεν είναι καθόλου παιδιάστικο και για αυτό οι εταιρείες και οι home users δε στήνουν infastructure σε MacBook Air, αλλά το χρησιμοποιούν μόνο ως client.

Ξεκινάμε από το διαθέσιμο software και μετά περνάμε στα license fees, θα έλεγα. Αν κάτι που χρειάζομαι δεν τρέχει σε Linux, το licensing μοντέλο του θα μου είναι αδιάφορο καθώς θα πάω μάλλον σε Windows.

Δεν πρότεινα να στηθεί infrastructure πολυεθνικής σε Macs και γνωρίζω τι μπορεί να επιτευχθεί με Linux και προσωπικά αυτό προτιμώ σε οποιοδήποτε server έχω στήσει, για διάφορα services. Mac servers υπάρχουν διαθέσιμοι για ενοικίαση, αλλά εκτός κι αν κάνεις development για Apple και θες κάποια CI λύση δεν βρίσκω τον λόγο.

Το "MacBook Air" αστειάκι παραμένει παιδιάστικο στα αυτιά μου, βασικά γιατί δείχνει πως η αντίληψή κάποιων είναι σε νηπιακό επίπεδο σχετικά με το τι μπορεί να τρέξει σε ένα Mac.

Κι αν είναι να μείνουμε on topic, macOS κ Linux δεν λιώσανε με κάποιο update της Crowdstrike. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Η αναφορά μου ήταν συγκεκριμένα για το "Εδώ τους λες πως τρέχει σχεδόν οποιοδήποτε linux server software σε macOS" του συμφορουμίτη που, αν κατάλαβα καλά, έρχεται σε συνάρτηση του άλλου μηνύματος στην 1η σελίδα που μιλούσε για SQL, web και mail servers σε MacOS.

Άλλο ήταν το θέμα, όπως είπες, με την Crowdstrike, αλλά ως κλασσικό Insomnia άρθρο, πήγε εντελώς αλλού στα σχόλια.

Οπότε γιατί κάποιος γνωστής δεν μας απαντά το απλό, θα μπορούσε σε macOS μηχάνημα να γίνει κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...