Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Z Fold6 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Galaxy Z Fold6 αποτελεί την πιο πρόσφατη εκδοχή της foldable ναυαρχίδας της Samsung.

Με δεδομένη την προσέγγιση που επιλέξει η Samsung ως προς τις διαστάσεις και τις λειτουργίες της συσκευής, το περιθώριο βελτίωσης υπάρχει πάντα ειδικά αν κρίνουμε από την περσινή έκδοση και τις εντυπώσεις που μας είχε αφήσει στην αντίστοιχη παρουσίαση.

Σε ποιον βαθμό όμως το φετινό Galaxy Z Fold ικανοποιεί τις προσδοκίες αποτελώντας μία άξια, φρεσκαρισμένη έκδοση του περυσινού, ιδίως αν αναλογιστούμε την κατά €100 αυξημένη του τιμή που πλέον το φέρνει στα €2000, ποσό με το οποίο αγοράζει κανείς ένα πανίσχυρο AI laptop πια…

Το look του Galaxy Z Fold6 δεν διαφέρει ιδιαίτερα από αυτό του Fold5. Η συσκευή έχει τετραγωνιστεί ανεπαίσθητα: το ύψος από τα 154,9 χιλ. έχει πέσει στα 153,5 χιλ., το πλάτος από τα 67,1/129,9 χιλ. έχει ανέβει στα 68,1/132,6 χιλ. ενώ το προφίλ έχει μειωθεί από τα 6,1/13,4 χιλ. στα 5,6/12,1 χιλ. Όσο κι αν τα νούμερα δείχνουν διαφορετικά (είναι σε χιλιοστά), στην πράξη δύσκολα θα εντοπίσει διαφορές κανείς. Αυτό δεν ισχύει για το βάρος που είναι πλέον 239 γραμμάρια (14 γραμμάρια λιγότερα σε σχέση με το Fold5) ενώ η γκάμα των τεσσάρων διαθέσιμων χρωμάτων περιλαμβάνει ροζ, σκούρο μπλε, ασημί, κρεμ και μαύρες αποχρώσεις.

image.jpeg.60a6cc75cd0035cf0fa112b39ce51468.jpeg

Από πλευράς εργονομίας, ισχύει λίγο-πολύ ό,τι και πέρυσι: αν το Fold5 ήταν μία συσκευή που σας βόλεψε, το ίδιο θα συμβεί και με το Fold6. Όσοι είστε νέοι στον χώρο, απλά σημειώστε πως το μεγαλύτερο βάρος σε συνδυασμό με τις πιο μαζεμένες διαστάσεις όταν η συσκευή είναι κλειστή, ενδεχομένως να σας παραξενέψει (έως και να σας ξεβολέψει) στην αρχή.

Το Galaxy Z Fold6 διαθέτει πλέον σώμα από ενισχυμένο αλουμίνιο και βελτιωμένο μηχανισμό άρθρωσης για προστασία από πτώσεις. Προσφέρει αδιαβροχοποίηση βάσει IP48, όχι όμως και προστασία από τη σκόνη, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την αντοχή του στον χρόνο. Σε κάθε περίπτωση, η Samsung δίνει μεγάλη έμφαση και φέτος περισσότερο στην αντοχή της συσκευής παρά στις μειωμένες διαστάσεις, κάτι που στον ανταγωνισμό ισχύει το αντίθετο θα λέγαμε. Περιμέναμε φέτος έμφαση στις πιο λεπτές διαστάσεις, κάτι που ισχύει εν μέρη όμως αν κρίνουμε και από άλλα μοντέλα της αγοράς, το περιθώριο βελτίωσης είναι μεγάλο. 

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, giorgosk12 said:

Είναι ότι το 5 συν το AI.

Το AI θα μπει και στο 5 (τα λίγα που λείπουν). Gimmick είναι σχεδον ολα τα ΑΙ σε fold, s24 κλπ. Δεν τα παίρνεις για το ΑΙ. Σχεδόν για τα πάντα υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές στο playstore.

Ειναι ενα κλικ καλύτερο το 6 απ το 5, αλλα μεγάλη διαφορά τιμής; ανάμεσα στα 2 δεν αξίζει, γιατί οι διαφορές τους είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Στο design είναι κυρίως. Ουτε η μικρή οθόνη δε μεγάλωσε σε πλάτος. Το πολυ 1 χιλιοστο. Το έβαλα δίπλα δίπλα στο 5 και δεν μπορούσα με το μάτι να βρω διαφορά πλάτους. Τα μπεζελ μειώθηκαν μεν, αλλα γύρω γύρω μεσα στην οθονη έχει μαύρο πλαίσιο, οπότε η πραγματική οθονη έμεινε σχεδόν ολόιδια. Του χρόνου θα διαβάζετε, οτι τώρα μεγάλωσε η οθονη πραγματικά και όχι σαν περισυ που απλά είχαν μειωθεί τα μπεζελ αλλα είχε μείνε ιδια.. Οποίος διαφωνεί ας πάει να βάλει το ενα κινητό πάνω απ το αλλο στις μικρές οθόνες να δει τη διαφορά. Με το μάτι δεν θα δει διαφορά ακομα και αν υπάρχει γιατί είναι τοσο μικρή που δεν φαίνεται. 

 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το z fold 5, έχουμε και λέμε ίδια μπαταρία... Ίδιες ακριβώς κάμερες ίδια ταχύτητα φόρτισης κ 100 ευρώ πάνω απτό περσινό απλά τραγική Samsung άλλαξε απλά τις θέσεις διάταξης των καμερών .... Αν χτύπα ξύλο δεν μου χαλάσει το 5αρι δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να πάω στο 6αρι 

 

Για να άλλαζα στο 6 η πιο θα ήταν το ιδανικό fold για μένα!! θα ήθελα ενσωματωμένο το spen ανθεκτικό σε σκόνες κ νερό, 5000 μπαταρία, πιο γρήγορη φόρτιση κάμερες σαν του s24 ultra να μην φαίνεται η τσάκιση στην μέση, ξέρω ίσως.... Ζητάω πολλά άλλα πως κατάφερε να δώσει πάλι ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά κ να το πουλάει κ ακριβότερα μόνο αυτή ξέρει... Αααααα και μια κάρτα μνήμης να έδινε...... Α ρε apple όλα τα άσχημα σου τα παίρνει η σαμι βασικά έγινε πιο γραφική και τραγική 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η ευτυχώς παιδιά όπως και να το κάνουμε όλοι έχουν βγάλει Foldable συσκευές αλλά κανείς δεν έχει το λογισμικό και τη σιγουριά της Samsung. 

Όσο για τις "μικρές" αλλαγές μην ξεχνάμε επεξεργαστή καθώς και τις μικρότερες/ελαφρύτερες διαστάσεις. Όσοι δεν έχουν το χρήμα day one θα κάνουν υπομονή και θα το πάρουν του χρόνου γύρω στο χιλιάρικο. Μια χαρά είναι η τιμή του. Η τεχνογνωσία πληρώνεται παιδιά δεν γίνεται να είναι τσάμπα. Διαμάντι το κινητό αν και δεν με βολεύει προσωπικά καθόλου η λογική Foldable. ΑΝ φτιάξουν ποτέ κάποια συσκευή να έχει την μπροστινή οθόνη κάπου στις 7 ίντσες και την εσωτερική 9 (λέμε τώρα) και φυσικά το πάχος να παραμείνει ίδιο η ιδανικά και λεπτότερο από ότι είναι τότε ίσως με βολέψει και εμένα. Καθημερινότητα δουλειά εξόδους την εξωτερική οθόνη καναπές κρεβάτι σπίτι τουαλέτα τις 9. 

Εκεί be my guest sammy ίσως δώσω και 3 χιλιάρικα (που λέει ο λόγος).

Από το 2 μέχρι και το 6 οι διαφορές μοιάζουν μικρές αλλά οκ. Η τεχνολογία πρέπει να προχωράει με αργούς ρυθμούς για να συμφέρει και τους κατασκευαστές.. αλλιώς τι.. για την ψυχή της μάνας τους επενδύουν τόσα δις? 

Αφήστε την γκρίνια και πάμε παρακάτω.

13 ώρες πριν, jodalar είπε

Όταν μεγαλώσει σε πλάτος κι άλλο η οθόνη και γίνει πιο Σλιμ με μεγαλύτερη μπαταρία όπως το honor ,magic v2 βλέπουμε...

Αν είχαν λογισμικό και υποστήριξη Samsung τότε ίσως ίσχυε αυτό που λες. Δεν έχουν όμως.

Θα μας τα δώσει και η Samsung όλα αυτά τα καλούδια αλλά αργά και σταθερά. Με το σταγονόμετρο. Έχει και πιο ενδιαφέρον έτσι :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Δυστυχώς η ευτυχώς παιδιά όπως και να το κάνουμε όλοι έχουν βγάλει Foldable συσκευές αλλά κανείς δεν έχει το λογισμικό και τη σιγουριά της Samsung. 

Όσο για τις "μικρές" αλλαγές μην ξεχνάμε επεξεργαστή καθώς και τις μικρότερες/ελαφρύτερες διαστάσεις. Όσοι δεν έχουν το χρήμα day one θα κάνουν υπομονή και θα το πάρουν του χρόνου γύρω στο χιλιάρικο. Μια χαρά είναι η τιμή του. Η τεχνογνωσία πληρώνεται παιδιά δεν γίνεται να είναι τσάμπα. Διαμάντι το κινητό αν και δεν με βολεύει προσωπικά καθόλου η λογική Foldable. ΑΝ φτιάξουν ποτέ κάποια συσκευή να έχει την μπροστινή οθόνη κάπου στις 7 ίντσες και την εσωτερική 9 (λέμε τώρα) και φυσικά το πάχος να παραμείνει ίδιο η ιδανικά και λεπτότερο από ότι είναι τότε ίσως με βολέψει και εμένα. Καθημερινότητα δουλειά εξόδους την εξωτερική οθόνη καναπές κρεβάτι σπίτι τουαλέτα τις 9. 

Εκεί be my guest sammy ίσως δώσω και 3 χιλιάρικα (που λέει ο λόγος).

Από το 2 μέχρι και το 6 οι διαφορές μοιάζουν μικρές αλλά οκ. Η τεχνολογία πρέπει να προχωράει με αργούς ρυθμούς για να συμφέρει και τους κατασκευαστές.. αλλιώς τι.. για την ψυχή της μάνας τους επενδύουν τόσα δις? 

Αφήστε την γκρίνια και πάμε παρακάτω.

Αν είχαν λογισμικό και υποστήριξη Samsung τότε ίσως ίσχυε αυτό που λες. Δεν έχουν όμως.

Θα μας τα δώσει και η Samsung όλα αυτά τα καλούδια αλλά αργά και σταθερά. Με το σταγονόμετρο. Έχει και πιο ενδιαφέρον έτσι :)

 

προσωπικα ημουν παντα ολα τα χρονια μονο με samsung fold.ναι εχει πολυ καλο λογισμικο.αλλα τελικα ακομα και της honor το εφερα στα μετρα μου και μου δουλευουν ολα μια χαρα.σιγουρα μπορει και η samsung αλλα οπως ειπες με το σταγονομετρο ...ολες οι μεγαλες εταιρειες για λογους μαρκετινγ ξερουν πως να ¨'απομυζουν" τους μονιμους πελατες τους...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jodalar είπε

προσωπικα ημουν παντα ολα τα χρονια μονο με samsung fold.ναι εχει πολυ καλο λογισμικο.αλλα τελικα ακομα και της honor το εφερα στα μετρα μου και μου δουλευουν ολα μια χαρα.σιγουρα μπορει και η samsung αλλα οπως ειπες με το σταγονομετρο ...ολες οι μεγαλες εταιρειες για λογους μαρκετινγ ξερουν πως να ¨'απομυζουν" τους μονιμους πελατες τους...

Ότι δουλεύουν όλα δεν διαφωνώ για αυτό και συμφωνώ μαζί σου. Αλλά το ότι δουλεύουν όλα δεν λέει τίποτε. Αυτά που δεν έχουν καν οι άλλοι είναι το θέμα. Και αν ποτέ τα αποκτήσουν θα είναι πολύ μακριά πιστεύω μετά την τόσο μεγάλη και πολυετή εμπειρία της Samsung σε κάποια προγράμματα που μόνο αυτή έχει προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά στο Fold 5 δεν χρησιμοποιώ σχεδόν τίποτα της σαμσουνγκ. Για ai εφαρμογές για Video εφε, επεξ κλπ εχω καλύτερες εφαρμογές απ το store. Δε βρίσκω τι θα μου λείψει με κάποιο Fold κινεζικό. Για πλακα θα έπαιρνα το fold της honor αν ερθει Ευρώπη. Αν μου λείψει κατι απ το Software της σαμσουνγκ είναι η εμπιστοσύνη που του εχω οτι θα έρθουν πχ ειδοποίησεις στην ώρα τους, και λιγο η συνήθεια στο ui. Το οποίο ui ειναι σίγουρα καλο. Πιθανόν και το καλύτερο. Τα υπόλοιπα gimmick ai ουτε που μου καίγεται καρφί. Πχ κατι κόλπα στο Software που αφήνεις την οθονη μισό κλειστή 90 μοιρες και εμφάνιζει κατι κουμπιά να χρησιμοποιήσεις σε κάτι εφαρμογές είναι μάρκετινγκ. Ποιος τα χρησιμοποιει πραγματικά αυτα? Εντελώς άχρηστα. Καμία χρησιμότητά στην πραξη. Τα fold τα παίρνουμε για την μεγάλη οθονη που μπαίνει σε τσέπη. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Προσωπικά στο Fold 5 δεν χρησιμοποιώ σχεδόν τίποτα της σαμσουνγκ. Για ai εφαρμογές για Video εφε, επεξ κλπ εχω καλύτερες εφαρμογές απ το store. Δε βρίσκω τι θα μου λείψει με κάποιο Fold κινεζικό. Για πλακα θα έπαιρνα το fold της honor αν ερθει Ευρώπη. Αν μου λείψει κατι απ το Software της σαμσουνγκ είναι η εμπιστοσύνη που του εχω οτι θα έρθουν πχ ειδοποίησεις στην ώρα τους, και λιγο η συνήθεια στο ui. Το οποίο ui ειναι σίγουρα καλο. Πιθανόν και το καλύτερο. Τα υπόλοιπα gimmick ai ουτε που μου καίγεται καρφί. Πχ κατι κόλπα στο Software που αφήνεις την οθονη μισό κλειστή 90 μοιρες και εμφάνιζει κατι κουμπιά να χρησιμοποιήσεις σε κάτι εφαρμογές είναι μάρκετινγκ. Ποιος τα χρησιμοποιει πραγματικά αυτα? Εντελώς άχρηστα. Καμία χρησιμότητά στην πραξη. Τα fold τα παίρνουμε για την μεγάλη οθονη που μπαίνει σε τσέπη. 

Έχει έρθει το honor magic v2 στην Ευρώπη το έχω κάνά μήνα και έχει κανονικα google services 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κάθε ένας έχει τους λόγους του που αγοράζει πχ Κινέζο αντί Samsung ή το αντίστροφο. Τo Honor ας πούμε ή το Huawei εξαιρετικές συσκευές. Πολύ όμορφες και εργονομικές από άποψη αναλογιών. Έλα, όμως, που προσωπικά δεν θα μπορούσα να πάω ποτέ στο Honor (το Huawei δεν το υπολογίζω λόγω GS και μη επίσημης κυκλοφορίας του) λόγω του S-Pen. Το χρησιμοποιώ πολύ το ρημάδι. Και όλο το optimization που έχει κάνει η Samsung στο SW για χρήση του S-Pen με καθιστά δέσμιο στα  Z Fold. 😅

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 γενιες κ τα 3 να ειχαν διαφορες.. Η σαμσουνγκ εστιασε στο διπλωμα εντελως βιαστικα διχως αυτό να παρεχει το κατι εξτρα στον χρήστη αφου ολα τα σοσιαλ κ το οεριεχομενο ειναι σε 16/9 φορματ οριζοντια η κατακορυφα. Οποτε γυρνας στην εξωτερική οθόνη που μεχρι το 4 ηταν στενη κ δε μπορουσες να κανεις δουλεια. Αρα; η μεσα δε βόλευε η εξω επισης,οπότε;

Αν δε βγαλει σα το χ2 η χ3 της χουαγουει η το v2 της honor με λειτουργικές διαστάσεις μιας οθονης κ βαρος ενος κανονικου δεν εχει λογο ύπαρξης αυτη η υλοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...