Προς το περιεχόμενο

"Πότε ακούσατε τελευταία φορά για κατάρρευση των συστημάτων της Apple;" διερωτάται ο διευθύνων σύμβουλος της Delta


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Και το κινητό του μπαμπά μου που τρέχει symbian δεν κράσαρε, βάλτε symbian. Η microsoft πέθανε, κατέρρευσε, πάμε όλοι σε all-in-one οθόνη-υπολογιστή της Apple.

Δεν πάει έτσι, πάει αλλιώς. Για παράδειγμα εάν είσαι επαγγελματίας και επιθυμείς ασφάλεια και σταθερότητα χωρίς τέτοιου είδους εκπλήξεις η Apple σου τα προσφέρει και τα δύο ώστε να κάνεις την δουλειά σου αδιάλειπτα, γρήγορα  και ασφαλή χωρίς να μπλέκεις σε διάφορους μπελάδες. Εάν είσαι gamer όμως η Microsoft σου προσφέρει ευελιξία σε αυτόν τον τομέα αφού λόγο των διάφορων και πολλών κατασκευαστών που εμπλέκονται στα συστήματα που θα εγκατασταθεί δίνουν το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης ποικιλίας σε harware και δεν σε νοιάζει εάν μπεις σε μπελάδες με drivers, hardware conflicts και κενά ασφαλείας γιατί θέλεις το pc πχ για να παίζεις τα πιο πρόσφατα παιχνίδια η για πειραματισμό.

Κάθε σύστημα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Ne0n said:

Δεν πάει έτσι, πάει αλλιώς. Για παράδειγμα εάν είσαι επαγγελματίας και επιθυμείς ασφάλεια και σταθερότητα χωρίς τέτοιου είδους εκπλήξεις η Apple σου τα προσφέρει και τα δύο ώστε να κάνεις την δουλειά σου αδιάλειπτα, γρήγορα  και ασφαλή χωρίς να μπλέκεις σε διάφορους μπελάδες. Εάν είσαι gamer όμως η Microsoft σου προσφέρει ευελιξία σε αυτόν τον τομέα αφού λόγο των διάφορων και πολλών κατασκευαστών που εμπλέκονται στα συστήματα που θα εγκατασταθεί δίνουν το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης ποικιλίας σε harware και δεν σε νοιάζει εάν μπεις σε μπελάδες με drivers, hardware conflicts και κενά ασφαλείας γιατί θέλεις το pc πχ για να παίζεις τα πιο πρόσφατα παιχνίδια η για πειραματισμό.

Κάθε σύστημα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

Συμφωνώ, οπότε αυτοί που έχουν μεγάλους servers ας βάλουν linux, οι απλοί χρήστες που έχουμε windows 10 κατά το μεγαλύτερο ποσοστό δεν είχαμε καν θέμα με crowdstrike.

Ο μεγαλύτερος ανταγονιστής των windows 11 είναι τα windows 10, ας μην έκανα αναβάθμιση όπως όλοι εμείς οι απλοί χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Συμφωνώ, οπότε αυτοί που έχουν μεγάλους servers ας βάλουν linux, οι απλοί χρήστες που έχουμε windows 10 κατά το μεγαλύτερο ποσοστό δεν είχαμε καν θέμα με crowdstrike.

Ο μεγαλύτερος ανταγονιστής των windows 11 είναι τα windows 10, ας μην έκανα αναβάθμιση όπως όλοι εμείς οι απλοί χρήστες.

Τα Linux κατά την άποψη μου είναι ποιο ασφαλή από τα Windows για να εγκατασταθούν σε υποδομές server, από εκεί και πέρα όσον αφορά την Microsoft και την εξέλιξη των εκδόσεων της έχει αποδείξει ότι βγάζει μια έκδοση εντελώς μάπα για να αρμέξει και συνήθως η επόμενη θα είναι η καλή όπως πχ με τα Windows XP που ήταν σταθερά ανάμεσα στις εκδόσεις της, ενώ τα επόμενα Vista ήταν εντελώς μάπα για να βγάλει μετά τα 7 που βασίζονταν περισσότερο στα XP.και στην συνέχεια να βγάλει πάλι μάπα έκδοση τα 8, 8.1 κ.ο.κ

Οπότε με αυτή την σειρά συμφωνώ ότι τα Windows 10 είναι σταθερότερα από τα Windows 11 που είναι εντελώς μάπα και κακή αντιγραφή του MacOS( έβαλαν και dock στο κέντρο για να μοιάζουν περισσότερο με mac)

Επεξ/σία από Ne0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Ne0n said:

Τα Linux κατά την άποψη μου είναι ποιο ασφαλή από τα Windows για να εγκατασταθούν σε υποδομές server, από εκεί και πέρα όσον αφορά την Microsoft και την εξέλιξη των εκδόσεων της έχει αποδείξει ότι βγάζει μια έκδοση εντελώς μάπα για να αρμέξει και συνήθως η επόμενη θα είναι η καλή όπως πχ με τα Windows XP που ήταν σταθερά ανάμεσα στις εκδόσεις της, ενώ τα επόμενα Vista ήταν εντελώς μάπα για να βγάλει μετά τα 7 που βασίζονταν περισσότερο στα XP.και στην συνέχεια να βγάλει πάλι μάπα έκδοση τα 8, 8.1 κ.ο.κ

Έτσι ακριβώς είναι όλοι, η τεράστια πλειοψηφία πήγαμε από τα 95 -> 98 -> ΧΡ -> 7 και μετά στα 10, όλα τα άλλα ήταν παντελώς άχρηστα concept προσπαθώντας να ανακαλύψουν ξανά τον τροχό από την αρχή λες και τους είπε κανείς να αλλάξουν κάτι που λειτουργεί.

Ειδικά τα windows 8 που είχαν user interface tablet απορώ ποιος τρόμπας τα σκέφτηκε. Μεγαλύτερη αποτυχία μέχρι σήμερα δεν έχουν βγάλει από τα 8.

Τα 11 είναι στην ίδια κατηγορία των αποτυχημένων, όλοι ελπίζουμε στα windows 12 να είναι τα νέα ΧΡ, όπως ήταν τα 7 και τα 10.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ειδικά τα windows 8 που είχαν user interface tablet απορώ ποιος τρόμπας τα σκέφτηκε. Μεγαλύτερη αποτυχία μέχρι σήμερα δεν έχουν βγάλει από τα 8.

έκλαψα 🤣 Να φανταστείς ότι στην περίπτωση των Vista τα prerelease Longhorn ήταν ανώτερα και κάτι πάθανε εκεί στο δημιουργικό της Μicrosoft και είπαν να πάνε σε μαζική αυτοκτονία βγάζοντας σαν τελική έκδοση τα Svista! Τρόμπες δεν λες τίποτα!

(Έχει και χειρότερα, δεν μπορεί να μην θυμάσαι το απίστευτο λειτουργικό της χιλιετίας και βάλε:

 Windows M I L L E N I U U U U M M M )

Επεξ/σία από Ne0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Ne0n said:

έκλαψα 🤣 Να φανταστείς ότι στην περίπτωση των Vista τα prerelease Longhorn ήταν ανώτερα και κάτι πάθανε εκεί στο δημιουργικό της Μicrosoft και είπαν να πάνε σε μαζική αυτοκτονία βγάζοντας σαν τελική έκδοση τα Svista! Τρόμπες δεν λες τίποτα!

(Έχει και χειρότερα, δεν μπορεί να μην θυμάσαι το απίστευτο λειτουργικό της χιλιετίας και βάλε:

 Windows M I L L E N I U U U U M M M )

Vista Svista σλόγκαν, και ναι και τα Millenium, τα NT, τα 2000 αλλά εντάξει τόσο παλιά ας πούμε ότι ακόμα ανακάλυπταν τον τροχό, οπότε δικαιολογώ τα Millenium/2000/NT, κι εγώ τα προσπέρασα και ήμουν ακόμα με τα Windows 98. Αλλά αφότου έκαναν τα ΧΡ όλα τα υπόλοιπα από εκεί και πέρα δεν είχαν λόγο να τα καταστρέφουν.

Σήμερα τι δικαιολογία έχουν να καταστρέφουν κάτι που αποδεδειγμένα λειτουργεί και να προσπαθούν να αλλάξουν το user interface ή τον τρόπο λειτουργίας τους με γνώμονα τα δικά τους θέλω και όχι των χρηστών;

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει τι λέει, στην Αμερική πολλά μεγάλα μαγαζιά στρέφονται στην Apple. Έχει λύσεις και πέρα από την λιανική, πως και τι δεν γνωρίζω. Στην Ελλάδα επίσης σοβαρές εταιρείες το γυρνάνε όλα σε  MAC / phone / ipad. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, anonymous999 said:

Απάντηση: Το 2014 στο συμβάν που ονομάστηκε the Fappening https://en.m.wikipedia.org/wiki/2014_celebrity_nude_photo_leak

δεν εγινε κανενα hacking ουτε breach, ολοι τους δωσαν κωδικους σε phising. Aυτο το θεμα εχει λυξει πια και παμε παρακάτω. Καλα περασαμε το 2014.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, great είπε

δεν εγινε κανενα hacking ουτε breach, ολοι τους δωσαν κωδικους σε phising. Aυτο το θεμα εχει λυξει πια και παμε παρακάτω. Καλα περασαμε το 2014.

Ναι.... Και όλοι έτυχε να έχουν Apple συσκευή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Ναι.... Και όλοι έτυχε να έχουν Apple συσκευή.

Ίσως επειδή οι φωτογραφίες όσων έχουν apple συσκευές είναι ποιο ενδιαφέρουσες από αυτών που έχουν android…. Ξέρεις ότι οι περισσότεροι διάσημοι έχουν iPhone ή και εσυ το έχεις απορίας άξιο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Ναι.... Και όλοι έτυχε να έχουν Apple συσκευή.

Είναι ακριβώς το ίδιο με το predator, όλοι μάθαμε ότι υπάρχει στο iPhone γιατί απλά αυτοί που παρακολουθούνταν είχαν iPhone…

αν ρωτήσεις εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι μια χαρά υπάρχει και στο Android και μάλιστα με ευκολότερο θα τρόπους εγκατάστασης του…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ίσως επειδή οι φωτογραφίες όσων έχουν apple συσκευές είναι ποιο ενδιαφέρουσες από αυτών που έχουν android…. Ξέρεις ότι οι περισσότεροι διάσημοι έχουν iPhone ή και εσυ το έχεις απορίας άξιο ?

31 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είναι ακριβώς το ίδιο με το predator, όλοι μάθαμε ότι υπάρχει στο iPhone γιατί απλά αυτοί που παρακολουθούνταν είχαν iPhone…

αν ρωτήσεις εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι μια χαρά υπάρχει και στο Android και μάλιστα με ευκολότερο θα τρόπους εγκατάστασης του…

Δεν διαφωνώ, όμως καθώς η επίθεση απευθυνόταν σε όλο το κοινό φαίνεται πως το 2FA της Google υπήρχε και προστάτευσε ενώ η Apple δεν ξέρω τι είχε εκείνη την περίοδο και αν είχε και κάτι αλλά η ουσία είναι ότι τα δεδομένα έφυγαν.

Έχουν παρθεί και δεδομένα από διάφορους φωτογράφους που είχαν γυμνές φωτογραφίες διαφόρων celebrity τα οποία έχουν βγει με φωτογραφική και όχι iphone αλλά πιθανών είχαν συγχρονίσει τα exports στο icloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manolis940 είπε

Δεν διαφωνώ, όμως καθώς η επίθεση απευθυνόταν σε όλο το κοινό φαίνεται πως το 2FA της Google υπήρχε και προστάτευσε ενώ η Apple δεν ξέρω τι είχε εκείνη την περίοδο και αν είχε και κάτι αλλά η ουσία είναι ότι τα δεδομένα έφυγαν.

Έχουν παρθεί και δεδομένα από διάφορους φωτογράφους που είχαν γυμνές φωτογραφίες διαφόρων celebrity τα οποία έχουν βγει με φωτογραφική και όχι iphone αλλά πιθανών είχαν συγχρονίσει τα exports στο icloud.

Αν βάλουν στόχο οι hackers κάποιον (διάσημο ή μη) δεν πάει να έχει τα δεδομένα του και στον ασφαλέστερο server στον κόσμο , αυτά κάποια στιγμή θα γίνουν exposed. 
Θες να μου πεις ότι αν ανεβάσω τα δεδομένα στο google photos είναι πιο ασφαλή από το να τα έχω στο icloud ?( Το 2014 το 2FA του icloud ήταν προαιρετικό μετά έγινε υποχρεωτικό ) Το 2FA θα με σώσει που στην google είναι ένα απλό κλικ στο «Ναι εγω ήμουν»? ( Στην Apple χρειάζεται να πληκτρολογήσεις κωδικό που σου στέλνει στην οθόνη ή κάποιο password )……. Άστο καλύτερα.

Δυστυχώς ή ευτυχως το θέμα πήρε διαστάσεις τότε γιατι είχαν στοχοποιηθεί κάποιοι διάσημοι που ακόμα και σε google photos να είχαν τις φωτογραφίες θα είχαν γίνει exposed. 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Αν βάλουν στόχο οι hackers κάποιον (διάσημο ή μη) δεν πάει να έχει τα δεδομένα του και στον ασφαλέστερο server στον κόσμο , αυτά κάποια στιγμή θα γίνουν exposed. 
Θες να μου πεις ότι αν ανεβάσω τα δεδομένα στο google photos είναι πιο ασφαλή από το να τα έχω στο icloud ?( Το 2014 το 2FA του icloud ήταν προαιρετικό μετά έγινε υποχρεωτικό ) Το 2FA θα με σώσει που στην google είναι ένα απλό κλικ στο «Ναι εγω ήμουν»? ( Στην Apple χρειάζεται να πληκτρολογήσεις κωδικό που σου στέλνει στην οθόνη ή κάποιο password )……. Άστο καλύτερα.

Δυστυχώς ή ευτυχως το θέμα πήρε διαστάσεις τότε γιατι είχαν στοχοποιηθεί κάποιοι διάσημοι που ακόμα και σε google photos να είχαν τις φωτογραφίες θα είχαν γίνει exposed. 


 

Αρχικά δεν ήταν direct attack σε διάσημους. Το υλικό είχε και μη διάσημους μέσα. Είναι λίγο βέβαια κάπως περίεργη η άποψη του ότι οι hackers ότι θέλουν κάνουν. Όπως υπάρχουν εκείνοι που προσπαθούν να παραβιάσουν μία πλατφόρμα όπως το iCloud έτσι και η Apple έχει τα ανάλογα άτομα τα οποία δουλεύουν καθημερινά να βρουν τρύπες και να τις κρύψουν. Αυτό φυσικά ισχύει για όλες τις εταιρείες που σέβονται τα δεδομένα των πελατών τους όπως ισχύει και με την Google.

Το "Ναι εγώ ήμουν" για να βγει πρέπει να είσαι στο ίδιο δίκτυο με το PC που προσπαθεί να συνδεθεί. Ίσως να βάζει και άλλες παραμέτρους όπως η τοποθεσία αλλά γι αυτό δεν είμαι σίγουρος. Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις βγάζει κάποιον αριθμό και όχι το "Ναι εγώ ήμουν". Πάντως όπως και να έχει αν δεν συνδέεσαι εκείνη την ώρα στο λογαριασμό σου της Google δεν θα πατήσεις "Ναι" αλλά "Όχι". Δεν θεωρώ ένα πενταψήφιο πιο ασφαλή.

Ωστόσο νομίζω ότι είμαστε αρκετά off-topic. To Fappening είναι άξιο αναφοράς για κάποιος που πιστεύουν άτρωτοι πίσω από ένα μήλο αλλά εδώ δεν μιλάμε για ζητήματα ασφαλείας αλλά αστάθειας του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...