Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές για torrents και για διαδικτυακά ραντεβού, καταφθάνουν στα ευρωπαικά iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
8 minutes ago, ScorpioX777 said:

Εσυ ως ανοιχτομυαλος... φανταζομαι θα επελεγες του ανοιχτου τυπου...

Εγώ που σαν πάνσοφος που είμαι θέλω κλειστού τύπου λειτουργικό, γιατί να μην έχω αυτό το δικαίωμα και πρέπει να αναγκάζεται η εταιρεία που μου το προσφέρει να αλλάξει τις πρακτικές της? Εκτός κι αν η Apple πουλάει κάποιο βασικό αγαθό και δεν το γνωρίζω! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, AtiX said:

Άρα στην πυρά και χωρίς επιλογές για όσους καταναλωτές θέλουν ένα οικοσύστημα κλειστό και ελεγχόμενο…?

Έχουν την επιλογή, δεν εγκαθιστούν το altstore και παραμένουν ως έχουν, δεν τους επηρεάζει η αλλαγή. Γιατί γίνεστε φοβερά κουραστικοί οι 2 σας μαζί με τον από πάνω που γράφετε τα ίδια επί 10 μηνύματα και παραβλέπετε το προφανές;

Εάν θέλετε εκτενώς το τι προβλήματα προκαλεί το κλειστό χωρίς επιλογή, μπορείτε να διαβάσετε το εκτενές κείμενο του DMA που τα εξηγεί εξαιρετικά

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex%3A32022R1925

Quote

The combination of those features of gatekeeper is likely to lead, in many cases, to serious imbalances in bargaining power and, consequently, to unfair practices and conditions for business users, as well as for end users of core platform services provided by gatekeepers, to the detriment of prices, quality, fair competition, choice and innovation in the digital sector.

Gatekeepers have a significant impact on the internal market, providing gateways for a large number of business users to reach end users everywhere in the Union and on different markets. The adverse impact of unfair practices on the internal market and the particularly weak contestability of core platform services, including the negative societal and economic implications of such unfair practices, have led national legislators and sectoral regulators to act. A number of regulatory solutions have already been adopted at national level or proposed to address unfair practices and the contestability of digital services or at least with regard to some of them. This has created divergent regulatory solutions which results in the fragmentation of the internal market, thus raising the risk of increased compliance costs due to different sets of national regulatory requirements.

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Το λινκ δεν είναι νομικό κείμενο, εξηγεί με απλή γλώσσα γιατί πρέπει ο καταναλωτής να έχει την ελευθερία. Στην ερώτηση για μένα, θα απαντήσω όταν εσύ απαντήσεις τι σε επηρεάζει εσένα η αλλαγή

Δεν εξηγεί πουθενά γιατί ο καταναλωτής πρέπει να έχει ελευθερία. Εξηγεί μόνο τι περιλαμβάνει. Λέει μόνο αφηρημένες φράσεις του τύπου : "οι χρήστες απολαμβάνουν μεγαλύτερη ευελιξία". Ευελιξία σε τί; Αυτό περιμένω να ακούσω.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Tlykog said:

Δεν εξηγεί πουθενά γιατί ο καταναλωτής πρέπει να έχει ελευθερία. Εξηγεί μόνο τι περιλαμβάνει. Λέει μόνο αφηρημένες φράσεις του τύπου : "οι χρήστες απολαμβάνουν μεγαλύτερη ευελιξία". Ευελιξία σε τί; Αυτό περιμένω να ακούσω.

Κύκλους, κύκλους, κύκλους... Την ευελεξία να τρέχει οτιδήποτε λογισμικό θέλει στη συσκευή του χωρίς έλεγχο και προφανώς παιδιαριστικα επιχειρήματα "πάτε στο Android" δεν ευσταθούν σε μη-τρολοσυζητήσεις (όπως στην παρούσα που συνεισφέρετε μαζί με τον Atix όπως κάνει ο 2ος σε κάθε τόπικ για το θέμα για χρόνια) και νομοθεσίες

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Έχουν την επιλογή, δεν εγκαθιστούν το altstore και παραμένουν ως έχουν, δεν τους επηρεάζει η αλλαγή. Γιατί γίνεστε φοβερά κουραστικοί οι 2 σας μαζί με τον από πάνω που γράφετε τα ίδια επί 10 μηνύματα και παραβλέπετε το προφανές;

Άρα προτείνεις αντί ενός κλειστού τύπου λειτουργικό, να γίνου οι χρήστες κλειστού τύπου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Έχουν την επιλογή, δεν εγκαθιστούν το altstore και παραμένουν ως έχουν, δεν τους επηρεάζει η αλλαγή. Γιατί γίνεστε φοβερά κουραστικοί οι 2 σας μαζί με τον από πάνω που γράφετε τα ίδια επί 10 μηνύματα και παραβλέπετε το προφανές;

Εάν θέλετε εκτενώς το τι προβλήματα προκαλεί το κλειστό χωρίς επιλογή, μπορείτε να διαβάσετε το εκτενές κείμενο του DMA που τα εξηγεί εξαιρετικά

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex%3A32022R1925

 

Ομοίως. Απλά πετάς κείμενα και πηγές. Καμία δική σου άποψη. πες μου με δικά σου λόγια τί εξηγεί το κείμενο που παρέθεσες. Το καταλαβαίνεις;

Γράφει ουσιαστικά ότι οι gatekeepers στις ψηφιακές πλατφόρμες δημιουργούν σοβαρές ανισορροπίες στη διαπραγματευτική δύναμη, οδηγώντας σε άδικες πρακτικές για επιχειρήσεις και τελικούς χρήστες. Αυτές οι πρακτικές επηρεάζουν αρνητικά τις τιμές, την ποιότητα, τον ανταγωνισμό, την επιλογή και την καινοτομία.

Είναι μια δική τους εκδοχή της πραγματικότητας. Αντί να βάζουν χέρι σε όσους παραβιάζουν τους κανόνες επιλέγουν να ισοπεδώνουν της επιχειρησιακή στρατηγική στο μοντέλο που θέλουν αυτοί... Fuck logic...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εγώ που σαν πάνσοφος που είμαι θέλω κλειστού τύπου λειτουργικό, γιατί να μην έχω αυτό το δικαίωμα και πρέπει να αναγκάζεται η εταιρεία που μου το προσφέρει να αλλάξει τις πρακτικές της? Εκτός κι αν η Apple πουλάει κάποιο βασικό αγαθό και δεν το γνωρίζω! 😛 

Μααα αν δεν κατεβασεις το Altstore δεν αλλαζει κατι στην εμπειρια σου... ως προς τι τοση γκρινια και ανεφαρμοστες προτασεις κλειστου - ανοιχτου, τι θα αλλαζε αν δεν μπορουσες να κατεβασεις το Altstore...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Κύκλους, κύκλους, κύκλους... Την ευελεξία να τρέχει οτιδήποτε λογισμικό θέλει στη συσκευή του χωρίς έλεγχο και προφανώς παιδιαριστικα επιχειρήματα "πάτε στο Android" δεν ευσταθούν σε μη-τρολοσυζητήσεις (όπως στην παρούσα που συνεισφέρετε μαζί με τον Atix όπως κάνει ο 2ος σε κάθε τόπικ για το θέμα για χρόνια) και νομοθεσίες

Αυτή την ψευδαίσθηση το ότι στη μια πλατφόρμα γίνεται πάρτυ ελευθερίας, τρέχετε γυμνοί στα λαγκάδια και ζείτε σε έναν παράδεισο ενώ στην άλλη είναι μέσα σε ένα μπουντρούμι και κάνουνε ότι πει ένα ηχείο στο τοίχο, κάποια στιγμή να το κοιτάξετε ορισμένοι…

ακόμα δεν μου εξήγησες γιατί δεν πρέπει να υπάρχει η επιλογή μεταξύ ενός κλειστού και ενός ανοικτού λειτουργικού…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tlykog said:

Είναι μια δική τους εκδοχή της πραγματικότητας. Αντί να βάζουν χέρι σε όσους παραβιάζουν τους κανόνες επιλέγουν να ισοπεδώνουν της επιχειρησιακή στρατηγική στο μοντέλο που θέλουν αυτοί... Fuck logic...

Είναι η εκδοχή που ψηφίστηκε από την ΕΕ, τεκμηριώνεται με ολόκληρο νομικό κείμενο και για το ίδιο θέμα ερευνάται η Apple σε πολλά μέρη του πλανήτη. Συγγνώμη που το "πάτε στο Android, iOS για πάντα κλειστό" δεν αποτελεί σοβαρότερο επιχείρημα για κάτι άλλο πέρα από συζήτηση console wars 15χρονων

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Κύκλους, κύκλους, κύκλους... Την ευελεξία να τρέχει οτιδήποτε λογισμικό θέλει στη συσκευή του χωρίς έλεγχο και προφανώς παιδιαριστικα επιχειρήματα "πάτε στο Android" δεν ευσταθούν σε μη-τρολοσυζητήσεις (όπως στην παρούσα που συνεισφέρετε μαζί με τον Atix όπως κάνει ο 2ος σε κάθε τόπικ για το θέμα για χρόνια) και νομοθεσίες

Κυκλόυς κάνεις εσύ. Δε σε ενδιαφέρει, μιας και δεν είσαι πελάτης, αλλά θέλεις να μην υπάρχει πραγματική επιλογή.

Η λύση που προτείνει η ΕΕ δεν είναι η μοναδική. Είναι μία απο τις χειρότερες για την ακρίβεια. Δεν λύνει το πρόβλημα που ισχυρίζεται όττι αντιμετωπίζει και δημιουργεί άλλα. Στερεί από τους πολίτες το δικαίωμα της επιλογής.

Ξαναγράφω: ο λόγος που θέλουν οι χρήστες (οι οποίοι δεν είναι κάν κάτοχοι apple...) να "ανοίξει" το οικοσύστημα είναι η πειρατεία. Αυτό είναι το μόνο "επιχείρημα" που έχω ακούσει μέχρι τώρα και εσύ δεν έχεις να προσθέσεις κάτι....

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ομοίως. Απλά πετάς κείμενα και πηγές. Καμία δική σου άποψη. πες μου με δικά σου λόγια τί εξηγεί το κείμενο που παρέθεσες. Το καταλαβαίνεις;

Γράφει ουσιαστικά ότι οι gatekeepers στις ψηφιακές πλατφόρμες δημιουργούν σοβαρές ανισορροπίες στη διαπραγματευτική δύναμη, οδηγώντας σε άδικες πρακτικές για επιχειρήσεις και τελικούς χρήστες. Αυτές οι πρακτικές επηρεάζουν αρνητικά τις τιμές, την ποιότητα, τον ανταγωνισμό, την επιλογή και την καινοτομία.

Είναι μια δική τους εκδοχή της πραγματικότητας. Αντί να βάζουν χέρι σε όσους παραβιάζουν τους κανόνες επιλέγουν να ισοπεδώνουν της επιχειρησιακή στρατηγική στο μοντέλο που θέλουν αυτοί... Fuck logic...

Αυτό γίνεται όταν δεν υπάρχει αρκετή γνώση πάνω στο αντικείμενο που ασχολείται… άλλο ελέγχω την ελεύθερη αγορά, άλλο δεν ξέρω πως και αναγκάζομαι να περιορίζω επιλογές…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Είναι η εκδοχή που ψηφίστηκε από την ΕΕ, τεκμηριώνεται με ολόκληρο νομικό κείμενο και για το ίδιο θέμα ερευνάται η Apple σε πολλά μέρη του πλανήτη. Συγγνώμη που το "πάτε στο Android, iOS για πάντα κλειστό" δεν αποτελεί σοβαρότερο επιχείρημα για κάτι άλλο πέρα από συζήτηση console wars 15χρονων

Μόνο στην ΕΕ. Οι υπόλοιποι είναι στενόμυαλοι... Ινοβέϊσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γιατί να πρέπει να γίνουν όλα ίδια; Δεν έχουμε ήδη εκατομμύρια συσκευές με δυνατότητα "κάνω ότι θέλω"; 

Τι ακριβώς πείραζε αν η apple κρατούσε το σύστημα ως έχει; Υποτίθεται είναι και υπέρ της διαφοροποίησης. Διαφοροποίηση με ποιον τρόπο; Να γίνει όπως οι άλλοι; 

Για κάποιον που θέλει κλειστό σύστημα τώρα τι επιλογές έχει; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ξαναγράφω: για ποιο λόγο θέλουν οι χρήστες (οι οποίοι δεν είναι κάν κάτοχοι apple...)

πρεπει να ξεκολλήσεις καποια στιγμή οτι δεν εχουμε iphone

τι κουβεντα να κανει κανείς μαζί σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

 Γιατί να πρέπει να γίνουν όλα ίδια; Δεν έχουμε ήδη εκατομμύρια συσκευές με δυνατότητα "κάνω ότι θέλω"; 

Τι ακριβώς πείραζε αν η apple κρατούσε το σύστημα ως έχει; Υποτίθεται είναι και υπέρ της διαφοροποίησης. Διαφοροποίηση με ποιον τρόπο; Να γίνει όπως οι άλλοι; 

Για κάποιον που θέλει κλειστό σύστημα τώρα τι επιλογές έχει; 

Μετακομιζει εκτος ΕΕ...:P

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...