Προς το περιεχόμενο

Στο File Explorer των Windows 11 θα εμφανίζεται σύντομα το Android smartphone σου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, karma_nade said:

Μόνο εμένα μου έτυχε σε 8 διαφορετικά συστήματα αυτή η δυνατότητα να δυσλειτουργεί και να πετάει μήνυμα;;

Σε Samsung s21 και s24u που το έχω δοκιμάσει, δουλεύει άψογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 ώρες πριν, manolis940 είπε

Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβα τον καινούργιο τρόπο;

Είναι συνέχεια της μεταφοράς του Mac OS look like στο windows 11. Αν δεις πως εμφανίζεται το iPhone στο Mac OS θα καταλάβεις γιατί το έκανε η Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, test1010101 είπε

Η ελευθερία που περιγράφεις, στους υπολογιστές σημαίνει "φρόντισε τα μόνος σου". Ε, εκεί αρχίζει το μπάχαλο...

Γενικά και εμένα δεν μου αρέσει ένας "πατερούλης" που επιλεγεί (όχι ανιδιοτελώς) πότε θα δώσει συγκεκριμένο hardware και νέα χαρακτηριστικά στο software. 

13 ώρες πριν, test1010101 είπε

 

 

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, panathatube είπε

Γενικά και εμένα δεν μου αρέσει ένας "πατερούλης" που επιλεγεί (όχι ανιδιοτελώς) πότε θα δώσει συγκεκριμένο hardware και νέα χαρακτηριστικά στο software. 

Είναι και αυτή μια οπτική γωνία να το δεις. Λέω "και αυτή" γιατί υπάρχει και μια πιο ρεαλιστική ματιά.

Όταν έχεις ιδέες να υλοποιήσεις πρέπει να εστιάζεις σε αυτές. Και για να μπορείς να εστιάζεις πρέπει να έχεις κάποιον να σε καλύπτει, να είναι εκεί να σου δημιουργεί ιδανικές συνθήκες για να βρίσκεις το χρόνο να το κάνεις.

Η Apple σαν εταιρεία δεν εστιάζει στο να είσαι εσύ μετρ στο hardware και να παίζεις με αυτό, αλλά αντίθετα η φιλοσοφία της είναι πως έχεις ιδέες να υλοποιήσεις και θέλει να σου δημιουργήσει ιδανικές συνθήκες όπου "όλα λειτουργούν ρολόι" για να εστιάσεις στις ιδέες σου χωρίς να κοιτάς τριγύρω.

Οπότε το ερώτημα δεν είναι αν θέλεις "πατερουλη", αλλά πρώτα απ όλα που εστιάζεις και σαν δεύτερο πόσο χρόνο έχεις διαθέσιμο.

Αν το αποτέλεσμα της ιδέας σου επηρεάζεται από το hardware ή software που έχεις διαθέσιμο, αυτό σημαίνει πως αναγκαστικά πρέπει να επενδύσεις χρόνο να βρείς τις λύσεις σου, όμως ο χρόνος αυτός πάει πάνω στην ιδέα.

Αντίθετα, αν κάποιος κάθεται να αλλάζει hardware και software, πρωτόκολλα κτλ χωρίς στην πραγματικότητα να τα χρησιμοποιεί για να παράγει γνώση/αποτελέσματα, αυτό είναι κυρίως παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ολα αυτα που λες ισχύουν και στα windows

αν θες να κανεις το tuning μόνος σου ειναι επιλογή, δεν είναι υποχρέωση

Σχεδόν ολες οι εταιρείες στον πλανήτη windows τρέχουν και δουλεύουν, δεν περνάνε τη μέρα τους να σκαλιζουν τη registry ή να βγαζοβαζουν drivers

επίσης Maintenance θέλουν και τα 2 κατα καιρούς, μπες στην κατηγορία του Macos να δεις όσα έχουν πάει στραβά και ψάχνονται αντί να "παράγουν γνώση/αποτελέσματα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Ποτέ. Η Google υιοθέτησε το MTP για να έχει ενοποιημένο χώρο αποθήκευσης στις συσκευές Android, δηλαδή για να έχει app data και user data (φωτογραφίες κλπ) σε ένα partition. Παλιά στο Android είχαμε χωριστό partition για app data και user data, και το user data partition γινόταν expose ως removable drive (συνήθως ήταν FAT32), αλλά μετά είχες το πρόβλημα ότι τελείωνε ο ένας χώρος στο ένα partition ενώ το άλλο είχε μπόλικο χώρο. 

Με την ενοποίηση του χώρου αποθήκευσης λύθηκε αυτό το πρόβλημα, αλλά μετά έχεις το πρόβλημα ότι δεν μπορείς όμως να κάνεις expose αυτό το ενοποιημένο partition ως removable drive (με όλα τα αρχεία των εφαρμογών να φαίνονται σε κοινή θέα στο PC). Αντιθέτως το MTP είναι κάτι σαν το FTP, η συσκευή επιλέγει τι αρχεία θα δείξει, και σου δείχνει μόνο το φάκελο με τα user data. Ένα άλλο πρόβλημα του να κάνεις expose τα app data είναι ότι δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις καμιά εφαρμογή στο κινητό σου ενώ το partition θα ήταν exposed αφού θα υπήρχε ο κίνδυνος το PC να προσπαθήσει να διαγράψει/τροποποιήσει ένα αρχείο κάποιας εφαρμογής ενώ το χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη εφαρμογή.

Δεν νομίζω εκεί στην Microsoft να "σπάσουν" τη συμβατότητα όλες τις συσκευές Android. Το πρόβλημα είναι η άθλια υλοποίηση του MTP από τη Microsoft, όχι το MTP αυτό καθεαυτό.

Κατανοητά αυτά, εμένα προσωπικά με ενοχλούν τα κολλήματα που κάνει και η αργή ταχύτητα που εχει, ειδικά όταν πας να κάνεις backup ότι έχεις μέσα στο κινητό.

Εφόσον είναι θέμα της Microsoft, σε Linux, δουλεύει καλύτερα η μεταφορά αρχείων?

(Δεν το λέω για να απαντήσεις εσύ συγκεκριμένα, γενικά ρωτάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

42 λεπτά πριν, somt είπε

ναι ολα αυτα που λες ισχύουν και στα windows

αν θες να κανεις το tuning μόνος σου ειναι επιλογή, δεν είναι υποχρέωση

Σχεδόν ολες οι εταιρείες στον πλανήτη windows τρέχουν και δουλεύουν, δεν περνάνε τη μέρα τους να σκαλιζουν τη registry ή να βγαζοβαζουν drivers

επίσης Maintenance θέλουν και τα 2 κατα καιρούς, μπες στην κατηγορία του Macos να δεις όσα έχουν πάει στραβά και ψάχνονται αντί να "παράγουν γνώση/αποτελέσματα".

Τα windows έχουν το "αβαντάζ" πως τρέχουν σε ένα μεγαλύτερο φάσμα υπολογιστών, εξού και το παραπάνω μερίδιο αγοράς. Αυτό βέβαια δεν είναι ακριβώς "αβαντάζ", διότι αν ήθελε η Apple μια χαρά θα άνοιγε και το MacOS προς όλους σαν προίον-υπηρεσία να το αγοράσεις. Δεν το κάνει όμως διότι θέλει να παρέχει ολοκληρωμένη λύση, αφού βλέπει τον υπολογιστή ένα ενιαίο σύστημα, αντί να τον χωρίζει σε επιμέρους υποσυστήματα. Και για να μπορέσει να στο παρέχει αυτό, χρειάζεται να έχει ένα πεπερασμένο σύνολο από hardware που διαχειρίζεται, αντί να πρέπει να διαχειριστεί ένα χάος και να μην μπορεί να βγάλει άκρη.

Σωστά τα λες πως αυτά ισχύουν και στα windows λοιπόν, με τη διαφορά πως σε συνθήκες υποστήριξης ένα μηχάνημα με windows είναι δυσκολότερο, αφού στην Apple θα πεις ποιο Mac έχεις και ξέρει αυτή τι θα κάνει, ενώ στην περίπτωση των windows πρέπει να δώσεις ολόκληρη λίστα με τα υποσυστήματα που συνθέτουν τον υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν έχεις android 11 ή νεότερο, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή τη λειτουργία;;

Οπότε μένουμε στην κλασσική μέθοδο FTP με x-plorer και FIlezilla/WinSCP.
Λίγη πληκτρολόγηση παραπάνω, αλλά η δουλειά γίνεται άψογα χωρίς κολλήματα και αποσυνδέσεις.

20 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

To Mac είναι για συγκεκριμένα άτομα και για συγκεκριμένες εργασίες. Και δώρο να μου το κάνουνε θα το ξεφορτωθώ. Δεν έχει καμία σχέση με την ελευθερία και τις δυνατότητες που σου δίνει το PC. Με το Mac είναι σαν να μου βάζεις χειροπέδες.

Εννοείται.
Επίσης, μπορείς πάντα να έχεις Hackintosh αν έχεις συμβατό hardware και υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη «για mac εμπειρία χρήσης».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snolly είπε

ποιο Android smartphone μου;

Σκέψου να έχεις iPhone και Windows υπολογιστή. Ντροπή και φτώχια καταραμένη να μη μπορείς να πάρεις ένα Mac.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, freegr said:

Μάλλον ΔΕΝ πρόκειται να δούνε ποτέ το iPhone αφού μόνο το Mac επιτρέπει να βλέπεις στην οθονη το ΚΙΝΗΤΟ σου 

Το κάνω αυτό εδώ και μερικά χρόνια με το Huawei μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, test1010101 είπε

ενώ στην περίπτωση των windows πρέπει να δώσεις ολόκληρη λίστα με τα υποσυστήματα που συνθέτουν τον υπολογιστή σου.

αν πάρεις branded preconfigured μηχανημα (dell, hp, όπως apple δηλαδή) εχει ένα ωραιο service tag που δίνεις και τελειώνει η υπόθεση.

αν θες να συγκρίνεις apple με pcs θα πρέπει να το κάνεις 1) στην ίδια κατηγορία τιμής 2) στις ίδιες συνθήκες, δηλαδή branded. Όχι PC με spare parts απ'το eshop ή laptop των 400 ευρώ. Αυτά είναι μια ακομα επιλογή όπως είπα, όχι υποχρέωση. Τα εντελώς αντιστοιχα της Apple είναι τα Microsoft Surface.

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, somt είπε

αν πάρεις branded preconfigured μηχανημα (dell, hp, όπως apple δηλαδή) εχει ένα ωραιο service tag που δίνεις και τελειώνει η υπόθεση.

Ακριβώς, με την προϋπόθεση βέβαια πως δεν θα το πειράξεις. Δεν διαφωνώ πουθενά. Το αρχικό μου μήνυμα ήταν: "Η ελευθερία που περιγράφεις, στους υπολογιστές σημαίνει "φρόντισε τα μόνος σου". Ε, εκεί αρχίζει το μπάχαλο...", εννοώντας ακριβώς αυτό, θέλεις ελευθερία; Πρέπει να πορευτείς μόνος σου στην υποστήριξη. Είναι ένα αναγκαίο κακό, είτε είσαι εταιρεία είτε φυσικό πρόσωπο. Κάτι δίνεις-κάτι παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...