Προς το περιεχόμενο

Επίσημη παρουσίαση των Intel Lunar Lake επεξεργαστών στις 3 Σεπτεμβρίου, πριν την IFA 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατηγορία των mobile επεξεργαστών βρίσκεται σε αναβρασμό καθώς η Intel ετοιμάζεται να παρουσιάσει τη νέα σειρά επεξεργαστών Core Ultra 200 για φορητούς υπολογιστές, γνωστή με την κωδική ονομασία Lunar Lake.

Η εταιρεία έχει προγραμματίσει μια ειδική εκδήλωση για τις 3 Σεπτεμβρίου 2024, στις 19:00 ώρα Ελλάδος, η οποία θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω διαδικτύου.

Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί λίγες μέρες πριν από την έναρξη της διεθνούς έκθεσης τεχνολογίας IFA 2024 στο Βερολίνο, που ανοίγει τις πύλες της στις 6 Σεπτεμβρίου. Η στρατηγική κίνηση της Intel αναμένεται να προσελκύσει το ενδιαφέρον των επαγγελματιών του χώρου και των καταναλωτών, δημιουργώντας έντονη προσμονή για τα νέα προϊόντα, για τα οποία οι υποσχέσεις είναι αρκετά μεγάλες.

Σύμφωνα με πληροφορίες που έχουν διαρρεύσει, η σειρά Core Ultra 200 θα περιλαμβάνει τουλάχιστον εννέα διαφορετικά μοντέλα. Το εύρος των επεξεργαστών ξεκινά από τον Core Ultra 5 226V με κατανάλωση ενέργειας 17W και 16GB ενσωματωμένης μνήμης LPDDR5X-8533, και φτάνει μέχρι τον κορυφαίο Core Ultra 9 288V με κατανάλωση 30W και 32GB μνήμης. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα μοντέλα φαίνεται να υποστηρίζουν μέγιστη κατανάλωση ενέργειας 30W σε λειτουργία turbo.

Η εκδήλωση θα πλαισιωθεί από σημαντικά στελέχη της Intel, συμπεριλαμβανομένων της Michelle Johnston Holthaus, εκτελεστικής αντιπροέδρου και γενικής διευθύντριας του τμήματος Client Computing Group, και του Jim Johnson, ανώτερου αντιπροέδρου και γενικού διευθυντή του τμήματος Client Business Group. Η παρουσία τους υπογραμμίζει τη σημασία που αποδίδει η εταιρεία στη νέα αυτή σειρά επεξεργαστών, η οποία έρχεται να ανταγωνιστεί όχι μόνο τους νέους Snapdragon X Elite, αλλά και τη νέα γενιά των Ryzen AI CPU (Strix Point) της AMD. Και οι δύο αυτοί επεξεργαστές, φέρνουν σημαντικές βελτιώσεις στο συνδυασμό αυτονομίας/επιδόσεων όπως είδαμε και στο Insomnia σε αντίστοιχα reviews, με το Lenovo Yoga Slim 7x και το ASUS Zenbook S 16 (UM5606) αντίστοιχα, κάτι που η Intel θέλει να επαναλάβει.

Παρόλο που δεν έχει επιβεβαιωθεί επίσημα, υπάρχουν προσδοκίες ότι κατά τη διάρκεια της IFA 2024 θα παρουσιαστούν φορητοί υπολογιστές εξοπλισμένοι με τους νέους επεξεργαστές Lunar Lake, κάτι που θα δώσει την ευκαιρία στους επισκέπτες της έκθεσης να δουν από κοντά τις δυνατότητες των νέων chips και να αξιολογήσουν την απόδοσή τους σε πραγματικές συνθήκες.

Η παρουσίαση της σειράς Core Ultra 200 αναμένεται να αποτελέσει σημαντικό ορόσημο για την Intel, καθώς η εταιρεία προσπαθεί να ενισχύσει τη θέση της στην ανταγωνιστική αγορά των επεξεργαστών για laptops. Οι ειδικοί του χώρου αναμένουν με ενδιαφέρον να δουν πώς οι νέοι επεξεργαστές θα συγκριθούν με τις λύσεις των ανταγωνιστών, τόσο σε επίπεδο επιδόσεων όσο και ενεργειακής αποδοτικότητας.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε αν θέλουμε laptop πάμε σε Intel και αν θέλουμε Desktop, πάμε σε AMD.

Ας ελπίσουμε πως στην νέα γενιά της Intel δεν θα υπάρχουν προβλήματα.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, MariosX said:

Οπότε αν θέλουμε laptop πάμε σε Intel και αν θέλουμε Desktop, πάμε σε AMD.

Ας ελπίσουμε πως στην νέα γενιά της Intel δεν θα υπάρχουν προβλήματα.

προσωπικα με 13900κ απο day 1 δεν ειχα ποτε προβλημα πραγματικα απορω πως οτι διαβαζετε λετε χωρις να εχετε δει κατι στην πραξη πραγματικα

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Haha 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ποσα nm φτιάχνονται αυτοι? Γιατί διαβαζα κατι περίεργα, ενα κομμάτι στα 3nm, αλλο στα 6 και άκρη δεν εβγαλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, lawlezz είπε

προσωπικα με 13900κ απο day 1 δεν ειχα ποτε προβλημα πραγματικα απορω πως οτι διαβαζετε λετε χωρις να εχετε δει κατι στην πραξη πραγματικα

Το θεμα ειναι οτι με την τιμη του επεξεργαστη σου και λογο θερμαστρας θες μια πολυ καλη mb παιρνω mb cpu ram ddr5 και πολυ καλυτερα αποδοτικα.Τωρα γουστα ειναι αυτα χωρις παρεξηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, lawlezz είπε

προσωπικα με 13900κ απο day 1 δεν ειχα ποτε προβλημα πραγματικα απορω πως οτι διαβαζετε λετε χωρις να εχετε δει κατι στην πραξη πραγματικα

ούτε εγώ έχω θέματα τπτ απολύτως,ας μν τον είχα day 1.μνημες 7200mhz,z790 aorus master.Ετσι είναι πλέον τα φανμποι έχουμε στρατόπεδα anm/intel λες κ παίρνουν ποσοστά κάνουν 😂

22 λεπτά πριν, floba είπε

Το θεμα ειναι οτι με την τιμη του επεξεργαστη σου και λογο θερμαστρας θες μια πολυ καλη mb παιρνω mb cpu ram ddr5 και πολυ καλυτερα αποδοτικα.Τωρα γουστα ειναι αυτα χωρις παρεξηγηση.

Ναι επειδή ο 7950x δν ζεσταίνεται καθόλου.13900κ με υδροψυξη 60-65,5800x που δοκίμασα με την ίδια ψύξη 70-75….λετε απλά για να πείτε πλέον,χωρίς παρεξήγηση.

Επεξ/σία από gurgurant
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκασιλα μας για στρατόπεδα.

Μερικοί από εμάς, απλά θέλουμε μέγιστες επιδόσεις ώστε να γλυτώνουμε χρόνο για να κάνουμε την δουλειά μας.

Αυτό που με νοιάζει προσωπικά είναι ότι: όταν αγοράζω κάτι high end, περιμένω να ανταποδώσει όπως ακριβώς διαφημίστηκε. Όχι με μαϊμούδιες του τύπου βρέθηκε σφάλμα και χρειάζεται να περαστεί update το οποίο θα μειώσει τις επιδόσεις.

Μερικοί νομίζετε πως τα χρήματα είναι το σημαντικότερο. Κατά την γνώμη μου, το σημαντικότερο πράγμα σε ολόκληρο τον κόσμο είναι ο χρόνος. Ο χρόνος δεν επιστρέφεται. Για αυτό λοιπόν, όταν παίρνω ενάν high end επεξεργαστή θέλω να κάνει αυτό που μου υπόσχεται,  να κάνει πιο γρήγορα την δουλειά του για να γλυτώσω χρόνο.

Με αυτά που βλέπω τα τελευταία χρόνια κυρίως σε  Intel desktop, στα μοντέλα 13900, 14900, έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου 

Και με την ανάκληση που έκανε η AMD την τελευταία βδομάδα πάλι ανησυχητικό ήταν 

  • Like 6
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MariosX είπε

Σκασιλα μας για στρατόπεδα.

Μερικοί από εμάς, απλά θέλουμε μέγιστες επιδόσεις ώστε να γλυτώνουμε χρόνο για να κάνουμε την δουλειά μας.

Αυτό που με νοιάζει προσωπικά είναι ότι: όταν αγοράζω κάτι high end, περιμένω να ανταποδώσει όπως ακριβώς διαφημίστηκε. Όχι με μαϊμούδιες του τύπου βρέθηκε σφάλμα και χρειάζεται να περαστεί update το οποίο θα μειώσει τις επιδόσεις.

Μερικοί νομίζετε πως τα χρήματα είναι το σημαντικότερο. Κατά την γνώμη μου, το σημαντικότερο πράγμα σε ολόκληρο τον κόσμο είναι ο χρόνος. Ο χρόνος δεν επιστρέφεται. Για αυτό λοιπόν, όταν παίρνω ενάν high end επεξεργαστή θέλω να κάνει αυτό που μου υπόσχεται,  να κάνει πιο γρήγορα την δουλειά του για να γλυτώσω χρόνο.

Με αυτά που βλέπω τα τελευταία χρόνια κυρίως σε  Intel desktop, στα μοντέλα 13900, 14900, έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου 

Και με την ανάκληση που έκανε η AMD την τελευταία βδομάδα πάλι ανησυχητικό ήταν 

Αν εννοεις για την παρουσίαση των νέων επεξεργαστών της πιστεύω ότι περιμένει το microcore update της Intel.

1 ώρα πριν, lawlezz είπε

προσωπικα με 13900κ απο day 1 δεν ειχα ποτε προβλημα πραγματικα απορω πως οτι διαβαζετε λετε χωρις να εχετε δει κατι στην πραξη πραγματικα

Μπράβο αδερφέ και συγχαρητήρια αλλά και πάλι παραμένεις εξαίρεση και όχι κανόνας.Απο τη στιγμή που το πρόβλημα είναι υπαρκτό και έχει γίνει παραδοχή κι από την εταιρεία πως προκύπτει το συμπέρασμα και πως είσαι σε θέση να ξέρεις πως μιλάει ο καθένας;Τόσοι γνωστοί YouTuber έχουν μιλήσει κι έχουν ελέγξει τις CPU και μάλιστα τον έναν τον προτείνει η ίδια η intel εξαιτίας μιας λύσης που βρήκε με τους drivers της Nvidia.

Εγώ ακόμα θυμάμαι τα Spectre/Meltdown και ακόμα περισσότερο το patch που έβγαλε η Intel και μου πήγε τις επιδόσεις -40%.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, floba said:

Το θεμα ειναι οτι με την τιμη του επεξεργαστη σου και λογο θερμαστρας θες μια πολυ καλη mb παιρνω mb cpu ram ddr5 και πολυ καλυτερα αποδοτικα.Τωρα γουστα ειναι αυτα χωρις παρεξηγηση.

τα εχω ολα δεν μ ανησυχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, gurgurant είπε

ούτε εγώ έχω θέματα τπτ απολύτως,ας μν τον είχα day 1.μνημες 7200mhz,z790 aorus master.Ετσι είναι πλέον τα φανμποι έχουμε στρατόπεδα anm/intel λες κ παίρνουν ποσοστά κάνουν 😂

Ναι επειδή ο 7950x δν ζεσταίνεται καθόλου.13900κ με υδροψυξη 60-65,5800x που δοκίμασα με την ίδια ψύξη 70-75….λετε απλά για να πείτε πλέον,χωρίς παρεξήγηση.

Τώρα οκ... Καλή η διατύπωση σου, συμφωνώ - άλλα αλήθεια τώρα: 60 - 65 με έναν 13900k που σε multi thread τον βγάζουν με κατανάλωση που αγγίζει τα 400W, και μου λες ότι είναι πιο κρύος σε σχέσεις με έναν 5800x που το πολύ να πιάσει με Extreme OC τα 200W? Εδω air cooled με be quiet dark rock 3 (οχι pro) και δεν αγγίζει τους 70. Κάπου να είμαστε πραγματικοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lawlezz είπε

προσωπικα με 13900κ απο day 1 δεν ειχα ποτε προβλημα πραγματικα απορω πως οτι διαβαζετε λετε χωρις να εχετε δει κατι στην πραξη πραγματικα

Για να βγάζει microcode patch για αυτό, πάει να πει ότι υπάρχει πρόβλημα για μεγάλη μερίδα. Επίσης ενώ έχει δημιουργήσει μόνιμη ζημιά στους επεξεργαστές που παρουσίασαν το πρόβλημα δεν κάνει ανάκληση και αυτό είναι χειρότερο από το ίδιο το πρόβλημα. Επίσης δεν μπορεί να βάλθηκαν όλοι να την δυσφημίσουν.

Δεν μπαίνω στην διαδικασία ποια εταιρία είναι καλύτερη AMD ή Intel. Προσωπικά παίρνω Intel σε Windows Laptop έχοντας μια προκατάληψη ότι το WINTEL ισχύει ακόμα . Τα Desktop για μένα έχουν χαιρετήσει χρόνια.

σ.σ. Δεν λέω ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι. Δυστυχως εδώ που πρέπει να μας προστατεύσουν σαν καταναλωτές δεν το κάνουν. Το πολύ πολύ να φάει πρόστιμο η Intel και οι καταναλωτές να πάρουν κάνα κουπόνι της πλάκας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

στη νέα αυτή σειρά επεξεργαστών, η οποία έρχεται να ανταγωνιστεί όχι μόνο τουςνέους Snapdragon X Elite, αλλά και τη νέα γενιά των Ryzen AI CPU (Strix Point) της AMD. 

Πιστεύω η intel στοχεύει και σε gaming handheld με fixed μνήμη.

Τα Ryzen AI σίγουρα θα παίξουν στα  επερχόμενα rog ally 2 και legion go 2  πιστεύω. 

Όσο για snapdragon το βλέπω να γίνεται πιο optimized με windows 11 (και windows 12 όταν βγουν) οπότε θα τους προμοτάρει και η ίδια η Microsoft στα surface laptop της.

Επεξ/σία από svartevarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, PeterMay είπε

Τώρα οκ... Καλή η διατύπωση σου, συμφωνώ - άλλα αλήθεια τώρα: 60 - 65 με έναν 13900k που σε multi thread τον βγάζουν με κατανάλωση που αγγίζει τα 400W, και μου λες ότι είναι πιο κρύος σε σχέσεις με έναν 5800x που το πολύ να πιάσει με Extreme OC τα 200W? Εδω air cooled με be quiet dark rock 3 (οχι pro) και δεν αγγίζει τους 70. Κάπου να είμαστε πραγματικοί!

Άν τον αφήσεις να πάει 400w μαγκιά σου φίλε μου μπορείς να πάρεις απόδοση και με τα μισά βατ.ππως και στις gpu όποτε είμαι πραγματικός,αν εσυ δν γνωρίζεις κ απλά κοιτάς τα χαρτιά και ποσο πάει χωρίς να πειράξεις τπτ τι να σου κάνω εγώ.Ειναι γνωστό ότι οι amd έχουν πολύ κακή κατασκευή και όλη η θερμοκρασία μαζεύετε σε ένα σημείο και γιαυτο ψήνονται!Μν λέμε θερμάστρες τους ιντελ κ όχι τους amd όποτε μας συμφέρει μόνο σαν το μαγκα παραπάνω που δν γνωρίζει.

Επεξ/σία από gurgurant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...