Προς το περιεχόμενο

Στο File Explorer των Windows 11 θα εμφανίζεται σύντομα το Android smartphone σου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι δεν καταλαβαίνω γιατι το παρουσιαζεις εναντίον των PC αυτό και υπερ των Mac

και στα mac αν βάλεις unsupported macos με hacks μόνος σου πορεύεσαι

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, somt είπε

ναι δεν καταλαβαίνω γιατι το παρουσιαζεις εναντίον των PC αυτό και υπερ των Mac

και στα mac αν βάλεις unsupported macos με hacks μόνος σου πορεύεσαι

Δεν το παρουσίασα σαν πλεονέκτημα ή μειονέκτημα. Αντί αυτού ήθελα να τονίσω πως κάτι δίνουμε - κάτι παίρνουμε. 

Η φιλοσοφία της Apple είναι "Δώσε μου το μηχάνημα να κάνω τη δουλεία μου". Αυτό το μηχάνημα έχει επίτηδες συγκεκριμένη ταυτότητα για να μπορεί η Apple να σου εγγυηθεί πως θα σε στηρίξει και θα σου φιλά τα νώτα για να συγκεντρωθείς στην ουσία δουλειά σου. Χάνεις όμως την ελευθερία των κινήσεων σου για αναβάθμιση hardware. Κάτι δίνεις - κάτι παίρνεις. Είναι απλά μια άλλη φιλοσοφία, που είναι όμως πολύ λογική και λειτουργεί, ειδικά στη σημερινή εποχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, somt είπε

η ίδια φιλοσοφία ειναι και στα branded PCs

Είπα εγώ ποτέ το αντίθετο; 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, somt είπε

ναι;

αν πάρεις branded preconfigured μηχανημα (dell, hp, όπως apple δηλαδή) εχει ένα ωραιο service tag που δίνεις και τελειώνει η υπόθεση.

----> Ακριβώς, με την προϋπόθεση βέβαια πως δεν θα το πειράξεις. Δεν διαφωνώ πουθενά. 

Όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2024 στις 7:50 ΠΜ, test1010101 είπε

Είναι και αυτή μια οπτική γωνία να το δεις. Λέω "και αυτή" γιατί υπάρχει και μια πιο ρεαλιστική ματιά.

Όταν έχεις ιδέες να υλοποιήσεις πρέπει να εστιάζεις σε αυτές. Και για να μπορείς να εστιάζεις πρέπει να έχεις κάποιον να σε καλύπτει, να είναι εκεί να σου δημιουργεί ιδανικές συνθήκες για να βρίσκεις το χρόνο να το κάνεις.

Η Apple σαν εταιρεία δεν εστιάζει στο να είσαι εσύ μετρ στο hardware και να παίζεις με αυτό, αλλά αντίθετα η φιλοσοφία της είναι πως έχεις ιδέες να υλοποιήσεις και θέλει να σου δημιουργήσει ιδανικές συνθήκες όπου "όλα λειτουργούν ρολόι" για να εστιάσεις στις ιδέες σου χωρίς να κοιτάς τριγύρω.

Οπότε το ερώτημα δεν είναι αν θέλεις "πατερουλη", αλλά πρώτα απ όλα που εστιάζεις και σαν δεύτερο πόσο χρόνο έχεις διαθέσιμο.

Αν το αποτέλεσμα της ιδέας σου επηρεάζεται από το hardware ή software που έχεις διαθέσιμο, αυτό σημαίνει πως αναγκαστικά πρέπει να επενδύσεις χρόνο να βρείς τις λύσεις σου, όμως ο χρόνος αυτός πάει πάνω στην ιδέα.

Αντίθετα, αν κάποιος κάθεται να αλλάζει hardware και software, πρωτόκολλα κτλ χωρίς στην πραγματικότητα να τα χρησιμοποιεί για να παράγει γνώση/αποτελέσματα, αυτό είναι κυρίως παιχνίδι.

Η αγιογραφία που παρουσιάζεις για την Apple βασίζεται στην ιδέα ότι θέλει το καλό σου ανιδιοτελώς, επομένως εσύ πιστεύεις και εμπιστεύεσαι τυφλά την Apple, ή κάνεις ότι την εμπιστεύεσαι τυφλά επειδή δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Το ότι η Apple δεν ήθελε να βάλει θύρα USB C δεν ήταν για το καλό σου, αλλά γιατί υποχρεώθηκε. Το ότι δεν μπορείς να αγοράσεις αναδιπλούμενο κινητό, ή δεν έχεις πραγματικές δυνατότητες multitasking σε κινητά με πολλαπλάσια υπολογιστική δύναμη του δικού μου ή δεν έχεις δυνατότητα Dex δεν είναι για το καλό σου αλλά γιατί δεν θέλει ούτε κάτα διάνοια να πειράξει τις πωλήσεις των ταμπλετών της. Το ότι κατάργησε τη θύρα SIM στις ΗΠΑ δεν είναι για το καλό των καταναλωτών. Το ότι υπάρχουν σήμερα πανάκριβσ iPhones με οθόνες 60ΗΖ δεν είναι για το καλό σου. Η κατάπτυστη πρακτική των πράσινων και μπλε bubbles δεν ήταν για το καλό σου. Με το μπάτζετ που διαθέτω 500 ευρώ μάξιμουμ μπορώ να βρω ένα εξαιρετικό κινητό τουλάχιστον 6,6 ιντσών με μεγάλη 120ΗΖ οθόνη. Δηλαδή κατάσταση tailored to my needs. Για να πάρω κάτι αντίστοιχο σε iPhone πρέπει να ξοδέψω εκατοντάδες ευρώ παραπάνω για να πάρω έναν πολύ ταχύτερο επεξεργαστή που δεν θα χρειαστώ ποτέ. Η επιλογή του πατερούλη για εμένα χωρίς εμένα δεν είναι για το καλό μου. Adroid σημαίνει ελευθερία επιλογών. Απεριόριστη ελευθερία σε hardware και software. Θες το πλούσιο σε χαρακτηριστικά One UI; Θες στοκ Android; Ή Oxygen OS με το καινοτόμο multitasking χαρακτηριστικό canvas; Φυσικά with great power comes great responsibility. Αλλά αναλαμβάνω αυτή την ευθύνη και για εμένα αυτό δεν είναι παιχνίδι, είναι περισσότερο φιλοσοφία ζωής. ΥΓ. το να μπορείς να αλλάξεις τα πάντα στο κινητό σου (όπως στο αυτοκίνητο σου ή το σπίτι σου) έχει την πλάκα του. Ειδικά μέσω Good Lock στα Samsung. Και ούτε χρονοβόρο είναι μήτε rooting ή jailbreaking χρειάζεται ούτε πρέπει να λύσεις εξισώσεις. Στο Good Lock δεν χρειάζεται να κατεβάσεις όλα τα modules. Επιλογές έχεις. 

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, panathatube είπε

Η αγιογραφία που παρουσιάζεις για την Apple βασίζεται στην ιδέα ότι θέλει το καλό σου ανιδιοτελώς, επομένως εσύ πιστεύεις και εμπιστεύεσαι τυφλά την Apple, ή κάνεις ότι την εμπιστεύεσαι τυφλά επειδή δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Το ότι η Apple δεν ήθελε να βάλει θύρα USB C δεν ήταν για το καλό σου, αλλά γιατί υποχρεώθηκε. Το ότι δεν μπορείς να αγοράσεις αναδιπλούμενο κινητό, ή δεν έχεις πραγματικές δυνατότητες multitasking σε κινητά με πολλαπλάσια υπολογιστική δύναμη του δικού μου ή δεν έχεις δυνατότητα Dex δεν είναι για το καλό σου αλλά γιατί δεν θέλει ούτε κάτα διάνοια να πειράξει τις πωλήσεις των ταμπλετών της. Το ότι κατάργησε τη θύρα SIM στις ΗΠΑ δεν είναι για το καλό των καταναλωτών. Το ότι υπάρχουν σήμερα πανάκριβσ iPhones με οθόνες 60ΗΖ δεν είναι για το καλό σου. Η κατάπτυστη πρακτική των πράσινων και μπλε bubbles δεν ήταν για το καλό σου. Με το μπάτζετ που διαθέτω 500 ευρώ μάξιμουμ μπορώ να βρω ένα εξαιρετικό κινητό τουλάχιστον 6,6 ιντσών με μεγάλη 120ΗΖ οθόνη. Δηλαδή κατάσταση tailored to my needs. Για να πάρω κάτι αντίστοιχο σε iPhone πρέπει να ξοδέψω εκατοντάδες ευρώ παραπάνω για να πάρω έναν πολύ ταχύτερο επεξεργαστή που δεν θα χρειαστώ ποτέ. Η επιλογή του πατερούλη για εμένα χωρίς εμένα δεν είναι για το καλό μου. Adroid σημαίνει ελευθερία επιλογών. Απεριόριστη ελευθερία σε hardware και software. Θες το πλούσιο σε χαρακτηριστικά One UI; Θες στοκ Android; Ή Oxygen OS με το καινοτόμο multitasking χαρακτηριστικό canvas; Φυσικά with great power comes great responsibility. Αλλά αναλαμβάνω αυτή την ευθύνη και για εμένα αυτό δεν είναι παιχνίδι, είναι περισσότερο φιλοσοφία ζωής. ΥΓ. το να μπορείς να αλλάξεις τα πάντα στο κινητό σου (όπως στο αυτοκίνητο σου ή το σπίτι σου) έχει την πλάκα του. Ειδικά μέσω Good Lock στα Samsung. Και ούτε χρονοβόρο είναι μήτε rooting ή jailbreaking χρειάζεται ούτε πρέπει να λύσεις εξισώσεις. Στο Good Lock δεν χρειάζεται να κατεβάσεις όλα τα modules. Επιλογές έχεις. 

Δεν θα σχολιάσω άλλο, διότι ανοίγεις τόσα πολλά θέματα που δεν ξέρω από πού να αρχίσω και που να τελειώσω.

Αλλά έτσι για την πλάκα να σου πω πως δεν αγόρασα ποτέ συσκευή Apple, χρήστης Windows πάνω από 20 χρόνια, χρήστης Linux πάνω από 10 χρόνια, κάτοχος S24 Ultra. 

Ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του. Είσαι ελεύθερος να αγοράζεις προϊόντα που θέλεις, αλλά παράλληλα είναι καθήκον σου να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να το βλέπεις όπως πραγματικά είναι και όχι όπως θέλουν τα μάτια σου να το βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες "είναι καθήκον σου να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να το βλέπεις όπως πραγματικά είναι" χωρίς να εχεις κανει ιδιαίτερη χρήση Apple και να ξέρεις πως πραγματικά είναι.

Συνεπως αν δεν κανω λαθος αυτό που διαδίδεις είναι απλά... το marketing της Apple. Και η "καταπληκτική εμπειρία χρήσης άλλων χρηστών στα forums"

hint: στα forums ψαξε και τα issues που εχουν οι χρήστες Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, somt είπε

Λες "είναι καθήκον σου να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να το βλέπεις όπως πραγματικά είναι" χωρίς να εχεις κανει ιδιαίτερη χρήση Apple και να ξέρεις πως πραγματικά είναι.

Συνεπως αν δεν κανω λαθος αυτό που διαδίδεις είναι απλά... το marketing της Apple. Και η "καταπληκτική εμπειρία χρήσης άλλων χρηστών στα forums"

hint: στα forums ψαξε και τα issues που εχουν οι χρήστες Apple

Αρχικά, μόνο εγώ ξέρω τι χρήση έχω κάνει σε Apple προϊόντα. Αφού μου μιλάς προσωπικά τότε να πω και εγώ πως συνεχίζεις να προσπαθείς να μας κάνεις να πιστέψουμε πως η Apple "δεν έχει καμία θέση στην αγορά", αφού δεν υπάρχει κανένα "κενό να χωθεί", ή αλλιώς λαικά "πρέπει να πεθάνει", παρόλο που είναι η εταιρεία με τη 2η μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση στον κόσμο και κάνει τρομερές πωλήσεις. Δηλαδή κάπου πρέπει να πείς "ώπα, κάτι άλλο συμβαίνει αλλά μου διαφεύγει". Σου είπα τι συμβαίνει αλλά επιλεκτικά κλείνεις τα μάτια για να επικεντρωθείς στα πιστεύω σου. Δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσέχω πολύ τι γράφω για να μην αδικήσω τον συνομιλητή μου

13 ώρες πριν, test1010101 είπε

να σου πω πως δεν αγόρασα ποτέ συσκευή Apple, χρήστης Windows πάνω από 20 χρόνια, χρήστης Linux πάνω από 10 χρόνια, κάτοχος S24 Ultra.

συμπέρανα με επιφύλαξη οτι δεν εχεις χρησιμοποιησει apple και έγραψα το παρακάτω

4 ώρες πριν, somt είπε

Συνεπως αν δεν κανω λαθος αυτό που διαδίδεις

ολα τα αλλα που "προσπαθώ να κάνω" είναι δικες σου εκτιμήσεις

η γραμμή που προσωπικά ακολουθώ είναι να προσγειώνω τον "δημοσιο διαλογο" οταν ακούω για μαγικες εμπειρίες και μαγικά χαλιά με τη δική μου εμπειρία apple, ασχολούμενος με υπολογιστές από spectrum και amstrad. Αν δεν σας αρέσει η κριτική μου (που τη στέλνω και στα suggestions της apple για να βελτιωθεί και η δική μου εμπειρία) μπορείτε να με κανετε report, ignore, ban, ότι σας αρεσει

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
31 λεπτά πριν, somt είπε

συμπέρανα με επιφύλαξη οτι δεν εχεις χρησιμοποιησει apple και έγραψα το παρακάτω

4 ώρες πριν, somt είπε

Ότι δεν έσκασα στο ταμείο να πληρώσω ένα προϊόν της Apple δεν σημαίνει πως δεν έχω στην κατοχή μου ή δεν έχω χρησιμοποιήσει.

32 λεπτά πριν, somt είπε

η γραμμή που προσωπικά ακολουθώ είναι να προσγειώνω τον "δημοσιο διαλογο" οταν ακούω για μαγικες εμπειρίες και μαγικά χαλιά με τη δική μου εμπειρία apple

Κανείς δεν μίλησε για μαγικές εμπειρίες και μαγικά χαλιά. Θα σου πρότεινα να ξανά διαβάσεις πιο προσεκτικά όλα αυτά που έχω γράψει μέχρι τώρα. Είναι ξεκάθαρο αυτό που λέω εδώ και πάρα πολλές ώρες, η Apple είναι της φιλοσοφίας "σου αφαιρώ κάποιες ελευθερίες για να στήσω ένα σύστημα για σένα που θα δουλεύει ιδανικά για να κάνεις τη δουλειά σου". Για να το πετύχει αυτό είναι αναγκαίο να κινηθεί έτσι. Αυτή είναι η προσέγγιση της είτε σου αρέσει είτε όχι, είτε την κρίνεις σωστή είτε όχι. Τέλος, ασχέτως τι ισχυρίζεσαι ή θες να πιστεύεις, η προσέγγισή της έχει πιάσει τόπο και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ διαφωνώ με αυτά που θεωρείς ξεκαθαρα και θέλω να το καταθέσω, ελπιζω να μην απαγορευεται

σαφώς και εχει πιάσει τόπο, δεν αμφισβητώ αντικειμενικά και μετρήσιμα δεδομένα. Και η προσέγγιση του trump εχει πιάσει τόπο αλλα μπορούμε να αναλύουμε και πέρα από το προφανές

29 λεπτά πριν, test1010101 είπε

Κανείς δεν μίλησε για μαγικές εμπειρίες και μαγικά χαλιά.

η "γραμμή" που λεω οτι ακολουθω είναι σε αντίθεση με τη συλλογική στερεοτυπική αποψη περί apple προιόντων, όχι με τα δικά σου γραφόμενα συγκεκριμένα

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, somt είπε

εγώ διαφωνώ με αυτά που θεωρείς ξεκαθαρα και θέλω να το καταθέσω, ελπιζω να μην απαγορευεται

σαφώς και εχει πιάσει τόπο, δεν αμφισβητώ αντικειμενικά και μετρήσιμα δεδομένα. Και η προσέγγιση του trump εχει πιάσει τόπο αλλα μπορούμε να αναλύουμε και πίσω από το προφανές

Καλώς κάνεις και διαφωνείς τότε. Ξανά είπα πως ο καθένας μπορεί να έχει ό,τι άποψη θέλει και να πιστεύει ότι θέλει.  Οπότε τα "μην απαγορεύεται" κράτα τα για εσένα καλύτερα. Καλό σου βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...