Προς το περιεχόμενο

Στο File Explorer των Windows 11 θα εμφανίζεται σύντομα το Android smartphone σου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft έχει αρχίσει να δοκιμάζει έναν νέο τρόπο πρόσβασης σε ένα Android smartphone απευθείας από την Εξερεύνηση αρχείων (File Explorer) των Windows 11.

Όσοι συμμετέχουν στο δοκιμαστικό πρόγραμμα των Windows Insiders, είναι πλέον σε θέση να δοκιμάσουν αυτή τη νέα λειτουργία, η οποία επιτρέπει την ασύρματη περιήγηση σε φακέλους και αρχεία σε ένα Android smartphone.

Η ενσωμάτωση στην Εξερεύνηση αρχείων σημαίνει ότι μια Android συσκευή εμφανίζεται ακριβώς όπως ένα USB μέσο στην αριστερή πλευρά, με τη δυνατότητα αντιγραφής ή μετακίνησης αρχείων μεταξύ υπολογιστή και Android τηλεφώνου, καθώς και μετονομασίας ή διαγραφής τους. Όλες οι ενέργειες γίνονται πολύ πιο γρήγορα από την υπάρχουσα λύση διασύνδεσης των δύο συσκευών μέσω του Phone Link των Windows 11.

image.png.9fa5162a902a913b3089b972a90a96fc.png

Εμφάνιση Android smartphone μέσω από το File Explorer

Αν επιθυμείτε να δοκιμάσετε άμεσα τη λειτουργία, θα χρειαστείτε μια συσκευή που να τρέχει Android έκδοση 11 ή νεότερη, να είστε μέλος του προγράμματος Windows Insider και να υπάρχει εγκατεστημένη η beta έκδοση της εφαρμογής Link to Windows. Και τα τέσσερα κανάλια δοκιμαστικών εκδόσεων των Windows Insider έχουν πρόσβαση στη λειτουργία, συμπεριλαμβανομένου του Release Preview καναλιού, γεγονός που υποδηλώνει ότι δεν θα αργήσει η στιγμή που όλοι οι χρήστες των Windows 11 θα έχουν πρόσβαση στη νέα λειτουργία.

Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία του File Explorer μεταβαίνοντας στις Ρυθμίσεις > Bluetooth & συσκευές > Κινητές συσκευές και επιλέγοντας την ενότητα Διαχείριση συσκευών για να επιτρέψετε στον υπολογιστή σας να συνδεθεί με το Android smartphone. Μια προτροπή θα περιλαμβάνει μια εναλλαγή για την πρόσβαση στην Εξερεύνηση αρχείων, μαζί με τις συνήθεις επιλογές για τις ειδοποιήσεις και την πρόσβαση στην κάμερα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nfsmw_gr είπε

Το άθλιο MTP ξέρει κάποιος αν και πότε θα καταργηθεί?

Ποτέ. Η Google υιοθέτησε το MTP για να έχει ενοποιημένο χώρο αποθήκευσης στις συσκευές Android, δηλαδή για να έχει app data και user data (φωτογραφίες κλπ) σε ένα partition. Παλιά στο Android είχαμε χωριστό partition για app data και user data, και το user data partition γινόταν expose ως removable drive (συνήθως ήταν FAT32), αλλά μετά είχες το πρόβλημα ότι τελείωνε ο ένας χώρος στο ένα partition ενώ το άλλο είχε μπόλικο χώρο. 

Με την ενοποίηση του χώρου αποθήκευσης λύθηκε αυτό το πρόβλημα, αλλά μετά έχεις το πρόβλημα ότι δεν μπορείς όμως να κάνεις expose αυτό το ενοποιημένο partition ως removable drive (με όλα τα αρχεία των εφαρμογών να φαίνονται σε κοινή θέα στο PC). Αντιθέτως το MTP είναι κάτι σαν το FTP, η συσκευή επιλέγει τι αρχεία θα δείξει, και σου δείχνει μόνο το φάκελο με τα user data. Ένα άλλο πρόβλημα του να κάνεις expose τα app data είναι ότι δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις καμιά εφαρμογή στο κινητό σου ενώ το partition θα ήταν exposed αφού θα υπήρχε ο κίνδυνος το PC να προσπαθήσει να διαγράψει/τροποποιήσει ένα αρχείο κάποιας εφαρμογής ενώ το χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη εφαρμογή.

Δεν νομίζω εκεί στην Microsoft να "σπάσουν" τη συμβατότητα όλες τις συσκευές Android. Το πρόβλημα είναι η άθλια υλοποίηση του MTP από τη Microsoft, όχι το MTP αυτό καθεαυτό.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NiKoSmile said:

Άντε επιτέλους, να μια καλή δικαιολογία να ξεφορτωθώ το iPhone και να αλλάξω στρατόπεδο! 😁

Μια καλή δικαιολογία να ξεφορτωθείς το PC και να πάρεις Mac τώρα που έχεις iPhone ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Μια καλή δικαιολογία να ξεφορτωθείς το PC και να πάρεις Mac τώρα που έχεις iPhone ? 

To Mac είναι για συγκεκριμένα άτομα και για συγκεκριμένες εργασίες. Και δώρο να μου το κάνουνε θα το ξεφορτωθώ. Δεν έχει καμία σχέση με την ελευθερία και τις δυνατότητες που σου δίνει το PC. Με το Mac είναι σαν να μου βάζεις χειροπέδες.

  • Like 6
  • Thanks 7
  • Confused 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

To Mac είναι για συγκεκριμένα άτομα και για συγκεκριμένες εργασίες. Και δώρο να μου το κάνουνε θα το ξεφορτωθώ. Δεν έχει καμία σχέση με την ελευθερία και τις δυνατότητες που σου δίνει το PC. Με το Mac είναι σαν να μου βάζεις χειροπέδες.

Η αλήθεια είναι πως έχω mac εδώ και κάτι χρόνια και τον τρόπο περιήγησης ακόμα δεν τον έχω συνηθίσει. Τα παράθυρά του είναι δυσκίνητα, μένουν ανοιχτά στο παρασκήνιο χωρίς να τα χρειάζεσαι, αγχωτική κατάσταση λίγο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

To Mac είναι για συγκεκριμένα άτομα και για συγκεκριμένες εργασίες. Και δώρο να μου το κάνουνε θα το ξεφορτωθώ. Δεν έχει καμία σχέση με την ελευθερία και τις δυνατότητες που σου δίνει το PC. Με το Mac είναι σαν να μου βάζεις χειροπέδες.

2 φορές απεκτησα, 2 φορες το ξεφορτώθηκα 😊

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

To Mac είναι για συγκεκριμένα άτομα και για συγκεκριμένες εργασίες. Και δώρο να μου το κάνουνε θα το ξεφορτωθώ. Δεν έχει καμία σχέση με την ελευθερία και τις δυνατότητες που σου δίνει το PC. Με το Mac είναι σαν να μου βάζεις χειροπέδες.

Η ελευθερία που περιγράφεις, στους υπολογιστές σημαίνει "φρόντισε τα μόνος σου". Ε, εκεί αρχίζει το μπάχαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NiKoSmile said:

Δεν έχει καμία σχέση με την ελευθερία και τις δυνατότητες που σου δίνει το PC

Δεν ξέρω πώς ακριβώς το εννοείς και πού σε περιορίζει ένα Mac, αλλά πραγματική ελευθερία είδα μόνο σε Linux (συγκεκριμένα σε Arch-based που είχα για κάποια χρόνια).

Τα Windows τα σιχάθηκα και δεν πρόκειται να γυρίσω σ' αυτά. Ακόμα και για gaming το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να στήσω ξανά ένα linux σύστημα.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα τίιποτα μάλλον Ελλάδα δεν παίζει αυτό ακόμα! Υπάρχουν οι προτροπές για την κάμερα και τις ειδοποιήσεις αλλά οχι για την εξερεύνηση αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Άντε επιτέλους, να μια καλή δικαιολογία να ξεφορτωθώ το iPhone και να αλλάξω στρατόπεδο! 😁

θα έρθει και στα iPhone μην ανησυχείς 😁

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...