Προς το περιεχόμενο

Συνεχίζεται η ραγδαία πτώση των πωλήσεων του Xbox


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Εχω φτιαξει με περιπου το ιδιο κοστος pc που με μια παλιοτερης γενιας μτχ καρτα απαφτονει το box . Anyway υπαρχουν και scripts τωρα για πρωτη φορα ας πουμε tinkering και των box οποτε τα εχω βγαλει offline παρατημενα ετσι και αλλιως .... με φιφες και cod δεν ασχολουμαι ειναι για παιδακια και παντα ειχαν θεματα με cheaters

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, οταν ομως ο μικρος μου γιος εχει στο Weekend league 18-2 ρεκορ 14-6 με 16-4 συνηθως και αφθονα 10-0 στα προκριματικα ειναι απολαυστικο το FIFA.

Με PS5 ολα αυτα οχι PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

1η φορα βλεπω συνδρομητικο μοντελο να ανακοινωνει τον ιδιο αριθμο συνδρομητων σε 2 ξεχωριστες χρονιες. Ανυπομονω το "νεο" νουμερο του 2024. Μην τσιμπατε απο το MAU που ανακοινωθηκε και ειναι 500mil. Ακομα και το δωρεαν warzone να ανοιξω στο battle.net, θα προστεθω και εγω σε αυτο το νουμερο ενεργων χρηστων ;) 

image.png.dc424a37c7d19d547f2214e67177eedf.png

image.png.818a3cc922c3b3df7cc968111cc2e9de.png

edit: τελικα αυξηθηκε το 2024. Βεβαια, οπως αναφερει το νουμερο αυτο αφορα αυξηση 2 ετων, οχι 1

image.png.d3a1cf4f331a18ccc3616fe1a996b826.png

Καταλαβαίνεις ότι εν μέσω κοβιντ είμασταν όλοι μέσα και παίζαμε βιντεοπαιχνίδια. Θα υπάρξει τρελή πτώση στα βιντεοπαιχνίδια και είναι λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Από τη στιγμή που τα παιχνίδια του βγαίνουν και στο PC τέλος. Θα έπρεπε να ακολουθήσουν τακτική X360 με exclusives για να πουλάνε κονσόλες.

Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν οι περισσότεροι αυτό που γράφεις..

Απο την άλλη δεν έχω βρεί conclusive answer για το τι θα γινόταν ή αν είναι εφικτό , η Microsoft να έβγαζε ένα Windows compatible Xbox με τιμή 600-700€. Προφανώς θα υπάρχουν συμφωνίες με άλλες εταιρίες που δεν της το επιτρέπουν ή απλά οικονομικά δεν συμφέρει , προβλήματα optimization κλπ κλπ αλλά what if έτσι για τη κουβέντα.

Παράλληλα η πλειοψηφία αδιαφορεί για την δύναμη του brand name ''Playstation'' και της δύναμης αυτού. Θα γίνω κουραστικός επαναλαμβάνοντας πως πολλές απο τις πωλήσεις Playstation γίνονται ξεκάθαρα λόγω brand name. Έχοντας μπροστά μου δεκάδες παραδείγματα συναδέλφων , φίλων , συγγενών κλπ οι οποίοι αγοράζουν κάθε γενιά Playstation για να παίξουν : Grand Theft Auto , Call of Duty , Fortnite , Fifa , κάτι με αμάξια ή μηχανές , Assasins Creed κλπ γνωστά IPs που υπάρχουν πρακτικά σε κάθε κονσόλα. Για κάποιο λόγο μια μεγάλη μάζα ανθρώπων που προφανώς δεν ασχολούνται ιδιαίτερα , νομίζουν πως αυτά τα παιχνίδια είναι Sony Exclusives...Είναι οι ίδιοι που νομίζουν πως Nintendo είναι μόνο Pokemon και Mario.....α και αυτό το παιχνίδι με ''ΤΟΝ'' Ζέλντα........

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 47 και μεγάλωσα παίζοντας σε pc και νομίζω όπως καμία κονσόλα δε μπορεί να το αντικαταστήσει. Το xbox το πήρα λόγω υιου. Είναι μια χαρά κονσόλα και σε συνδυασμό με το game pass τα σπάει. 

Πιστεύω ότι οι πωλήσεις είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ. Θυμάστε τι έγινε με το ps5. Πόσες δεκάδες (πληρωμένα;) βιντεάκια είδατε με τα πιτσιρίκια να παίρνουν τελικά το pa5 και να πανηγυρίζουν; Πόσα βιντεάκια είδατε με κοπελίτσες να κάνουν δώρο έκπληξη ps5 στον φίλο τους και πόσα με xbox;

Η γνώμη μου είναι πως για αυτά που ζητάει είναι η καλύτερη κονσόλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Από τις κονσόλες και οι Σόνυ και ΜΣ χάνουν ...τις πουλάνε με ζημιά .

Αυτό μόνο στο ινσομνια το ξέρουν για κάποιο λόγο. Ένα google search αρκει

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Chocobo είπε

 

Απο την άλλη δεν έχω βρεί conclusive answer για το τι θα γινόταν ή αν είναι εφικτό , η Microsoft να έβγαζε ένα Windows compatible Xbox με τιμή 600-700€. Προφανώς θα υπάρχουν συμφωνίες με άλλες εταιρίες που δεν της το επιτρέπουν ή απλά οικονομικά δεν συμφέρει , προβλήματα optimization κλπ κλπ αλλά what if έτσι για τη κουβέντα.

 

Η σκέψεις για την επόμενη κονσόλα xbox είναι κάτι σαν αυτό που αναφέρεις. Μια pc-like κονσόλα με steam, epic store κτλ. Το δοκίμασε το Steam και απέτυχε, δεν ξέρω πως θέλουν να το καταφέρουν. Από την άλλη μια μόνο κονσόλα στην αγορά δηλαδή μόνο playstation με μαθηματική ακρίβεια δεν θα φέρει τίποτα θετικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2024 στις 10:45 ΜΜ, alpha1005 είπε

Δεν γίνεται να θέλει να χώσει παντού την μύτη της όμως και να περιμένει σε όλα να είναι η καλύτερη  απ' όλους 😁

Ας αποδεχτεί ότι στις κονσόλες έχει χάσει .. 

(Εγώ σταμάτησα στο 360 και δεν ξανά πήρα )

Για την MS το H/W είναι αναγκαίο κακό. Σκοπός της είναι να τα πάει όλα στο Xbox cloud gaming και μετά  να πουλάει συνδρομές. Ας μπαίνεις και από την Smart TV σου.

Ακομα και στα Laptop το surface είναι τύπου reference. Έφτιαξε ένα συνολικά καλό μηχάνημα σε όλους τους τομείς. Δεν περιμένει από εκεί τα πολλά έσοδα. Πιέζει όμως τις Asus, Dell, HP, Lenovo να βγάλουν ποιοτικά λαπτοπ (τους δίνει και το περιθώριο για καλύτερα από αυτήν) και όχι σκουπίδια πλαστικούρες με 2-3 καλά specs και τα αλλά χάλια. Αυτό που θέλει με τα windows είναι να σου πουλήσει Services. Εκεί δεν φοβάται τόσο τον ανταγωνισμό αφού στο PC Gaming (vs Mac 😝 ) και σε εταιρικό περιβάλλον εχει παντοδυναμία.

21 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

1η φορα βλεπω συνδρομητικο μοντελο να ανακοινωνει τον ιδιο αριθμο συνδρομητων σε 2 ξεχωριστες χρονιες. Ανυπομονω το "νεο" νουμερο του 2024. Μην τσιμπατε απο το MAU που ανακοινωθηκε και ειναι 500mil. Ακομα και το δωρεαν warzone να ανοιξω στο battle.net, θα προστεθω και εγω σε αυτο το νουμερο ενεργων χρηστων ;) 

image.png.dc424a37c7d19d547f2214e67177eedf.png

image.png.818a3cc922c3b3df7cc968111cc2e9de.png

edit: τελικα αυξηθηκε το 2024. Βεβαια, οπως αναφερει το νουμερο αυτο αφορα αυξηση 2 ετων, οχι 1

image.png.d3a1cf4f331a18ccc3616fe1a996b826.png

Όπως λέει και το 3ο άρθρο η MS έδωσε «επιτέλους»  νέα νούμερα  μετά από 2 χρόνια. Ο φίλος μας ο Terri Mills το 2023 απλά έγραφε μπαγιάτικα νέα για να πουλήσει κάνα view. Αύξηση 36% στα 25εκ είναι τεράστια έστω και για 2 χρόνια. Ειδικά αν συνυπολογίσεις ότι σιγά σιγά οι μη hardcore gamers και οι απογοητευμένοι (σαν εμενα) στρέφονται στο mobile gaming που για casual gaming είναι μια χαρά . 

11 ώρες πριν, Chocobo είπε

Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν οι περισσότεροι αυτό που γράφεις..

Απο την άλλη δεν έχω βρεί conclusive answer για το τι θα γινόταν ή αν είναι εφικτό , η Microsoft να έβγαζε ένα Windows compatible Xbox με τιμή 600-700€. Προφανώς θα υπάρχουν συμφωνίες με άλλες εταιρίες που δεν της το επιτρέπουν ή απλά οικονομικά δεν συμφέρει , προβλήματα optimization κλπ κλπ αλλά what if έτσι για τη κουβέντα.

Παράλληλα η πλειοψηφία αδιαφορεί για την δύναμη του brand name ''Playstation'' και της δύναμης αυτού. Θα γίνω κουραστικός επαναλαμβάνοντας πως πολλές απο τις πωλήσεις Playstation γίνονται ξεκάθαρα λόγω brand name. Έχοντας μπροστά μου δεκάδες παραδείγματα συναδέλφων , φίλων , συγγενών κλπ οι οποίοι αγοράζουν κάθε γενιά Playstation για να παίξουν : Grand Theft Auto , Call of Duty , Fortnite , Fifa , κάτι με αμάξια ή μηχανές , Assasins Creed κλπ γνωστά IPs που υπάρχουν πρακτικά σε κάθε κονσόλα. Για κάποιο λόγο μια μεγάλη μάζα ανθρώπων που προφανώς δεν ασχολούνται ιδιαίτερα , νομίζουν πως αυτά τα παιχνίδια είναι Sony Exclusives...Είναι οι ίδιοι που νομίζουν πως Nintendo είναι μόνο Pokemon και Mario.....α και αυτό το παιχνίδι με ''ΤΟΝ'' Ζέλντα........

Κατά την ταπεινή μου γνώμη: Ο λόγος που πουλάει η Sony πέρα από το brand είναι το community, η έλλειψη του cross platform multiplayer που αλλάζει πλέον με τον καιρό, το user base με κατόχους δεκάδων τίτλων, η δυσκολία να αλλάξεις από το ένα στο άλλο και η ψυχολογία του καταναλωτή.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Όπως λέει και το 3ο άρθρο η MS έδωσε «επιτέλους»  νέα νούμερα  μετά από 2 χρόνια. Ο φίλος μας ο Terri Mills το 2023 απλά έγραφε μπαγιάτικα νέα για να πουλήσει κάνα view. Αύξηση 36% στα 25εκ είναι τεράστια έστω και για 2 χρόνια. Ειδικά αν συνυπολογίσεις ότι σιγά σιγά οι μη hardcore gamers και οι απογοητευμένοι (σαν εμενα) στρέφονται στο mobile gaming που για casual gaming είναι μια χαρά . 

10εκ μετα απο μια περιοδο εξαγορων και συνεχων ανακοινωσεων, δεν το λες και καλα :). Οι αριθμοι θα φανουν απο Σεπτεμβρη και μετα, και ποσο μαλλον οταν θα αρχισουν να ληγουν οι στακαρισμενες συνδρομες. Και το track record της ms δεν ειναι και το καλυτερο, ηδη 2 delay ανακοινωθηκαν (ξανα) σε μια συντομη περιοδο. 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνειδητοποιημένος κατοχος xbox εδώ και χρόνια δεν μετάνιωσα ποτέ την επιλογή μου.

Τα παιχνίδια που έχω παίξει και παίζω στο gamepass θα έπρεπε να δώσω μια περιουσία για να τα αγοράσω,

Σαν κονσόλα θεωρώ το series x αισθητικά πολύ ανώτερο του ps5.

Τώρα η πτώση πωλήσεων είναι λογική αφού υπάρχει κορεσμός στην γενιά. Και το ps έχει δημιουργήσει ήδη κοινό από την προηγούμενη γενιά που δύσκολα θα αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω να θυμησω τι ελεγε ο phil spencer  1 χρονο πριν την κυκλοφορια του xbox series x...αυτο για να μην τρωνε το σανο καποιοι οτι δεν τους νοιαζει το hardware αλλα το gamepass κλπ κλπ.

Απο το 6:45 κ μετα μας λεει εν συντομια το να ειμαστε πρωτοι στις κονσολες ειναι ο στοχος μας,ξερω οτι εχουμε το cloud,το gamepass αλλα δεν το φτιαχνουμε για να ειμαστε δευτεροι αλλα πρωτοι...




Οταν βγηκαν στην αγορα κ με το περασμα του χρονου και τρωγαν φαπες παλι στις πωλησεις,την γυρισαν την μπιφτεκα κ αρχισαν  να λενε ειδικα οι φανς ααααα την ms δεν την ενδιαφερει το hardware αλλα το gamepass...

Anyway η μονη λυση που βλεπω εγω κ θα ηθελα κιολας ειναι η microsoft να κανει το xbox series x και pc...θα ηταν φοβερο να μπορεις με 500 ευρω να αγορασεις μια κονσολα κ ενα pc σε ενα κουτακι και ειναι πολυ ευκολο γι αυτους,με μια επιλογη στο ανοιγμα να διαλεγεις console mode και pc mode,να βαζεις το office σου,το photoshop κοκ,εστω οτι εχει το windows store για αρχη....

Επεξ/σία από akiskar123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2024 στις 7:01 ΜΜ, 360kias είπε

Για τσέκαρε ποσό άνοδο έχει το gamepass και μετέφρασε το λίγο 

Το οτι υπαρχει ανοδο στο gamepass δεν σημαινει κατι, αντιθετος αυτο δειχνει ποσο ο κοσμος θελει να παιξει games. Αλλα το να εχς gamepass και να παιζω skyrim πχ δεν ειναι ισο με το οτι το xbox ή η νεα γενια κονσολων τα σπαει. Πρεπει να ξαναδιαβασεισ το comment που εστειλα εχεισ μπερδευτει.

 

Στις 2/8/2024 στις 7:15 ΜΜ, Misokatsu64 είπε

Σε ένα σημείο θα συμφωνήσω μαζί σου οτι είναι η χειρότερη γενια κονσόλας αν αναλογιστούμε το τι σκηνικά έπαιξαν απο το 2020. Ποια παιχνιδια θεωρείς "απαιχτα"; Γιατί απο οτι καταλαβα μεχρι τωρα έχεις να παίξεις πολλων ειδών παιχνίδια στην κονσόλα της MS σε συγκριση με την Σονυ που εχει μείνει στις κινηματογραφικές εμπειρίες με εξαιρεση το Stellar Blade.

πες μ xbox exclusives games που ειναι οντως καλα. Halo infinite (mid να σ πω την αληθεια), hellblade 2 κ sunset overdrive. Δεν υπαρχουν αλλα games. Το xbox series x εχεισ μια 5ετια στην αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vonnabe7 είπε

πες μ xbox exclusives games που ειναι οντως καλα. Halo infinite (mid να σ πω την αληθεια), hellblade 2 κ sunset overdrive. Δεν υπαρχουν αλλα games. Το xbox series x εχεισ μια 5ετια στην αγορα!

Είσαι πονηρός! Ξέρεις ότι υπάρχουν και αλλά παιχνίδια και μου αναφέρεις το Sunset Overdrive που βγήκε το 2013. Βγες από το υπόγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Misokatsu64 είπε

Είσαι πονηρός! Ξέρεις ότι υπάρχουν και αλλά παιχνίδια και μου αναφέρεις το Sunset Overdrive που βγήκε το 2013. Βγες από το υπόγειο

srr, ηθελα να πω το hi-fi rush κ μπερδεψα τα games. My mistake there. Κ ναι υπαρχουν κ αλλα παιχνιδια αλλα ειναι σκουπιδια, θες να μ πεις οτι το redfall το μετρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...