Προς το περιεχόμενο

Η Intel επεκτείνει τελικά την εγγύηση για τους πρόσφατους προβληματικούς επεξεργαστές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Προϊδεάζει το αρχικό σου ποστ. Στο ίντερνετ, στα τεχνολογικά φόρουμ, οι AMD fans είναι η πλειοψηφία(αυτό λέω). Στην ευρύτερη αγορά όχι.

Για την παραπληροφόρηση τα είπα σχετικά με το βίντεο του Steve.

Η επέκταση της εγγύησης, σε αντίθεση με την ανάκληση, έχει μια λογική γιατί το πρόβλημα είναι στο microcode. Αν ο Χ αγοραστής κάνει ελάχιστη χρήση και δεν έχει επομένως δει καθόλου degradation δεν χρειάζεται αντικατάσταση του CPU. Επίσης, το microcode αναβαθμίζεται και μέσω windows update. [Για κάποιον που δεν έχει ακούσει καθόλου από BIOS.]

παρα πολύ σωστά, και αν δεν κανει καθόλου χρήση ,τότε αποκλείεται να έχει προβλημα.

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θηρίο ακόμα damage control κάνεις καλοκαιριάτικα δε βαρέθηκες τόσα χρόνια.🤣 Πάλι ζητάς αποδείξεις από τον κάθε ταλαίπωρο? Anyways ευτυχώς που το last intel cpu μου ήταν 12th gen. Αλλιώς όπως λένε και στο χωριό μου τώρα και με την επέκταση της εγγύησης:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, apogeexl είπε

παρα πολύ σωστά, και αν δεν κανει καθόλου χρήση ,τότε αποκλείεται να έχει προβλημα.

Ακριβώς αυτό. Αν δεν έχεις κάνει καθόλου χρήση ΠΡΙΝ το microcode update τότε θα χεις 0 προβλήματα. Δεν είναι το CPU το πρόβλημα με άλλα λόγια(με βάση τα όσα λέει η Intel και οι χρήστες).

Αν έπαθε όμως το CPU degradation λόγω πολύωρης λειτουργίας με το προβληματικό microcode -> Εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Προϊδεάζει το αρχικό σου ποστ. Στο ίντερνετ, στα τεχνολογικά φόρουμ, οι AMD fans είναι η πλειοψηφία(αυτό λέω). Στην ευρύτερη αγορά όχι.

Για την παραπληροφόρηση τα είπα σχετικά με το βίντεο του Steve.

Η επέκταση της εγγύησης, σε αντίθεση με την ανάκληση, έχει μια λογική γιατί το πρόβλημα είναι στο microcode. Αν ο Χ αγοραστής κάνει ελάχιστη χρήση και δεν έχει επομένως δει καθόλου degradation δεν χρειάζεται αντικατάσταση του CPU. Επίσης, το microcode αναβαθμίζεται και μέσω windows update. [Για κάποιον που δεν έχει ακούσει καθόλου από BIOS.]

Το οποίο επειδή γυρνάς στα συγκεκριμένα θέματα μου έκανε εντύπωση που ξέχασες πως πολλάκις ανέφερα ότι η τωρινή μου αναβάθμιση έγινε σε Ryzen μετά από δέκα χρόνια+ με i5.

Κοίτα επειδή ίσως πολλοί να έχετε μπερδευτεί,όταν μιλάμε για ανάκληση δεν μιλάμε για ολόκληρη τη σειρά αλλά για τα συγκεκριμένα κομμάτια που είτε είναι ελαττωματικά είτε καταστράφηκαν από τις λάθος ρυθμίσεις που έδινε η Intel.Η επέκταση της εγγύησης δεν έχει νόημα εάν δεν εφεύρει εργαλείο να βρίσκει με ακρίβεια αυτά τα τσιπακια κι όχι με γιατροσόφια και αλχημείες διαφόρων YouTuber.Αν το microcode βοηθήσει να σταθεροποιηθούν οι τάσεις χωρίς μείωση επιδόσεων έχει καλώς,αλλιώς πρέπει να δώσει κάτι καλό σε αντάλλαγμα τουλάχιστον σε μορφή υπηρεσιών.Γιατι αν πέσουν οι επιδόσεις είναι η δεύτερη φορά που το κάνει.Βεβαια την πρώτη ήταν μια παρτίδα που αντί να την ανακαλέσει έλεγε σε αυτούς που τη χρυσοπλήρωσαν μην την κάνετε OC,και το αστείο είναι ότι μιλούσε για ξεκλειδωτο επεξεργαστή που αυτοί που τον αγόρασαν τον αγόρασαν ακριβώς γι'αυτό.

Επεξ/σία από Saggitaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τρίβω τα χέρια μου, γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος οτι οι Arrowlake θα έρθουν σε χαμηλότερες τιμές απ'ότι θα έρχονταν υπο διαφορετικές συνθήκες... Καιρός να περάσω κι εγώ σιγά-σιγά σε ddr5... :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ακριβώς αυτό. Αν δεν έχεις κάνει καθόλου χρήση ΠΡΙΝ το microcode update τότε θα χεις 0 προβλήματα. Δεν είναι το CPU το πρόβλημα με άλλα λόγια(με βάση τα όσα λέει η Intel και οι χρήστες).

Αν έπαθε όμως το CPU degradation λόγω πολύωρης λειτουργίας με το προβληματικό microcode -> Εγγύηση.

Εγω πανω απο όλα βάζω αυτο που λεγεται "peace of mind" .Απλά δεν θα αισθανόμουν ασφαλεια να χρησιμοποιησω τον επεξεργαστή .Επίσης ,εξίσου σημαντικό ,δεν γνωρίζω εγω το κατα πόσο θα διορθώσει το προβλημα το  micro code update.Μετα απο όλο αυτό το χάος ,εγω ειμαι επιφυλακτικός.Και επειδη δεν γνωρίζω δεν επιμένω ,αλλά εγώ Δεν θα αισθανόμουν άνετα.

Και οι αγοραστές των επεξεργαστων αυτών ,πως γνωριζουν οτι ο επεξεργαστής τους ΔΕΝ έχει υποστεί ΗΔΗ  Degradation ? Για μενα η σωστή απάντηση απο Intel θα ηταν αντικατάσταση για ΟΛΟΥΣ  τους επεξεργαστές ανεξαιρέτως.

2 λεπτά πριν, apogeexl είπε

Εγω πανω απο όλα βάζω αυτο που λεγεται "peace of mind" .Απλά δεν θα αισθανόμουν ασφαλεια να χρησιμοποιησω τον επεξεργαστή .Επίσης ,εξίσου σημαντικό ,δεν γνωρίζω εγω το κατα πόσο θα διορθώσει το προβλημα το  micro code update.Μετα απο όλο αυτό το χάος ,εγω ειμαι επιφυλακτικός.Και επειδη δεν γνωρίζω δεν επιμένω ,αλλά εγώ Δεν θα αισθανόμουν άνετα.

Και οι αγοραστές των επεξεργαστων αυτών ,πως γνωριζουν οτι ο επεξεργαστής τους ΔΕΝ έχει υποστεί ΗΔΗ  Degradation ? Για μενα η σωστή απάντηση απο Intel θα ηταν αντικατάσταση για ΟΛΟΥΣ  τους επεξεργαστές ανεξαιρέτως.

για να μη μιλησω για πληρη επιστροφή του αντιτιμου στον αγοραστή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, apogeexl said:

...Και οι αγοραστές των επεξεργαστων αυτών ,πως γνωριζουν οτι ο επεξεργαστής τους ΔΕΝ έχει υποστεί ΗΔΗ  Degradation ? Για μενα η σωστή απάντηση απο Intel θα ηταν αντικατάσταση για ΟΛΟΥΣ  τους επεξεργαστές ανεξαιρέτως.

Δεν το ξέρεις. Οπως δεν το ξέρεις για διάφορους επεξεργαστές και διαφορετικές περιπτώσεις... Ξέρεις  ποιοί Amd am5 έχουν φάει degrade, όταν τους πρώτους μήνες ξεροψήνονταν μαζί με τις μητρικές τους? Κάποιοι κάηκαν (δες στο youtube), κάποιοι όχι - αυτό όμως δεν σημαίνει οτι οι επεξεργαστές έμειναν άθικτοι... Να το θυμάσαι κι αυτό - αν χρειαστεί - την επόμενη φορά που θα βρεις έναν μεταχειρισμένο σε τιμή ευκαιρίας...

Επεξ/σία από Eloy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με i5-13500 αγορασμένο 19/08/2023  με ενσωματωμένα γραφικά. δεν έχει βγάλει πρόβλημα.

Στη συσκευασία φαίνεται να φτιάχτηκε 2023 εβδομάδα 3 αρχές Ιανουαρίου

IMG_20240803_150618.jpg.d13e7311e260974426e4d4a5a6540ed6.jpg

https://www.reddit.com/r/intel/comments/wiv8t2/extract_cpu_manufacture_date_somehow/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, maarinos said:

Με i5-13500 αγορασμένο 19/08/2023  με ενσωματωμένα γραφικά. δεν έχει βγάλει πρόβλημα.

Στη συσκευασία φαίνεται να φτιάχτηκε 2023 εβδομάδα 3 αρχές Ιανουαρίου.

 

23η εβδομάδα (Iούνιος) του 2023,

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GCX είπε

Λυπάμαι την πεθαμένη γιαγιά από τον τύπο που αγόρασε 700k$ μετοχές από την ιντελ (ψάξτε το στο Reddit)

Καλύτερα να τα έτρωγε η γιαγιά σε γυροπιτα πριν πεθάνει

Δεν είναι και κάτι αξιοσημειώτο: "around 70 percent of wealthy families lose their wealth by the second generation. More so, around 90 percent of families lose their wealth by the third generation."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Ευχαριστούμε Intel. Νοιάζεσαι πραγματικά για μας (όχι ότι θα στο επιβάλει η ΕΕ σύντομα).

Τρώει η κατσίκα ταραμά?

Όπως και να χει όμως μετά από αυτό θα ανεβεί πιστεύω η μετοχή της. Γιατί στο προηγούμενο post την βγάλανε σχεδόν τελειωμένη την intel.

Κλεινει και η ιντελ οπως εχει κλεισει και η apple τοσα χρονια απο τους ινσομνιαδες εδω.😀😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, floba said:

Κλεινει και η ιντελ οπως εχει κλεισει και η apple τοσα χρονια απο τους ινσομνιαδες εδω.😀😀😀

Πέθανε το 2016, ξαναπέθανε με τους 11xx, θα πεθάνει πάλι τώρα με τους 14xxx...κι αν βγουν καλοί οι arrowlake θα γυρίσουμε πάλι σε φάση 2012... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Γιατί οι μπάρες με failure rate των Ryzen είναι ψηλότερες από  αυτές των πρόσφατων Intel; :huh:

Γιατί το GamersNexus το σκρολάρει βιαστικά(στο 45:00 ακριβώς του τελευταίου βίντεό τους); 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Εν τω μεταξύ στην αρχή δείχνει post από χρήστες Intel που μιλάνε για ανώμαλη συμπεριφορά μετά από συγκεκριμένο windows update. Οχι από την πρώτη ημέρα.

Παράλληλα κατηγορούν την Intel ότι δεν δίνει σαφείς απαντήσεις σε ερωτήματα όπως "Τι κάνει κάποιος που δεν έχει ενημερωθεί για BIOS update;" Λες και δεν υπάρχει κάτι που λέγεται εγγύηση, όπου ο πελάτης επιστρέφει το Χ ελαττωματικό προϊόν αδιαφορώντας για την πηγή του προβλήματος.

υ.γ.:

Η συνταγή της επιτυχίας:

1. Έχεις δικούς σου youtubers που το παίζουν δημοσιογράφοι, reviewers κλπ. για να αποκτήσουν κοινό και επιρροή.

Ή και εκτός payroll που υποστηρίζουν AMD για να κερδίσουν views, subs και χρήμα από το νοσηρά φανατισμένο κοινό των amd κομπιουτεράδων. Αρκεί να συγκρίνει κανείς συμμετοχή σε Intel και AMD subreddit για να πάρει μια εικόνα του φανατισμού.

2. Τους δίνεις info για προβλήματα του ανταγωνιστή σου. Πιάνονται και από ό,τι βολικό διαβάσουν σε φόρουμ.

3 Ασχολούνται όλη την ώρα με αυτά δίνοντας την εντύπωση ότι εσύ δεν έχεις κανένα. Παράλληλα αναλύουν την πτώση της μετοχής του ανταγωνιστή, που οι ίδιοι προκάλεσαν με FUD.

4. Profit με το ελάχιστο δυνατό κόστος για σένα(λαδώματα) και τη μεγαλύτερη δυνατή ζημιά(δις χαμένων πωλήσεων) για τον ανταγωνιστή σου.

Ασύμμετρο marketing λέγεται.

https://asymmetric.pro/asymmetric-marketing-what-is-it/

Ασύμμετρο marketing λέγεται. Γεγονός !!! το εκανε η ιντελ για δεκαετίες με το PC  magazine... και να έχεις δικιο οι  ¨γιου τιουμπερς " εχουν μετατρέπει σε εργαλεία για παρα πολυ φτηνή  διαφήμιση .  να διαμορφώνουν  αποψεις και να  κανουν το ασπρο μαυρο , και ναι Η amd to κανει κατα κόρον , αλλα καλο θα ηταν  να το βλέπουμε σφαιρικά , γιατι μιλας για φανατισμο και τα τις ιντελ τα εκανες...γαργαρα  αδερφε.. την καλησπερα μου  

 

 

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Πέθανε το 2016, ξαναπέθανε με τους 11xx, θα πεθάνει πάλι τώρα με τους 14xxx...κι αν βγουν καλοί οι arrowlake θα γυρίσουμε πάλι σε φάση 2012... :)

δεν γυρνας  σε φαση 2012 .. γιατι  οι  ρυζεν 9χχχ   παιζει και να γ@μανε... χωρις  ισως και αν ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, kostakis25 said:

Ειναι και αυτος ο Steve.. Τα δεδομενα που εχει μπροστα του απο τη Puget λενε οτι οι ιντελ εχουν λιγοτερα προβληματα απο τους Amd και αυτος τα αγνοει και λεει τα δικα του. Υπαρχει προβλημα, αλλα βγηκε ο "σωστος" και κανει και αυτος τα ιδια

edit: Πατηστε pause στο 45:01

Τα νούμερα της Puget (για άλλη μία φορά) δεν έχουν λογική και το ξέρουν για αυτό στο 1/3 του άρθρου γράφουν ότι ο λόγος που έχουν πάντα διαφορετικά νούμερα από τους άλλους είναι γιατί κάνουν manual tweak τα bios. Εταιρεία είναι η Puget που πουλάει κυρίως Intel, damage control κάνει με το άρθρο της με μοναδικό στόχο να μην τις επιστρέψουν όλα τα Intel workstations που έχει πουλήσει και να μην της μείνει το stock. Ότι στατιστικά έχουμε δει για 13900Κ/14900Κ είναι τρομαχτικά σε βαθμό που ακόμα και ο GN διστάζει να τα επαναλάβει και δεν έχουν καμία επαφή με το 2.2% που γράφει η Puget το οποίο θα ήταν ένα συνηθισμένο ποσοστό.

Είχε γίνει παρόμοια συζήτηση για τους Ryzen 5000 μετά από το tweet του system builder PowerGPU (μιλούσε για 6%), όμως μετά από έρευνα αποδείχθηκε ότι οι υπόλοιποι system builders δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα και το ποσοστό ήταν κοντά στο 3% όπως δυστυχώς μας έχει συνηθίσει η AMD. Ακόμα και η Apple που έχει το κορυφαίο QC και χαμηλές τάσεις λόγο φορητότητας έχει ένα ποσοστό επεξεργαστών που χαλάει. Επίσης το πιο συνηθισμένο πρόβλημα της AMD είναι τα DOA CPU από το κακό QC και σπάνιο να γίνει degrade σε βαθμό BSOD.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...