Προς το περιεχόμενο

Επίσημη παρουσίαση των Intel Lunar Lake επεξεργαστών στις 3 Σεπτεμβρίου, πριν την IFA 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SkaL- είπε

Μα μια χαρά δουλεύουν με ένα aio φθηνό ή με αξιοπρεπή αέρα. Το ότι θα δεις 75-80 βαθμούς με αέρα το καλοκαίρι δεν λέει κάτι αφού είναι εντός ορίων της cpu. Προσωπικά έχω δουλέψει 3800Χ με την μαμά ψήκτρα χωρίς θέμα και 5800Χ με h100 δεκαετίας πάλι χωρίς θέμα. Τώρα η intel με μικρότερα nm πάντα αργεί όχι γιατί δεν θέλει αλλά γιατί δεν μπορεί, ο σχεδιασμός που έχει διαλέξει στα chip της επιφέρει μεγάλες απώλειες στην παραγωγή και πετάει μεγάλη ποσότητα των νέων wafers. Χάνει ένα σωρό χρήματα και είναι εγκλωβισμένη, όμως να είμαι ειλικρινής ο 13900Κ που έχεις είναι πολύ αποδοτικός αν ήταν και 30% καλύτερος σε efficiency θα ήταν όλα τέλεια για την intel. Δεν δικαιολογούνται τόσα πολλά watt για το 2024 αντί να πάμε μπροστά πάμε πίσω, ξεχάσαμε οικολογιες, ξεχάσαμε performance per watt τα ξεχάσαμε όλα και πάνω από όλα αυτά που έλεγαν μια δεκαετία πριν για την amd.

Τι κλιματιστικό έχεις στο δωματιο για πες μου.Σοβαρα το λες ότι δν μπορεί η ιντελ να κατέβει σε μανόμετρα?ρε φίλε μου μια εταιρία σαν την ιντελ έχει σγρ τα χρηματα να το κάνει μν λες χαζομάρες δν το κάνει για άλλους που δν γνωρίζω και δν θέλω να γνωρίζω δν είναι δουλειά μου εξάλλου.Μν μιλάς για οικολογίας γτ είναι άλλο θέμα,παράδειγμα που είναι οι οικολόγοι τώρα που γεμίσαμε τα βουνά ανεμηστηρακια?τα τσεπώσαμε κ τουμπεκα έτσι τώρα.ο επεξεργαστής δουλεύει και καταναλώνει όταν κανείς render η παίζεις σε 1080p!εγω που παίζω 3440χ1440 και 4κ ζήτημα να μου πάει 30-40% φορτίο όποτε φίλε μου τον έβαλα από μπαιος efficiency και έριξα την κάρτα από 100% απαίτηση ρεύματος σε 50-60% γτ παίζω rpg πλέον μόνο όποτε μου παίζει τέλεια το εργαλειο μου χωρίς κανένα θέμα κ με την μισή κατανάλωση που να σου πω την αληθεια δν με ενδιέφερε κ ποτέ ποσο καίει γτ είναι το χόμπι μου κ το χόμπι το πληρώνεις.Αν θες να παίζεις παιχνίδια κ να κλαις ότι πισι καίει πολύ ρεύμα τότε με συγχωρείς μα πας αυτόματα στην κατηγορία γύφτος.παιρνεις κονσολιτσα και κουλ!Εβαλα god of war ξαπλα στην τιβι 4κ κ ο επεξεργαστής δν έκανε τπτ γτ 100% φορτίο πάει καρτα γραφικών όποτε φίλε μου Κλάιν μαιν με λίγα λόγια.Τα χόμπι πληρώνονται,αν το θέλεις για δουλειά το πισι τότε παίρνεις κάτι ανάλογα το εισόδημα κ τις ανάγκες σου.that’s life.

9 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Τον έχω ένα μισή χρόνο τον 13900κ και δν έχω δει μπλε οθόνη ούτε τπτ όποτε?τι θέλεις να πεις?πολυ ευχαρηστως οποίος θέλει να δοκιμάσω 7950x3d με ανταλλαγή συστήματος.με μητρικη της προκοπής μν μου παίρνεται 500 ευρώ επεξεργαστη με 150 ευρώ μητρική κ κλαίγεστε 😈

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, lawlezz said:

προσωπικα με 13900κ απο day 1 δεν ειχα ποτε προβλημα πραγματικα απορω πως οτι διαβαζετε λετε χωρις να εχετε δει κατι στην πραξη πραγματικα

Μιλανε τα στοιχεια των επεξεργαστων στους servers-vms απο εκει ξεκινησε η θυελλα της Intel με ποσοστα 30% - 40%.  Σε κανα χρονο θα αρχισουν και θα σκανε και τα retails. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gurgurant είπε

Τι κλιματιστικό έχεις στο δωματιο για πες μου.Σοβαρα το λες ότι δν μπορεί η ιντελ να κατέβει σε μανόμετρα?ρε φίλε μου μια εταιρία σαν την ιντελ έχει σγρ τα χρηματα να το κάνει μν λες χαζομάρες δν το κάνει για άλλους που δν γνωρίζω και δν θέλω να γνωρίζω δν είναι δουλειά μου εξάλλου.Μν μιλάς για οικολογίας γτ είναι άλλο θέμα,παράδειγμα που είναι οι οικολόγοι τώρα που γεμίσαμε τα βουνά ανεμηστηρακια?τα τσεπώσαμε κ τουμπεκα έτσι τώρα.ο επεξεργαστής δουλεύει και καταναλώνει όταν κανείς render η παίζεις σε 1080p!εγω που παίζω 3440χ1440 και 4κ ζήτημα να μου πάει 30-40% φορτίο όποτε φίλε μου τον έβαλα από μπαιος efficiency και έριξα την κάρτα από 100% απαίτηση ρεύματος σε 50-60% γτ παίζω rpg πλέον μόνο όποτε μου παίζει τέλεια το εργαλειο μου χωρίς κανένα θέμα κ με την μισή κατανάλωση που να σου πω την αληθεια δν με ενδιέφερε κ ποτέ ποσο καίει γτ είναι το χόμπι μου κ το χόμπι το πληρώνεις.Αν θες να παίζεις παιχνίδια κ να κλαις ότι πισι καίει πολύ ρεύμα τότε με συγχωρείς μα πας αυτόματα στην κατηγορία γύφτος.παιρνεις κονσολιτσα και κουλ!Εβαλα god of war ξαπλα στην τιβι 4κ κ ο επεξεργαστής δν έκανε τπτ γτ 100% φορτίο πάει καρτα γραφικών όποτε φίλε μου Κλάιν μαιν με λίγα λόγια.Τα χόμπι πληρώνονται,αν το θέλεις για δουλειά το πισι τότε παίρνεις κάτι ανάλογα το εισόδημα κ τις ανάγκες σου.that’s life.

Τον έχω ένα μισή χρόνο τον 13900κ και δν έχω δει μπλε οθόνη ούτε τπτ όποτε?τι θέλεις να πεις?πολυ ευχαρηστως οποίος θέλει να δοκιμάσω 7950x3d με ανταλλαγή συστήματος.με μητρικη της προκοπής μν μου παίρνεται 500 ευρώ επεξεργαστη με 150 ευρώ μητρική κ κλαίγεστε 😈

Η intel φυσικά και έχει πρόβλημα, φυσικά και δεν μπορεί, αν μπορούσε θα είχε φτιάξει καλύτερες cpu με μια αναζήτηση στο google θα δεις και μόνος σου πόσο δύσκολα έπεσε από τα 14nm και τι απώλειες έχει στις νεότερες πλατφόρμες σε wafers μάλιστα αν ψάξεις θα δεις και τα 7 δισ που έχασε με τις λάθος επενδύσεις και γενικά τα λάθη της. Κλιματιστικό δεν έχω στο δωμάτιο με τον υπολογιστή, δεν χρειάζεται δεν βγάζει δα και τόση ζέστη είναι amd το τωρινό setup μου. Είσαι τυχερός που σου δουλεύει απροβλημάτιστα, προφανώς γιατί δεν κάνεις βαριά πράγματα. Δεν την αποκλείω μωρέ την καημένη την intel αλλά οκ τα έχει κάνει χάλια μέχρι κάναν 14600Κ καλά είναι, αλλά τώρα δεν θα αγόραζα με τίποτα, ας πάρουν όσοι θέλουν pc των 1200watt, όσο υπάρχουν επεξεργαστές όπως ο 5800x3d και ο 7800x3d η intel μοιάζει αβοήθητη. Απάντησα στην γλώσσα σου για να καταλάβεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, MariosX είπε

Και με την ανάκληση που έκανε η AMD την τελευταία βδομάδα πάλι ανησυχητικό ήταν 

Ποια ανάκληση έκανε η AMD; Μη μπερδεύουμε το γεγονός ότι η AMD επέλεξε να μην κάνει launch ένα προϊόν επειδή δεν πληρούσε τους εσωτερικούς στόχους που είχε θέσει γι'αυτό με την ανάκληση ενός προϊόντος του οποίου αντίτυπα είναι ήδη στα χέρια χρηστών και για τα οποία η Intel έχει πληρωθεί.

Όχι ότι η Intel έχει την τσίπα να κάνει recall, αλλά λέμε αν είχε.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gurgurant είπε

Άν τον αφήσεις να πάει 400w μαγκιά σου φίλε μου μπορείς να πάρεις απόδοση και με τα μισά βατ.ππως και στις gpu όποτε είμαι πραγματικός,αν εσυ δν γνωρίζεις κ απλά κοιτάς τα χαρτιά και ποσο πάει χωρίς να πειράξεις τπτ τι να σου κάνω εγώ.Ειναι γνωστό ότι οι amd έχουν πολύ κακή κατασκευή και όλη η θερμοκρασία μαζεύετε σε ένα σημείο και γιαυτο ψήνονται!Μν λέμε θερμάστρες τους ιντελ κ όχι τους amd όποτε μας συμφέρει μόνο σαν το μαγκα παραπάνω που δν γνωρίζει.

Ok. Αν συγκρινω τοτε το PBO profile του 5800x με 72W MAX, εκει ειναι που δεν πιανει ουτε τους 60, παλι με την be quiet dark rock 3 (οχι pro)... Οπότε ναι - είμαι και πραγματικός ΚΑΙ δίκαιος. Γιατί αν γίνω άδικος, λοκαρω και στα 4.8 με ECO profile και κοιταω τον i9 από απόσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, gurgurant είπε

αν εσυ δν γνωρίζεις κ απλά κοιτάς τα χαρτιά και ποσο πάει χωρίς να πειράξεις τπτ τι να σου κάνω εγώ.

Ώπα, φρένο, ο χρήστης δεν έχει υποχρέωση να "πειράζει" και γενικά να ψάχνει τι και πως, o χρήστης αγοράζει ένα κατασκευασμένο προϊόν. Οπότε ρωτάω εγώ:

  • Κατασκευάζει η Intel τα chipset των μητρικών (και άρα είναι αυτή που επιβάλει προδιαγραφές στους κατασκευαστές μητρικών); Ναι, άρα μπορεί να τους πει πόσα watt maximum θα δίνουν στον επεξεργαστή στις default ρυθμίσεις
  • Γράφει η Intel το microcode των επεξεργαστών που ευθύνεται για "elevated voltages" που καίνε την CPU; Ναι
  • Κατασκευάζει η Intel τον επεξεργαστή; Ναι

Άρα η ευθύνη που καίγονται οι CPU είναι ευθύνη της Intel, όχι του χρήστη.

Αν μιλάγαμε για chipset από την VIA όπως παλιά, τότε όντως εσύ θα είχες όλη την ευθύνη που έκανες το πάντρεμα Intel CPU και Via chipset, αλλά όταν η Intel έχει υπό την ιδιοκτησία της όλο το stack, τότε δεν μπορείς να κατηγορείς τον χρήστη.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, kurkosdr said:
  •  Κατασκευάζει η Intel τα chipset των μητρικών (και άρα είναι αυτή που επιβάλει προδιαγραφές στους κατασκευαστές μητρικών); Ναι, άρα μπορεί να τους πει πόσα watt maximum θα δίνουν στον επεξεργαστή στις default ρυθμίσεις
  • Γράφει η Intel το microcode των επεξεργαστών που ευθύνεται για "elevated voltages" που καίνε την CPU; Ναι
  •  Κατασκευάζει η Intel τον επεξεργαστή; Ναι

Άρα η ευθύνη που καίγονται οι CPU είναι ευθύνη της Intel, όχι του χρήστη.

Να τονίσουμε ότι δεν συμβαίνει μόνο σε "gaming" μητρικές πχ με το Z790, αλλά μέχρι και σε workstation μητρικές με το W680 που υποτίθεται ότι είναι συντηρητικές, όχι "yolo" ρυθμίσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SkaL- είπε

Η intel φυσικά και έχει πρόβλημα, φυσικά και δεν μπορεί, αν μπορούσε θα είχε φτιάξει καλύτερες cpu με μια αναζήτηση στο google θα δεις και μόνος σου πόσο δύσκολα έπεσε από τα 14nm και τι απώλειες έχει στις νεότερες πλατφόρμες σε wafers μάλιστα αν ψάξεις θα δεις και τα 7 δισ που έχασε με τις λάθος επενδύσεις και γενικά τα λάθη της. Κλιματιστικό δεν έχω στο δωμάτιο με τον υπολογιστή, δεν χρειάζεται δεν βγάζει δα και τόση ζέστη είναι amd το τωρινό setup μου. Είσαι τυχερός που σου δουλεύει απροβλημάτιστα, προφανώς γιατί δεν κάνεις βαριά πράγματα. Δεν την αποκλείω μωρέ την καημένη την intel αλλά οκ τα έχει κάνει χάλια μέχρι κάναν 14600Κ καλά είναι, αλλά τώρα δεν θα αγόραζα με τίποτα, ας πάρουν όσοι θέλουν pc των 1200watt, όσο υπάρχουν επεξεργαστές όπως ο 5800x3d και ο 7800x3d η intel μοιάζει αβοήθητη. Απάντησα στην γλώσσα σου για να καταλάβεις. 

Καημένη η ιντελ νταξ 😂

55 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Ώπα, φρένο, ο χρήστης δεν έχει υποχρέωση να "πειράζει" και γενικά να ψάχνει τι και πως, o χρήστης αγοράζει ένα κατασκευασμένο προϊόν. Οπότε ρωτάω εγώ:

  •  Κατασκευάζει η Intel τα chipset των μητρικών (και άρα είναι αυτή που επιβάλει προδιαγραφές στους κατασκευαστές μητρικών); Ναι, άρα μπορεί να τους πει πόσα watt maximum θα δίνουν στον επεξεργαστή στις default ρυθμίσεις
  • Γράφει η Intel το microcode των επεξεργαστών που ευθύνεται για "elevated voltages" που καίνε την CPU; Ναι
  •  Κατασκευάζει η Intel τον επεξεργαστή; Ναι

Άρα η ευθύνη που καίγονται οι CPU είναι ευθύνη της Intel, όχι του χρήστη.

Αν μιλάγαμε για chipset από την VIA όπως παλιά, τότε όντως εσύ θα είχες όλη την ευθύνη που έκανες το πάντρεμα Intel CPU και Via chipset, αλλά όταν η Intel έχει υπό την ιδιοκτησία της όλο το stack, τότε δεν μπορείς να κατηγορείς τον χρήστη.

Όταν καίγονταν amd cpu έφταιγε η asus όμως πχ και έκανα τα στραβά μάτια.πολυ σπάνια φταινε οι cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, gurgurant είπε

Όταν καίγονταν amd cpu έφταιγε η asus όμως πχ και έκανα τα στραβά μάτια.πολυ σπάνια φταινε οι cpu

Το AMD EXPO είναι overclocking, δεν είναι default ρυθμίσεις, και ως γνωστόν, όποιος κάνει overclocking ας λυπηθεί ο Θεός της πληροφορικής την ψυχή του αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη για ο,τι συμβεί στο hardware του. Ειδικά με το σημερινό hardware που είναι "factory overclocked" σε μεγάλο βαθμό.

Τώρα αν η ASUS επέλεξε να δώσει warranty σε κάτι που σύμφωνα με τον κατασκευαστή του επεξεργαστή είναι un-warrantable, αυτό είναι πρόβλημα της ASUS.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SkaL- είπε

Η intel φυσικά και έχει πρόβλημα, φυσικά και δεν μπορεί, αν μπορούσε θα είχε φτιάξει καλύτερες cpu με μια αναζήτηση στο google θα δεις και μόνος σου πόσο δύσκολα έπεσε από τα 14nm και τι απώλειες έχει στις νεότερες πλατφόρμες σε wafers μάλιστα αν ψάξεις θα δεις και τα 7 δισ που έχασε με τις λάθος επενδύσεις και γενικά τα λάθη της.

Τίποτα δεν εμποδίζει την Intel να εκμεταλλευτεί την τεχνολογία της TSMC, έστω και αν χρειαστεί οι επεξεργαστές της να βγαίνουν από το ίδιο fab με αυτούς της AMD.

Βασικά με τα λεφτά που έχει στην άκρη η Intel, θα μπορούσε και να αξιοποιήσει άμεσα την τεχνολογία της TSMC ώστε να είναι καλυμμένη βραχυπρόθεσμα έναντι του ανταγωνισμού (βλ AMD) και ταυτόχρονα να εξελίσσει τα δικά της fab για να τα έχει ως ανταγωνιστικό πλεονέκτημα μεσοπρόθεσμα.

Ένα παρόμοιο δίλημμα υπήρχε και κατά τη μετάβαση της Intel από τον 486 στον Pentium, δηλαδή αν η Intel έπρεπε να συνεχίσει να αναπτύσσει τον 486 (και ας έπρεπε να μοιράζεται την τεχνολογία με την AMD) ή να επικεντρωθεί μόνο στην ανάπτυξη του Pentium (με κίνδυνο να χάσει βραχυπρόθεσμα). Τελικά έκανε και τα δυο: Και έβγαλε καταπληκτικούς 486 επεξεργαστές βραχυπρόθεσμα και τα έδωσε όλα στην ανάπτυξη του Pentium (που τελικά έγινε τεράστιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα μεσοπρόθεσμα). Αλλά τότε η Intel είχε διευθυντές με κοχόνες (Andry Grove) ενώ τώρα έχει κοχόνες-διευθυντές. Μόνη έννοια η βραχυπρόθεσμη μεταβολή της μετοχής και τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Τίποτα δεν εμποδίζει την Intel να εκμεταλλευτεί την τεχνολογία της TSMC, έστω και αν χρειαστεί οι επεξεργαστές της να βγαίνουν από το ίδιο fab με αυτούς της AMD.

Βασικά με τα λεφτά που έχει στην άκρη η Intel, θα μπορούσε και να αξιοποιήσει άμεσα την τεχνολογία της TSMC ώστε να είναι καλυμμένη βραχυπρόθεσμα έναντι του ανταγωνισμού (βλ AMD) και ταυτόχρονα να εξελίσσει τα δικά της fab για να τα έχει ως ανταγωνιστικό πλεονέκτημα μεσοπρόθεσμα.

Ένα παρόμοιο δίλημμα υπήρχε και κατά τη μετάβαση της Intel από τον 486 στον Pentium, δηλαδή αν η Intel έπρεπε να συνεχίσει να αναπτύσσει τον 486 (και ας έπρεπε να μοιράζεται την τεχνολογία με την AMD) ή να επικεντρωθεί μόνο στην ανάπτυξη του Pentium (με κίνδυνο να χάσει βραχυπρόθεσμα). Τελικά έκανε και τα δυο: Και έβγαλε καταπληκτικούς 486 επεξεργαστές βραχυπρόθεσμα και τα έδωσε όλα στην ανάπτυξη του Pentium (που τελικά έγινε τεράστιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα μεσοπρόθεσμα). Αλλά τότε η Intel είχε διευθυντές με κοχόνες (Andry Grove) ενώ τώρα έχει κοχόνες-διευθυντές. Μόνη έννοια η βραχυπρόθεσμη μεταβολή της μετοχής και τίποτα άλλο.

Έτσι πες τα!μηπως κάποιοι καταλάβουν τι παίζει.Η amd δν είναι κανένας κολοσσός παιδιά,μια μικρή εταιρία είναι σε σχέση με τις άλλες….με μεγαλύτερες εκείνες των κινητών λόγο ζήτησης.οποτε φυσικά κ μπορεί να κάνει γουστάρει η ιντελ απλά όπως είπα δν θέλει για δικούς της λόγους,έχει το budget με τόσα χρόνια μονοπώλιο.

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gurgurant είπε

Έτσι πες τα!μηπως κάποιοι καταλάβουν τι παίζει.Η amd δν είναι κανένας κολοσσός παιδιά,μια μικρή εταιρία είναι σε σχέση με τις άλλες….με μεγαλύτερες εκείνες των κινητών λόγο ζήτησης.οποτε φυσικά κ μπορεί να κάνει γουστάρει η ιντελ απλά όπως είπα δν θέλει για δικούς της λόγους,έχει το budget με τόσα χρόνια μονοπώλιο.

Ναι είναι μια μικρή εταιρία με δικαιώματα να παράγει cpu x86 😛Ωραία η ιστορία από τα 90s  και τους 486 αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα σήμερα. Η intel ήταν η μεγαλύτερη παραγωγός ημιαγωγών στο κόσμο, αυτό την έκανε στο παρελθόν να είναι το no1 εμπορικά  και τι θα πάει στην tmsn που είναι ανταγωνιστής να φτιάξει τις cpu της ; Η intel έχει την δικιά της λιθογραφία και παλεύει να ρίξει τα nm η tmsn έχει εντελώς διαφορετική λιθογραφία. Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα ακόμα και αν το αποφασίσει η intel να αλλάξει παραγωγή των βασικών cpu της θα μείνει μια 5 ετια εκτός.. όπως έγινε με την amd από τους fx στους ryzen. Η intel δεν έχει την πολυτέλεια να μείνει 5 χρόνια με τις ίδιες cpu ακόμα και κάποια προϊόντα να φτιάξει εκτός των εργοστασίων της θα είναι κανένας atom το πολύ. Δυστηχως η intel είναι σε δύσκολη θέση τα τελευταία χρόνια και πληρώνει τα λάθη τις και θα βρεθεί και σε χειρότερη θέση, τρέχει απλά να προλάβει την AMD μια 4 ετια και βγάζει τα προϊόντα πολύ βιαστικά και πρόχειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, SkaL- είπε

Ναι είναι μια μικρή εταιρία με δικαιώματα να παράγει cpu x86 😛Ωραία η ιστορία από τα 90s  και τους 486 αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα σήμερα. Η intel ήταν η μεγαλύτερη παραγωγός ημιαγωγών στο κόσμο, αυτό την έκανε στο παρελθόν να είναι το no1 εμπορικά  και τι θα πάει στην tmsn που είναι ανταγωνιστής να φτιάξει τις cpu της ; Η intel έχει την δικιά της λιθογραφία και παλεύει να ρίξει τα nm η tmsn έχει εντελώς διαφορετική λιθογραφία. Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα ακόμα και αν το αποφασίσει η intel να αλλάξει παραγωγή των βασικών cpu της θα μείνει μια 5 ετια εκτός.. όπως έγινε με την amd από τους fx στους ryzen. Η intel δεν έχει την πολυτέλεια να μείνει 5 χρόνια με τις ίδιες cpu ακόμα και κάποια προϊόντα να φτιάξει εκτός των εργοστασίων της θα είναι κανένας atom το πολύ. Δυστηχως η intel είναι σε δύσκολη θέση τα τελευταία χρόνια και πληρώνει τα λάθη τις και θα βρεθεί και σε χειρότερη θέση, τρέχει απλά να προλάβει την AMD μια 4 ετια και βγάζει τα προϊόντα πολύ βιαστικά και πρόχειρα.

Μπορώ να συμφωνήσω σε αυτό διότι το μονοπώλιο την έκανε άπληστη και κοίταξε τι θα κάνει στο μέλλον όποτε τώρα γίνεται αυτό που ανέφερες ναι σωστό!Το θέμα είναι ότι ανταγωνισμός βοηθάει γενικώς.Αν παρατήρησες στην παρουσίαση της amd και της κάθε amd λέει σας παρουσιάζουμε τον 9950χ τον πιο γρήγορο επεξεργαστη για consumer.αυτο δηλώνει ότι μπορούν να φτιάξουν η υπάρχουν καλύτεροι επεξεργαστές απλά δν τους δίνουν σε εμάς φίλε μου.εμεις είμαστε η τελευταία τρύπα της φλογερας και οι δοκιμαστές για να βγάλουν κάτι παραπάνω ανεξαρτήτως εταιρίας…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η AMD αυτή την στιγμή έχει μεγαλύτερο failure rate από την Intel, απλά δεν κάνει ποτέ recall. Άσε που με τις γρήγορες μνήμες δεν τα πάει και πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...