Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική θήκη για ssd 2,5


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν χρειάζομαι μια λύση για μεταφορά αρχείων.

Είχα σε ένα παλιό pc έναν ssd SanDisk ultra 250gb και ήδη έχω 2 θήκες USB to sata USB 3.0.

Όλα καλά μέχρι εδώ, το θέμα είναι πως όταν βάζω τον ssd στην θήκη(ίδια συμπεριφορά και στις 2-διαφορετικής μαρκας) βλέπω με crystaldiskmark ταχύτητες max ~285mb/s.

Με παραξένεψε και τον κούμπωσε στο pc και είδα τα αναμενόμενα ~550mb/s.

Οπότε ο ssd πιάνει τις ταχύτητες, οι θύρες που τον συνδέω είναι USB 3.0(δοκίμασα σε 3 pc) αλλά μάλλον οι εξωτερικές θήκες έχουν κάποιο limit?(Δεν το έχω ξανασυναντήσει).

Ξέρουμε για καμία εξωτερική θήκη που όντως  πιάνει τις max ταχύτητες του USB 3.0(~500mb/s)

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2024 στις 8:14 ΜΜ, @topos είπε

Ξέρουμε για καμία εξωτερική θήκη που όντως  πιάνει τις max ταχύτητες του USB 3.0(~500mb/s)

Πήρα αυτήν πριν κανα τρίμηνο Ugreen Θήκη για Σκληρό Δίσκο 2.5" SATA III με σύνδεση USB3.0 (30847) | Skroutz.gr

Με έναν  Samsung 750 EVO 500GB SSD μέτρησα

 

image.jpeg.815dc1c4b1f0b4a9353c092fad0069b1.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, profile said:

Πήρα αυτήν πριν κανα τρίμηνο Ugreen Θήκη για Σκληρό Δίσκο 2.5" SATA III με σύνδεση USB3.0 (30847) | Skroutz.gr

Με έναν  Samsung 750 EVO 500GB SSD μέτρησα

 

image.jpeg.815dc1c4b1f0b4a9353c092fad0069b1.jpeg

Σας ευχαριστώ όλους,

Θα τσιμπήσω αυτόν που έχει ο φίλος profile μιας και την ugreen την ψιλοσυμπαθω αλλά κυριότερα φαινετε από το crystaldiskmark ότι δουλεύει.

Υ.γ Το καλώδιο USB που συνδέετε είναι fix η αλλάζει?(στις φωτό που έχει το skroutz φαινετε να έχει διάφορες παραλλαγές)

Spoiler

Γενικά ψάχνομαι για δίσκους αυτή την περίοδο και μου έφτασε σημερα μια θήκη της lexar από aliexpress για nvme to usb-c(ειχα έναν πρόχειρο intel 660p 2tb για να δοκιμάσω) .Απο την μια πιάνει τα "αναμενόμενα" του usb-c 3.2x2 σε ταχύτητες (~1000mb/s max) όμως με λίγη χρήση "βραζει" ο nvme μέσα μιας παρόλο που είναι μεταλλική, δεν ακουμπάει πουθενά ο nvme για να απαγάγει την θερμότητα και κάνει throttling με αποτέλεσμα να πιάνει μόνο ~140mb/s.

Η θήκη είναι συρταρωτη και εχει λίγο χώρο, αλλά όχι και "απλά" πιστεύω πως θα βρω κάποια πατέντα να κάνω.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που ανεβάζει τόσο υψηλές θερμοκρασίες(70c +) παρόλο που δεν μπορεί να πιάσει τις ονομαστικές ταχύτητες(~2000mb/s) λόγο usb-c 3.2x2

-Δεν περίμενα τόσο "πονοκέφαλο" από τις θήκες..-

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

Υ.γ Το καλώδιο USB που συνδέετε είναι fix η αλλάζει?(στις φωτό που έχει το skroutz φαινετε να έχει διάφορες παραλλαγές)

Αυτή που πήρα εγώ είναι fix. 

image.jpeg.f1e750c6be7ffbb155eea36d628cddc1.jpeg

1 ώρα πριν, @topos είπε

μιας και την ugreen την ψιλοσυμπαθω

Και εγώ ότι έχω πάρει σε ugreen είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...