Προς το περιεχόμενο

Η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να δει τι προβάλλεται σε μια οθόνη διαβάζοντας την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία του καλωδίου HDMI


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Exorgistis είπε

Θα ντραπεί μέχρι και η AI με όσους χρησιμοποιούν το mouse με το αριστερό χέρι κάποιες στιγμές.....

Εγώ φταίω που είμαι αριστερόχειρας;

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο "αρβύλα" η είδηση.

Δεν αναφέρει τι είδους σένσορας χρειάζεται για να έχει επιτυχία κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι κάτι σε στυλ μανταλάκι, που προσαρμόζεται κατευθείαν στο καλώδιο. Δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να βάλεις κάπου έναν δέκτη έστω και μερικά μέτρα μακρυά και να παίζει κάτι τετοιο.

Δεν αναφέρει το είδος του καλωδίου και φυσικά της θωράκισης που έχει. Πολλά καλώδια έχουν αρκετά χοντρή θωράκιση και μπλεντάρισμα με σκοπό να μειώσουν την παρεμβολή από έξω, όμως η ίδια θωράκιση ελαχιστοποιεί την εκπομπή της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας από μέσα πρός τα έξω.

Τέλος δεν μπορώ να φανταστώ την υπολογιστική ισχύ που χρειάζεται η ανάλυση των σημάτων που τρέχουν με 300-400MHz, θα μου πείτε, αυτό δεν είναι πρόβλημα αφού οι υπολογιστές συνεχώς βελτιώνονται και ένα σύστημα που σήμερα είναι μεγάλο και ογκώδες μπορεί στο μέλλον να γίνει μικρό και να χωράει παντού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια κεραία των 5 ευρώ χρειάζεται δίπλα όμως στο καλώδιο και ένα sdr με φίλτρο και ενισχυτή. Η υπολογιστική ισχύς που απαιτείται δεν είναι σημαντική, ένας απλός σύγχρονος υπολογιστής δεν έχει πρόβλημα.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτού του είδους οι επιθέσεις λέγονται side-channel attacks και την τελευταία 10ετία υπάρχει αρκετή έρευνα απο τα πανεπιστήμια (συνέδρια wisec, infocom, mobicom). Άλλοι έχουν δημοσιεύσει δουλειά με στην οποία ανιχνέουν τα πλήκτρα που πατάς στο κινητό απο τις μεταβολές στην Η/Μ ακτινοβολία WiFi.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PCharon είπε

Ε, στο μέλλον θα εξελιχθούν τα πρωτόκολα και όλα τα σήματα θα είναι κρυπτογραφημένα, με όποιο τρόπο κι αν μεταδίδονται, ΟΚ.

Υπάρχει ήδη κρυπτογράφηση και λέγεται hdcp. Απλά ενεργοποιείται όταν βλέπεις Netflix κτλ. Πιθανών κάποια στιγμή να ενεργοποιηθεί για τα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2024 στις 2:32 ΜΜ, koutport είπε

Μακαρι!

Τι μου θύμισες. Αναμνήσεις. Σε ένα άλλο θέμα κάποιοι έλεγαν: Μακάρι και 5η και 6η και 7η δόση, φέρτε κι άλλα, τρυπήστε μας, γουστάρουμε. Βαράτε! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Homecinemakias said:

Τι μου θύμισες. Αναμνήσεις. Σε ένα άλλο θέμα κάποιοι έλεγαν: Μακάρι και 5η και 6η και 7η δόση, φέρτε κι άλλα, τρυπήστε μας, γουστάρουμε. Βαράτε! 😁

Εισαι και εσυ αρνητης? για να εχουμε ενα πλαισιο συζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...